Решение по дело №1646/2019 на Районен съд - Пловдив

Номер на акта: 885
Дата: 8 май 2019 г. (в сила от 31 май 2019 г.)
Съдия: Теофана Божидарова Спасова
Дело: 20195330201646
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 14 март 2019 г.

Съдържание на акта

РЕШЕНИЕ

 

Номер      885                    08.05 Година  2019           Град  ПЛОВДИВ

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Пловдивски Районен съд                                    ХХІІІ наказателен  състав

 

На     единадесети  април                                       2019    Година

 

В публично заседание в следния състав:

 

 

Председател: ТЕОФАНА СПАСОВА

 

 

Секретар: НАДЯ ТОЧЕВА

 

като разгледа докладваното от съдията

 

АН дело номер    1646      по описа за            2019     година

 

 

Р Е Ш И :

 

 

       ОТМЕНЯ Наказателно постановление № 905/26.10.2017г. на заместник-кмета на Община Пловдив, с което на Г.П.В. ЕГН ********** е наложено административно наказание “ГЛОБА” в размер на 50лв. за извършено нарушение по чл.6 ал.2 от НРСППППСТГП на ОС-гр. Пловдив.

   

       Решението подлежи на обжалване пред ПАС в 14 дневен срок от получаване на съобщението за изготвянето му.

                                                     

 

 

РАЙОНЕН СЪДИЯ :

 

      

 

 

 

 

МОТИВИ :

Производството е по реда на чл. 59 и сл. от ЗАНН.

Обжалвано е  Наказателно постановление № 905/26.10.2017г. на заместник-кмета на Община Пловдив, с което на Г.П.В. ЕГН ********** е наложено административно наказание “ГЛОБА” в размер на 50лв. за извършено нарушение по чл.6 ал.2 от НРСППППСТГП на ОС-гр. Пловдив.

В жалбата се релевират оплаквания за незаконосъобразност на атакуваното постановление и допуснати съществени процесуални нарушения при съставянето му, поради което съдът е сезиран с искане за отмяната му.

Въззиваемата страна Община Пловдив не изпраща представител и не изразява становище по жалбата.

Съдът, след като прецени доказателствата по делото поотделно и в тяхната съвкупност и доводите на страните намира за установено следното:

Жалбата е процесуално ДОПУСТИМА – депозирана е в срок, изхожда от легитимирано лице и против подлежащ на съдебен контрол акт, а разглеждана по същество същата е ОСНОВАТЕЛНА.

Атакуваното Наказателно постановление е издадено против В. за това, че на 15.09.2017г. около 17.00часа в гр. Пловдив на бул. „Шести септеври” № 157 лицето е паркирало лек автомобилШкода Фабия” с *** № ******* върху тротоара без разрешение на собственика на пътя или администрацията.

Видно от приложения към административната преписка Акт за установяване на административно нарушение № 036008/28.09.2017г., същият е съставен против жалбоподателя за посоченото нарушение, а разпитан в хода на съдебното производство актосъставителят А.Д.С. поддържа отразеното в АУАН, като заявява, че е установил лично нарушението, бил съставен фиш в отсъствие на водача, но той бил обжалван и затова по-късно на лицето бил съставен АУАН.

При така възприетата и изложена по - горе фактическа обстановка и след анализ на всички събрани в хода на производството доказателства, съдът намира, че са налице основания за отмяна на атакуваното наказателно постановление изцяло като незаконосъобразно, по следните съображения:

На първо място възможността за иницииране на административнонаказателно производство с издаване на фиш е изключение от общите правила на ЗАНН касаещи поставяне началото му с АУАН и завършването му с издаване на наказателно постановление, изрично регламентирано с разпоредбата на чл. 186, ал. 3 от ЗДвП.  Цитираната норма визира допусната от законодателят възможност за издаване на фиш при неправилно паркирано превозно средство в отсъствие на нарушителя.

Същевременно административно-наказателното производство изисква по безспорен начин да бъде установена самоличността на нарушителя, както и обстоятелството, че именно той е извършил вмененото му деяние. В настоящия случай това не е така, тъй като по никакъв начин не се доказа, че именно В., макар и собственик на неправилно паркираното превозно средство, е извършила нарушение по чл.6 ал.2 от НРСППППСТГП на ОС-гр. Пловдив. В тази връзка по делото не са представени доказателства за наличието на представена от жалбоподателя декларация, че именно той на инкриминираните дати и място е паркирал автомобила. В тази връзка, въпреки горепосочената липса на доказателства, и в АУАН, и в НП изрично е посочено, че точно В. е паркирал неправилно превозното средство.

 

По гореизложените съображения, след като съобрази всички събрани в хода на производството гласни доказателства и становищата на страните,  съдът стигна до извод, че следва да се отмени изцяло Наказателно постановление № 905/26.10.2017г. на заместник-кмета на Община Пловдив, с което на Г.П.В. ЕГН ********** е наложено административно наказание “ГЛОБА” в размер на 50лв. за извършено нарушение по чл.6 ал.2 от НРСППППСТГП на ОС-гр. Пловдив.

По делото се твърди, но при извършената служебна проверка от страна на съда не се установяват допуснати съществени нарушения на процесуалните правила при съставяне на АУАН и издаване на НП. В този смисъл, от една страна, не е налице погасяване на административнонаказателната отговорност на В. по давност, тъй като съгласно Постановление № 10/28.09.1973г. на Пленума на ВС – т.12, не се допуска неоснователно преследване, когато са изтекли сроковете, предвидени в чл.34 от ЗАНН. Съдът е длъжен служебно да следи за спазване на тези срокове, както и да не предприема, респективно да прекратява започнатото производство щом установиче са изтекли три месеца от откриване на нарушението до съставяне на акта за установяване на административно нарушение, че НП е издадено след шестмесечния срок от съставяне на акта, или е изтекла една година от извършване на нарушението, а за митнически, данъчни, банкови, екологични и валутни нарушения-две години”. Освен това съгласно Тълкувателно решение № 112/16.12.1982г. по н.д. № 96/82г. на ОСНК институтите за спиране и прекъсване на давността за наказателно преследване по чл.81 от НК се прилагат и за давността по чл.34 от ЗАНН. Изводът се прави на основание чл.11 от ЗАНН, според който за обстоятелствата, изключващи отговорността, каквато е изтеклата абсолютна давност, се прилагат разпоредбите на Общата част на Наказателния кодекс, доколкото в този закон не се предвижда друго. Следователно, независимо от спирането и прекъсването на давността, административнонаказателното преследване се изключва, когато е изтекъл срок, надвишаващ с една втора този по чл.34 от ЗАНН. В конкретния случай горецитирания давностен срок по чл.34 от ЗАНН не е изтекъл към датата на съставяне на АУАН, нито към тази на издаване на Наказателното постановление. Що се касае за твърдяното антидатиране на административния акт, то за същото липсват каквито и да било доказателства в негова подкрепа, поради което и не може да се приеме, че отговаря на обективната истина.

 

 

По изложените мотиви съдът постанови решението си.

                                   

 

                                                                    РАЙОНЕН СЪДИЯ:

ВЯРНО С ОРИГИНАЛА!

СЕКРЕТАР: Н.Н.