Определение по дело №373/2020 на Окръжен съд - Враца

Номер на акта: 260037
Дата: 13 октомври 2020 г. (в сила от 21 октомври 2020 г.)
Съдия: Агнеса Борисова Ставарова
Дело: 20201400200373
Тип на делото: Частно наказателно дело
Дата на образуване: 2 октомври 2020 г.

Съдържание на акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е 

13.10.2020 г.

 

     Врачанският окръжен съд, НАКАЗАТЕЛНО ОТДЕЛЕНИЕ, в съдебно заседание на ТРИНАДЕСЕТИ ОКТОМВРИ ДВЕ ХИЛЯДИ И ДВАДЕСЕТА година в състав:

 

                                 Председател: АГНЕСА СТАВАРОВА

 

                       

с участието на секретаря:  ЛИЛИЯ ГОРЧЕВА

и прокурор: СИЛВИЯ МИЛЕНКОВА,

като разгледа докладваното от А. СТАВАРОВА

ЧНД N 373 по описа за 2020 г., за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл. 437, ал. 2 НПК и е образувано въз основа на молба от Г.Р.А., изтърпяващ наказание лишаване от свобода в Затвора гр. Враца, с искане да бъде условно предсрочно освободен от изтърпяване от останалата част от наказанието лишаване от свобода. В молбата навежда доводи, че е изтърпял изискуемата се част от наложеното му наказание и е придобил право за условно предсрочно освобождаване. Твърди, че не е наказван, спазвал е вътрешния ред и дисциплина, установени в затвора.

Към молбата са приложени писмени доказателства – становище от началника на Затвора гр. Враца, доклад за оценка на риска от рецидив и вреди по чл. 155 ЗИНЗС, план на присъдата и личното затворническо досие на осъдения Г.А..

В съдебно заседание осъденият поддържа молбата.

Упълномощеният от началника на Затвора гр. Враца с изрична Заповед № Л-1872/26.08.2020 г. С. С. М. - инспектор "РД", изразява становище за неоснователност на искането. Представя актуална справка за размера на изтърпяното наказание лишаване от свобода и неизтърпяната част от същото.

Участващият в съдебното производство прокурор от ОП-Враца дава становище да не се уважи молбата.

Окръжният съд, след като изслуша страните в процеса и провери представените по делото писмени доказателства, намира молбата за неоснователна по следните съображения:

     Лицето Г.Р.А. е осъден с одобрено  споразумение по НОХД № 558/2020 г. на РС-Враца, по силата на което му е наложено наказание  "Лишаване от свобода" в размер на 3 месеца за престъпление по чл. 195, ал. 1, т. 7 НК.    

     Начало на наказанието - 29.07.2020 г. Фактически изтърпял - 2 месеца и 14 дни. Остава за изтърпяване - 16 дни.

     Доказателствата сочат, че осъденият Г.А. е изтърпял повече от 2/3 от наложеното му наказание, съгласно изискванията на чл. 70, ал. 1, т. 2 НК.

 

Първоначална обща оценка на риска и профила на криминогенните нужди,отразена в справката на затворническата администрация сочи следното:

Заложени цели в плана на присъдата.

Лишеният от свобода А. изтърпява наказание лишаване от свобода в размер на 3 месеца по чл. 195 ал. 1 НК.

Оценка на риска от рецидив не е правена, поради краткия размер на присъдата. Причините и детерминиращите фактори за извършване на престъплението са ниско правно съзнание и некритично отношение към предишните си криминални действия. Рискът от вреди е среден спрямо обществото, поради наличието на предишно осъждане, свързани с употребата на алкохол и шофиране в пияно състояние.

Криминалното минало на л.св. А. е свързано с престъпления по чл. 194, 195, 346, 353б и 197 НК. Л. св. А. има реализирани престъпления като непълнолетен.

При изготвеното експресно психологическо заключение въпросникът за оценка на агресивността отчита гранични към високи стойности на враждебни нагласи, лош контрол над гнева и по-вербална агресия. Приема се з,че е индикация за наличие на агресивна зареденост, което в съчетание занижения самоконтрол е предпоставка за проява на агресия и враждебност към другите - служители и/или лишени от свобода. Видно от посоченото психологическо заключение л.св. А. се характеризира с висока криминогенна нагласа. В личностов и поведенчески план  се изразява в егоцентричност, манипулативност, незрялост, лоша преценка на ситуациите, нежелание за спазване на правила и дисциплина и насочване на действията си към бързо и незабавно удовлетворяване на желанията.

Като цели в плана за осмисляне на престоя са заложени формиране на чувство за критичност и изграждане на мотивация за законосъобразно поведение, недопускане на дисциплинарни нарушения, съхраняване на психическото и физическо здраве чрез участие в културно-масови и спортни мероприятия, включване в трудов процес, спазване на реда и дисциплината в ЗО, при възможност включване в трудов процес.

Рискът от вреди спрямо обществото е среден, поради характера и спецификата на извършваните престъпления. Рискът от вреди спрямо другите лишени от свобода и пенитенциарните служители е със средни стойности. Към момента спазва реда и дисциплината. Не показва открито враждебни нагласи и не е влизал във вербални и физически конфликти.

 

Предишна оценка на промените в целия профил на нуждите, настъпили по време на изпълнение на наложеното наказание и поправителното въздействие.

Не е изготвяна оценка поради краткия размер на наказанието.

 

 

Съпоставяне на настоящите оценка на риска и профил по системата за оценка на правонарушителя с резултатите от предишното оценяване. Изпълнение плана на присъдата по чл. 156 ЗИНЗС.

Лишеният от свобода А. изтърпява наказанието си в затворническото общежитие от 25.08.2020г.

Не е наказван и не е  награждаван за участия във възпитателни и ресоциализиращи мероприятия, поради краткия престой в ЗООТ. В условията на ЗООТ по време на изтърпяване на наказанието, рискът от вреди запазва стойностите си за всички категории.

 Проследено е  цялостното поведение на А., както и желанието му за преосмисляне и промяна на досегашния начин на живот.

Л.св. А. има външно примерно поведение, няма извършени дисциплинарни нарушения и наложени наказания. Не е награждаван.

По отношение на престъплението е с ниска самокритичност. Характеризира се с неспособност да се реформира, въпреки предишните осъждания. Липсват умения за самоанализ и самоконтрол. Не осъзнава тежестта на извършеното закононарушение, не е склонен да спазва законовите норми и да ограничава собственото си поведение в съответствие с правилата и нормите в обществото.

Злоупотребата с алкохол е отключващ фактор за извършване на нови правонарушения. Рискът от вреди е насочен към всички участници в движението по пътищата, в т.ч.  и деца. Реализираните користни престъпления от л.св. А. също са под влияние употребата на алкохол. И настоящото деяние е извършено след употреба на алкохол. Л.св. отрича наличие на проблемна употреба и няма налична мотивация за промяна модела на поведение и преустановяване  употребата на алкохол след освобождаване.

Не се наблюдава положителна тенденция в нагласите за водене на законосъобразен начин на живот след освобождаване, вследствие на преживените ограничения в затворническото общежитие.

Необходимо е време за изграждане на отрицателно отношение към извършеното от него деяние и показване на достатъчно доказателства за поправянето на осъдения.

С оглед краткия престой в ЗООТ, договорените дейности отразени в Плана на присъдата не са изпълнени в пълен обем.

Индивидуално-корекционната работа с л.св. А. трябва да продължи в посока промяна в нагласите, формиране на критично отношение към досегашното криминално поведение, правилно формулиране на проблемите и създаване на алтернативи за тяхното решаване.

Криминалните нагласи са трайно и устойчиво формирани. Явно е нежеланието му за стриктно спазване на законите и правилата, което предопределя евентуалното продължаване на престъпната дейност и повишаване на вероятността с поведението си да причини вреди в обществото.

Индивидуалната работа с лишения от свобода А. не е завършена и трябва да продължи в посока създаване на мотивация за просоциално поведение, изграждане на вътрешен коректив и нагласи в подкрепа на законосъобразно поведение при освобождаване.

Към настоящия етап от изтърпяване на присъдата л.св. А. все още не е дал категорични и безспорни доказателства за промяна в нагласите си за водене на законосъобразен начин на живот в неконтролирана среда.

Тази оценка, отразена в писмените доказателства представени от затворническата администрация се споделя от този състав на съда, защото не са налице други, които да опровергаят написаното, свързано с личността на осъденото лице. Ето защо съдебният състав, на основание доказателствата по делото, намира, че  не са налице изискуемите две  кумулативно дадени предпоставки за УПО. Няма спор, че наказанието е изтърпяно в размер повече от ½,но осъденият не е дал доказателства за реалното си поправяне.

Наказанието за което се иска условно предсрочно освобождаване не е първото наказание “лишаване от свобода“ което е изтърпял, но предишните не са оказали възпиращ ефект. Настоящият съд не немира да са надценени опасенията, че има криминогенна нагласа да извърши други престъпления,след освобождаването му, защото в затвора, в условията на ограниченията и извършваните индивидуално-корекционни дейности не е достигнал  развитие в сферата на уменията да спазва правилата за добро общуване, да зачита правата на другите, да анализира собствените си грешки и да избира алтернативи за решаване на проблемите. Очевидно е, че в плана на присъдата като цели са заложени дейности за пълноценно оползотворяване на престоя в затвора за целия период от време на изпълнение на наказанието “лишаване от свобода“. До този момент не е дал необходимите доказателства за своето поправяне. Не се подкрепят с обективни данни доводите в молбата на осъденото лице, че са налице и двете предпоставки на чл. 70, ал. 1 НК.

Предвид гореизложеното този състав намира молбата за неоснователна.

     Това е в основата за постановяване на отказ за условно предсрочно освобождаване.

 

     На основание горното и във връзка с чл. 441 НПК, вр. чл. 70, ал.2 НК, Врачанският окръжен съд

 

О П Р Е Д Е Л И:

 

  ОСТАВЯ БЕЗ УВАЖЕНИЕ молбата на осъдения Г.Р.А. - роден на *** ***, българин, български гражданин, неженен, средно образование, осъждан, понастоящем в Затвора гр. Враца, ЕГН **********, да бъде условно предсрочно освободен от изтърпяване на останалата част от наказанието лишаване от свобода в размер на 3 месеца, наложено му по НОХД 558/2020 г. на РС-Враца по чл. 195, ал. 1, т. 7 НК, с остатък в размер на 16 (шестнадесет) дни.

 

     ОПРЕДЕЛЯ 6-месечен срок, от влизане на определението в сила, в който лишеният от свобода Г.Р.А. не може да подаде нова молба за УПО.

 

     ОПРЕДЕЛЕНИЕТО подлежи на обжалване пред САС в 7-дневен срок от днес.

 

     Препис от определението след влизане в сила да се изпрати на Затвора гр. Враца.

 

 

 

 

                            ПРЕДСЕДАТЕЛ: