Решение по дело №77/2019 на Районен съд - Елин Пелин

Номер на акта: 62
Дата: 9 май 2019 г. (в сила от 28 май 2019 г.)
Съдия: Борислав Любомиров Чернев
Дело: 20191820200077
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 20 март 2019 г.

Съдържание на акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

гр.Елин Пелин, 09.05.2019г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

 

ЕЛИНПЕЛИНСКИЯТ РАЙОНЕН СЪД, 1-ви състав, в публичното си заседание на девети май  две хиляди и деветнадесета година в състав:

 

                                                                         РАЙОНЕН СЪДИЯ: БОРИСЛАВ ЧЕРНЕВ

 

             при секретаря Любка Костова, като разгледа докладваното от съдията а.н.д. № 77 по описа за 2019 г. и за да се произнесе, взе предвид следното:

 

 С постановление от 06.03.2019 г. РП-Елин Пелин  е внесла предложение пред РС- Елин Пелин за освобождаване от наказателна отговорност на обв. Е.Б.Я. ***, с ЕГН **********, за това, че на 15.04.2015г. около 11.00 часа в с. М., общ. Елин Пелин, обл. Софийска, на ул.Сердика", при управление на моторно превозно средство - лек автомобил марка "Мицубиши", моделКаризма" с ДК№ С …… MP, нарушавайки правилата за движение, предвидени в ЗДвП-Чл. 5. ал.1, т.1 от ЗДвП - «Всеки участник в движението по пътищата с поведението си не трябва да създава опасности и пречки за движението, не трябва да поставя в опасност живота и здравето на хората и да причинява имуществени вреди»;Чл.20, ал. 1 от ЗДвП - „Водачите са длъжни да контролират непрекъснато пътните превозни средства, които управляват";Чл.25, ал.1 от ЗДвП - Водачът на ППС, който има намерение да предприеме каквато и да е маневра, е длъжен преди да я започне, да се убеди, че няма да създаде опасност за участниците в движението, които се движат след него, пред него или минават покрай него, и да извърши маневрата като се съобразява с тяхното положение», в следствие, на което е причинила по непредпазливост средна телесна повреда на Владка Григорова П., с ЕГН **********, изразяваща се в счупване на лявата раменна кост в областта на шийката с разместване на фрагментите, довело до трайно затруднение на движението на левия горен крайник /за повече от 30 дни/ - престъпление по чл.343, ал.1, б. „б", вр.чл.342, ал.1 от НК.

 

            Производството е по чл.375 и следващите от НПК.

            След като обсъди събраните по делото доказателства съдът намира следното:

             На 15.04.2015 г., около 10,45 ч., св. В. П.а чакала автобус за с. М. на автогарата в гр.Е. П. На паркинга при автогарата дошли св. А.А. и обв.Е.Я..Там се намирал и лекия автомобил на обв. Я.. Последната видяла св.П.и я повикала , за да я качи в автомобила си, тъй като знаела, че пътуват  в една посока. Трите жени се качили в автомобила на обвиняемата  / л.а. "Мицубиши Каризма" с ДК№ № С …. MP. Управлението на МПС поела обв. Я.. До нея на предната седалка седнала св. А., а на задната седалка зад св. А.а седната св.П.. Трите потеглили в посока с. М.. Св. П. помолила обвиняемата да спре в с. М. при заведение.", намиращо на кръстовището за с.Равно поле и гр.София. На оказаното място обвиняемата спряла управлявания от нея автомобил в най-дясната част на платното за движение в посока за гр.София. Видимостта била нормална. От предната дясна врата на автомобила слязла св. А., а от дясната задна врата слязла св П.а. Последната затворила  след себе си вратата на автомобила, но част от връхната дреха, с която П. била облечена, останала защипана от затворената вече автомобилна врата. От дисплея на арматурното табло на автомобила обв Я. се убедила, че вратите на колата са затворени.След това погледната в лявото огледало, за да се убеди, че от лявата й страна по пътното платно не приближава ППС, след което потеглила. В този момент, посредством защипаната от задната дясна врата на автомибал дреха, повлякла св. П. и последната паднала върху лявата си страна на асфалтовия път. В следващия момент св. А.започнала да маха на Я. и обвиняемата я видяла, при което спряла автомобила. После отворили задната дясна врата на автомобила , за да се освободи  защипаната връхна дрега, с която била облечена св. П.. Последната седнала на платното и споделила, че има силна болка в лявото рамо. Св. А. сигнализирала на Спешна медицинска помощ и на място пристигнал екип, който отвозил св. П. до УМБАЛСофиямед" в гр.София. При извършения там преглед на св. П.се установило счупване на лявата й раменна кост на ниво хирургическа шийка, което наложило оперативна интервенция с последващо я лечение и на 18.04.2015 г. пострадалата била изписана от болницата.

         

 Видно от заключението на СМЕ, изготвена в хода на досъдебното производство, в резултат на настъпилото ПТП на св.П. е причинено счупване на лявата раменна кост в областта на шийката с разместване на фрагментите, което е довело до трайно затрудняване / за повече от 30 дни / на движенията на левия горен крайник.

По делото е назначена съдебно-автотехническа експертиза, като вещото лице е дало заключение за механизма на настъпване на процесното ПТП, а именно:св.П.е била изведена от равновесие от дърпащата я връхна дреха, която в момента на слизането й от автомобила, е била защипана от дясната задна врата, в резултат на което е паднала на асфалтовото покритие на лявата си страна и е получила нараняванията, посочени в медицинската документация. Скоростта, с която се е движел процесния лек автомобил от момента на потеглянето му до момента на спирането му, е била не по-висока от 5 км/ч.. От техническа гледна точка причината за настъпилото ПТП се дължи на защипването с вратата на лекия автомобил на дрехата, с която е била облечена пострадалата. Обв. Я.  не е възприела и с огледалата за странично и задно виждане защипването на дрехата на пострадалото лице, като извън обхвата на огледалата са били габаритите на превозното средство  управлявано от обвиняемото лице.

              За да приведе отново в движение процесното МПС / след като от автомобила  са слезли двете свидетелки А. и П.а/ обвиняемото лице е следвало  да се убеди, че няма да застраши живота и здравето на останалите участници в движението, в т.ч. на св. А. и на пострадалата, които към този момент вече са били напуснали автомобила управляван от обв. Я.. Последната е била длъжна да се убеди, че отстоянието на двете лица от автомобила  не оставя вероятност  за застрашаване или увреждане живота и здравето им. Нещо повече, видно от  събраните гласни доказателства двете  жени, след като са слезли, са останали до колата. Следователно преди да потегли с управляваното  от нея  МПС обв. Я. е била длъжна да се убеди, освен в това, че вратите на автомобила са затворени, както и, че от лявата й страна не приближава  ППС, но и да се убеди, че  с предприеманата  маневра няма да застраши живота и здравето на останалител участници, респ. св. А. и св. П., което обвиняемата не е сторила.

Видно от  изготвена  нарочна справка  от ПП при ОДМВР-София, към момента на извършване на деянието обв. Я. е била правоспособен водач   на МПС с придобита правоспособност категория „В".

С извършеното деяние, квалифицирано  като престъпление по чл.343, ал.1,буква„б",вр.чл.342 ал.1 от НК не са причинени съставомерни имуществени вреди./вж. и  Тълкувателно решение № 2 от 22.12.2016г. на ВКС, по тълкувателно дело №2/2016г./.

 

От обективна страна на 15.04.2015г. около 11.00 часа в с. М., общ. Елин Пелин, обл. Софийска, при управление на моторно превозно средствол.а "Мицубиши Каризма" с ДК№ № С ……MP, обв. Я. е нарушила правилата за движение предвидени в ЗДвП-Чл. 5. ал.1, т.1 от ЗДвПВсеки участник в движението по пътищата с поведението си не трябва да създава опасности и пречки за движението, не трябва да поставя в опасност живота и здравето на хората и да причинява имуществени вреди“;Чл.20, ал. 1 от ЗДвП - „Водачите са длъжни да контролират непрекъснато пътните превозни средства, които управляват“;Чл.25, ал.1 от ЗДвПВодачът на ППС, който има намерение да предприеме каквато и да е маневра, е длъжен преди да я започне, да се убеди, че няма да създаде опасност за участниците в движението, които се движат след него, пред него или минават покрай него, и да извърши маневрата като се съобразява с тяхното положение следствие, на което е причинила по непредпазливост средна телесна повреда на В. Г. П., с ЕГН **********, изразяваща се в счупване на лявата раменна кост в областта на шийката с разместване на фрагментите, довело до ТРАЙНО /за повече от 30 дни/ ЗАТРУДНЕНИЕ НА ДВИЖЕНИЕТО НА ЛЕВИЯ ГОРЕН КРАЙНИК.

От субективна страна деянието е извършено по непредпазливост-деецът не е предвиждал настъпването  на общественоопасните последици, но е бил длъжен и е могъл да ги предвиди.

Фактическата обстановка е безспорно установена по делото.Осъществени са от обективна и субективна страна  признаците на престъпния състав по чл.343, ал.1,б. „б", вр.чл.342, ал.1 от НК.

 За извършеното по непредпазливост престъпно деяние законодателят предвижда  наказание лишаване от свобода до три години или пробация. Обвиняемото лице е неосъждано, както и не е освобождавано от наказателна отговорност по реда на раздел ІV,глава осма от НК. С деянието не са причинени съставомерни имуществени вреди.

 Изложеното налага извод, че са налице предвидените от закона предпоставки за освобождаване на  обв.Е. Я. от наказателна отговорност, като следва да се ангажира административнонаказателната такава за извършеното деяние и се определи наказание “глоба” в съответствие с разпоредбата на чл. 78а, ал. 1 НК.

По отношение размера на наказанието, предвид събраните доказателства съдът намира, че при липсата на отегчаващи административнонаказателната отговорност  на обвиняемото лице  обстоятелства, следва да наложи на Е.Б.Я. минималния размер на предвидената в закона глоба, а именно 1 000.00 / хиляда /лева.

Обвиняемата следва да бъде осъдена да заплати в полза на държавата направените в хода на досъдебното производство разноски за вещи лица в размер на 312.34 /триста и дванадесет лева и 34 стотинки / лева.

 

Предвид изложеното, съдът

 

                                                            Р   Е   Ш   И :

 

            ПРИЗНАВА Е.Б.Я., родена на *** ***, българка , български гражданин, вдовица, неосъждана , с висше образование, пенсионер, с ЕГН **********, ЗА ВИНОВНА в това, че на 15.04.2015г. около 11.00 часа в с. М., общ. Е. П., обл. Софийска, при управление на моторно превозно средство – л.а "Мицубиши Каризма" с ДК№ № С …..MP, обв. Я. е нарушила правилата за движение предвидени в ЗДвП-Чл. 5. ал.1, т.1 от ЗДвП – „Всеки участник в движението по пътищата с поведението си не трябва да създава опасности и пречки за движението, не трябва да поставя в опасност живота и здравето на хората и да причинява имуществени вреди“;Чл.20, ал. 1 от ЗДвП - „Водачите са длъжни да контролират непрекъснато пътните превозни средства, които управляват“;Чл.25, ал.1 от ЗДвП – „Водачът на ППС, който има намерение да предприеме каквато и да е маневра, е длъжен преди да я започне, да се убеди, че няма да създаде опасност за участниците в движението, които се движат след него, пред него или минават покрай него, и да извърши маневрата като се съобразява с тяхното положение“,в следствие, на което е причинила по непредпазливост средна телесна повреда на В.Г. П., с ЕГН:**********, изразяваща се в счупване на лявата раменна кост в областта на шийката с разместване на фрагментите, довело до ТРАЙНО /за повече от 30 дни/ ЗАТРУДНЕНИЕ НА ДВИЖЕНИЕТО НА ЛЕВИЯ ГОРЕН КРАЙНИК- престъпление по чл.343, ал.1, б. „б", вр.чл.342, ал.1 от НК.

 

ОСВОБОЖДАВА ОТ НАКАЗАТЕЛНА ОТГОВОРНОСТ Е.Б.Я. ***, с ЕГН **********,   на основание чл.78а от НК.

 

НАЛАГА  на Е.Б.Я. ***, с ЕГН **********, административно наказание глоба в размер на 1 000.00 /хиляда/ лева в полза на държавата за това, че на 15.04.2015г. около 11.00 часа в с. М., общ. Е.П., обл. Софийска, при управление на моторно превозно средство – л.а "Мицубиши Каризма" с ДК№ С ….. MP, е нарушила правилата за движение предвидени в ЗДвП-Чл. 5. ал.1, т.1 от ЗДвП – „Всеки участник в движението по пътищата с поведението си не трябва да създава опасности и пречки за движението, не трябва да поставя в опасност живота и здравето на хората и да причинява имуществени вреди“;Чл.20, ал. 1 от ЗДвП - „Водачите са длъжни да контролират непрекъснато пътните превозни средства, които управляват“;Чл.25, ал.1 от ЗДвП – „Водачът на ППС, който има намерение да предприеме каквато и да е маневра, е длъжен преди да я започне, да се убеди, че няма да създаде опасност за участниците в движението, които се движат след него, пред него или минават покрай него, и да извърши маневрата като се съобразява с тяхното положение“, в следствие на което е причинила по непредпазливост средна телесна повреда на В. Г. П., с ЕГН **********, изразяваща се в счупване на лявата раменна кост в областта на шийката с разместване на фрагментите, довело до ТРАЙНО /за повече от 30 дни/ ЗАТРУДНЕНИЕ НА ДВИЖЕНИЕТО НА ЛЕВИЯ ГОРЕН КРАЙНИК.

 

ОСЪЖДА Е.Б.Я. ***, с ЕГН **********, да заплати в полза на държавата направените в хода на досъдебното  производство разноски за вещи лица в размер на 312.34 /триста и дванадесет лева и 34 стотинки / лева.

 

Решението подлежи на обжалване или протест пред Софийския окръжен съд в 15 - дневен срок, който тече от днес.

 

                                                                                       РАЙОНЕН СЪДИЯ: