Решение по дело №240/2009 на Районен съд - Несебър

Номер на акта: 345
Дата: 14 август 2009 г. (в сила от 14 октомври 2009 г.)
Съдия: Атанаска Ангелова Атанасова
Дело: 20092150200240
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 15 май 2009 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

 

                                          14.08.2009 година                           гр.Несебър

 

В  И М Е Т О  Н А  Н А Р О Д А

 

НЕСЕБЪРСКИ РАЙОНЕН СЪД                                  наказателен състав

на четиринадесети август                                две хиляди и девета година

в публично заседание в следния състав:

 

                                                              Председател: Атанаска Атанасова

 

при секретаря Д.Г.,

прокурор

като разгледа докладваното от съдията

наказателно а.х.дело № 240 по описа за 2009 година,

за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл.375 и сл. от НПК и е образувано по повод постъпило постановление от 13.05.2009 г. на прокурор при Районна прокуратура- Несебър с предложение за освобождаване от наказателна отговорност и налагане на административно наказание на обвиняемия Н.С.В. с ЕГН **********,***, за това, че на 04.07.2008 г. около 16.30 часа в курортен комплекс “Слънчев бряг”- района на хотел “Тунджа” е причинил на лице от състава на МВР- Тодор Андонов Атанасов от гр. Бургас- служител в група “ИП” при РУМВР- Несебър, при изпълнение на службата му, лека телесна повреда, изразяваща се в отоци и охлузвания по лявата скула, довели до болка и страдание- престъпление по чл. 131, ал.2, т.4, вр. чл.130, ал.2 от НК.

В съдебно заседание обвиняемият В. се явява лично и с упълномощен защитник, който оспорва фактите, изложени в постановлението на прокурора и счита, че не е осъществен съставът на чл.130 и сл. от НК, като моли обвиняемият да бъде оправдан по повдигнатото му обвинение. Не сочи нови доказателства.

За Районна прокуратура- Несебър, редовно уведомена, не се явява представител в съдебно заседание.

Съдът, като взе предвид събраните по делото доказателства и съобрази закона, намира за установено от фактическа и правна страна следното:

На 04.07.2008г. около 16.30 часа свид. Тодор Атанасов- служител на РУ на МВР- Несебър се намирал срещу хотел „Тунджа” в курортен комплекс ”Слънчев бряг”, където имал уговорена среща с началника си- св.Антон Стефанов Горещилов, за да му предаде информация, свързана с изпълнение на служебните му задължения. Към него се приближили два автомобила- този на свид. Горещилов и движещ се след него лек автомобил, марка „Пежо” с рег. № А 0040 ВА, зелен на цвят, управляван от свид.Жеко Рашев. Последният постоянно натискал клаксона, опитвайки се да изпревари от дясната страна автомобила на свид. Горещилов, а пътуващият заедно с него на предната дясна седалка обв.В. ругаел „Ей, педераст, ще ти еба майката”, за което свид. Атанасов им отправил забележка. Недоволен от направената забележка, обвиняемият поискал да слезе от автомобила. Междувременно свид. Горещилов спрял своя автомобил пред този на свид. Атанасов. Свид. Рашев също спрял и от л.а. “Пежо” излязъл обв.В., който се насочил към Атанасов. Последният се легитимирал като служител на полицията, показвайки служебната си карта. Независимо от това, обвиняемият се обърнал към него с думите: ”Какво искаш, педераст, майката ти ще еба” и му нанесъл с дясната си ръка удар с юмрук в лявата част на лицето, непосредствено възприет от намиращия се в близост свид. Горещилов. От автомобила си излязъл и свид.Рашев, който приканил обвиняемия да си тръгват, след което двамата потеглили с неговия автомобил.

От нанесения удар свид. Атанасов почувствал силна болка. Сигнализирал по телефона ОДЧ при РУ на МВР- Несебър, като на получения сигнал се отзовали свид. Н. Петров Ташев и свид. Никола Велчев Христов- полицаи ООР при РУ на МВР- Несебър. При пристигането им на място около 16.40 часа, свидетелите Ташев и Христов констатирали, че лявата скула на свид.Атанасов е червена и подута.

Горната фактическа обстановка се установява от показанията на разпитаните в хода на разследването свидетели Атанасов, Горещилов, Ташев и Христов. Същите пресъздават ясно, конкретно и точно фактите, които непосредствено са възприели, като показанията им са непротиворечиви, последователни, незаинтересовани и съответстващи на останалия доказателствен материал, поради което и следва да бъдат изцяло кредитирани от съда. Изложените от посочените свидетели обстоятелства отчасти съвпадат с показанията на свид. Рашев- относно причините за възникването на инцидента и присъствалите лица. Заявеното от последния досежно факта на легитимиране на пострадалия като служител на МВР и нанесения му удар от страна на обвиняемия, обаче не кореспондира с тях. Поради това, като отчете възможната му пристрастност, с оглед близките приятелски отношения с обвиняемия, съдът не даде вяра на неговите показания относно тези факти.

Обвиняемият В. твърди, че свид. Горещилов не е присъствал по време на инцидента, поради което не е могъл да възприеме обстоятелствата, които е изложил пред разследващия орган. Тези твърдения се опровергават както от показанията на свидетелите Атанасов и Горещилов, така и от тези на свид. Рашев, който заявява, че когато е спрял, за да слезе обвиняемият от автомобила му, свид. Горещилов също е спрял и е присъствал по време на инцидента.

Видно от приложената по делото Заповед на Министъра на МВР № К-2202/19.09.2006г., свид. Тодор Атанасов заема длъжността „Разузнавач VІ степен” в група „Икономическа полиция” към сектор „Противодействие на престъпността” при РУ на МВР-Несебър към ОДМВР-Бургас.

Видът и характерът на причинените телесни увреждания се установяват от заключението на съдебно-медицинската експертиза. От същото е видно, че св.Атанасов е получил отоци и охлузвания по лицето, които увреждания е възможно да са в резултат от удар с твърд тъп предмет с ограничена повърхност, най-вероятно юмрук, които травми са довели до болка и страдание, съставляващи лека телесна повреда по смисъла на чл.130, ал.2 от НК. Съдът възприема заключението на експертизата, като обосновано, обективно и изготвено от лице, което има необходимите специални знания.

При така установената фактическа обстановка съдът приема, че с деянието си обвиняемият Н.С.В. е осъществил от обективна и субективна страна състава на престъплението по чл. 131, ал.2, т.4, във вр. с чл.130, ал.2 от НК. От обективна страна, същият е нанесъл удар с юмрук по лицето на свид. Тодор Атанасов, като му е причинил болка и страдание без разстройство на здравето- лека телесна повреда. Деянието е извършено по време изпълнението на задължение, включващо се в службата на пострадалото лице. Обстоятелството, че свид. Атанасов е лице от състава на МВР, е било надлежно удостоверено от същия пред обвиняемия, с представяне на служебна карта.

От субективна страна, деянието е извършено умишлено, при форма на вината пряк умисъл, като обвиняемият е съзнавал, че извършва посегателство срещу телесната неприкосновеност на длъжностно лице, съзнавал е общественоопасния характер на деянието си и като е предвиждал общественоопасните му последици, е искал тяхното настъпване.

Съдът счита, че са налице условията за освобождаване на обвиняемия В. от наказателна отговорност и налагане на административно наказание- същият е пълнолетен, от приложената по досъдебното производство справка за съдимост е видно, че не е осъждан (реабилитиран), не е освобождаван от наказателна отговорност по чл.78а от НК, за престъплението по чл. 131, ал.2, т.4 от НК е предвидено наказание „лишаване от свобода” до три години, с деянието не са причинени имуществени вреди.

Индивидуализирайки наказанието, съдът съобрази степента на обществена опасност на деянието, разкриващо неоправдана агресия и незачитане от страна на обвиняемия В. на обществените порядки и човешката личност, както и обстоятелството, че се касае за деяние, насочено срещу служител на МВР. Съдът взе предвид също степента на обществена опасност на дееца, с оглед предишното му осъждане. Преценявайки тези обстоятелства, съдът счита, че на обвиняемия В. следва да се наложи наказание „глоба” размер на 1200 лева, което се явява адекватно на степента на обществена опасност на извършеното престъпление, и на обвиняемия и е достатъчно за постигане целите на наказанието, залегнали в чл.36 от НК.

На основание чл.189, ал.3 от НПК, обвиняемият следва да бъде осъден да заплати направените разноски по делото в размер на 30.00 лв.

Мотивиран от горното и на основание чл.378, ал.4, т.1 от НПК, Несебърският районен съд

 

Р Е Ш И:

 

ПРИЗНАВА Н.С.В., роден на *** г. в гр. Поморие, българин, български гражданин, женен, реабилитиран, със средно образование, управител на ЕТ “Н.В.” и съдружник в “Био аква фут” ООД, с адрес: гр. Несебър, ул. “Цар Симеон” №4, ЕГН **********, за ВИНОВЕН в това, че на 04.07.2008 г. около 16.30 часа в курортен комплекс “Слънчев бряг”, в района на хотел “Тунджа” е причинил на лице от състава на МВР- Тодор Андонов Атанасов от гр. Бургас, на длъжност „Разузнавач VІ степен” в група „Икономическа полиция” към сектор „Противодействие на престъпността” при РУ на МВР-Несебър към ОД на МВР- Бургас, при изпълнение на службата му, лека телесна повреда, изразяваща се в отоци и охлузвания по лявата скула, довели до болка и страдание без разстройство на здравето- престъпление по чл. 131, ал.2, т.4, вр. чл.130, ал.2 от НК, като на основание чл.78а от НК го ОСВОБОЖДАВА от наказателна отговорност и му НАЛАГА административно наказание “глоба” в размер на 1 200.00 (хиляда и двеста) лева.

         ОСЪЖДА Н.С.В. ***, ЕГН **********, да заплати по сметката на Районен съд- Несебър сумата от 30.00 (тридесет) лева, представляваща разноски по делото.

         Решението може да се обжалва и протестира пред Окръжен съд- Бургас в 15-дневен срок от съобщението.

 

 

                                               РАЙОНЕН СЪДИЯ: