Решение по дело №10135/2021 на Административен съд - Велико Търново

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 14 юли 2021 г.
Съдия: Евтим Станчев Банев
Дело: 20217060710135
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 18 май 2021 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

№ 170

гр. Велико Търново, 14.07.2021 г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

 

Административен съд – Велико Търново, касационен състав в публично заседание на осемнадесети юни две хиляди и двадесет и първа година в състав:

 

                                                                        ПРЕДСЕДАТЕЛ:              ДИАНА КОСТОВА

                                                                                  ЧЛЕНОВЕ:  ЕВТИМ БАНЕВ                                                                                                                    ИВЕЛИНА ЯНЕВА           

 

при секретаря С.Ф.и в присъствието на прокурора от Великотърновска окръжна прокуратура - Светлана Иванова, разгледа докладваното от съдия Банев касационно НАХД № 10135/ 2021 г., и за да се произнесе взе предвид следното:

           

Производството е по реда на чл. 208 и сл. от Административнопроцесуалния кодекс /АПК/, вр. с чл. 63, ал. 1, изр. ІІ от Закона за административните нарушения и наказания /ЗАНН/.

 

Делото е образувано по касационна жалба, подадена от „Сортови семена“ АД с ЕИК *********, седалище и адрес на управление гр. Велико Търново, ул. „Христо Ботев“ № 82, срещу Решение № 171 от 29.03.2021 г. по НАХД № 1815/ 2021 г. по описа на Районен съд – Велико Търново. С решението на районния съд е потвърдено Наказателно постановление № НП-148/ 11.11.2020 г., издадено от председателя на Държавна агенция за метрологичен и технически надзор /ДАМТН/ - гр. София, с което на „Сортови семена“ АД, за извършено нарушение на чл. 46, ал. 2, т. 3 от Закона за техническите изисквания към продуктите /ЗТИП/, вр. с чл. 24, ал. 1, т. 2 от Наредбата за безопасната експлоатация и технически надзор на асансьори /НБЕТНА/, и на основание чл. 55, ал. 1 от ЗТИП, е наложено наказание „имуществена санкция” в размер на 1 000,00 лева. Касаторът твърди неправилност на обжалваното решение, като развива съображения, че той не би могъл да бъде субект на административното нарушението, за което е санкциониран, тъй като съгласно чл. 7а от НБЕТНА, задължението да не допуска експлоатация на асансьор, неминал технически преглед не е на ползвателя на асансьора, а на лицето, което го поддържа. Изтъква и че от АНО не е доказано обстоятелството, че въпросният асансьор е бил експлоатиран, извън еднократното ползване на същия от проверяващите служители на ДАМТН, а възможността на съоръжението да функционира не означава, че то се използва. Цитираните оплаквания съдът квалифицира като такива за неправилност на обжалваното решение поради постановяването му при неправилно приложение на закона – касационно основание по чл. 348, ал. 1, т. 1 от НПК. От настоящата инстанция се иска да отмени обжалваното решение и разреши спора по същество, като отмени издаденото от председателя на ДАМТН наказателно постановление. Претендира се присъждане на разноски. В съдебно заседание касаторът, редовно призован, не изпраща представител. 

            Ответникът по касационна жалба – Държавна агенция за метрологичен и технически надзор - гр. София, чрез пълномощника си ст. експерт В.В./служител с висше юридическо образование и правоспособност/, заема становище за неоснователност на жалбата. Намира за правилни изводите на районния съд относно законосъобразност на проведеното производство по установяване и санкциониране на нарушението, както и за безспорна установеност на противоправното деяние и дееца. Акцентира върху обстоятелството, че касаторът не е санкциониран за нарушение на чл. 7а, т. 3 от НБЕТНА, а на чл. 46, ал. 2, т. 3 от ЗТИП, поради което развитите доводи, че не може да бъде субект на нарушение по първия от цитираните текстове, са неотносими към спора. С тези доводи, развити в писмени бележки и в хода на устните състезания, ответникът моли да бъде оставено в сила обжалваното съдебно решение, претендира присъждане на разноски за юрисконсултско възнаграждение пред настоящата инстанция.

Представителят на Окръжна прокуратура – Велико Търново заема становище за неоснователност на касационната жалба. Намира за неоснователни както оплакванията за неправилна квалификация на нарушението, така и тези за недоказаност на същото. Счита противоправното деяние за доказано, негов извършител е именно касаторът, и като е ангажирана отговорността на същия, правилно е приложен материалният закон. Предлага обжалваното решение да бъде оставено в сила.

 

Съдът, след като се запозна с представените по делото доказателства и извърши проверка на обжалваното съдебно решение, установи следното:

 

Касационната жалба е подадена в срока по чл. 211, ал. 1 от АПК, от надлежна страна, съгласно чл. 210, ал. 1 от АПК и отговаря на изискванията на чл. 212 и чл. 213 от същия кодекс, приложими по силата на чл. 63, ал. 1, изр. второ от ЗАНН. Като такава същата е процесуално допустима за разглеждане в настоящото производство. Разгледана по същество жалбата е неоснователна.

 

При извършената на основание чл. 218, ал. 2 от АПК, вр. с чл. 63, ал. 1, изр. второ от ЗАНН проверка, съдът не установи наличието на пороци, засягащи валидността и допустимостта на обжалвания съдебен акт.

 

Въз основа на събраните в хода на административнонаказателното и съдебното производство доказателства, се установи, че фактическата обстановка по делото е правилно изяснена от районния съд. На 12.08.2020 г., около 14:35 часа, от служители на Регионален отдел ИДТН „Северна Централна България“ към ДАМТН, в сграда на адрес гр. Велико Търново, ул. „Христо Ботев“ № 82, стопанисвана от „Сортови семена“ АД, е била извършена проверка на пътнически електрически асансьор, peг. № ***, зав. № 16985, товароподемност 500 кг, 6 лица, 6 спирки, скорост 1 м/с, монтиран в същата сграда. При проверката е било установено, че проверяваният асансьор се експлоатира без да му е извършен периодичен технически преглед, като е преминал последен периодичен технически преглед на 01.04.2016 г., срокът на следващия технически преглед е до м. 04.2017 г., но такъв не е бил извършван до датата на проверката. При така констатираното от участвал в проверката служител на ДАМТН, е бил съставен Акт за установяване на административно нарушение № АУАН-118/ 16.09.2020 г., за извършено от дружеството-ползвател административно нарушение по чл. 46, ал. 2, т. 3 от ЗТИП, вр. чл. 24, ал. 1, т. 2 от НБЕТНА. Актът е бил съставен в присъствие на изпълнителния директор на „Сортови семена“ АД и връчен на датата на издаването му. Срещу него са подадени писмени възражения, идентични с тези, изложени в касационната жалба. След обсъждането им същите са приети за неоснователни и въз основа на съставения АУАН, от председателя на ДАМТН е издадено НП № НП-148/ 11.11.2020 г., с което за извършено нарушение на чл. 46, ал. 2, т. 3 от ЗТИП, вр. с чл. 24, ал. 1, т. 2 от НБЕТНА, на основание чл. 55, ал. 1 от ЗТИП, на „Сортови семена“ АД е наложена посочената по-горе имуществена санкция. Наказателното постановление е връчено на адресата на 19.11.2020 г. и е обжалвано пред РС в срока по чл. 59, ал. 2 от ЗАНН. Горната фактическа обстановка съдът е установил въз основа на събраните в производството пред него документи от административната преписка (вкл. препис-извлечение от ревизионна книга на асансьор ***, ревизионни актове № 3/ 01.04.2016 г. и № 4/ 12.08.2020 г., Договор за абонаментно сервизно обслужване и ремонт на асансьори № 175/ 12.03.2012 г., сключен между „Сортови семена“ АД и „Лифт Транс“ ЕООД), и разпит на свидетелите Д.Ю.-К.и С.У.. При така установеното от фактическа страна, районният съд е намерил подадената пред него жалба за неоснователна, като е формирал извод за законосъобразност на проведената процедура по издаването на АУАН и на НП и съответствие на същите с установените в ЗАНН формални изисквания. Съдът е преценил като безспорно доказано извършването на нарушението, при правилна квалификация от АНО на деянието и законосъобразно проведена дейност по индивидуализиране на наказанието.

 

Постановеното от Районен съд – Велико Търново решение е правилно. Касационната жалба е неоснователна.

 

При постановяване на обжалваното решение не са допуснати нарушения на процесуални правила. Съдът е формирал изводите си, след като е обсъдил значимите обстоятелства по делото, както и наведените от страните доводи и възражения, излагайки мотиви, относно тяхната преценка. Същият е изпълнил задължението си за изясняване на обективната истина, чрез приобщаването на допустими и относими доказателства. Делото пред въззивната инстанция е било приключено и решението е било постановено от законен състав и в границите на вменената му компетентност, като за заседанието е съставен протокол. Не се установява при постановяването на обжалваното решение да е била нарушена тайната на съвещанието.

 

Решението на районния съд не е постановено в нарушение на закона. Касационният съд споделя фактическите и правни изводи на въззивната инстанция, като съответстващи на данните от събраните по делото доказателства и на материалния закон. Касационната жалба съдържа оплаквания, вече изложени пред въззивния съд. Последният ги е обсъдил обстойно и на всички тях е даден законосъобразен и обоснован отговор в мотивите на обжалваното решение, които изцяло се споделят от касационната инстанция и не следва да бъдат преповтаряни.

Правилно въззивната инстанция е приела за установено административното нарушение въз основа на съставените при проверката документи и събраните гласни доказателства. Доказано по категоричен начин е обстоятелството, че към дата 12.08.2020 г. електрическият пътнически асансьор, ползван от „Сортови семена“ АД, е бил с изтекъл преди повече от 3 години срок на технически преглед. Същевременно той е бил функционално годен да бъде използван и реално ползван не само от проверяващите, но и от трети лица, което е установено при наблюдение. На същия не са били поставени забранителни знаци или табели, забраняващи ползването. Поради това неоснователни са доводите за недоказаност на изпълнителното деяние.

Неоснователни са и основната група възражения на касатора, че той не може да бъде субект на санкционираното деяние, тъй като задължението по чл. 7а, ал. 3 от НБЕТНА е на лицата, които поддържат асансьорите а не на техните ползватели. Както правилно е отбелязано и от въззивния съд, отговорността на „Сортови семена“ АД не е ангажирана на основание посочената разпоредба, а за нарушение на чл. 46, ал. 2, т. 3 от ЗТИП. Въпросната норма въвежда задължение на ползвателите и обслужващия персонал да не допускат експлоатация на съоръжения, които не са регистрирани или не са пуснати в експлоатация от органите за технически надзор или не им е извършен първоначален и/или периодичен технически преглед. Видно е че адресати на тези задължения са именно ползвателите на съоръжението /каквото е и дружеството-касатор/, съответно те са и субектите на административнонаказателна отговорност при евентуално неизпълнение на въпросните задължения. В случая е безспорно доказано неизпълнението „Сортови семена“ АД на цитираните задължения – деяние съдържащо от обективна страна признаците на административно нарушение по чл. 55, ал. 1 от ЗТИП и представляващо основание за реализирането на административно-наказателната отговорност, установена в същата разпоредба.

Районният съд е изложил и мотиви, обосноваващи извода му, че при индивидуализирането на наказанието, от АНО е отчетена обществената опасност на деянието, предвид вида на експлоатираното съоръжение, свързано с възможен риск за живота и здравето на хора, и продължителността на експлоатацията без проведен периодичен технически преглед - повече от 3 години. Определеният в наказателното постановление размер на административното наказание е близък до предвидения от закона минимум за нарушения от този вид и се явява адекватна санкционна мярка, съобразена с обществената опасност на деянието. Като се е произнесъл в този смисъл и е потвърдил обжалваното пред него наказателно постановление, ВТРС правилно е приложил закона.

 

При така изложеното, настоящият състав преценява, че обжалваното решение на РС – Велико Търново не страда от пороци, представляващи касационни основания за отмяната му. Същото е правилно и законосъобразно постановено, поради което следва да бъде оставено в сила.

 

При този изход на делото неоснователно е искането на касатора за присъждане на разноските, сторени в настоящото съдебни производства, каквито впрочем и не са доказани. Направеното от ответника по касационната жалба искане за присъждане на разноски по делото е основателно. На основание чл. 63, ал. 5 от ЗАНН, „Сортови семена“ АД – гр. Велико Търново следва да бъде осъдено да заплати на Държавна агенция за метрологичен и технически надзор - гр. София, разноски за производството пред настоящата инстанция, в размер на 80,00 лв., представляващи юрисконсултско възнаграждение, определено към минимума по чл. 27е от Наредбата за заплащането на правната помощ, съобразно фактическата и правна сложност на делото.

 

Водим от горното и на основание чл. 221, ал. 2, предл. първо от АПК, вр. с чл. 63, ал. 1, изр. второ от ЗАНН, съдът

 

Р   Е   Ш   И   :

 

Оставя в сила Решение № 171 от 29.03.2021 г., постановено по НАХД № 1815/ 2020 г. по описа на Районен съд – Велико Търново.

 

Осъжда „Сортови семена“ АД с ЕИК *********, седалище и адрес на управление гр. Велико Търново, ул. „Христо Ботев“ № 82, да заплати на Държавна агенция за метрологичен и технически надзор - гр. София, разноски за настоящата инстанция в размер на 80,00 лв. /осемдесет лева/.

 

 

Решението е окончателно и не подлежи на обжалване.                                   

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ :

           

                                                                                            ЧЛЕНОВЕ :  1.

 

                                                                                                       2.