Решение по дело №4146/2018 на Районен съд - Пловдив

Номер на акта: 832
Дата: 30 април 2019 г. (в сила от 7 юни 2019 г.)
Съдия: Боян Димитров Кюртов
Дело: 20185330204146
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 27 юни 2018 г.

Съдържание на акта Свали акта

РЕШЕНИЕ

Номер  832                                30.04. 2019г.                   Град  ПЛОВДИВ

В ИМЕТО НА НАРОДА

Пловдивски районен съд                                   ХІV наказателен състав

 

На девети август                                   двехиляди и осемнадесета година

В публично заседание в следния състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: БОЯН КЮРТОВ

Секретар: Катя Чокоевска

като разгледа докладваното от съдията

АНД  номер    4146 по описа за    2018   година

намира и приема за установено следното:

 

          Производството е по реда на чл. 59 и сл. от ЗАНН.

 

          Обжалвано е Наказателно постановление № 18-1030-2893/30.04.2018г. на Началник Група към Сектор ПП - Пловдив, с което на С.Б.п., с ЕГН ********** *** е наложено административно наказание ГЛОБА в размер на 100 / сто / лева  за нарушение по чл.119, ал.1, вр чл.183, ал.5, т. 2от ЗДвП /Закон за движение по пътищата/.

 

          Жалбоподателят П. моли Съда да отмени атакуваното наказателно постановление като неправилно и незаконосъобразно по съображения подробно изложени в жалбата.

 

          Въззиваемата страна – ПП - Пловдив, редовно призована не изпраща представител и не взема становище по делото.

          Съдът, след преценка на събраните и приложени по делото доказателства и във връзка с направеното оплакване, намира следното от фактическа и правна страна:

          ЖАЛБАТА е подадена в законоустановения срок по чл.59, ал.2 от ЗАНН и е ДОПУСТИМА, а разгледана по същество е НЕОСНОВАТЕЛНА.

          На 03.04.2018г. около 15.10ч жалбоподателят С.П. управлявал в гр.Пловдив лек автомобил марка “Пежо 307” с рег. № ******. Движейки се по ул.”Съединение” в същото населено място в близост до №40 имало пешеходна пътека. Преминавайки от там жалбоподателя не пропуснал пешеходец по същата, но в следващия момент бил спрян от полицейски автопатрул, в чийто състав влизал свидетеля К.С.К.. За горното срещу жалбоподателя бил съставен АУАН № бланка 420559, серия Д, а въз основа на този акт било издадено и атакуваното НП.

          Тази фактическа обстановка се установява по категоричен начин от показанията на свидетеля К.С.К.,  разпитан в хода на съдебното производство, както и от писмените доказателства, представени по делото – АУАН, справка за нарушител, заповед № 8121з-952/20.07.2017г., които Съдът възприема и кредитира като логични, обективни и кореспондиращи помежду си. На първо място следва да се посочи, че актът за нарушение е редовно съставен и има доказателствена сила като констатациите в същия не бяха оборени от жалбоподателя. Действително съставителя на същия няма спомен, но потвърждава констатациите. Не се установи полицейския служител да има някакви причини да състави акт срещу жалбоподателя, ако не е констатирал извършено нарушение. Изрично свидетеля посочи, че за да спре жалбоподателя, пешеходеца следва да се е намирал на пешеходната пътека. Настоящата инстанция кредитира с доверие показанията на свидетеля. Не са основателни възраженията на жалбоподателя за липсата на конкретика в каква посока се движел с автомобила си, в каква пешеходеца и т.н. Факта на нарушението не се променя независимо от посоката на движение на МПС-то или пресичащия човек. Във всички случаи водача следва да осигури възможност на пешеходец да премине пред автомобила му на пешеходна пътека. Точно по тази причина следва да намали скоростта си при приближаване на такава, за да може да спре при нужда.

При тези установени факти съдът намира, че правилно актосъставителят и наказващият орган са ангажирали отговорността на жалб.П. по чл.119, ал.1 от ЗДвП, съгласно който при приближаване към пешеходна пътека водачът на нерелсово пътно превозно средство е длъжен да пропусне стъпилите на пешеходната пътека или преминаващите по нея пешеходци, като намали скоростта или спре. Като не се е съобразил с горното е извършил нарушение.   Съобразно законът е и наложеното наказание, като в случая законодателят не е оставил възможност за преценка определяйки фиксиран размер на глобата.

При извършената служебна проверка не се откриха съществени процесуални нарушения, които да са ограничили правото на защита на жалбоподателя.

          Ето защо и поради горните мотиви, Пловдивският районен съд, ХІV н.с.

Р  Е  Ш  И  :

 

          ПОТВЪРЖДАВА Наказателно постановление № 18-1030-2893/30.04.2018г. на Началник Група към Сектор ПП - Пловдив, с което на С.Б.п., с ЕГН ********** *** е наложено административно наказание ГЛОБА в размер на 100 / сто / лева  за нарушение по чл.119, ал.1, вр чл.183, ал.5, т. 2от ЗДвП.

 

          Решението подлежи на обжалване пред ПАС по реда на гл.12 от АПК и на основанията предвидени в НПК, в 14-дневен срок от получаване на съобщението до страните за постановяването му.

 

РАЙОНЕН СЪДИЯ:

 

Вярно с оригинала.

Секретар: К.Ч.