Решение по дело №319/2016 на Окръжен съд - Добрич

Номер на акта: 81
Дата: 30 август 2016 г. (в сила от 5 декември 2016 г.)
Съдия: Калина Тодорова Димитрова
Дело: 20163200200319
Тип на делото: Частно наказателно дело
Дата на образуване: 3 август 2016 г.

Съдържание на акта

Р   Е   Ш   Е   Н   И   Е

 

 81

 

Гр.***, 30.08.2016г.    

 

 

В   И М Е Т О   Н А   Н А Р О Д А

 

 

***кият окръжен съд - наказателно отделение, в публично съдебно заседание на тридесети август две хиляди и шестнадесета година, в следния състав:

                    Председател: ПЕТЪР МОНЕВ        

                                                   Членове: КАЛИНА ДИМИТРОВА

Мл.с. МАРИНА ГЕОРГИЕВА

                                                                          

При участието на прокурор при ДОП Румяна Желева и съдебен секретар Ж.  Х., разгледа  докладваното  от  съдия  Калина  Димитрова  н.ч.д. № 319/2016г. по описа на ДОС и за да се  произнесе взе предвид следното:         

 

Производството пред Окръжен съд гр.*** е образувано по постъпило Удостоверение по чл.4 от рамково решение 2006/783/ПВР на Съвета относно прилагането на принципа за взаимно признаване на Решение за конфискация по реда на чл.16 и сл. от ЗПИИРКОРНФС  /Закон за признаване, изпълнение  и изпращане на решения за конфискация или отнемане и решения за налагане на финансови санкции/,  постановено от Окръжен съд Мангалия, Румъния и засягащо българския гражданин Х.С. – роден  на  ***г. в гр.Пловдив, издадено въз основа на Присъда № 33/Р от 12.02.2013г., постановена по дело № …/254/2011 от Окръжен съд Мангалия, както и съдебно решение № …/Р от 02.10.2013г. по дело № …/36/2013 на Апелативен  съд  Констанца - Румъния, влязло  в сила на 02.10.2013г. за налагане на специална конфискация на сума в размер на 10 000 румънски леи, на  осн. чл.66 от Извънредна правителствена наредба № 23/2008, във вр. с чл.118  ал.1  б.”б”  и  ал.2  от  Наказателния  кодекс.  

От  извършената  служебна  справка  за  данните  на  лицето  се  установява, че се касае за българския гражданин Х.С.С., роден на ***г. в гр.Пловдив, с  ЕГН: **********,***, Сборно място ул.”Трета” № … и последно известен адрес - гр.Балчик ул.”Александър  Стамболийски”  № ... 

В съдебно заседание представителят на ОП-гр.*** изразява становище, че не са налице основания, поради които да бъде отказано признаване на решението на съдебния орган на Р Румъния за налагане на конфискация, поради което предлага съдът да постанови решение, с което да признае решението, постановено от румънския съд за налагане  на конфискация в посочения в удостоверението размер в съответната му левова равностойност, както  и  същото  да  се  изпрати  за  изпълнение  на  органите  на  НАП.

Засегнатото лице Х.С.С., редовно призован, явява се в съдебно заседание пред Окръжния съд лично и с редовно упълномощен от него процесуален представител, като същият оспорва искането за признаване на решението на съдебния орган в Р Румъния и за привеждането му в изпълнение.

Въз основа на наличните доказателства по делото, съдът прие за установено  следното:

Решението за налагане на конфискация е издадено въз основа на Присъда № ../Р от 12.02.2013г., постановена по дело № 3348/254/2011 от Окръжен съд Мангалия, както и съдебно решение № ../Р от 02.10.2013г. по дело  № 264/36/2013  на  Апелативен  съд  Констанца - Румъния, влязло  в  сила на 02.10.2013г. С него по отношение на българския гражданин Х.С.С.  е  наложена  конфискация  на  сума  в  размер  на  10 000  румънски  леи, на  осн. чл.66 от Извънредна правителствена наредба № 23/2008, във вр. с чл.118  ал.1  б.”б”  и  ал.2  от  Наказателния  кодекс  на  Румъния. Наложената конфискация  е  във връзка с извършено от Х.С. престъпление по чл.64 б.”а”, чл.64 б.”и”, чл.64 б.”к” и чл.64 б.”б” от Извънредна правителствена наредба  № 23/2008, а именно престъпления против околната среда, включително  незаконен  трафик  на застрашени животински видове и застрашени  растителни  видове  и  разновидности, извършено  на  13.04.2011г.

Съгласно разпоредбата на чл.2 ал.1 от Закона за признаване, изпълнение  и изпращане на решения за конфискация или отнемане и решения за  налагане на финансови санкции /ЗПИИРКОРНФС/  е несъмнено, че се касае за решение за конфискация, тъй като влезлият в сила акт е постановен от съд, компетентен по наказателни дела, издаден в държава-членка на Европейския съюз  и  е  довел  до  окончателно  отнемане  на  имущество.

Съгласно разпоредбата на чл.2 ал.2 от същия закон, имущество, подлежащо  на  конфискация  или  отнемане  по  смисъла  на  ал.1  е  имущество, за което съдът в издаващата държава е приел, че представлява облага от престъпление.

Удостоверение по чл.4 от Рамково решение 2006/783/ПВР на Съвета относно прилагането на принципа на взаимно признаване на решения за конфискация е издадено от компетентен орган на Румъния и е придружено с превод  на  български  език, съгласно  изискванията  на  чл.5  ал.2  от  цитирания по-горе  закон. С  него  се  иска  признаване  на  акта, с който на засегнатото лице е  наложена  специална  конфискация  в  размер на 10 000 румънски леи, с левова равностойност 4 395,12 лева за извършени престъпления по  чл.64 б.”а”, чл.64 б.”и”, чл.64 б.”к” и чл.64 б.”б” от Извънредна правителствена наредба  № 23/2008, а  именно  престъпления против околната среда, включително  незаконен  трафик  на  застрашени  животински  видове и застрашени  растителни  видове  и  разновидности. 

Решението  за  налагане на конфискацията е представено като заверено  от  органа, който  го  е  издал  копие  и  е  придружено  с удостоверение по образец по смисъла на чл.4 от рамково решение 2006/783/ПВР на Съвета на Европа от 06.10.2006г., относно прилагането на принципа за взаимно признаване на решения за конфискация, издадено и подписано от съответния компетентен орган на издаващата държава, който орган е удостоверил и неговото съдържание.

Съдът  констатира, че  от формална страна са налице условията по чл.2  ал.2  т.1  от  ЗПИИРКОРНФС. Тези  деяния  съставляват  престъпления  и по НК на Р България, с оглед на което от формална страна е изпълнено изискването на чл.14 ал.1 от закона, въпреки, че не се изисква двойна наказуемост за престъпления - престъпления против околната среда, включително  незаконен  трафик  на застрашени животински видове и застрашени растителни видове и  разновидности – чл.14 ал.2 т.12 от ЗПИИРКОРНФС.

От съдържанието на удостоверението е видно, че то съдържа необходимите реквизити, предвидени, както в чл.4 от цитираното по-горе Рамково решение на Съвета на Европа, така и според изискванията на приложение  2 към Закона за признаване, изпълнение и изпращане на решения за  конфискация  или  отнемане  и  решения  за  налагане  на  финансови санкции и  то  съответства  на  решението  за  налагане  на  конфискация.

Настоящият съдебен състав намира, че при съдържащи се в Удостоверението данни за престъпленията, за които е издадено същото, не са налице основания, при които може да се откаже признаване и изпълнение по смисъла на чл.19 ал.1 от ЗПИИРКОРНФС. Съдът не е уведомен, че на засегнатото  лице  за  същото деяние в Република България или в друга държава, различна от издаващата е постановено и приведено в изпълнение решение за конфискация или отнемане. Не е изтекла давност по българското законодателство, липсва имунитет или привилегия по българското законодателство. Липсват данни за отлагане на изпълнението на решението. Равностойността на наложената конфискация в размер на 10 000 леи по фиксинга на БНБ към датата на постановяване на съдебния акт е 4 395,12 лева, поради  което  и  на  основание  чл.16  ал.8  от  закона, засегнатото  лице  следва да  заплати  именно  тази  сума.

Въз  основа  на  изложеното  и  във  връзка  с  разпоредбата  на  чл.16 ал.7 т.1 от закона, съдът приема, че са налице условията за признаване на процесното решение, като същото ведно с препис от настоящото решение, незабавно след влизане в сила на последното, следва да се изпратят на органите  на  Националната  агенция  по  приходите  за  изпълнение.

Съгласно  разпоредбата  на  чл.24  от Закона за признаване, изпълнение  и изпращане на решения за конфискация или отнемане и решения за налагане на финансови санкции, следва незабавно да се уведоми компетентния  орган  на  издаващата държава за настоящото решение, като копие  от  уведомлението следва да се изпрати на Министерство на правосъдието  на  Република  България.

 

Предвид  гореизложените  съображения,  ***кият  окръжен  съд

 

 

 

 

 

 

 

 

Р  Е  Ш  И :

 

 

ПРИЗНАВА Присъда № ../Р от 12.02.2013г., постановена по дело № ../254/2011 от Окръжен съд Мангалия, както и съдебно решение № ../Р от 02.10.2013г. по дело № ../36/2013 на Апелативен  съд  Констанца - Румъния, влязло  в сила на 02.10.2013г., с което на българския гражданин Х.С.С., роден  на  ***г.  в  гр.Пловдив, с  ЕГН: **********,***  е  наложена специална  конфискация  на  сума  в  размер на 10 000 румънски леи /на осн. чл.66 от Извънредна правителствена наредба № 23/2008, във вр. с чл.118 ал.1 б.”б” и ал.2 от Наказателния  кодекс/, равностойни на 4 395,12 лева по  курс на Българска Народна Банка към датата  на постановяване на решението – 02.10.2013г., представляващи облага от извършени престъпления по чл.64 б.”а”, чл.64 б.”и”, чл.64 б.”к” и чл.64 б.”б” от Извънредна правителствена наредба № 23/2008, а именно  престъпления против околната среда, включително  незаконен  трафик  на застрашени животински видове и застрашени  растителни  видове  и  разновидности. 

ИЗПРАЩА Решението на Апелативен съд Констанца Румъния, ведно с препис от настоящото решение, незабавно след влизане в сила на последното, на  органите  на  Национална  агенция  по  приходите  за  изпълнение.

ДА СЕ УВЕДОМИ незабавно компетентния орган на издаващата държава  Окръжен  съд  Мангалия, като  копие  от  Уведомлението  да  се изпрати  на  Министерство  на  правосъдието  на  Република  България.

РЕШЕНИЕТО  подлежи  на  обжалване в седмодневен срок от днес пред  Апелативен  съд – гр.Варна.

 

 

 

 

                                                  ПРЕДСЕДАТЕЛ:                          

 

 

                                                     ЧЛЕНОВЕ:    1.

 

 

                                                                           2.