Определение по дело №205/2021 на Административен съд - Сливен

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 25 януари 2022 г.
Съдия: Галя Петкова Иванова
Дело: 20217220700205
Тип на делото: Касационно частно административно наказателно дело
Дата на образуване: 30 декември 2021 г.

Съдържание на акта

О   П   Р   Е   Д   Е   Л   Е   Н   И   Е

 

№ ….

 

гр. Сливен, 25. 01. 2022 г.

 

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД – СЛИВЕН, в закрито заседание на двадесет и пети януари, две хиляди двадесет и втора година, в състав:

             

                                     ПРЕДСЕДАТЕЛ:  СВЕТЛАНА  ДРАГОМАНСКА

                                               ЧЛЕНОВЕ:   ГАЛЯ  ИВАНОВА

                                                                       ИГЛИКА  ЖЕКОВА

 

Като разгледа докладваното от съдия ГАЛЯ ИВАНОВА ЧКАНД № 205  по описа на съда за 2021 година, за да се произнесе, съобрази следното: 

 

 Производството е по реда на чл. 229 и сл. от Административнопроцесуалния кодекс /АПК/, във връзка с чл. 63д, ал. 1 от Закона за административните нарушения и наказания /ЗАНН/, във връзка с чл. 144 от АПК, във връзка с чл. 248 от Гражданския процесуален кодекс /ГПК/.

Образувано е по частна жалба от Областна дирекция /ОД/ на МВР– Сливен, подадена чрез п. й гл. юриск. К. Б. против Определение № 289 от 18.11.2021 г., постановено по АНД № 959 / 2021 г. по описа на Районен съд – Сливен, с което е осъдена ОД на МВР Сливен да заплати на И.П.В. с ЕГН: ********** сумата от 300 лева, представляваща разноски за защита. Частният жалбоподател твърди и излага съображения за неправилност на обжалваното определение. Моли да бъде отменено. Претендира присъждане на разноски.

Ответникът по частната жалба – И.П.В. с ЕГН: **********, чрез п. му адв. Х.Х., в писмен отговор твърди и излага съображения за правилност на обжалваното определение.

Частната жалба е подадена в срок и е допустима. Разгледана по същество, е основателна.

Първоинстанционното производство – АНД № 959 / 2021 г. по описа на Районен съд – Сливен, е образувано по жалба, подадена от И.П.В. с ЕГН: **********, чрез п. му адв. Х.Х., против Наказателно постановление /НП/ № 21-0804-001810 от 22.06.2021 г., издадено от Началник Група към ОДМВР Сливен, Сектор Пътна полиция Сливен, с което на И.П.В. с ЕГН: **********, за нарушение на чл. 140, ал. 1 от Закона за движението по пътищата /ЗДвП/ и на основание чл. 175, ал. 3, пр. 1 от ЗДвП, са наложени глоба в размер на 200 лева и лишаване от право да управлява МПС за 6 месеца. В производството пред Районния съд И.П.В. е представляван от адв. Х.Х. ***, надлежно упълномощен. От п. е заявена претенция за присъждане на направените по делото разноски, които, видно от представения договор за правна защита и съдействие, са в размер на 300 лева. С Решение № 262 от 10.11.2021 г. Районният съд е изменил НП, в наказание обществено порицание. В мотивите си е приел за установено, че жалбоподателят е извършил нарушението, за което е санкциониран, но наказващият орган е определил неправилно наказанието. С постановеното решение Районният съд не се е произнесъл по искането на жалбоподателя за присъждане на разноските по делото.

Производството пред Районния съд, което е предмет на настоящия касационен контрол, е образувано по молба Вх. № 11353 от 16.11.2021 г. по описа на Районен съд – Сливен, подадена от И.П.В. с ЕГН: **********, чрез п. му адв. Х.Х., за допълване  на постановеното Решение № 262 от 10.11.2021 г. по АНД № 959 / 2021 г. по описа на Районен съд – Сливен, в частта за разноските. Молбата е с правно основание чл. 248 от ГПК – в хипотезата на искане за допълване на решението в частта му за разноските. С обжалваното определение Районният съд е уважил молбата и е осъдил ОД на МВР Сливен да заплати на И.П.В. с ЕГН: ********** сумата от 300 лева, представляваща разноски за защита.

Настоящият съдебен състав счита, че Районният съд неправилно е уважил молбата за допълване на решението в частта за разноските.

Съгласно чл. 63д, ал. 1 от ЗАНН, в производствата пред районния и административния съд, както и в касационното производство, страните имат право на присъждане на разноски по реда на АПК. В същия смисъл е и разпоредбата на чл. 63, ал. 3 от ЗАНН – в редакцията й, действала към датата на постановяване на обжалваното определение. В АПК отговорността за разноски е уредена в чл. 143, в който е предвидено, че: когато съдът отмени обжалвания административен акт или отказа да бъде издаден административен акт, държавните такси, разноските по производството и възнаграждението за един адвокат, ако подателят на жалбата е имал такъв, се възстановяват от бюджета на органа, издал отменения акт или отказ /ал. 1/; подателят на жалбата има право на разноски по ал. 1 и при прекратяване на делото поради оттегляне на оспорения от него административен акт /ал. 2/; когато съдът отхвърли оспорването или прекрати производството, ответникът има право на разноски, освен ако с поведението си е дал повод за завеждане на делото, включително юрисконсултско възнаграждение, определено съгласно чл. 37 от Закона за правната помощ /ал. 3/; Когато съдът отхвърли оспорването или прекрати производството, право на разноски имат и заинтересованите страни, за които актът е благоприятен /ал. 4/.

В разглеждания случай обжалваното пред Районния съд НП не е отменено, а само е изменено в частта относно наложеното административно наказание, като Районният съд в мотивите си е приел за установено, че наказаното лице е извършило нарушението, за което е санкционирано. При тези обстоятелства не може да се приеме, че са налице основания за присъждане на разноски в полза на жалбоподателя В.. Със съдебното решение по отношение на жалбоподателя В. е установено, че е извършил административното нарушение, за което е санкциониран, поради което и съдът не е уважил искането в жалбата му за отмяна на НП. С оглед на изложеното, не са налице предпоставки за приложение на чл. 143, ал. 1 от АПК – не е налице хипотеза на отменено НП.

По изложените съображения, Районният съд е следвало да остави без уважение молбата за допълване на решението в частта за разноските, като неоснователна. Като е уважил молбата, Районният съд е постановил неправилно определение, което следва да бъде отменено и вместо него следва да бъде постановено друго, с което молбата бъде оставена без уважение.

Претенцията на частния жалбоподател за присъждане на разноски е неоснователна.  В производството по чл. 248 от ГПК се изменя или допълва решението в частта за разноските при направено от страната искане и неговият изход не обосновава отговорност за нови разноски като санкция за неоснователно предизвикан правен спор. Определенията на съда, постановени в производство по чл. 248 от ГПК, не са актове, с които се разрешава спор по същество.

Воден от гореизложеното и на основание чл. 221, ал. 2, изр. 1, пр. 2 и чл. 222, ал. 1 от АПК, във връзка с чл. 236 от АПК, Административен съд– Сливен

 

 О   П   Р   Е   Д   Е   Л   И:

 

ОТМЕНЯ Определение № 289 от 18.11.2021 г., постановено по АНД № 959 / 2021 г. по описа на Районен съд – Сливен, с което е осъдена ОД на МВР Сливен да заплати на И.П.В. ЕГН ********** сумата от 300 лв., представляваща разноски за защита, и вместо него ПОСТАНОВЯВА:

ОСТАВЯ БЕЗ УВАЖЕНИЕ Молба с Вх. № 11353 от 16.11.2021 г. по описа на Районен съд – Сливен, подадена от И.П.В. с ЕГН: **********, чрез п. му адв. Х.И.Х. ***, за допълване  на Решение № 262 от 10.11.2021 г., постановено по АНД № 959 / 2021 г. по описа на Районен съд – Сливен, в частта за разноските.

Определението е окончателно.

 

 

 

                                                               ПРЕДСЕДАТЕЛ:                              

 

 

 

                                                                         ЧЛЕНОВЕ: