Присъда по дело №24/2020 на Окръжен съд - Видин

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 28 август 2020 г. (в сила от 3 август 2021 г.)
Съдия: Люлин Венелинов Лозанов
Дело: 20201300200024
Тип на делото: Наказателно дело от общ характер
Дата на образуване: 7 февруари 2020 г.

Съдържание на акта Свали акта

П  Р  И  С  Ъ  Д  А

 

№ 47

гр. Видин, 28.08.2020год.

В     И М Е Т О     Н А     Н А Р О Д А

 

ВИДИНСКИЯТ  ОКРЪЖЕН  СЪД    в   публично

Съдебно  заседание    на   двадесет   и   осми   август,  

две     хиляди    и     двадесета     година    в  състав:

                                   

                                                   Председател:   Л. Л.

                    Съдебни заседатели:  1. Ф.Н.

                                                           2. Л.Н.

                                                                      

При   участието  на секретаря: И. К.

и   прокурора М.К.  сложи  за  разглеждане

НОХ  дело  № 24  по описа за  2020 година,  докладвано

от съдията  Л. Л.

Въз     основа     на      данните   по    делото    и    Закона

 

 

 

                                         П  Р  И  С  Ъ  Д  И:

 

 

ПРИЗНАВА подсъдимия М.П.И., роден на *** ***, българин, български гражданин, не осъждан, женен,  средно  образование, месторабота:  ЕТ „Асорт - Георги Петров“ гр.Стара Загора, ЕГН: ********** за ВИНОВЕН  в това, че:

на 14.03.2019 г. на ГКПП - Дунав мост - Видин - Калафат чрез сила /удряне и блъскане с ръце/ противозаконно попречил на орган по приходите - инспектор към ГД „Фискален контрол“ секторВелико Търново“ при НАП М.Л.Ц. да изпълни свое законово задължение - да извърши проверка на превозвания от него товар с товарен автомобилИвеко“ с peг. номер * и прикачено полуремарке с peг. номер *,   за което и на основание чл. 258, ал. 2 във връзка с ал. 1 от НК, ОСЪЖДА подсъдимия М.П.И. и му налага  наказание „Лишаване от свобода”, за срок от 1 година, и „Глоба” в размер на 2000 лева.

          На основание чл.66 ал.1 от НК ОТЛАГА изтърпяването на наложеното наказание „Лишаване от свобода“ за срок от 3 години, считано от влизане на присъдата в сила.

          ОСЪЖДА подсъдимия  М.П.И., със снета по-горе самоличност, да заплати на М.Л.Ц. ***, сумата от 1000 лева, като обезщетение за неимуществени вреди, ведно със законната лихва, считано от 14.03.2019г., като гражданския иск в останалата му част до 5000 лева отхвърля.     ОСЪЖДА подсъдимия  М.П.И., със снета по-горе самоличност, да заплати на  Регионална дирекция „Гранична полиция“- Русе сумата от 42,81 лева- разноски за видео- техническа експертиза по ДП № 20/2019г. на ГПУ- Видин, както и ДТ, върху уважената част от гражданския иск,  на ВСС по сметка на Окръжен съд- Видин, в размер на 50 лева, както да заплати на ВСС и сумата от 30 лева- разход във връзка с явяването на ВЛ в с.з.

          Вещественото доказателство- компакт диск DVD + R “Verbatinс дата 14.03.2019г. да остане към делото.

          Присъдата може да бъде обжалвана и протестирана в 15-дневен срок от днес пред СОФИЙСКИ АПЕЛАТИВЕН СЪД.

 

 

 

                                            ПРЕДСЕДАТЕЛ:                           

 

 

 

                           СЪДЕБНИ ЗАСЕДАТЕЛИ:1.

 

 

 

                                                                       2.

 

 

 

 

 

 

         

Съдържание на мотивите Свали мотивите

            МОТИВИ към присъда №47/28.08.2020г. по НОХД№24/2020г., по описа на Окръжен съд – Видин.

 

            Делото е образувано по обвинителен акт на Окръжна  прокуратура – Видин, с който е повдигнато обвинение против подсъдимия М.П.И. с ЕГН **********, за това че на 14.03.2019 г. на ГКПП - Дунав мост - Видин - Калафат чрез сила /удряне и блъскане с ръце/ противозаконно попречил на орган по приходите - инспектор към ГД „Фискален контрол“ сектор „Велико Търново“ при НАП М.Л.Ц. да изпълни свое законово задължение - да извърши проверка на превозвания от него товар с товарен автомобил „Ивеко“ с per. номер * и прикачено полуремарке с per. номер СТ1604ЕМ - престъпление по чл. 258, ал. 2 във връзка с ал. 1 от НК.

            Представителят на Окръжна прокуратура – Видин в с.з. заяви, че поддържа обвинението така, както е повдигнато с обвинителния акт.

            Частния обвинител играждански ищец М.Л.Ц., лично и чрез своя повереник, моли подсъдимия да бъде осъден по чл. 258, ал. 2 във връзка с ал. 1 от НК, да му се наложи законопредвиденото наказание на минималния размер и да се уважи изцяло предявения срещу И. иск за неимуществени вреди в размер на 5000 лева, ведно със законната лихва.

            Подсъдимия М.П.И., в с.з. заяви, че не се признава за виновен по повдигнатото му обвинение и, чрез защитника си, моли да бъде оправдан по повдигнатото му обвинение по чл. 258, ал. 2 във връзка с ал. 1 от НК, но ако Съдът прецени, че деянието му е съставомерно, то да се приложи чл.258, ал.1 от НК.

            От доказателствата по делото, преценени поотделно и в съвкупност, Съдът прие за установена следната фактическа обстановка:

            На 14.03.2019 г. около 12.20 часа на ГКПП - Дунав мост - Видин- Калафат за влизане в Република България пристигнал товарен автомобил марка  „Ивеко“ с регистрационнен номер*  с прикачено към него полуремарке с регистрационен номер *, управляван от обвиняемия М.П.И..

Свидетелката М.Л.Ц. - инспектор по приходите към Главна дирекция „Фискален контрол“ при НАП сектор Велико Търново, с месторабота - ГКПП - Дунав мост - Видин-Калафат, била дневна смяна и изпълнявала служебните си задължения на трасе „Вход“ № 4, на което трасе пристигнал товарния автомобил с водач подсъдимия И.. Свидетелката Ц. пристъпила към проверка, като изискала от И. да и представи документите придружаващи стоката. Подсъдимият И. ѝ представил бланка на международна товарителница /ЧMP/, без описание на превозвания товар. Ц. казала на подсъдимия И. да отвори полуремаркето за да извърши физическа проверка на товара. Подсъдимия го сторил. Когато Ц. попитала И. какво превозва, с настояване да ѝ предостави придружаващите товара документи, той заявил, че няма да и предостави никакви документи. Издърпал насила от ръцете на Ц. представената от него международна товарителница и започнал да я нагрубява, като й казвал, че нищо не разбира и, че няма да и даде никакви документи. Ц. опитала да вземе товарителницата, но тогава И. я ударил по ръката и започнал да я блъска. Ц. поискала от И. да и представи личната си карта и талоните на автомобила. Подсъдимият репликирал, че ще ги представи само на полицай. Пряк свидетел - очевидец на случая била К.П.Ц., колега на свидетелката Ц.. Ц. работела на трасе „Вход“ № 5 и като видяла случващото се, започнала да вика за помощ граничните полицаи. Граничния полицай А.И.А., който бил наблизо, чул скандала, излязъл от кабинката си и тръгнал към мястото на инцидента. Тогава чул, че шофьора- подсъдимия И., не иска да си представи документите на данъчния служител. Свидетелят А. поискал от И. документите му. На него подсъдимия ги представил, респ.  ЧМР, свидетелство за правоуправление на МПС и двата талона на автомобила. Същевременно подсъдимия И. отправял груби и непристойни изрази, както към данъчния служител Ц., така и към граничния полицай А..

На М.П.И. бил съставен АУАН № F477383/14.03.2019г., за нарушение на 13, ал.2, т.1 и т.2 от ДОПК, по смисъла на които разпоредби, при извършване на фискален контрол върху движението на стоки с висок фискален риск водачът на транспортното средство е длъжен: да представи на органа по приходите документ за самоличност; да представи на органа по приходите документите, придружаващи стоката.

Горната фактическа обстановка се доказва от: показанията на свидетелите М.Л.Ц., К.П.Ц. и А.И.А.; заключението на видео-техническа експертиза, изпълнена от ВЛ Андриан К.; протокол за оглед на веществени доказателства и фотоалбум към него; длъжностна характеристика от НАП на М.Л.Ц., заемаща длъжност „инспектор по приходите“; документ за доставката- л.51 от ДП; международна товарителниза /CMR/- л.53 от ДП; АУАН № F477383/14.03.2019г.; веществено доказателство- един брой компактдиск DVD +R, с видео запис върху него от 14.03.2019г., марка „Verbatim”, приложен като л.22 от ДП. Няма противоречие между горните доказателства. Свидетелските показания са последователни, кореспондират с останалите по – горе доказателства, събрани са по служба и са безпристрастни.  Гласните доказателства кореспондират с писмените, вещественото и помежду си, поради което Съда ги кредитира.

Подсъдимия И. отказа да даде обяснения, но след предявяването на ВД, потвърди, че на видеозаписа е той и данъчния служител М.Л.Ц.. Казаното от подсъдимият е достоверно, кореспондира с останалите доказателства и в унисон с установената фактическа обстановка.

Видно от заключението на видеотехническа експертиза № ВТ-42/07.11.2019г., на видео запис върху един брой компактдиск DVD +R, марка „Verbatim”, 4,7 GB/16x/ 120min, съдържащ видео материал от камерите за видеонаблюдение покриващ част от трасе „Вход“ на ГКПП - Дунав мост - Видин – Калафат: диска обект на експертизата съдържа видеозапис от камери за видеонаблюдение на пътни платна/инфраструктура на „Дунав мост 2 Видин- Калафат“; Видеофайла е цифров презапис от оригиналните файлове, записани върху твърдия диск на система за видеонаблюдение на трасе на „Дунав мост 2 Видин- Калафат“, изображенията са цветни с вкопирани в кадъра данни за година, дата и часово време в горен десен ъгъл и надпис “IPC” в долен ляв ъгъл; на видеозаписа се наблюдава част от пътни платна/инфраструктурата на „Дунав мост 2 Видин- Калафат“, също както и ППС-та и лица преминаващи и наблюдаващи се в района и обсега на камерата; няма следи от манипулация/намеса върху записаната информация.

От протокол за оглед на веществени доказателства от 12.09.2019г., при огледа на вещественото доказателство - един брой компактдиск DVD +R, марка „Verbatim”, 4,7 GB/16x/ 120min, съдържащ видеоматериал от камерите за видеонаблюдение покриващ част от трасе „Вход“ на ГКПП- Дунав мост 2 Видин- Калафат, е установено, че видеофайла отразява как подсъдимия И. удря и блъска с ръце контролния орган- свидетелката Ц., по време на предприетата от нея проверка.

 От видеозаписа, който е много ясен и с висока резолюция, върху вещественото доказателство- компактдиск DVD +R, марка „Verbatim”, се вижда ясно как подсъдимия И. удря и блъска с ръце контролния орган- свидетелката Ц., по време на предприетата от нея проверка.

Видно от длъжностната характеристика на испектор по приходите към НАП, същата е връчена на М.Л.Ц.- инспектор по приходите, в това и качество на 15.05.2018г. Видно от документа, респ. т.1 от „ПРЕКИ ЗАДЪЛЖЕНИЯ“, в правомощията на Ц., като инспектор по приходите е включено и следното задължение: „Осъществява фискален контрол, чрез спиране на транспортни средства на територията на страната. Извършва действия по проверка на документите, придружаващи стоката, събира данни за изпращача и получатела, мястото, датата и часа на получаване на стоката и др.“

 От установената фактическа обстановка са налага извода, че от обективна и субективна страна, подсъдимият М.П.И. е осъществил състава на чл. 258, ал. 2 във връзка с ал. 1 от НК. От обективна страна подсъдимия И., чрез сила /удряне и блъскане с ръце/ противозаконно попречил на орган по приходите да изпълни свое законово задължение, респ. по чл.12, ал.2, т.2,3,и 4 от ДОПК. От субективна страна деянието е извършено при пряк умисъл – подсъдимият е съзнавал общественоопасния му характер, предвиждал е неговите общественоопасни последици и е искал настъпването им. Прекия умисъл се разкрива от действията на дееца по време и след извършване на изпълнителното деяние. По време на проверката осъществявана от Ц., като инспектора по приходите, И. издърпал от ръцете на Ц. документа, който и бил дал, нагрубявал я, ударил я и я блъскал с ръце. И. съзнавал тези свои действия, както и това, че чрез тях създава реална пречка за контролния орган да осъществи правомощията си, респ. да завърши започнатата проверката на превозваната стока. Именно това целял подсъдимия с действията си. Непосредствено след това И. продължил да изразява вербална агресия, както към данъчния служител, така и към граничния полицай. Подсъдимият е съзнавал ясно действията си и тяхната нередност.

Неоснователна е тезата на защитата, че подсъдимия не е извършил деянието нито от обективна, нито от субективна страна, тъй като не е пречил на органа по приходите да изпълни свое законово задължение. Арументите на защитата са, че подсъдимия всъщност е сторил необходимото, за да може данъчния служител да изпълни правомощията си, а именно: И. представил превозния документ- ЧМР, а след това отворил полуремаркето, където се намирал товара. Посочените действия на подсъдимия следва да бъдат преценени в контекста на цялото му поведение, т.е. без да се игнорира стореното от И. впоследствие: издърпал насила документа от ръцете на Ц., нагрубявал я, ударил я с ръка и я блъскал, като отказвал да изпълни по- нататъшните и разпореждания. Тези действия на подсъдимия напълно изключват основателността на защитната теза, че той е съдействал на контролния орган да изпълни правомощията си, но ясно разкриват агресивния, силов и противозаконен начин, по който подсъдимия е попречил на органа по приходите за изпълни законовото си задължение. Тези действия на подсъдимия са в пълен разрез с нормалната обстановка, която е необходима, за да може органа по приходите да осъществи правомощията си, в случая- да осъществи проверката, като има нужното време и спокойствие да анализира събраната информация, което включва и преценка на представените документи, установяване на действително превозвания товар, и съпоставка с документите които го придружават. С действията си, които запълват съдържанието на изпълнителното деяние, подсъдимия е изключил тази възможност.

 Неоснователна е и тезата на защитата, че всъщност подсъдимия И. е представил изрядна международна товарителница на органа по приходите, и че показанията на Ц. в обратна насока са неверни. По делото е безспорно доказано, че конкретния документ, който И. е представил на Ц., впоследствие си го е издърпал и взел със сила. Няма доказателства по делото, които да поставят под съмнение показанията на Ц., че в представената ѝ ЧМР е липсвало описание на превозвания товар. Видно и от приложената на ДП международна товарителница, няма описание относно вида на стоката, респ. бланката под атрибут „Вид на стоката“ е празна.

Неоснователна е и тезата на защитата, че ако подсъдимия бъде признат за виновен, то следва да е за деяние по ал.1 на чл.258 от НК. Както беше посочено по- горе, тъй като подсъдимият е осъществил деянието по ал.1 на чл.258 от НК, чрез сила, то правилната квалификация на престъплението му е по чл. 258, ал. 2 във връзка с ал. 1 от НК.

            За престъпление по чл. 258, ал. 2 във връзка с ал. 1 от НК е предвидено наказание „лишаване от свобода” за срок от 1 до 6 години и глоба от 2000 до 5000 лева. И. не е осъждан, женен и трудово ангажиран, което са смекчаващи отговорността му обстоятелства. Силовите действия на подсъдимия, съставомерни от обективна страна, макар да са безспорно укорими, не са били с голям интензитет. При това положение не следва да се приеме наличие на завишена обществена опасност на деянието и дееца, в сравнение с обикновените случаи на престъпления от същия вид. Като държи сметка за горното и като съобразява чл.54 и 36 от НК, Съдът намира, че законопредвидените наказания за извършеното от дееца престъпление, следва да бъдат индивидуализирани в законовия минимум, респ. „лишаване от свобода“ за срок от 1 година и „глоба“ в размер на 2000 лева.

            Наложеното наказание „лишаване от свобода“ не надвишава 3 години и подсъдимия е с чисто съдебно минало. Съдът намира, че за постигане на целите на наказанието и преди всичко за поправянето на извършителя, не е необходимо той да изтърпи наложеното му наказание. Налице са условията на чл.66, ал.1 от НК и следва да намери приложение института на „условно осъждане“. Предвид тежестта на деянието и реализиране на превенцията, срока на отлагане на изпълнението на наказанието следва да бъде в минимума, респ.3 години, считано от влизане на присъдата в сила.

            Съдът намира, че независимо от това, че обект на престъплението по чл. 258, ал. 2 във връзка с ал. 1 от НК, са обществените отношения свързани с безпрепятственото функциониране на данъчната система, в конкретния случай М.Л.Ц. има качеството на пострадал, по смисъла на чл.74, ал.1 от НПК. Застрашаването или увреждането на обществените отношения, представляващи предмет на данъчното престъпление, може да се изрази в накърняване на конкретни субективни права и интереси на лица. При данъчните престъпления не са предвидени съставомерни вредни последици, но за качеството на пострадал от престъпление, съгл. чл. 74, ал. 1 от НПК, не се изисква лицето непременно да е претърпяло съставомерни вреди, а се изисква да е претърпяло имуществени или неимуществени вреди, които да са пряк резултат от извършеното престъпление. При конкретното престъпление по чл.258, ал.2, във вр. с ал.1 от НК, при което подсъдимият е осъществил деянието по ал.1 на чл.258 от НК, чрез сила насочена пряко срещу М.Л.Ц., то същата е претърпяла неимуществени вреди, от причинената й болка, негативни усещания и унижение на работното ѝ място, при изпълнение на правомощията ѝ. С оглед горното, Съдът прецени като основателна молбата на Ц. да бъде конституирана в процеса като частен обвинител и граждански ищец.

            ВОС намира, че претенцията на Ц., за обезщетение за неимуществени вреди, е основателна, но не в претендирания размер от 5000 лева. Следва да се имат предвид икономическата обстановка в страната, с основен критерии минималната работна заплата, която към момента на извършване на деянието е била 560 лева месечно и най – вече обстоятелството, че неимуществените вреди се изразяват в причинена на Ц. физическа болка, която не е силна, но и в причинени на пострадалата негативни усещания и унижение на работното ѝ място, което като състояние не е било продължително, при липса на други негативни последствия за личността на потърпевшата. При това положение следва да бъде присъдено обезщетение в размер на 1000 лева /почти двойния размер на МРЗ/, която сума е справедливо обезщетение с оглед чл.52 от ЗЗД. Посочената сума следва да бъде присъдена ведно със законната лихва, считано от 14.03.2019г., като в останалата част до пълния размер на иска от 5000 лева, същия следва да бъде отхвърлен като неоснователен.

            Вещественото доказателство-  един брой компактдиск DVD +R, марка „Verbatim”, с дата 14.03.2019г., следва да остане към делото.   

            Водим от горното Видинският окръжен съд постанови присъдата.

 

 

 

            28.09.2020г.                      ОКРЪЖЕН СЪДИЯ: