Решение по дело №5169/2019 на Районен съд - Русе

Номер на акта: 430
Дата: 12 март 2020 г. (в сила от 8 юни 2020 г.)
Съдия: Надежда Маринова Александрова
Дело: 20194520105169
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 27 август 2019 г.

Съдържание на акта

РЕШЕНИЕ

 

гр. Русе, 12.03.2020 год.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

 РУСЕНСКИ РАЙОНЕН СЪД, първи граждански състав в публично заседание на двадесет и седми февруари две хиляди и двадесета година в състав:

                    ПРЕДСЕДАТЕЛ: НАДЕЖДА А.

 

при секретаря Борянка Георгиева разгледа докладваното от съдията гр. дело № 5169 по описа за 2019 година и за да се произнесе, взе предвид следното:

         

           Предявен е иск с правно основание чл. 344, ал. 1, т. 1 от КТ от Е.Д.К. против НОРД 86 ЕООД. Ищецът твърди, че работила на длъжност „************” по силата на трудов договор № 006/30.08.2018 год., които бил прекратен със заповед № 006/25.09.2019 год. на основание чл. 326, ал. 1 от КТ. Счита уволнението за незаконно, тъй като е прекратено по взаимно съгласие, постигнато в устна форма между нея и работодателя. Навежда данни, че оспорената заповед е постановена при липса на съществени елементи от фактическия състав на посоченото в нея основание- работодателят не е получил писмено изявление, както и предизвестие за прекратяване на трудовия договор от работника. Заявява, че заповедта не й е връчвана, а за пръв път тя узнала за прекратяване на трудовото правоотношение в проведеното открито съдебно заседание по заведеното от нея гр.д. № 1794/2019 год. по описа на РРС- 24.06.2019 год. и от тогава счита, че започва да тече срокът за оспорване на заповедта за прекратяване на трудовото правоотношение. Претендира отмяна на заповедта.

В указания срок същият е подал писмен отговор, оспорва предявения иск, прави възражение за погасяването му по давност, като сочи няколко дати преди 24.06.2019 год., на които заповедта за прекратяване е била узната от ищеца.

 

Съдът, след като прецени събраните по делото доказателства и обсъди доводите на страните, с оглед разпоредбата на чл. 235 от ГПК, приема за установено от ФАКТИЧЕСКА СТРАНА следното:

Не се спори между страните, а и се установява от представените по делото писмени доказателства, че Е.Д.К. е била в трудово правоотношение с НОРД 86 ЕООД по силата на трудов договор, който е прекратен със заповед № 006/25.09.2019 год. Ищецът заемала длъжността *************.

Страните спорят дали искът е погасен по давност, в частност на коя дата е узнала ищецът за издадената заповед, от която е започнал да тече срокът за обжалването й.

Видно от самата заповед, същата е връчена на работника на 25.09.2018 год. в условията на отказ. По делото не бяха събрани доказателства за наведеното от ищеца, че подписалите свидетели фактически не са присъствали на отказа. Доказателственото искане за разпит на свидетели е отхвърлено поради настъпила преклузия на основание чл. 313 от ГПК.

Дори и да се приеме за основателно твърдението на ищеца в посочения по- горе смисъл, то от признанието й в исковата молба и представените писмени доказателства следва, че тя е узнала съдържанието на заповедта за прекратяване на трудовия договор през ноември 2018 год., когато е уведомена от Дирекция Инспекция по труда– Русе за резултатите от извършената проверка по повод сигнал, депозиран от нея на 09.10.2018 год.

Независимо от горното, са налице категорични доказателства, че Е.К. е получила чрез процесуалния си представител лично заповедта, ведно с насрещната искова молба по гр.д. № 1794/2019 год. по описа на РРС на 21.05.2019 год. Пълномощникът е alter ego на своя упълномощител в случая, поради което се приема, че известието и текстът на заповедта са достигнали лично до него. След като връчването е извършено надлежно (факт, по отношение на който не се спори), то на основание чл. 45, вр. чл. 51, ал. 1 от ГПК, то се счита връчено лично на страната. В законоустановения срок по чл. 358, ал. 1, т. 2 от КТ до 21.07.2017 г. ищецът не е оспорила законосъобразността на уволнението и не се навеждат твърдения в тази насока, поради което следва да се приеме, че като неоспорена в предвидения срок, заповедта е влязла в сила.

Само за пълнота на изложението следва да се спомене, че липсват данни ищецът да е постигала договорка с ответника за прекратяване на трудовото правоотношение по взаимно съгласие. В исковата си молба твърди, че е разговаряла със служител в отдел „личен състав“ за прекратяване на трудовото правоотношение по взаимно съгласие. Безспорно това лице не е неин работодател и няма власт да прекратява трудови правоотношения. Навежда се, че работодателят дал устно съгласие и я отпратил от работното място. Ищецът не е депозирала молба за прекратяване на договора по взаимно съгласие нито лично, нито по пощата, нито по някакъв друг начин, но няма спор, че е преустановила изпълнението на трудовите си задължения. При това положение- липса на молба по чл. 325, ал. 1, т. 1 от КТ и твърдяна липса на предизвестие за прекратяване на трудовото правоотношение от работника, работодателят е разполагал с възможност да уволни дисциплинарно работника.

 

           При така установената фактическа обстановка съдът приема от ПРАВНА СТРАНА следното:

 

В тежест на работодателя е да докаже в производството чл. 344, ал. 1, т. 1 от КТ законосъобразното упражняване на правото да прекрати трудовото правоотношение с работника или служителя. С оглед възражението на ответника за настъпила преклузия по отношение на предявяване на настоящия иск, съдът не следва да обсъжда причините за прекратяване на трудовото правоотношение, нито дали е осъществен фактическия състав на прекратяването с предизвестие от страна на работодателя.

Изложеното мотивира извод за неоснователност на предявения иск за отмяна на заповедта за уволнение.

На основание чл. 78, ал. 1 от ГПК ищецът следва да бъде осъдена да заплати на ответника направените по делото разноски. В съдебно заседание процесуалният й представител е направил възражение за прекомерност на заплатеното възнаграждение от страна на ответника на основание чл. 78, ал. 5 от ГПК. По делото бяха проведени две открити съдебни заседания, не са събирани доказателства, извън посочените в отговора, делото с  ниска фактическа и правна сложност, но заплатеният хонорар съответства на разпоредбата на чл. 7, ал. 1, т. 1 от Наредбата за минималните размери на адвокатските възнаграждения, според която  по дела за отмяна на уволнение, когато искът е предявен самостоятелно, възнаграждението е не по- малко от размера на минималната работна заплата към момента на сключване на договора за правна помощ. В случая ответникът е сключил такъв договор с адвокат Р.К. на 26.09.2019 год. Размерът на минималната работна заплата към тази дата е 560.00 лева. Платеният хонорар е 540.00 лева, поради което възражението на процесуалния представител на ищеца е неоснователно.

Така мотивиран, Русенски районен съд, първи граждански състав

 

Р Е Ш И:

 

            ОТХВЪРЛЯ предявения от Е.Д.К., ЕГН ********** *** против НОРД 86 ЕООД, ЕИК *********, седалище и адрес на управление: гр. Р*, ж.к. Д* ** бл. Н*, ет. *, ап. *, представлявано от Б** З* И* иск да бъде признато за незаконно уволнението и да бъде отменена № 006/25.09.2019 год., с която на основание чл. 326, ал. 1 от КТ е прекратено трудовото правоотношение между страните като погасен по давност.

ОСЪЖДА Е.Д.К., ЕГН ********** *** да заплати на НОРД 86 ЕООД, ЕИК *********, седалище и адрес на управление: гр. Р*, ж.к. Д* *, бл. Н*, ет. *, ап. *, представлявано от Б* З* И* сумата 540.00 лева, представляваща платено адвокатско възнаграждение.

Решението подлежи на обжалване в двуседмичен срок от обявяването му  пред Русенски окръжен съд.

 

                                                        

 РАЙОНЕН СЪДИЯ: