Присъда по дело №513/2019 на Окръжен съд - Бургас

Номер на акта: 34
Дата: 20 юни 2019 г. (в сила от 5 юли 2019 г.)
Съдия: Георги Димов Пепеляшев
Дело: 20192100200513
Тип на делото: Наказателно дело от общ характер
Дата на образуване: 22 май 2019 г.

Съдържание на акта

П Р И С Ъ Д А

 

 

 

192                                        20.06.2019 г.                          град Бургас

 

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

 

БУРГАСКИ ОКРЪЖЕН СЪД,                                            Наказателен състав

На двадесети юни                                             две хиляди и деветнадесета година

В публично заседание в следния състав:

 

                                              ПРЕДСЕДАТЕЛ: ГЕОРГИ ПЕПЕЛЯШЕВ

                                        СЪДЕБНИ ЗАСЕДАТЕЛИ: М.Динев

 Я.Д.-Шаркова

                                                                                                                                                  

                                                                                                                  

                                                                            

Секретар: Галина Драганова

Прокурор: Христо Колев

като разгледа докладваното от съдия Георги Пепеляшев НОХД № 513 по описа за 2019 година.

                                                        

П Р И С Ъ Д И :

 

     ПРИЗНАВА подсъдимия М. Н. И. с ЕГН ********** – роден на *** ***, с постоянен адрес:***, ****** за ВИНОВЕН в това, че на 26.04.2019 г. на Републикански път III-5392 (с. Кръстина – с. Винарско, общ. Камено, обл. Бургас), дал подкуп – дар, парична сума в размер на 20 (двадесет) лева, състояща се от 1 (една) банкнота с номинална стойност 20 (двадесет) лева, със сериен № БЧ 6519983, емисия 2007 г., на полицейския орган Николай Георгиев Димитров на длъжност „Младши автоконтрольор I степен“ в група „Охранителна полиция“ при РУ на МВР гр. Камено, за да не извърши действия по служба – да не му състави акт за установяване на административно нарушение за допуснато от И. нарушение в качеството му на водач на лек автомобил „Ауди А6“ с рег. № А 1874 МК, по чл. 137а от ЗДвП, изразяващо се в неизползване на обезопасителен колан, с който МПС е оборудвано, поради което и на основание чл. 304а вр. чл. 304, ал. 1 вр. чл. 58а, ал. 1 от НК ГО ОСЪЖДА на ЛИШАВАНЕ ОТ СВОБОДА за срок от ЧЕТИРИ МЕСЕЦА, както и ГЛОБА в полза на Държавата в размер на 300 (триста) лева.

На основание чл. 66 от НК ОТЛАГА изпълнението на наложеното наказание ЛИШАВАНЕ ОТ СВОБОДА за изпитателен срок от ТРИ ГОДИНИ, считано от влизане в сила на присъдата.

На основание чл. 307а от НК ОТНЕМА в полза на Държавата предметът на престъплението по чл. 304а от НК, а именно приложените като веществени доказателства 1 (един) брой банкнота с номинална стойност 20 (двадесет) лева, със сериен № БЧ 6519983, емисия 2007 г.

ОСЪЖДА  подсъдимия М. Н. И. със снета по делото самоличност на основание чл. 189, ал. 3 от НПК ДА ЗАПЛАТИ в полза на държавата по сметка на ОД на МВР Бургас сумата от 98,42 лева (деветдесет и осем лева и четиридесет и две стотинки), представляващи разноски по досъдебното производство.

         Присъдата може да бъде обжалвана или протестирана пред Апелативен съд Бургас в петнадесетдневен срок от днес.

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

 

                                  СЪДЕБНИ ЗАСЕДАТЕЛИ:

 

 

Съдържание на мотивите

МОТИВИ към присъда № 192/20.06.2019 г. по НОХД № 513/2019 г. по описа на БОС.

         Окръжна прокуратура - Бургас е внесла обвинителен акт за разглеждане в ОС – Бургас, с който срещу подсъдимия М. Н. И., ЕГН ********** е повдигнато обвинение за това, че на 26.04.2019 год., на Републикански път № III – 5392 (с Кръстина – с. Винарска, общ. Камено, обл. Бургас), дал подкуп - дар, парична сума в размер на 20 (двадесет) лева, 1 (един) брой банкнота с номинална стойност 20 (двадесет) лева, със сериен № БЧ 6519983, емисия 2007 г. на полицейски орган – Николай Георгиев Димитров, на длъжността „Младши автоконтрольор I степен“ в група „Охранителна полиция“ при Районно управление - Камено при ОД на МВР – Бургас, за да не извърши действие по служба – да не му състави акт за установяване на административно нарушение за допуснато от И. нарушение по чл. 137а от ЗДвП, изразяващо се в неизползване на обезопасителен колан, с който МПС-то е оборудвано  – престъпление по чл. 304а вр. чл. 304, ал. 1 от НК.

Наказателното производство в съдебната му фаза се развива като съкратено съдебно следствие по реда на чл. 371, т. 2 от НПК.

         Подсъдимият М. Н. И. се признава за виновен, признава изцяло фактите, изложени в обстоятелствената част на обвинителния акт и се съгласява да не се събират доказателства за тях.

         Прокурорът поддържа обвинението и предлага налагане на наказание лишаване от свобода в размер на 6 месеца, което съгласно редукцията да бъде определено на 4 месеца, чието изпълнение да бъде отложено по реда на чл. 66, ал. 1 от НК, като не посочва изпитателен срок. Предлага също така да бъде наложено кумулативно предвиденото наказание глоба в размер на 300 лева. 

         Защитникът на подс. И. – адв. В. Радиева от БАК не оспорва квалификацията на деянието, сочена в обвинителния акт и моли за наказание в същия смисъл, като сочи изпитателен срок от три години. Моли също така да не бъде налагано предвиденото в закона наказание „пробация“, тъй като подсъдимият ще живее и работи в Г..

         Подсъдимият се придържа към казаното от защитата.

         Съдът след като прецени направеното от подс. М.И. самопризнание по реда на чл. 371, т. 2 от НПК и доказателствата, събрани на досъдебното производство, които изцяло го подкрепят, приема за безспорно установено на основание чл. 373, ал. 3 от НПК фактите и обстоятелствата, изложени в обстоятелствената част на обвинителния акт, които са следните:

Подсъдимият М. Н. И. с ЕГН ********** е роден на *** ***, с постоянен адрес ***, ***********.

На 26.04.2019 г., сутринта подс. М.И. заедно с брат си - св. И. Р. Б. били в с. Кръстина. Към обяд тръгнали да се прибират за с. Р., като пътували с л.а. „Ауди А6“ с рег. № А 1874 МК, управляван от подс. Н. И.. При потеглянето на автомобила той не поставил обезопасителния колан, с който бил оборудван автомобила.

По същото време на изхода на с. Кръстина на Републикански път   № III – 5392 (с Кръстина – с. Винарска, общ. Камено, обл. Бургас), по утвърден график, на установъчен пункт, се намирали служители на РУ на МВР гр. Камено. Полицейските служители били със служебен автомобил марка „КИА“ с рег. № СВ 2585 КА. Нарядът се състоял от св. Николай Георгиев Димитров – на длъжност  „Младши автоконтрольор I степен“ в трупа „Охранителна полиция“ при РУ на МВР гр. Камено, св. Георги Атанасов Генов – на длъжност полицай в група „Охранителна полиция“, св. Алекси Вангелов Трифонов – на длъжност старши полицай в група „Охранителна полиция“  и св. Георги Димитров Терзиев – на длъжност „Полицейски инспектор в група “Охранителна полиция“ при РУ на МВР гр. Камено.    

Към 12.30 ч. подс. И. управлявал л.а. без поставен предпазен  колан се приближил към полицейските служители. Свидетелят Георги Атанасов Генов подал сигнал със полицейска стоп-палка и спрял водача на л.а. „Ауди А6“ с рег. № А 1874 МК, представил се и поискал документите на водача на автомобила. Подс. И. представил личната си карта и СУМПС, по които св. Генов установил самоличността на водача. Св. Генов констатирал, че водача управлява автомобила без поставен предпазен колан и уведомил за това св. Николай Георгиев Димитров, като му подал и СУМПС на подс. И.. Св. Димитров съобщил на подс. И., че ще му бъде съставен АУАН за извършеното нарушение.     

Св. Николай Димитров седнал на предна лява седалка на полицейския автомобил, извадил папката си със служебни документи и започнал да съставя АУАН серия АА № 022667. След съставянето на акта св. Димитров казал на подс. И. да се приближи и подпише акта. По това време освен св. Димитров в автомобила бил и свидетеля Генов. Свидетелите Трифонов и Терзиев извършвали проверка на документите на св. И. Р. Б. – пътник в автомобила.

Подсъдимият И. се приближил до полицейския автомобил и през отворения прозорец на предна лява врата протегнал ръка и поставил върху папката със служебни документи на св. Димитров една банкнота с номинал 20 (двадесет) лева, казвайки му: „Момчета, недейте да пишете акт, а вземете тези пари, да се почерпите и все едно не сме се виждали“.

Веднага след това св. Генов и Димитров излезли от полицейския автомобил и задържали подс. М. Н. И., уведомили и св. Трифонов и Терзиев за действията на И.. Докладвали за случая и на дежурния в ОДЧ при РУ – Средец. След това полицейските служители останали на място, запазили местопроизшествието и изчакали идването на оперативната група. В последствие бил извършен оглед на местопроизшествието, били направени и фотоснимки.

Със Заповед рег. № 7779зз-26 от 26.04.2019 г. М. Н. И. бил задържан за срок от 24 часа в РУ - гр. Камено на основание чл. 72, ал. 1, т. 1 от ЗМВР.

По делото били назначени техническа и дактилоскопни експертизи, от които се установява, че представената за изследване банкнота с номинал 20 (двадесет) лева, със серия БЧ № 6519983, емисия 2007 г. е истинска и по нея не са установени наличие на годни дактилоскопни следи.

По делото е представено писмо от Началника на Сектор „Човешки ресурси“ при ОД на МВР – Бургас рег. № 251р-12923 от 03.05.2019 г. и копие на типово длъжностна характеристика за длъжността „младши автоконтрольор“ № 328р – 19549 от 12.11.2015 г., от които се установява, че Николай Георгиев Димитров, е служител на МВР към РУ гр. Камено.

От представения седмичен график на Служителите от РУ-гр. Камено изпълняващи патрулно-постова дейност и График за времето на разположение на служителите ПП КАТ за периода от 22.04.2019 г. до 28.04.2019 г. за периода от 07.30 ч. до 19.30 ч. на 26.04.2019 г. се установява, че „младши автоконтрольор I степен“ Николай Георгиев Димитров е изпълнявал служебните си задължения.

         Гореизложената фактическа обстановка съдът прие за установена в съответствие с разпоредбата на чл. 373, ал. 3 от НПК, като съобрази направените от подс. И. самопризнания по всички факти, изложени в обвинителния акт и на доказателствата, събрани на досъдебното производство, които изцяло ги подкрепят и които приобщи по реда на чл. 283 от НПК към доказателствената съвкупност по делото, чрез прочитането на съответните протоколи, в които са документирани процесуалните действия, чрез които тези доказателства са събрани, а именно показанията на свидетелите Никола Георгиев Димитров, Георги Атанасов Генов, Алекси Вангелов Трифонов, Георги Димитров Терзиев и И. Р. Б.; писмените доказателствени средства – протокол за оглед на местопроизшествие; писмени доказателства: формуляри за изготвяне на длъжностна характеристика, доклад за проверени лица и превозни средства, месечен график на полицейските органи, заключенията по изготвените техническа и дактилоскопна експертизи, както и иззетите по делото веществени доказателства – един брой банкнота с номинал 20 лева със сер. № БЧ 6519983.

         При така установената фактическа обстановка съдът намира от правна страна, че подс. И. е осъществил от обективна и субективна страна състава на престъплението по чл. 304а вр. чл. 304, ал. 1 от НК.

         От субективна страна подсъдимият е действал с пряк умисъл – съзнавал е, че дава на длъжностно лице подкуп и че го прави с оглед на служебните му задължения – да го мотивира да не извърши действия по служба и да не изпълни служебното си задължение – да състави АУАН, за констатирани такива по ЗДвП, извършени от Николай Георгиев Димитров.

         Причини, мотиви и условия за извършване на престъплението – ниска правна култура.

За извършеното от подс. И. престъпление по чл. 304а от НК законът предвижда наказание лишаване от свобода до десет години и кумулативно наказание глоба в размер на петнадесет хиляди лева.

Като смекчаващи вината обстоятелства съдът оцени чистото съдебно минало и ниската стойност на дадената сума.

Отегчаващи вината обстоятелства не са налице.

При тези данни съдът прие, че следва да индивидуализира наказанието на подс. И. при превес на смекчаващите вината обстоятелства при условията на чл. 54 от НК, като отчита, че в случая не са налице предпоставките за индивидуализиране на наказанието при условията на чл. 55 от НК.

Ръководен от горното и с оглед постигане целите на генералната и специална превенция, съдът на основание чл. 304а, вр. чл. 304, ал. 1 вр. чл. 54 от НК определи на подс. И. наказание лишаване от свобода в размер под средния, към минималния, определен от закона, а именно шест месеца лишаване от свобода, както и глоба в размер на 450 лева.

Предвид проведеното съкратено съдебно следствие по реда на чл. 371, т. 2 и сл. от НПК, съдът приложи разпоредбата на чл. 58а, ал. 1 от НК и намали с една трета определените наказания лишаване от свобода и глоба. Така окончателното наказание на подс. И. става четири месеца лишаване от свобода  и глоба в размер на 300 лева.

Като взе предвид, че са налице законовите предпоставки за приложението на чл. 66, ал. 1 от НК и като съобрази личността на подсъдимия, съдът намери, че за постигане целите на наказанието по чл. 36 от НК и най-вече за поправянето и превъзпитанието на подсъдимия не е наложително същият ефективно да изтърпи наложеното му наказание лишаване от свобода. Ето защо, съдът отложи изпълнението на наложеното наказание лишаване от свобода в размер на четири месеца  за изпитателен срок от три години.

         На основание чл. 307а от НК съдът отне в полза на държавата предмета на престъплението – банкнота с номинал 20 лева, със серия и номер БЧ 6519983, емисия 2007 г.

С оглед виновността на подсъдимия М. Н. И., съдът на основание чл. 189, ал. 3 от НПК го осъди да заплати в полза на държавата по сметка на ОД на МВР – гр. Бургас, сума в размер на 98.42 лева, представляващи разноски по досъдебното производство.

Мотивиран от изложените съображения, съдът постанови присъдата.

 

 

                                                        ПРЕДСЕДАТЕЛ: