Определение по дело №1866/2019 на Районен съд - Провадия

Номер на акта: 260097
Дата: 14 април 2021 г.
Съдия: Сона Вахе Гарабедян
Дело: 20193130101866
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 12 декември 2019 г.

Съдържание на акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

 

                          /14.04.2021 г.,  гр. Провадия

 

ПРОВАДИЙСКИЯТ РАЙОНЕН СЪД, IIІ състав на четиринадесети април две хиляди двадесет и първа година, в закрито заседание в следния състав:

                                                                                  

                                                               РАЙОНЕН СЪДИЯ: СОНА ГАРАБЕДЯН

                                                                                

като разгледа докладваното от съдия гражданско дело № 1866/2019 г., за да се произнесе взе предвид следното:

Производството е образувано по исковата молба подадена от “Енерго – Про Продажби“ АД срещу П.Г.П..

Ответника П.Г.П. не е намерен на адресите, известни по делото, включително и тези според направената служебно справка в НБД „Население“, за да му бъде връчени постъпилите по делото уточняващи молби, явяващи се неразделна част от исковата молба. Според справка от НАП той няма регистрирани трудови договори, за да му бъде връчена призовката по месторабота. Поради това на основание чл. 47, ал. 1 от ГПК са залепени уведомления на известните адреси по делото. Към момента е изтекъл двуседмичният срок за получаване на книжата, поради което съдът приема, че е спазена процедурата по чл. 47, ал. 5 във вр. с ал. 3 и ал. 1 от ГПК. Налице са условията на чл. 47, ал. 5 от ГПК – връчването е редовно с изтичане на двуседмичния срок за получаване на призовката.

Ето защо на ответника следва да се назначи особен представител на разноски на ищеца. Разноските за особения представител, на основание чл. 7, ал. 2, т. 2 от Наредба № 1/09.07.2004 г. за минималните размери на адвокатските възнаграждения, във вр. с чл. 47, ал. 6 от ГПК са определени в размер на 321.00 лева. Същите са внесени от ищеца, като доказателство за това е представено от ищеца.

Съдът е изпратил искане до ВАК за определяне на адвокат, който да осъществява процесуалното представителство на ответника П.Г.П., като видно от уведомително писмо от ВАК от 08.04.2021 г. за такъв е определен адвокат Васил Здравков Василев, която следва да се назначи като особен представител на посочената страна.

От изложеното следва, че на основание чл. 131 ал. 1 от ГПК преписи от  уточнителните молби, явяващи се неразделна част от исковата молба, следва да бъдат връчени на особения представител на ответната страна, на който да се укаже възможността за подаване на писмен отговор в едномесечен срок от получаването, както и съдържанието на писмения отговор, последиците от неподаването на писмен отговор или неупражняване на права.

Мотивиран от горното и на основание чл. 47, ал. 6 от ГПК и чл.131, ал.1 от ГПК, съдът

Така мотивиран, съдът

 

О  П  Р  Е  Д  Е  Л  И :

 

НАЗНАЧАВА адвокат Васил Здравков Василев от ВАК за особен представител на ответника П.Г.П. по г. д. № 1866/2020 г. по описа на Районен съд Провадия, на разноски, платени първоначално от ищеца в размер на 321.00 лева. 

ПРЕПИС от уточнителни молби вх. № 3872/07.08.2020 г. и вх. № 260465/12.03.2021 г. да се връчат на особения представител адвокат Васил Василев.

УКАЗВА на особения представител на ответната страна, че:

1. може в едномесечен срок от връчване на книжата да подаде писмен отговор, който съобразно чл. 131 ГПК следва да съдържа посочване на съда и номера на делото, името и адреса на подалия го ответник, както и законния му представител или пълномощник, ако има такъв, становище по допустимостта и основателността на исковете, становище по обстоятелствата, на които се основават исковете и възраженията срещу тях. В отговора на исковата молба ответникът е длъжен да посочи доказателствата и конкретните обстоятелства, които ще доказва с тях и да представи всички писмени доказателства, с които разполага, включително и да оспори истинността на представените с исковата молба писмени доказателства по чл. 193 ал. 1 ГПК. Съгласно чл. 132 от ГПК към отговора на исковата молба, следва да бъдат представени: 1. пълномощно, когато отговорът се подава от пълномощник; 2. преписи от отговора и приложенията към него според броя на ищците.

2. ако не подаде отговор в установения едномесечен срок, не вземе становище, не направи възражения, в т.ч. за местна подсъдност на делото, не оспори истинността на документ, не привлече трета подпомагаща страна, не предяви насрещен или инцидентен установителен иск, на основание чл. 133 от ГПК губи правото да стори това по – късно, освен ако пропускът се дължи на особени непредвидени обстоятелства.

3. ако не представи в срок отговор на исковата молба и не се яви в първото заседание, без да е направил искане за разглеждане на делото в негово отсъствие, ищецът може на основание чл. 238 и чл. 239 от ГПК да поиска постановяване на неприсъствено решение срещу ответника или да оттегли иска.

На основание чл. 41, ал.1 от ГПК УКАЗВА на ответника, че ако отсъства повече от един месец от адреса, който е съобщил по делото или на който му е било връчено веднъж съобщение, е длъжен да уведоми съда за новия си адрес. Същото задължение имат и законния представител, попечителят и пълномощникът на страната. При неизпълнение на това задължение, на основание чл. 41, ал. 2 от ГПК всички съобщения се прилагат към делото и се считат за редовно връчени.

Определението е окончателно.                       

 

 

 

                                                   РАЙОНЕН СЪДИЯ: