Определение по дело №633/2023 на Административен съд - Пловдив

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 29 март 2023 г.
Съдия: Светомир Витков Бабаков
Дело: 20237180700633
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 8 март 2023 г.

Съдържание на акта Свали акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

 

№839/29.3.2023г.

гр.Пловдив,

       Административен съд- Пловдив, в закрито заседание, в следния състав:

 

                                       ПРЕДСЕДАТЕЛ   МАРИАНА МИХАЙЛОВА

            ЧЛЕНОВЕ:    ПЕТЪР КАСАБОВ

                                                                  СВЕТОМИР БАБАКОВ

като разгледа докладваното от съдия С. Бабаков адм. дело № 633 по описа за 2023г. на Административен съд-Пловдив, за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл. 70-73 от ЗАНН.

Образувано по молба на „БГ Знаме“ ЕООД за възобновяване на административно наказателното производство по реда на чл. 70-73 от ЗАНН на наказателно постановление № ААП-09/18.03.2022 г. на ДАМТН.

В молбата се излагат данни за нередовно връчване на наказателното постановление. Твърди се, че неправилно органът е приложил процедурата на чл. 58 ал.2 от ЗАНН, тъй като дружеството не е променяло адреса си на кореспонденция или седалището на дружеството. Твърди се, че на адреса има непрекъснато служител на дружеството, който е натоварен да получава призовките и съобщенията на дружеството и на когото наказателното постановление е могло да бъде връчено. Иска се възобновяване на административно наказателното производство по реда на чл. 70-73 от ЗАНН  на наказателно постановление № ААП-09/18.03.2022 г. на ДАМТН, евентуално осигуряване на възможност същото да бъде обжалвано.

Настоящият съдебен състав счита, че макар и да е формулирано като искане за възобновяване на административно наказателното производство, по същество в искането се твърдят пороци, свързани с нередовното връчване на наказателното постановление и за неправилно приложение на разпоредбата на чл. 58 ал.2 от ЗАНН. Инвокираните в искането пороци на наказателното постановление не могат да бъдат субсумирани под нито една от хипотезите на чл. 70 ал.2 от ЗАНН. Дружеството е изразило волята си да обжалва наказателното постановление и твърди, че същото му е нередовно връчено. Ето защо компетентен да се произнесе по искането е съответния районен съд, който разглежда като въззивна инстанция спорове по обжалване на наказателни постановления- в случая Районен съд Пловдив. Съответно, негова е преценката, дали наказателното постановление е редовно връчено и ако приеме, че това е така, съдът следва да прекрати производството пред себе си, което определение подлежи на съдебен контрол пред настоящата съдебна инстанция. Респективно, ако районният съд прецени, че не е спазена процедурата по чл. 58 ал.2 от ЗАНН, следва да разгледа спора по същество и в този случай окончателният му съдебен акт също подлежи на касационен контрол пред настоящия съд.

Ето защо, на основание чл. 135 ал.2 от ЗАНН,

СЪДЪТ

 

ОПРЕДЕЛИ:

 

ПРЕКРАТЯВА производството по адм. дело 633/23 г. по описа на Административен съд Пловдив, 31 състав.

ИЗПРАЩА делото на Районен съд Пловдив по подсъдност.

ОПРЕДЕЛЕНИЕТО не подлежи на обжалване.

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

           ЧЛЕНОВЕ 1

 

                       2.