Решение по дело №465/2019 на Районен съд - Ловеч

Номер на акта: 256
Дата: 13 август 2019 г. (в сила от 5 декември 2019 г.)
Съдия: Георги Бойчев Христов
Дело: 20194310200465
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 24 април 2019 г.

Съдържание на акта

                              Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

                                           гр.Ловеч, 13.08.2019 год.                       

          

                                   В    И М Е Т О   Н А   Н А Р О Д А

                                                                                                                                                                                     

ЛОВЕШКИЯТ РАЙОНЕН СЪД, втори състав в публично заседание на девети юли две хиляди и деветнадесета година, в състав :

 

                                      ПРЕДСЕДАТЕЛ: Г. ХРИСТОВ

 

при участието на секретаря Наташа Богданова, като разгледа докладваното от съдията НАХ дело № 465 по описа за 2019 година, за да се произнесе, съобрази следното :

 

          Производство по реда чл.59 и сл. от ЗАНН.

С наказателно постановление № 18-0906-001605 от 22.10.2018 г. на Началник на сектор „Пътна полиция” при ОД на МВР Ловеч са наложени на И.Ц.И. ***, административни наказания на основание чл.183, ал.4, т.7, предл.1-во от ЗДвП – глоба в размер на 50 лева, на основание чл.183, ал.1, т.1, предл.1-во от ЗДвП – глоба в размер на 10 лева, на основание чл.183, ал.1, т.1, предл.2-ро от ЗДвП – глоба в размер на 10 лева и на основание чл.175, ал.1, т.3 от ЗДвП – глоба в размер на 50 лева и лишаване от право да управлява МПС за срок от 1 месец, за нарушения на чл.137е, чл.100, ал.1, т.1 и чл.103 от ЗДвП, а на основание Наредба № Із-2539 на МВР са му били отнети общо 6 контролни точки.

Недоволен от постановлението останал жалбоподателят И., който го е обжалвал. В жалбата си сочи, че е поправял мотоциклета на свой познат и само искал да го изпробва, като пресякъл центъра на селото, за да отиде до неговата къща, когато бил спрян от полицаите. Твърди, че обяснил всичко това на полицаите и им казал, че документите са му в къщи, като по никакъв начин не е осуетявал или пречил на проверката. Изтъква, че липсва умисъл от негова страна за извършването на нарушенията и като потвърждение сочи обстоятелството, че след проверката полицаите са му разрешили да се прибере в къщи с мотоциклета на собствен ход, тъй като бил тежък и не можел да се бута. По-нататък в жалбата сочи, че по случая била образувана прокурорска проверка, която приключила с постановление за отказ да ес образува досъдебно производство, поради явна малозначителност на деянието. Твърди, че неправилно наказващият орган не е приел, че случая е маловажен и е следвало да приложи разпоредбата на чл.28 от ЗАНН.

В съдебно заседание, в което е даден ход на съдебните прения, редовно призован, жалбоподателят И. се явява лично. Предвид на изслушаните в хода на съдебното следствие свидетелски показания заявява, че действително е отишъл да гледа откриването на паметника, като след 10-тина минути дошъл полицай и му казал да отиде при тях, където пишели акта. Изтъква, че той отишъл и го подписал. Моли да бъде уважена жалбата му и се отмени наказателното постановление.   

Въззиваемата страна, редовно призовани, не изпращат представител и не изразяват становище по делото. Писмено в съпроводителното писмо по делото /л.2/ молят жалбата да бъде оставена без уважение и се потвърди обжалваното наказателно постановление.   

От събраните по делото писмени доказателства и от показанията на свидетелите П.Ц.Р., Г. Ц. Ц. и И.Б.Т., както и от изложеното в жалбата, съдът прие за установена следната фактическа обстановка :

На 10.10.2018 г. свидетелите П.Р. и И.Т. – полицейски инспектори при РУ на МВР Ловеч се намирали в с.Й., област Ловеч, където изпълнявали служебните си задължения. Намирали се на центъра на селото, когато около 17:30 часа към тях се приближил мотоциклет, който се управлявал от водач без поставена защитна каска, а самия мотоциклет бил без поставени регистрационни табели. 

При проверката свидетелите установили, че мотоциклета е марка „Я.”, с номер на рама ***и не бил регистриран по установения ред. Същият се управлявал от жалбоподателя И.И., който не могъл да им представи свидетелство за управление на МПС от съответната категория, както и контролния талон към него. За така констатираното свидетелят Р. започнал да пише АУАН на И.И., но последния не пожелал да остане до края на съставянето му и въпреки указанията и нарежданията на полицейските служители напуснал мястото на проверката и отишъл да гледа провеждащите се в момента в центъра на селото празненства.

Свидетелят П.Р. продължил с изписването на акта и съставил на И. АУАН бланков номер 613415, на който като свидетел очевидец бил посочен и се подписал И.Т.. В акта, освен посочените по-горе нарушения по ЗДвП, Р. вписал като нарушение и неизпълнение от страна на жалбоподателя на дадените му от полицейските служители указания. Свидетелят Р. приел, че с тези си действия И. нарушил разпоредбите на чл.103, чл.140, ал.1, чл.137е и чл.100, ал.1, т.1 от ЗДвП.

След написването на акта жалбоподателя И. бил намерен на площада на селото и се върнал при полицейските служители.

В графата „възражения” по акта, жалбоподателят И. вписал такива, съдържанието на които обаче е невъзможно да бъде разчетено. Подписал акта и получил препис от него.

Липсват данни по делото, в срока по чл.44, ал.1 от ЗАНН да са били представени писмени възражения по акта.

Така описаната в акта фактическа обстановка изцяло е отразена и в обжалваното наказателно постановление. Наказващият орган също приел, че с действията си по управление на мотоциклета и по време на извършваната проверка И.И. нарушил разпоредбите на чл.103, чл.137е и чл.100, ал.1, т.1, като му наложил предвидените в чл.175, ал.1, т.3, чл.183, ал.4, т.7, предл.1-во и чл.183, ал.1, т.1, предл.1-во и 2-ро от ЗДвП санкции.

На основание Наредба № Із-2539 на МВР на И.И. са му били отнети общо 6 контролни точки.  

За отразеното в АУАН нарушение на разпоредбата на чл.140, ал.1 от ЗДвП не била наложена санкция в обжалваното НП.

От тази фактическа обстановка и разглеждайки жалбата от правна страна съдът прие следното :

Жалбата е подадена в срока по чл.59, ал.2 от ЗАНН, от надлежна страна, поради което е допустима.

Атакуваното наказателно постановление е издадено от компетентен орган, въз основа на АУАН, съставен от оправомощено за това лице, съгласно Заповед № 8121з-515/14.05.2018 г. на Министъра на вътрешните работи /л.9-10/.

При цялостната проверка за законосъобразност, съдът констатира, че АУАН и наказателното постановление съдържат предвидените в чл.42 и съответно чл.57 от ЗАНН задължителни реквизити и не са допуснати съществени процесуални нарушения, които да водят до отмяна на наказателното постановление на формално основание. Както в АУАН, така и в издаденото въз основа на него НП е било отразено достатъчно изчерпателно времето и мястото на извършване на нарушенията – центъра на с.Й., област Ловеч, на 10.10.2018 г., около 17:30 часа. В този смисъл показанията на свидетелите Р. и Т. изцяло кореспондират с описаните в акта и наказателното постановление обстоятелства.

Ясно наказващият орган е посочил нарушените законови разпоредби, а това дали са били нарушени виновно от жалбоподателят е въпрос по същество на спора и съответно установяване въз основа на ангажираните за това доказателства.

Наказващият орган коректно е изписал словесно всички обстоятелства имащи отношение към съставите на вменените на жалбоподателя по 4-те точки нарушения и техните съставомерни признаци.

За посоченото в АУАН нарушение на разпоредбата на чл.140, ал.1 от ЗДвП – управление на МПС, което не е регистрирано, в обжалваното НП не е наложена санкция, поради което същото не следва да бъде обсъждано.

Съдът приема за безспорно установено обстоятелството, че жалбоподателят И.И. е отказал да се подчини на дадените му от полицейските служители указания да остане на мястото на проверката до приключването й и изписването на акта, и отказвайки да се подчини се е отклонил, което е наложило да бъде търсен на площада – факт, който се потвърждава от показанията на свидетелите Р. и Т., а и не се отрича от жалбоподателя. Обстоятелството, че след това се е върнал и подписал съставения му АУАН не игнорира отказа му да изпълни разпорежданията и намерението му да осуети проверката.

Тези си изводи съдът базира на показанията на свидетелите П.Р. и И.Т., които показания са обективни и непротиворечиви, а и липсват доказателства, които да ги оборват и установяват противното.  

С оглед на тези съображения настоящият състав счита, че вмененото на жалбоподателя И. нарушение на разпоредбата на чл.103 от ЗДвП е категорично установено и доказано от обективна страна.

От субективна страна това нарушение е извършено виновно, при пряк умисъл. Ясно жалбоподателят е възприел дадените му от полицейските служители указания да изчака на мястото на проверката докато му бъде написан АУАН за констатираните нарушения по ЗДвП, но въпреки това не се е подчинил и напуснал с цел да осуети проверката, което наложило впоследствие да бъде търсен и върнат обратно.

Ето защо, при тези данни, съдът намира, че по безспорен начин е доказано извършеното от жалбоподателя И. нарушение на нормата на чл.103 от ЗДвП, поради което наказателното постановление следва да се потвърди в тези му част, като законосъобразно издадено.

Правилно наказващият орган е приложил за това нарушение съответната санкционна норма. Санкциите по чл.175, ал.1, т.3 от ЗДвП са определени в минималния предвиден размер – глоба в размер на 50 лева и лишаване от правото да управлява МПС за срок от 1 месец, като са налице и основания за това решение – ниската степен на опасност за останалите участници в движението предвид особеностите на конкретния случай, както и че след като е бил приканен от полицейските служители жалбоподателят все пак се е върнал на мястото на проверката, което позволило същата да приключи още там. Видно от справката за нарушител /л.7-8/, жалбоподателят И. е бил наказван с влезли в сила НП и фишове, но същите не са за тежки административни нарушения по ЗДвП, а по-голямата част от тях са наложени отпреди 10 и повече години. Ето защо не може да бъде определен като системен нарушител по ЗДвП.

За безспорно установени съдът прие и извършването на вменените на жалбоподателят нарушения на разпоредбите на чл.137е и чл.100, ал.1, т.1 от ЗДвП. Описаната фактическа обстановка касаеща тези нарушения изцяло се доказва от писмените доказателства по делото и показанията на разпитаните свидетели, които са последователни, непротиворечиви и логични. Съдът няма основания да не ги кредитира, още повече, че жалбоподателят не ги оспорва и не ангажира доказателства, които да ги оборват. И трите нарушения са на просто извършване, при форма на изпълнително деяние бездействие, тъй като И. не е носел и не е представил при проверката от контролните органи свидетелството си за управление на МПС от съответната категория за превозното средство, което е управлявал и контролния талон към него, както и не бил поставил защитна каска, която е задължително предпазно средство при управлението на мотоциклет. 

С оглед на тези съображения, настоящият състав счита, че вменените на жалбоподателят нарушения на разпоредбите на чл.137е и две по чл.100, ал.1, т.1 от ЗДвП са категорично установени от обективна страна.

От субективна страна тези нарушения също са извършени виновно, при пряк умисъл. Жалбоподателят И. е бил наясно, че по всяко време докато управлява мотоциклета е длъжен да постави защитна каска за главата, както и да носи в себе си свидетелството за управление на МПС и контролния талон към него. Тези задължения са императивно вменени на водачите на МПС, дори и в случай, както твърди И., че само е изпробвал ремонтирания от него мотоциклет.

Правилно за тези нарушения са били приложени санкционните разпоредби съответно на чл.183, ал.4, т.7 и чл.183, ал.1, т.1, предл.1-во и предл.2-ро от ЗДвП, като санкциите по тях са точно фиксирани в закона и не може да бъде обсъждано намаляването им.

При издаването на наказателното постановление и в четирите му части няма допуснати процесуални нарушения или такива касаещи квалификацията на деянията, законовите разпоредби, които са нарушени, както и административнонаказателните разпоредби, въз основа на които са наложени санкциите на жалбоподателя.

С оглед на това съдът счита, че наказанията за четирите нарушения са законосъобразно наложени и приема посочените в акта фактически констатации за реално отразяващи случилото се и в този смисъл постановлението следва да бъде потвърдено. 

По безспорен начин е установена и самоличността на нарушителя, като в НП жалбоподателят е идентифицирана с трите си имена и ЕГН.

Законосъобразно наказващият орган е отнел 6 контролни точки за нарушението санкционирано по чл.183, ал.4, т.7 от ЗДвП, тъй като същото е предвидено в Наредба № Із-2539 на МВР. Обстоятелството, че не е изписано цялото наименование на наредбата не е процесуално нарушение, още по-малко пък е основание за отмяна на наказателното постановление, тъй като отнемането на контролни точки не е административно наказание по смисъла на ЗАНН, а е отчетна система на КАТ. Освен това, отнемането на контролни точки винаги следва налагането на съответна санкция по ЗДвП, то не може да се налага самостоятелно и при безспорна установеност на извършеното нарушение по ЗДвП, отнемането на контролни точки е кумулативна даденост, какъвто е и настоящия случай.

          Водим от горното и на основание чл.63, ал.1 от ЗАНН съдът

 

 

                  Р   Е   Ш   И   :

    

 

ПОТВЪРЖДАВА НАКАЗАТЕЛНО ПОСТАНОВЛЕНИЕ № 18-0906-001605 от 22.10.2018 г. на Началник на Сектор ПП при ОД на МВР Ловеч, с което са наложени на И.Ц.И. ***, ЕГН : **********, административни наказания на основание чл.183, ал.4, т.7, предл.1-во от ЗДвП – глоба в размер на 50 лева, на основание чл.183, ал.1, т.1, предл.1-во от ЗДвП – глоба в размер на 10 лева, на основание чл.183, ал.1, т.1, предл.2-ро от ЗДвП – глоба в размер на 10 лева и на основание чл.175, ал.1, т.3 от ЗДвП – глоба в размер на 50 лева и лишаване от право да управлява МПС за срок от 1 месец, за нарушения на чл.137е, чл.100, ал.1, т.1 и чл.103 от ЗДвП, а на основание Наредба № Із-2539 на МВР са му били отнети общо 6 контролни точки, като ЗАКОНОСЪОБРАЗНО.

             

Решението подлежи на касационно обжалване пред Административен съд гр.Ловеч в 14 - дневен срок от съобщението до страните.

 

                

                                РАЙОНЕН СЪДИЯ :