Определение по дело №893/2014 на Окръжен съд - Благоевград

Номер на акта: 4676
Дата: 6 ноември 2014 г.
Съдия: Петър Узунов
Дело: 20141200500893
Тип на делото: Въззивно частно гражданско дело
Дата на образуване: 13 октомври 2014 г.

Съдържание на акта Свали акта

Публикувай

Решение № 2910

Номер

2910

Година

14.4.2015 г.

Град

Благоевград

Районен съд - Благоевград

На

02.17

Година

2015

В публично заседание в следния състав:

Председател:

Секретар:

Прокурор:

като разгледа докладваното от

Владимир Пензов

дело

номер

20151210200241

по описа за

2015

година

Производството е по реда на чл.59 и сл. от ЗАНН и е образувано по жалба на Х. А. А., ЕГН [ЕГН], с адрес [населено място] против Наказателно постановление № 1002/09.12.2014 г. на Директора на Регионална дирекция по горите – Б., с което на жалбоподателя за извършено нарушение на чл.213, ал.1, т.1 от Закона за горите, на основание чл.275, ал.1, т.2 от Закона за горите му е наложено административно наказание “глоба” в размер на 100.00 /сто/ лева на основание чл.266 ал. 1 от Закона за горите, както и на основание чл.273, ал.1 от Закона за горите са отнети в полза на държавата вещите, предмет на нарушението – 1 пр. м3 широколистни дърва за огрев от бук, както и вещите послужили за извършване на нарушението Джип „М. П.“ с рег. [рег.номер на МПС] .

С жалбата А. твърди, че обжалваното НП е неправилно, незаконосъобразно и нецелесъобразно, като моли да бъде отменено. Излага подробни съображения, като твърди, че не е осъществил вмененото му административно нарушение.

Жалбоподателят, редовно призован, не се явява в съдебно заседание, ангажира процесуален представител – адв. С., който ангажира доказателства в подкрепа на тезата си и взема становище по същество на спора. Сочи, че в случая не са налице предпоставките на чл.20 ал.4 от ЗАНН за отнемане на лекият автомобил в полза на държавата, тъй като неговата стойност явно не съответства на характера и тежестта на административното нарушение.

Административнонаказващият орган чрез процесуалния си представител счита издаденото НП за правилно и законосъобразно и моли същото да бъде потвърдено. Излага подробно становище по същество на спора.

Районна прокуратура Б., редовно и своевременно призована, не ангажира свой представители по делото и становище по жалбата.

Районният съд, след като съобрази доводите на страните, събрания по делото доказателствен материал и закона, от фактическа страна установи следното:

На 20.05.2014 година в 23:54 часа актосъставителят Д. С., в присъствието на свидетелите С. С. и М. Й., съставил АУАН № 000051 на жалбоподателя, за това че на 20.05.2014 година в 23:54 часа в ТПДГС – С. землището на [населено място] отдел 329, подотдел „Б“ транспортира дърва за огрев от бук, един кубически метър без да са маркирани с контролна горска марка с джип „М. П.“ с рег. [рег.номер на МПС] . АУАН е съставен и връчен на жалбоподателя, като същият го подписал без да отрази възражения. Въз основа на така съставения АУАН, на 09.12.2014 г. наказващият орган издал атакуваното НП № 1002, с което на жалбоподателя за извършено нарушение на чл.213, ал.1, т.1 от Закона за горите, на основание чл.275, ал.1, т.2 от Закона за горите, на основание чл. 266 ал. 1 от Закона за горите му наложил административно наказание “глоба” в размер на 100.00 /сто/ лева, както и на основание чл.273, ал. 1 от Закона за горите са отнети в полза на държавата вещите, предмет на нарушението – 1пр. м3 широколистни дърва за огрев от бук, както и вещите послужили за извършване на нарушението Джип „М. П.“ с рег. [рег.номер на МПС] . НП било връчено на жалбоподателя с известие за доставяне на 13.12.2014 г. и в законоустановения срок, на 16.12.2014 г. е подадена разглежданата в настоящото производство жалба.

Посочените в АУАН обстоятелства се потвърждават от показанията на актосъставителя С. и свидетелите по акта С. и Й., които сочат, че след подаден сигнал са изпратени в м.“Баба Ц.“, където спрели джип „М. П., управляван от жалбоподателя. При проверката е установено, че автомобилът е натоварен с немаркирани с контролна горска марка широколистни букови дърва, за което съставили акт.

Видно от разписка серия О18А № 000031 от 20.05.2014 г. е, че 1 брой МПС с рег. [рег.номер на МПС] – джип „М. П.“ и дърва за огрев от един метър кубични от бук, маркирани с КГМ с червена боя са предадени от горски надзирател при ТП ДГС – Сичитли Д. К. С. на отговорника централен склад „Къщата“ при ТП ДГС – Б., бул.“В– Й. И. С..

Представеното удостоверение № [ЕГН] от 12.02.2015 г. от [фирма] удостоверява, че застрахователната сума на автомобил М. П. с рег. [рег.номер на МПС] е 6500 лева към момента на закупуването.

По делото е приложено и писмо изх. № 776 от 11.06.2014 г. на Директора на РДГ - Б., удостоверяващо, че жалбоподателят Х. А. А. е санкциониран многократно за нарушения по Закона за горите.

Изложената фактическа обстановка съдът прие за установена въз основа на показанията на всички разпитани по делото свидетели, както и от приложените към административнонаказателната преписка и приети по делото писмени доказателства, които намира за безпротиворечиви относно подлежащите на доказване факти и които установяват по несъмнен начин възприетата фактическа обстановка.

При така установената фактическа обстановка, съдът приема от правна страна следното:

Жалбата е депозирана от надлежно лице, в установения от закона 7-дневен срок от връчване на НП, поради което същата е допустима, а разгледана по същество е неоснователна.

Постановлението е издадено при спазване на установената за това от закона процедура и от компетентен за това орган, видно от заповед. При съставянето на акта за установяване на административно нарушение и издаване на атакуваното НП са спазени изискванията, визирани в разпоредбите на чл. 42 и чл. 57 от ЗАНН, както и сроковете по чл. 34 от ЗАНН. Не са налице формални предпоставки за отмяна на НП, тъй като при реализирането на административнонаказателната отговорност на жалбоподателя не са допуснати съществени процесуални нарушения, които да водят до опорочаване на производството.

От ангажираните по делото доказателства се установи, че Х. А. А. е осъществил вмененото му административно нарушение по чл.213 ал.1 т.1 от Закона за горите, както от обективна, така и от субективна страна, като е нарушил задълженията си, произтичащи от посочената разпоредба. Съгласно чл.213 ал.1 т.1 от Закона за горите се забранява транспортирането на дървесина без съответната контролна горска марка или производствена марка. Установи се по безспорен и категоричен начин от събраните в хода на делото доказателства, че А. на посочените в АУАН дата, време и място е превозвал, респ. транспортирал дървесина от бук без контролна горска марка или производствена марка. Същият при поискване от контролните органи не е могъл да представи и необходимите документи за придобиването и съхранението на същата. Ето защо съдът приема, че жалбоподателят, като не се е съобразил със законоустановената забрана е осъществил от обективна страна вмененото му административно нарушение по чл. 213, ал. 1,т. 1 от Закона за горите. В тази връзка възражението на защитата, че в случая не е налице изпълнителното деяние „транспортиране“ съдът намира за неоснователно, тъй като от доказателствата по делото се установява, че жалбоподателят е заловен именно в момент на движение на МПС, в което са били натоварени дървата за огрев без съответната маркировка, като последните са установени след спиране на автомобила и неговата проверка. Наред с това следва да се отбележи, че систематическото и граматическо тълкуване на нормите на чл.204 и чл.207 от Закона за горите въвежда именно понятието „транспортиране“, като определящо дейността по пренасяне на добитият дървен материал, обикновено от мястото на неговото добиване или складиране до мястото на неговото крайно потребление. Разглежданото административно нарушение е осъществено и от субективна страна виновно, тъй като жалбоподателят А., като пълнолетен и пълноправен гражданин на Република България е бил запознат с действащите законови забрани и норми за поведение в страната и с действията си е нарушил същите, регламентирани от Закона за горите. В подкрепа на този извод е именно обстоятелството, че установената в МПС дървесина не е била маркирана със съответната марка по установеният ред, поради което и възраженията на защитата в тази насока също се явяват неоснователни.

След като правилно е квалифицирал процесното нарушение, като такова по чл.213, ал.1, т.1 от Закона за горите, административно наказващият орган правилно и законосъобразно на основание чл.266, ал.1 от Закона за горите е определил наложеното наказание по вид и размер, като е наложил на жалбоподателя административно наказание “глоба” в размер на 100.00 лева. Правилно е отнел в полза на държавата вещите, предмет на нарушението, а именно установената в автомобила дървесина, както и вещите, послужили за извършване на нарушението – Джип „М. П.“ с рег. [рег.номер на МПС] . Възражението на защитата, че стойността на МПС явно не съответства на характера и тежестта на нарушението и поради което не следва да бъде отнемана в полза на държавата, съдът намира за неоснователно, тъй като от една страна процесното деяние е с висока степен на обществена опасност в сравнение с останалите идентични случай, доколкото е осъществено в тъмната част на денонощието и от лице също със завишена степен на обществена опасност, доколкото жалбоподателят е с многократни санкционирания и регистрирани нарушение по Закона за горите, видно от писмо изх. № 776 от 11.06.2014 г. на Директора на РДГ – Б.. Предвид количеството и вида дървесина, предмет на нарушението съдът намира, наложеното наказание за съответно на тежестта на нарушението и съобразено с разпоредбата на чл.27 от ЗАНН, както същото е правилно отмерено, в законоустановените граници и ще осъществи целите на наказанието, поставени му от закона (чл.12 от ЗАНН).

Мотивиран от горното и на основание чл.63, ал.1 от ЗАНН, Благоевградският районен съд

Р Е Ш И:

ПОТВЪРЖДАВА като ЗАКОНОСЪОБРАЗНО Наказателно постановление № 1002/09.12.2014 г. на Директора на Регионална дирекция по горите – Б., с което на Х. А. А., ЕГН [ЕГН], с адрес [населено място] за извършено нарушение на чл.213, ал.1, т.1 от Закона за горите, на основание чл.275, ал.1, т.2 от Закона за горите във връзка с чл.266 ал. 1 от Закона за горите му е наложено административно наказание “глоба” в размер на 100.00 /сто/ лева, както и на основание чл.273, ал.1 от Закона за горите са отнети в полза на държавата вещите, предмет на нарушението – 1 пр. м3 широколистни дърва за огрев от бук, както и вещите послужили за извършване на нарушението Джип „М. П.“ с рег. [рег.номер на МПС] .

РЕШЕНИЕТО може да се обжалва пред Административен съд - Благоевград в 14-дневен срок, считано от съобщаването му на страните.

РАЙОНЕН СЪДИЯ: