Решение по дело №292/2020 на Административен съд - Стара Загора

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 2 ноември 2020 г.
Съдия: Бойка Михайлова Табакова Писарова
Дело: 20207240700292
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 31 август 2020 г.

Съдържание на акта

    Р   Е   Ш   Е   Н   И   Е   360

 

       гр. Стара Загора, 02.11.2020г.

 

В   И М Е Т О   Н А   Н А Р О Д А

 

 

 

Старозагорският административен съд, в публично съдебно заседание на  петнадесети октомври две хиляди и двадесета година в състав:

 

                                                           Председател:    БОЙКА ТАБАКОВА

 

Ч                                                                                                                                        Членове:        ИРЕНА ЯНКОВА

                                                                                                                                                                    РАЙНА ТОДОРОВА

при секретаря  Минка Петкова

и с участието на прокурора  Константин Тачев

като разгледа докладваното от  съдия  Б. ТАБАКОВА к.а.н. дело № 292 по описа  за 2020 г., за да се произнесе, съобрази следното:

 

Производството е по реда на чл.208 и сл. от Административно-процесуалния кодекс /АПК/, във връзка с чл.63, ал.1, изр. второ  от Закона за административните нарушения и наказания /ЗАНН/.

 

  Образувано е по касационна жалба на Д.С.Д. *** против Решение № 181/ 25.06.2020 г. по АНД № 7/ 2020 г. по описа на Районен съд Казанлък, с което е потвърдено Наказателно постановление /НП/ № 369/ 13.09.2019 г.,  издадено от Директора на Регионална дирекция по горите Стара Загора. В жалбата се съдържат оплаквания за незаконосъобразност на решението като постановено в  нарушение на материалния закон и нарушение на процесуалните правила – касационни основания по чл. 348, ал.1, т.1 и т.2 от НПК във вр. с  чл. 63, ал.1, изр. второ от ЗАНН. Касаторът твърди, че при съставяне на акта за установяване на административно нарушение /АУАН/ не са спазени императивните изисквания на чл.57, ал.1, т.5 и т.6 от ЗАНН, но това не е взето предвид от районния съд, нито е коментирано оплакването му за неизпълнение на чл.272а от Закона за горите. Въз основа на изложените съображения е направено  искане до съда да отмени   решението и  НП № 369/ 13.09.2019 г.,  издадено от директора на Регионална дирекция по горите Стара Загора.

 

  Ответникът по касационната жалба – Регионална дирекция по горите гр. Стара Загора, редовно и своевременно призован, не изпраща представител и не изразява становище.

 

           Представителят на Окръжна прокуратура – Стара Загора дава заключение за основателност на жалбата. Предлага съдебното решение да бъде отменено и делото върнато за ново разглеждане от друг състав на районния съд.

 

Касационният състав на съда, след като обсъди събраните по делото доказателства, наведеното от жалбоподателя касационно основание и като извърши на основание чл.218, ал.2 от АПК служебна проверка на валидността, допустимостта и съответствието на обжалваното съдебно решение с материалния закон, намира за установено следното:

         

          Касационната жалба е подадена в законоустановения срок, от надлежна страна, за която съдебният акт е неблагоприятен, и е процесуално допустима.

          

           Разгледана по същество, се явява основателна.

 

  Предмет на съдебен контрол пред Районен съд – Казанлък е НП 369/ 13.09.2019 г.,  издадено от Директора на Регионална дирекция по горите Стара Загора въз основа на АУАН № 095305/ 13.08.2019 г., с което на Д.С.Д. ***, на основание чл. 257, ал. 1, т.3 от Закона за горите е наложено административно наказание „глоба” в размер на 300 лв. за нарушение на чл.18, ал.2, т.1 и т.2 вр.чл.18, ал.3 от Наредба № 1 /30.01.2012г за контрола и опазването на горските територии вр.чл.257, ал.1, т.1 и т.3 от Закона за горите. Като административно нарушение са преценени обстоятелствата, че на 04.07.2019г в качеството си на длъжностно лице – началник на горскостопански участък „Борущица“ при ТП ДГС Мъглиж Д. не е предприел действия по предотвратяване на извършените нарушения в поверената му горска територия. Следствията от извършените нарушения са установени и конкретно описани в  КП С И00А № 001533/ 04.07.2019г, а именно изсечени са дървета от вида смърч, габър, бук без позволително за техническа сеч при изграждане на временен извозен горски път. Нарушението е открито на 04.07.2019т в 16:54ч в отдел 89, подотдел „з“, землище с.Борущица, община Мъглиж, държавна горска територия.

 

         При проверката за законосъобразност на НП Казанлъшкият районен съд приема за безспорно установено от събраните писмени и гласни доказателства по делото, че Д. е извършил вмененото му нарушение по чл.275, ал. 1, т. 2 от Закона за горите, тъй като не е предотвратил незаконни действия в поверения му участък в качеството му на началник участък при ДГС Мъглиж. Не са споделени доводите на жалбоподателя за допуснати съществени нарушения на чл.57, ал.1, т.5 и 6 от ЗАНН. Според съда наложената глоба е в минимален размер на и няма основание за изменението му. По тези съображения НП е потвърдено като правилно и законосъобразно.

 

                      Решението е постановено при неправилно приложение на материалния закон.

 

Административнонаказателната отговорност на Д.Д. е ангажирана на основание чл.257, ал.1, т.3 от Закона за горите, предвиждаща наказание глоба от 300 до 5000 лв., ако не е предвидено по-тежко наказание, длъжностно лице или лице, упражняващо лесовъдска практика, което не вземе своевременно мерки за предотвратяване и спиране на незаконни дейности в горските територии или за премахване на последиците от нарушенията. От правна страна обвинението се позовава на неизпълнение на задълженията по чл.18, ал.2, т.1 и т.2 вр.чл.18, ал.3 от Наредба № 1 /30.01.2012г за контрола и опазването на горските територии от лица с лесовъдско образование - извършване на проверки по спазване на Закона за горите и подзаконовите актове съобразно правомощията им и  периодично присъствие и обхождане на териториите. От фактическа страна вмененото обвинение се основава на констатирано на 04.07.2019г бездействие на Д. в качеството на длъжностно лице – началник на горскостопански участък „Борущица“ при ТП ДГС Мъглиж Д. да предприеме действия по предотвратяване на извършените нарушения в поверената му горска територия.

 

   Неправилно районният съд е приел, че НП е изрядно от формална страна. В него липсва фактическо описание, отговарящо на императивните изисквания на чл.57, ал.1, т.5 от ЗАНН – позволяващо на лицето да разбере в какво точно е обвинено и да организира защитата си. В обжалваното НП не е посочено в какво конкретно се изразява неправомерното поведение на Д.Д.. Описаните следствия от нарушения на режима по опазване и ползване на горска територия касаят действия на други лица и не става ясно каква е връзката им с поведението на началника на участъка. Единствено позоваването на  чл.18, ал.2, т.1 и т.2 вр.чл.18, ал.3 от Наредба № 1 /30.01.2012г за контрола и опазването на горските територии без да са изложени каквито и да е фактически обстоятелства само по себе си не обосновава повдигнатото обвинение, тъй като няма описание коя/кои са тези мерки, които не са взети от длъжностното лице при това своевременно с оглед визираната дата на извършване на нарушението, съпоставена с описаните последици. Непосочването в НП на съставомерни елементи от състава на нарушението, какъвто е разглежданият случай, ограничава правото на защита на санкционираното лице, тъй като е недопустимо административнонаказателното обвинение да се основава на предположения. В тази връзка следва да се имат предвид и показанията на свидетеля Руси Костов, според които проверки в участъка са извършвани без да са установени нарушения. Като не е констатирал този порок в НП районният съд е постановил решението си при неправилно приложение на материалния закон, поради което то следва да бъде отменено и вместо него да се постанови отмяна на незаконосъобразното НП.

 

           Неоснователно е единствено възражението на касатора за нарушение на чл.272а от Закона за горите, според който при плащане на наложената глоба или на имуществената санкция в 30-дневен срок от издаването на НП лицето дължи 70 на сто от размера на глобата, съответно на имуществената санкция.  Доколкото се касае за изпълнение на наложено административно наказание въпросът е неотносим към преценката за законосъобразност на НП, дължима в съдебното производство по чл.63, ал.1 от ЗАНН.

 

Водим от горното и на основание чл. 221, ал.2, предл. второ във връзка с чл.222, ал.1 от АПК, Старозагорският административен съд

 

 

Р     Е     Ш     И     :

 

 

  ОТМЕНЯ Решение № 181/ 25.06.2020 г. по АНД № 7/ 2020 г. по описа на Районен съд Казанлък, ВМЕСТО КОЕТО ПОСТАНОВЯВА:

 

ОТМЕНЯ Наказателно постановление № 369/ 13.09.2019 г.,  издадено от Директора на Регионална дирекция по горите Стара Загора, с което на Д.С.Д. *** на основание чл. 257, ал. 1, т.3 от Закона за горите е наложено административно наказание „глоба” в размер на 300 лв.,   като незаконосъобразно.

 

   Решението не подлежи на обжалване и протестиране.

 

 

                    

                     ПРЕДСЕДАТЕЛ:

                                                

                                                                    ЧЛЕНОВЕ: 1.  

                

                                                                                            2.