Определение по дело №236/2022 на Административен съд - Перник

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 23 ноември 2022 г.
Съдия: Ивайло Емилов Иванов
Дело: 20227160700236
Тип на делото: Касационно частно административно наказателно дело
Дата на образуване: 21 ноември 2022 г.

Съдържание на акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

 

№ 40

 

гр. Перник, 23.11.2022 г.

 

Административен съд – Перник, касационен състав, в закрито заседание на двадесет и втори ноември две хиляди двадесет и втора година, в състав:

ПРЕДСЕДАТЕЛ: Ивайло Иванов

 ЧЛЕНОВЕ:   Цветелина Гоцова

                                                                      Силвия Димитрова

 

като разгледа докладваното от съдия Ивайло Иванов КАНД № 236 по описа на Административен съд – Перник за 2022 година, за да се произнесе, взе предвид следното :

 

Производството е по реда на чл.229 и сл. от АПК, вр. чл.63г от ЗАНН.

Образувано е по Частна жалба вх. № 3415/21.11.2022 г. на с ЕИК ****, със седалище и адрес на управление: ****, представлявано от управителя А.Г.К., чрез адв. М.Ш. от САК, срещу Определение № 451/27.09.2022 г., постановено по АНД № 1994/2021 г. по описа на Районен съд Перник, с което е оставена без разглеждане като недопустима, поради просрочие, жалбата на **** – гр. София срещу Наказателно постановление № 273/12.11.2021 г., издадено от директора на РИОСВ – София.

Жалбоподателят възразява срещу изводите на районния съд за просрочие на жалбата и изразява становище, че определението е незаконосъобразно и неправилно, постановено при нарушение на процесуалните правила. Твърди, че е налице нередовно връчване, несъответстващо на изискванията на чл.84 от ЗАНН във вр. с чл.180, ал.5 от НПК. Иска определението на първата съдебна инстанция да се отмени и делото да се върне за продължаване на съдопроизводствените действия.  Претендира присъждане на съдебни разноски.

Препис от частната жалба е връчен на ответната страна, но същата не е изразила становище по нея.

Административен съд – Перник, в касационен състав, като извърши проверка за редовността и допустимостта на подадената частна жалба, установи, че същата е процесуално допустима –подадена е в срока по чл.230 от АПК, от лице, за което постановеният акт е неблагоприятен, и срещу определение, което прегражда пътя на образуваното съдебно производство.

Разгледана по същество частната жалба е неоснователна и следва да бъде оставена без уважение.

Съображенията са следните:

За да постанови атакувания съдебен акт първоинстанционният съд е извършил проверка за допустимост на обжалването и въз основа на данните по административнонаказателната преписка е приел, че жалбата срещу наказателното постановление е подадена след изтичане на 7-дневния срок за обжалване по чл.59, ал.2 от ЗАНН /в редакцията, действаща към момента на връчване на НП/. С оглед на това е направил извод, че жалбата е недопустима, поради което следва да бъде оставена без разглеждане, а производството по делото да бъде прекратено.

Определението е правилно.

Процесното административнонаказателно производство е образувано със съставяне на АУАН № 195/2021 г. Въз основа на него е издадено Наказателно постановление № 273/12.11.2021 г. на директора на РИОСВ – София. Последното е връчено чрез “Български пощи“ ЕАД на 19.11.2021 г., което се установява от приложеното по делото известие за доставяне. Жалбата срещу наказателното постановление е подадена на 02.12.2021 г., което е видно от щемпела на пощенския плик. Същата е постъпила в Районен съд – Перник на 17.12.2021 г. като пощенското клеймо е от 15.12.2021 г.

С оглед на гореизложените данни приложим към реда за водене на процесното производството е ЗАНН /обн. ДВ, бр.92 от 1969 г., последна редакция ДВ, бр.13, 2020 г./, преди изменението му със Закон за изменение и допълнение на ЗАНН /обн. ДВ, бр.109 от 22.12.2020 г., в сила от 23.12.2021 г./. Приложим, както към датата на образуване на производството, така и към датата на издаване на наказателното постановление, към връчването на последното и към датата на постановяването на процесното определение на Районен съд – Перник, е ЗАНН в редакцията ДВ, бр.13, 2020 г.

Съгласно чл.58, ал.1 от ЗАНН препис от наказателното постановление се връчва срещу подпис на нарушителя.

Според чл.59, ал.2 от ЗАНН /ред. ДВ, бр.10, 2011 г./, наказателното постановление може да се обжалва от нарушителя в седемдневен срок от неговото връчване.

Съгласно чл.84 от ЗАНН, доколкото в този закон няма особени правила за връчване на призовки и съобщения, се прилагат разпоредбите на НПК. Според разпоредбата на чл.180, ал.5 от НПК връчването на призовки, съобщения и книжа на юридическо лице става срещу подпис на длъжностно лице, натоварено да поема книжата.

Не се спори по делото, че Наказателно постановление                         № 273/12.11.2021 г. е връчено на неговия адресат - ****– гр. София на адреса на управление на дружеството – ****. това се установява от копието на приложената по делото обратна разписка. Връчването е извършено на 19.11.2021 г. и е удостоверено с подписа на лице, намерено на адрес, съвпадащ със седалището и адреса на управление на дружеството. Върху разписката саморъчно е изписано фамилното име на получателя И., с отбелязване, че същият е пълномощник. Лице със същото фамилно име и със собствено име – Х.,  е лицето удостоверило с подписа си получаването и на поканата за съставяне на АУАН, въз основа на който е издадено и обжалваното НП, видно от копие на обратна разписка. От доказателствата по делото се установява по категоричен начин, че тази покана е доведена до знанието на управителя на ****– гр. София, който се е явил за съставяне на на посочената в поканата дата – 30.09.2021 г. В тази връзка, неоснователно е твърдението в частната жалба, че поканата за съставяне на процесния АУАН е получена от друго лице. Представената с частната жалба обратна разписка от 06.08.2021г., заверена по реда на чл.32 от ЗАдв е с неизяснен предмет на кореспонденция между адресатите, същата е неотносима и не съответства на датата на извършване на нарушението, а именно 11.08.2021 г. Такъв документ липсва сред доказателствата в административнонаказателната преписка.

От доказателствата по делото се установява, че жалбата срещу Наказателно постановление № 273/12.11.2021 г., издадено от директора на РИОСВ – София, е изпратена по пощата на 02.12.2021 г., т.е. 13 /тринадесет/ дни след деня на получаване на препис от НП, или 6 / шест/ дни след изтичане на 7-дневния срок за обжалване. 

Предвид гореизложеното, изводът на районния съд, че обжалването е просрочено, е законосъобразен по съображенията, изложени в определението му. Настоящият касационен състав напълно ги споделя, в т.ч. и относно недопустимостта на производството.

От една страна, всеки търговец, по смисъла на чл.1 от Търговския закон, има задължението да посочи седалище и адрес на управление на дейността си. На този адрес, следва да се намира негов упълномощен представител или длъжностно лице, което да приема книжа, призовки и съобщения. Това е и една от съществените функции на адреса на управление. Настоящият жалбоподател е търговец по смисъла на ТЗ, регистриран със седалище и адрес на управление. За него важи общото правило, че кореспонденцията с него се осъществява на този адрес. След като дружеството не е посочило друг адрес за кореспонденция с наказващия орган /арг. от чл.58, ал.2 във вр. с чл.83, ал.2 от ЗАНН/, то това е адресът на който се получават книжата, призовките и съобщенията, включително се връчват НП. На така посочения адрес на управление, за връчване на процесното НП, не е открит управителя на юридическото лице, но е открито друго физическо лице, приело връчването на процесното НП. Ако се приеме, че Иалдаръмов е получил НП в качеството си на физическо лице, нямащо общо с дружеството – нарушител, което не се подкрепя от събраните по делото доказателства, то тогава е налице неизпълнение от страна на дружеството на задължението му на посочения адрес да се намира негов упълномощен представител или длъжностно лице, което да приема книжа, призовки и съобщения. Неизпълнил това си задължение, нарушителят не може да черпи права от неправомерното си поведение, като претендира нередовност на връчването.

От друга страна, споделят се доводите, че пратката, съдържаща и процесното наказателно постановление, е предадена на пълномощник, тъй като това е лицето, което според представеното по делото Писмо изх. № 21-01-131-3/28.02.2022 г., подписано от директора на Регионално управление „Западен регион“ на „Български пощи“ ЕАД, е посочено на пощенския раздавач от самия управител на ****в проведен между тях телефонен разговор.

Предвид всичко гореизложено следва, че жалбата срещу Наказателно постановление № 273/12.11.2021 г., издадено от директора на РИОСВ – София е подадена след изтичане на срока по чл.59, ал.2 от ЗАНН и поради това е недопустима и следва да се остави без разглеждане, а образуваното въз основа на нея производство – да се прекрати. До същият извод е достигнал и районният съд. Затова постановеното от него определение е правилно и законосъобразно и следва да се остави в сила.

Така мотивиран, Административен съд – Перник, в касационен състав:

 

О П Р Е Д Е Л И :

 

        ОСТАВЯ В СИЛА Определение № 451/27.09.2022 г., постановено по АНД № 1994/2021 г. по описа на Районен съд Перник.

        ОПРЕДЕЛЕНИЕТО е окончателно и не подлежи на обжалване.

 

                                                     ПРЕДСЕДАТЕЛ:/п/

                                                          ЧЛЕНОВЕ: 1./п/

                                                                           2./п/