Решение по дело №2218/2023 на Административен съд - Пловдив

Номер на акта: 1918
Дата: 7 ноември 2023 г.
Съдия: Мария Иванова Николова
Дело: 20237180702218
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 4 септември 2023 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

№1918

гр. Пловдив,07.11.2023 год.

В   ИМЕТО   НА   НАРОДА

 

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД - ПЛОВДИВ, ХХ състав, в открито заседание на единадесети октомври през две хиляди двадесет и трета година в състав:                      

                                                    ПРЕДСЕДАТЕЛ: ДИЧО ДИЧЕВ

                                   ЧЛЕНОВЕ: ХРИСТИНА ЮРУКОВА

                                                                                МАРИЯ НИКОЛОВА

 

при секретаря Ваня Петкова и участието на прокурора Мирослав Йосифов, като разгледа докладваното от съдия Николова КАНД № 2218 по описа за 2023 г., за да се произнесе взе предвид следното:

Производството е по реда на Глава Дванадесета от АПК, във връзка с чл.63в от ЗАНН.

Образувано е по касационна жалба, предявена от П.П.Г., с ЕГН **********, с адрес: ***, чрез адв. Г., против Решение № 844/18.05.2023г., постановено по АНД № 18/2023 г. по описа на Пловдивски районен съд, с което е потвърдено Наказателно постановление № 16-54 /17.10.2022 г., издадено от началник отдел „Рибарство и контрол - Южна България“ - гр. Пловдив към Главна дирекция „Рибарство и контрол“ при Изпълнителна агенция по рибарство и аквакултури, с което на П.П.Г., на основание чл. 65 от Закона за рибарството и аквакултурите /ЗРА/ е наложено административно наказание - глоба в размер на 100 (сто) лева, за нарушение на чл. 24, ал. 1, т. 2 от Закона за рибарството и аквакултурите.

Твърди се неправилност на оспореното решение на РС – Пловдив, като постановено при съществено нарушение на процесуалните правила. Изложени са доводи, че неправилно съдът е ценил свидетелските показания, като на брата на касатора свидетеля Й. Г. също бил издаден АУАН за същите 4 въдици, а никъде в АУАН не са посочени 8 броя въдици. Сочи се, че в съдебния акт липсват мотиви от гледна точка основания за квалифициране на случая като маловажен. Иска се отмяна на решението и отмяна на НП, алтернативно връщане на делото за ново разглеждане на друг състав на РС – Пловдив. Претендират се направените по делото разноски.

Ответникът по касационната жалба - началник отдел „Рибарство и контрол - Южна България“ - гр. Пловдив към Главна дирекция „Рибарство и контрол“ при Изпълнителна агенция по рибарство и аквакултури, чрез писмено становище на процесуален представител – юриск. Арабаджиева оспорва жалбата. Претендира присъждане на юрисконсултско възнаграждение.

 Участвалият по делото прокурор, представител на Окръжна прокуратура гр. Пловдив, излага становище за правилност и законосъобразност на решението на РС - Пловдив.

Касационната жалба е подадена в рамките на преклузивния срок от лице, имащо правен интерес, за която решението е неблагоприятно, поради което е процесуално ДОПУСТИМА.

Разгледана по същество същата се явява НЕОСНОВАТЕЛНА.

С обжалваното Решение № 844 от 18.05.2023 г., постановено по АНД № 18/2023г., Пловдивският районен съд е потвърдил Наказателно постановление № 16-54/17.10.2022 г., издадено от началник отдел „Рибарство и контрол - Южна България“ - гр. Пловдив към Главна дирекция „Рибарство и контрол“ при Изпълнителна агенция по рибарство и аквакултури, с което на П.П.Г., на основание чл. 65 от ЗРА е наложено административно наказание - глоба в размер на 100 (сто) лева, за нарушение на чл.24, ал. 1, т. 2 от Закона за рибарството и аквакултурите.

За да постанови този резултат, Районен съд - Пловдив е приел за установено извършването на нарушението по чл. 24, ал. 1, т. 2 от ЗРА от страна на П.П.Г., като на посочените в НП дата и място е извършвал любителски риболов посредством 4 броя въдици, потопени във водата, в работно положение, с монтирана по 1 бр. кука и със закачена на куките примамка. Прието е, че при съставяне на АУАН и издаване на НП са спазени изискванията, визирани в разпоредбите на чл. 42 и чл. 57 от ЗАНН и не са допуснати съществени нарушения на процедурата по съставянето на АУАН и НП. Съдът е направил извод, че АУАН и НП са съответно съставено и издадено от компетентни лица, като са спазени и сроковете по чл. 34 от ЗАНН. Според районен съд нарушението е ясно и подробно описано в НП, като не е засегнато правото на защита на нарушителя да разбере за какво точно е ангажирана отговорността му - за осъществяване на риболов с 4 броя въдици, при разрешени 2 бр. и правилно нарушението е съотнесено към санкционната разпоредба на чл. 65 от ЗРА. Изрично в съдебни акт е посочено, че не са налице основания за прилагане разпоредбата на чл. 28 от ЗАНН.

Решението е правилно.

В решението са изложени мотиви относно законосъобразността на наказателното постановление. Фактите по делото са обсъдени по отделно и в тяхната съвкупност. Съобразени са в пълнота събраните по делото доказателства.

Правилно районен съд е ценил и показанията на разпитаните по делото свидетели, като не е дал вяра на показанията на свидетеля Й. П.Г., който е брат на П.П.Г. и показанията му противоречат на показанията на разпитания актосъставител и на показанията на свидетеля И. Г.. Както е посочил и районен съд показанията на свидетелите Й. П.Г. и И. Г. са противоречиви, а показанията на актосъставителя и на свидетелите Т. К. и Н. И. са безпротиворечиви, като и двамата заявяват, че двамата братя са били с по 4 въдици. Нещо повече самият жалбоподател П.П.Г. е подписал АУАН без възражения, а в АУАН е посочено, че той извършва любителски риболов с 4 броя въдици (при разрешени два броя).

Напълно неоснователно е възражението, че в решението на районен съд липсват мотиви от гледна точка основания за квалифициране на случая като маловажен. В тази насока в съдебния акт са изложени подробни мотиви, които настоящия съд споделя напълно.

Деянието не може да се квалифицира като маловажно, защото то е типично за вида си, не се отличава от други нарушения от същия вид относно степента на своята обществена опасност. Със ЗРА се цели опазване на рибните ресурси, възстановяване и опазване на биологичното равновесие и обогатяване на рибните ресурси във водните екосистеми. За да бъде постигната тази цел, то законът трябва да се спазва стриктно от гражданите и също така стриктно да се прилага от компетентните органи по изпълнението му. Не са налице смекчаващи обстоятелства, обуславящи определянето на нарушението, като такова с по-ниска степен на обществена опасност в сравнение с обикновените случаи на нарушения от този вид. Тъкмо обратното както е посочил и районен съд случая се касае за двойно превишение на броя въдици и риболов установен в тъмната част на денонощието от двама души.

Обжалваното пред касационната инстанция решение на районен съд е валидно, допустимо и правилно, и като такова следва да бъде оставено в сила.

Предвид изхода на спора и на основание  чл.63д, ал.4 от ЗАНН, вр. с чл.27е от Наредба за правната помощ, в полза на ответника следва да се присъди юрисконсултско възнаграждение в размер на 80 лева.

Водим от горното, Съдът

 

Р Е Ш И:

 

ОСТАВЯ  В  СИЛА Решение № 844 от 18.05.2023г., постановено по АНД № 18/2023 г. по описа на Районен съд – Пловдив.

ОСЪЖДА П.П.Г., с ЕГН **********, с адрес: ***, да заплати на Изпълнителната агенция по рибарство и аквакултури сумата от 80.00 /осемдесет/ лева разноски за юрисконсултско възнаграждение за настоящата инстанция.

 

Решението е окончателно.

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                                       ЧЛЕНОВЕ: