Определение по дело №794/2018 на Районен съд - Пещера

Номер на акта: 267
Дата: 22 юни 2018 г.
Съдия: Камен Георгиев Гатев
Дело: 20185240100794
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 18 юни 2018 г.

Съдържание на акта

 

 О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

Номер 267                        Година 2018                                           гр.Пещера

 

Пещерският районен съд                                             І  граждански състав

На двадесет и втори юни                                               Година 2018

В закрито заседание в следния състав:

Председател: Камен Гатев

 

като разгледа докладваното от районния съдия Гатев гр.д.№794 по описа на Съда за 2018г. и за да се произнесе, взе предвид следното:

 

          Гражданско дело №794/2018г. е образувано по молба за развод по взаимно съгласие.Молителите  М.Р. и Д.Р.,***, са представили споразумение по чл.51 СК, с което са уредили отношенията си и по повод придобити през време на брака вещни права върху недвижими имоти.

          Видно от съдържанието на представеното споразумение, част от имотите се намират в гр.Панагюрище, а друга част – в гр.София.

          При тези данни Пещерският районен съд счита, че не е местно компетентен да разгледа настоящето дело.

          От правна страна няма спор, че производството за развод по взаимно съгласие е охранително.

Местната подсъдност  на охранителното производство  е регламентирана в  чл.531ал.ІІ ГПК – районния съд по постоянния адрес на молителя. В случая постоянните адреси и на двамата молители са в гр.Панагюрище.

От друга страна, за местната подсъдност Съдът не следи служебно.

Не така стои въпросът обаче с подсъдността по местонахождението на недвижимия имот – чл.109 ГПК.За нея Съдът следи служебно.

Според чл.540 ГПК , за охранителните производства се прилагат общите правила на ГПК и правилата на исковото производство.

Споразумението между молителите относно недвижимите имоти на практика представлява извършване на делба, с която се прехвърлят  вещни права върху съответните недвижими имоти от единия на другия молител. Следователно , по аргумент от чл.109 ГПК ,делото следва да се разгледа от Съда по местонахождението на имотите.

В конкретния случай, в споразумението са визирани имоти в гр.Панагюрище и в гр.София. В този случай приложение намира чл.116 ГПК.

Предвид обстоятелството, че и двамата молители са от гр.Панагюрище, Съдът намира, че делото следва да бъде разгледано от Районен съд Панагюрище.

 

           Ето защо и на основание  чл.118ал.ІІ във вр. с  чл.121 ГПК  Пещерският районен съд

 

ОПРЕДЕЛИ:

 

Прекратява производството по гр.д.№794/2018г. по описа на Районен съд Пещера и изпраща делото за разглеждане от Районен съд Панагюрище.

Определението подлежи на обжалване с частна жалба пред Пазарджишки окръжен съд в едноседмичен срок от изпращане на препис   на молителите.

 

Районен съдия: