Решение по дело №1471/2019 на Районен съд - Велико Търново

Номер на акта: 569
Дата: 11 декември 2019 г. (в сила от 24 януари 2020 г.)
Съдия: Даниел Йорданов
Дело: 20194110201471
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 23 август 2019 г.

Съдържание на акта

Р   Е   Ш   Е   Н   И   Е

………

гр. Вeлико Търново, 11.12.2019 г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

            Великотърновският районен съд, втори наказателен състав, в публично съдебно заседание на 19.11.2019 год., в състав:

                                                                ПРЕДСЕДАТЕЛ:  ДАНИЕЛ ЙОРДАНОВ,

при секретаря В. Иванова, като разгледа докладваното от съдията АНД № 1471/2019 г. по описа на съда, за да се произнесе, взема предвид:

 

Производство по реда на чл. 59 и сл. от ЗАНН.

Образувано е по жалба на "Ф. БТ" ЕООД гр. Велико Търново, против Електронен фиш за налагане на имуществена санкция за нарушение, установено и заснето с автоматизирано техническо средство или система Серия Г № 0004572, издаден от ОД на МВР - Велико Търново, с който за нарушение на чл. 483, ал. 1, т. 1 от КЗ и на основание чл. 638, ал. 4 от КЗ на дружеството е наложена имуществена санкция в размер на 2 000 лева. Претендира се неговата отмяна оплаквания за незаконосъобразност. 

 

В съдебно заседание, чрез своя пълномощник, жалбоподателят поддържа жалбата си.

 

Въззиваемата страна, редовно призована, не се представлява и не взема становище.

 

Съдът, след преценка на приобщените по делото доказателства, намери за установено следното:

Административно наказателното производство е образувано със съставянето на Електронен фиш за налагане на имуществена санкция за нарушение, установено и заснето с автоматизирано техническо средство или система Серия Г № 0004572, издаден от ОД на МВР - Велико Търново, с който на жалбоподателя "Ф. БТ" ЕООД гр. Велико Търново, за допуснато нарушение по чл. 483, ал. 1, т. 1 от КЗ и на основание чл. 638, ал. 4 от КЗ е наложена имуществена санкция в размер на 2 000 лева. Същият е издаден, затова, че на 26.06.2019 г., в 11:15 часа, в гр. Велико Търново, на бул. "България", срещу НВУ "Васил Левски", в посока гр. София, жалбоподателят като юридическо лице, което притежава МПС - товарен автомобил "Фолксваген Пасат", с рег. № ВТ 42 78 КН, не бил сключил договор за застраховка "Гражданска отговорност". Нарушението било установено с АТСС "ARH CAM S1"

Видно от удостоверение от 07.09.2017 г. на БИМ, преносима система за контрол на скоростта на МПС с вградено разпознаване на номера и комуникации тип "ARH CAM S1" е одобрен тип, вписан под № 5126 в регистъра на одобрените за използване типове средства за измерване, със срок на валидност до 07.09.2027 г.

От приложената по делото справка за регистрация на МПС е видно, че товарен  автомобил "Фолксваген Пасат", с рег. № ВТ 42 78 КН, е регистриран като собственост на дружество "Ф. БТ" ЕООД гр. Велико Търново.

Към дата 26.06.2019 г., за МПС с рег. № ВТ 42 78 КН, не е била налице действаща застраховка гражданска отговорност, видно от справката от гаранционен  фонд.

Горната фактическа обстановка съдът изведе след анализ на приобщените по делото писмени доказателства.          

С оглед на установеното се налагат следните правни изводи:

Жалбата е процесуално допустима, подадена е от надлежно легитимирано лице, в законоустановения срок, пред компетентния да се произнесе съд. Разгледана по същество е основателна.

Настоящия съдебен състав намира, че процесния ЕФ е незаконосъобразен, тъй като при издаването му е нарушен материалния закон и са допуснати съществени нарушения на процесуалните правила.

В Кодекса за застраховането е предвиден специален ред за установяване на нарушения с автоматизирано техническо средство - чл. 647 ал. 3 от КЗ, който гласи, че: "Когато с автоматизирано техническо средство или система е установено и заснето управление на моторно превозно средство, за което няма сключен и действащ застрахователен договор за задължителна застраховка "Гражданска отговорност" на автомобилистите, се издава електронен фиш в отсъствието на контролен орган и на нарушител при условията и по реда, предвидени в Закона за движение по пътищата. Електронният фиш се изпраща на собственика на моторното превозно средство с препоръчано писмо с обратна разписка. Собственикът е длъжен в 14-дневен срок от получаването му да заплати глобата или имуществената санкция по чл. 638, ал. 4 и 6. Член 189, ал. 5 от Закона за движение по пътищата не се прилага.". Т.е. за всички останали случаи извън посочените изрично в цитираната разпоредба, налагането на административно наказание с електронен фиш е недопустимо.

Видно е, че в обжалвания електронен фиш наказващият орган е посочил, че е допуснато нарушение на чл. 483, ал. 1, т. 1 от КЗ във вр. с чл. 638, ал. 4 от КЗ, което е недопустимо, тъй като с електронен фиш може да се налагат глоба или имуществена санкция единствено, когато с автоматизирано техническо средство или система е установено управление на моторно превозно средство, за което няма сключен и действащ застрахователен договор за задължителна застраховка "Гражданска отговорност" на автомобилистите.  

Очевидно е, че законодателят прави ясно разграничение на нарушението по чл. 483, ал. 1, т. 1 от КЗ, което е формално и е довършено и наказуемо по чл. 638, ал. 1, т. 2 от КЗ от момента регистрация на МПС или на изтичане валидността на предходната полица за застраховка гражданска отговорност на автомобилистите. За съставомерността на деянието е без правно значение дали автомобилът се управлява или не, като състава се изчерпва с несключване на ГО от лице, което притежава моторно превозно средство, което е регистрирано на територията на Република България и не е спряно от движение.

Съвсем различен е съставът на нарушението по чл. 638, ал.4 от КЗ, което е довършено при установено управление на моторно превозно средство, за което няма сключен и действащ застрахователен договор за задължителна застраховка "Гражданска отговорност" на автомобилистите. В този случай законодателят е допуснал диференцираната процедура по чл. 683, ал. 4 от КЗ,  тъй като всеки акт на управление, констатиран посредством автоматизирано техническо средство или система е наказуем при положение, че не е налице сключена застраховка ГО на автомобилистите, при наличие на задължение за това.

Неизпълнението на задължението на собственика по чл. 638, ал. 1, т. 2 от КЗ, вр. с чл. 481, ал. 1, т. 1 от КЗ, може да се установи по документи, без да е необходимо заснемане на превозното средство в движение, но само по общия ред предвиден за санкциониране на юридически лица, чрез съставянето на АУАН и издаваното на наказателно постановление.

Като окончателен са налага изводът, че обжалваният ЕФ е незаконосъобразен и като такъв следва да бъде отменен.

Водим от горното и на основание чл. 63, ал. 1 от ЗАНН, съдът         

 

Р   Е   Ш   И:

 

ОТМЕНЯ Електронен фиш за налагане на имуществена санкция за нарушение, установено и заснето с автоматизирано техническо средство или система Серия Г № 0004572, издаден от ОД на МВР - Велико Търново, с който на жалбоподателя "Ф. БТ" ЕООД гр. Велико Търново, за допуснато нарушение по чл. 483, ал. 1, т .1 от КЗ и на основание чл. 638, ал. 4 от КЗ е наложена имуществена санкция в размер на 2 000 лева, като незаконосъобразен.

 

Решението подлежи на касационно обжалване пред Великотърновския Административен съд, в 14 дневен срок от съобщението до страните, че е изготвено и обявено.            

 

 

РАЙОНЕН СЪДИЯ: