Решение по дело №1587/2017 на Районен съд - Стара Загора

Номер на акта: 698
Дата: 15 ноември 2017 г. (в сила от 12 март 2018 г.)
Съдия: Блага Димитрова Бозова
Дело: 20175530201587
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 25 май 2017 г.

Съдържание на акта

                                               

               Р Е Ш Е Н И Е

 

 Номер:          15.11.2017 година       град: Стара Загора

 

                     В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Старозагорски районен съд        ПЪРВИ наказателен състав

На 23 октомври                   Година: 2017

В публичното заседание в следния състав:

 

                                 Председател: БЛАГА БОЗОВА

Секретар: ПЛАМЕНА ЯНКОВА

Прокурор:

разгледа докладваното от съдия БОЗОВА

а.н.дело № 1587 по описа за 2017 година, съобрази:

     Производство е по чл.59 и следващите от ЗАНН.

     Обжалвано е наказателно постановление (НП) № 25/13.02.2017 г. на Директор на Областна дирекция по безопасност на храните - Стара Загора, с което е наложена на М.Б.С. глоба в размер на 500 лв., на основание чл.48, ал.1 от Закона за храните и във връзка с чл.15, ал.2, предл. първо от Закона за храните.

     Жалбоподателят М.Б.С. с постоянен адрес *** счита, че НП е незаконосъобразно и моли за неговата отмяна. В съдебно заседание жалбата се поддържа от жалбоподателя и от процесуален представител.

В съдебно заседание въззиваемата страна е редовно призована, явява се представител, който оспорва жалбата и моли НП да бъде потвърдено.

     Съдът, като прецени приложените и приети доказателства, доводите и становищата на страните и служебно провери законосъобразността на издаденото НП, намира следното:

     Жалбата е подадена в срок и от надлежна страна – санкционирано лице, поради което е допустима.

Жалбата е основателна.

 На 21.12.2016 г., в обект: Смесен магазин за търговия с хранителни и нехранителни стоки, с издадено Удостоверение за регистрация на обект за търговия на дребно с храни № 210/11.02.2013 г. по реда на чл.12 от Закона за храните /ЗХ/ и с регистрационен № *********, намиращ се в с.Борилово, обл. Стара Загора, стопанисван от „МБС - 2002" ЕООД е извършена инспекция от комисия в състав: свидетелите д-р. И.Й.Д., на длъжност главен инспектор в отдел „Контрол на храните” при ОДБХ - Стара Загора, д-р С.И.Г., на длъжност главен инспектор в отдел „Контрол на храните” при ОДБХ – Стара Загора и инж.Свилен Василев Михов, на длъжност инспектор в отдел „Контрол на храните” при ОДБХ - Стара Загора.

Проверката била извършена в присъствието на жалбоподателката, която е управител на този смесен магазин за търговия с хранителни  и нехранителни стоки.

 

 

При проверката проверяващите възприели, че в търговската зала се предлагали за продажба пресни плодове и зеленчуци: ябълки - около 20 кг., лимони - 2 кг., мандарини - 2,5 кг., картофи – 23 кг., лук - 2 кг., домати – 3 кг. В търговската зала се извършвало приготвяне и продажба на кафе от кафе - машина „Спетема". 3а предлаганите плодове и зеленчуци не се представили документи за произход.

За така установеното при инспекцията е съставен Доклад № **********/21.12.2016 г. отразяващ констатациите на проверката.

За констатираното свидетелката Д. в присъствието на колегите си С.Г. и Д.Ж. съставила на 28.12.2016 г. на жалбоподателката акт за установяване на административно нарушение /АУАН/, въз основа на който е издадено процесното НП.

    АУАН е съставен за това, че жалбоподателката в качеството си на управител на горното ЕООД, преди да търгува с храни, различни от разрешението му по асортимент посочени в Удостоверение за регистрация на обект за обществено хранене с № 210/11.02.2013 година, не е предприела действия за регистрация по чл.12 от Закона за храните. Деянието е квалифицирано като нарушение на чл.15 ал.2 пр.1 от ЗХ, съгласно която разпоредба „В случаите на промяна на групите храни, които обектът ще произвежда или търгува…., се извършва нова регистрация по реда на чл.12.

На 28.12.2016 г. дружеството, представлявано от жалбоподателката подало заявление за допълване на групите храни предлагани в обекта с пресни плодове и зеленчуци.

С атакуваното Наказателно постановление на жалбоподателката е наложено административно наказание глоба в размер на 500.00 лв., на основание чл.48, ал.1 от Закона за храните и във вр. с чл.15, ал.2, предл. първо от Закона за храните, за това, че на 21.12.2016 г., в обект: Смесен магазин за търговия с хранителни и нехранителни стоки, с издадено Удостоверение за регистрация на обект за търговия на дребно с храни № 210/11.02.2013 г. по реда на чл.12 от Закона за храните /ЗХ/ и с регистрационен № *********, намиращ се в с.Борилово, община Стара Загора, стопанисван от „МБС - 2002" ЕООД със седалище и адрес на управление: гр.Ст.Загора, при извършена инспекция в смесен магазин за търговия с хранителни  и нехранителни стоки, намиращ се в с.Борилово, обл. Стара Загора, стопанисван от „МБС - 2002" ЕООД - „не се установило съответствие на групите асортименти, действително предлагани в обекта с тези разрешени за предлагане в издаденото Удостоверение за регистрация на обекта - в търговската зала се предлагали за продажба пресни плодове и зеленчуци: ябълки - около 20 кг., лимони - 2 кг., мандарини - 2,5 кг., картофи – 23 кг., лук - 2 кг., домати – 3 кг. В търговската зала се извършва приготвяне и продажба на кафе от кафе - машина „Спетема". 3а предлаганите плодове и зеленчуци не се представили документи за произход. В обекта се предлага за продажба в търговската зала на обекта пресни плодове и зеленчуци, приготвя и продава кафе от кафе - машина, без тези дейности и асортименти да са вписани в Удостоверение за регистрация на обекта, с което е нарушен чл.15, ал.2 от Закона за храните. С горното М.Б.С. в качеството си на управител на проверявания обект Смесен магазин за търговия с хранителни и нехранителни стоки, не е подала Заявление за извършване регистрация по реда на чл.12, в случай на промяна на групите храни, които ще произвежда или търгува, както и при промяна в дейността на обекта.”.

Деянието, както в акта за нарушение, така и в НП е квалифицирано като нарушение на чл.15, ал.2 от Закона за храните /ЗХ/.

Съгласно чл.48 ал.1 от ЗХ „Който наруши разпоредбите на този закон или наредбите по прилагането му, извън случаите по чл.38 - 47, се наказва с глоба от 500 до 1000 лв., а при повторно извършване на същото нарушение - с глоба от 1000 до 2000 лв.”.

     Съдът приема, че обжалваното НП е незаконосъобразно и следва да бъде отменено по следните съображения:

         На първо място: Процесният търговски обект - Смесен магазин за търговия с хранителни и нехранителни стоки, находящ се в с.Борилово, община Стара Загора, се стопанисва от „МБС-2002" ЕООД, на което М.Б.С. е управител.

          Съгласно чл.15, ал.1 от Закона за храните /ЗХ/ производителите и търговците на храни са длъжни писмено да уведомят Областната дирекция по безопасност на храните, съответно РЗИ при промяна на обстоятелствата, които подлежат на вписване, съгласно чл.14 ал.1, т.2,3,5,6 и 7 от ЗХ.

          Съгласно чл.15 ал.2 на ЗХ, в случаите на промяна на групите храни, които обектът ще произвежда или търгува, както и при промяна дейността на обекта, се извършва нова регистрация.

Следователно, при промяна групата на храните, регистрацията се извършва от търговеца на храни, или в настоящия случай следва да бъде извършено от юридическото лице ЕООД „МБС-2002", чрез неговия управител. От текстовете на цитираните разпоредби от ЗХ, следва, че за този вид административно нарушение, следва да бъде наложена санкция на търговеца, в случая юридическото лице, а не на физическото лице, управител на дружеството.

Допуснатото нарушение е съществено и налага отмяната на НП.

     Съгласно т.60. от Допълнителните разпоредби на ЗХ, "Търговия" е процес на внос, износ, съхранение, транспорт, продажба и представяне за продажба на храни, предлагане на храни в места за обществено хранене, както и предоставяне на потребителите на безплатни мостри от храни.

     Съгласно т.61. от Допълнителните разпоредби на ЗХ, "Търговец на храни" е всяко физическо или юридическо лице, което се занимава с търговия с храни по смисъла на т. 60. Очевидно е, че в случая, търговец на храни по смисъла на закона не е М.С., а юридическото лице ЕООД „МБС-2002".

     На следващо място, в случая не е доказано да е налице трайно изменение на групата храни, визирани в АУАН и обжалваното НП. Промяната по смисъла на чл.15, ал.2 от ЗХ, предполага трайно изменение на групата храни, които се търгуват в обекта, а не просто инцидентен случай. Няма данни за извършени проверки и констатации да се предлагат и търгуват и друг път плодовете и зеленчуците, които са установени в проверения търговски обект. Отделен е въпроса че самото установяване на посочените количества: ябълки - около 20 кг., лимони - 2 кг., мандарини - 2,5 кг., картофи – 23 кг., лук - 2 кг., домати – 3 кг. предполага по скоро епизодичност на случая.

        Анализирайки разпоредбата на чл.15, ал 2 от ЗХ, която изисква нова регистрация по чл.12 от ЗХ в случай промяна на групите храни, очевидно законодателят е имал предвид трайно състояние, доколкото временното и инцидентно състояние не кореспондира с изискване за нова регистрация по чл.12 от ЗХ.

         На следващо място, по делото не бе доказано предлагането за продажба на топли напитки и кафе. От показанията на разпитаните свидетели не се установи нито да са видели, нито да им е било предлагано или да са закупили кафе или топли напитки. Действително, в горепосочения търговски обект е установено, че има кафе-машина, но тя би могла да бъде предназначена за лична консумация.

         По гореизложените съображения, съдът намира, че обжалваното НП следва да бъде отменено като незаконосъобразно.

          Водим от изложените съображения, съдът

 

                          Р  Е  Ш  И:

ОТМЕНЯ като незаконосъобразно Наказателно постановление № 25/13.02.2017 г. на Директор на Областна дирекция по безопасност на храните - Стара Загора, с което е наложена на М.Б.С. глоба в размер на 500.00 лв., на основание чл.48, ал.1 от Закона за храните и във връзка с чл.15 ал.2 пр. първо от Закона за храните.

РЕШЕНИЕТО подлежи на касационно обжалване чрез Районен съд град Стара Загора пред Административен съд Стара Загора в 14 - дневен срок от получаване на съобщението до страните, че е изготвено.

 

                         СЪДИЯ: