Определение по дело №282/2019 на Окръжен съд - Враца

Номер на акта: 343
Дата: 17 юли 2019 г. (в сила от 25 юли 2019 г.)
Съдия: Иван Латинов Маринов
Дело: 20191400200282
Тип на делото: Частно наказателно дело
Дата на образуване: 10 юли 2019 г.

Съдържание на акта Свали акта

ОПРЕДЕЛЕНИЕ

№………………

 

Гр.Враца 17.07.2019 година

 

В  И М Е Т О  Н А   Н А Р О Д А

 

Врачанският окръжен съд, наказателно отделение в публично съдебно заседание на седемнадесети юли две хиляди и деветнадесета година в състав:                                            

                          

                            ПРЕДСЕДАТЕЛ:ИВАН МАРИНОВ                           

 

при участието на секретаря Веселка Николова и прокурора Николай Лалов, като разгледа докладваното от съдия Маринов ЧНД № 282 по описа за 2019 година, за да се произнесе взе предвид следното:   

    

Производството е по реда на чл. 437, ал. 2 НПК и е образувано по молба от Л.Н.М., изтърпяващ наказание лишаване от свобода в Затвора гр. Враца, с искане да бъде освободен условно предсрочно от неизтърпяната част от наложеното му наказание лишаване от свобода. В молбата се навеждат доводи, че молителят е придобил право на УПО, тъй като е изтърпял изискуемата се по закон част от наложеното му наказание и с поведението си е доказал, че се е поправил. 

Към молбата са приложени писмени документи, предписани от чл. 155 и чл. 156 ЗИНЗС - становище от началника на Затвора, доклад за оценка на риска от рецидив и вреди по чл. 155 ЗИНЗС, план на присъдата, доклад за пробационен надзор на основание чл. 70 ал.6 НК, личното затворническо досие на М..

В съдебно заседание осъдения поддържа молбата си с изложените в нея доводи и прави искане да бъде освободен условно предсрочно от изтърпяване на остатъка от наложеното му наказание.

С. М. – инспектор "Режимна дейност" в затвора Враца, упълномощен от Началника на Затвора Враца изразява становище, че предложението е основателно и следва да бъде уважено изцяло. Представя актуална справка за изтърпяното до момента наказание.

Участващият в съдебното производство прокурор от ОП Враца дава становище за основателност на молбата, поради наличие на предпоставките за УПО.

Врачански окръжен съд след като се запозна с молбата на осъдения, с приложените към нея писмени доказателства и като съобрази становищата на страните, намира същата за основателна по следните съображения:

С Присъда № 29/07.02.2018 г., постановена по НОХД № 74/2017 г. на РС-Белоградчик, лишеният от свобода е осъден на 2 години "лишаване от свобода", при първоначален "общ" режим за престъпление по чл.343, ал.3, б."а" вр.чл. 342, ал.1 НК.

С Определение № 110/30.05.2018 г. по ЧНД № 83/2018 на РС-Белоградчик на основание чл.68, ал.2 НК същият е освободен отчасти от изтърпяване на наказание по НОХД № 44/2016 г. на РС-Белоградчик, с което е осъден на една година "лишаване от свобода", като същият следва да търпи от него 6 месеца "лишаване от свобода" при първоначален "общ" режим, отделно от наказанието, определено му по НОХД № 74/2017 г. на РС-Белоградчик.

Осъденият е постъпил в Затвора Враца за изтърпяване на така определените му наказания на 21.06.2018 г., като до 11.10.2018 г. е изтърпял наказанието определено му по ЧНД № 83/2018 на РС-Белоградчик, а след 11.10.2018 г. е започнал да търпи и определеното му наказание по НОХД № 74/2017 г. на РС-Белоградчик.

До момента фактически е изтърпял 9 месеца и 6 дни. От предварителен арест му се зачитат 3 месеца и 23 дни, а от работа 3 месеца и 23 дни или общо изтърпяно до момента наказание е в размер на 1 година 4 месеца и 22 дни.

Остатъка към  настоящия момент е 7 месеца и 8 дни.

При тези данни е видно, че осъдения Иванов фактически е изтърпял повече от 1/2 от определеното му наказание, каквото е изискването на разпоредбата на чл. 70, ал. 1, т. 1 НК.

Приложените към делото доклад за оценка на риска от рецидив и вреди и индивидуален план за изпълнение на присъдата на осъдения сочат, че същия се поправя и превъзпитава.

При първоначално изготвената оценка са отчетени средни стойности на риска от рецидив - 59 т. В профила на криминогенни нужди с дефицитните стойности са били зоните отношение към правонарушението - слабокритичен към извършеното престъпление, има нагласи за промяна, но липсва настойчивост; образование и обучение - има сериозни проблеми с грамотността, липсва мотивация за придобиване на образователен цинз; управление на финансите и доходи - сериозни трудности при обслужване на задлженията, следствие на непостоянна трудова заетост, прекомерно разчита на доходите на родителите; умения за мислене - не е способен да разпознава всичките си проблеми и изпитва трудности при разрешаването им по адекватен начин. Пренебрегва отрицателните последствия от действията си.

Рискът от вреди е нисък за служителите и за останалите лишени от свобода. Нисък е рискът от суицид и самоувреждане. Среден е рискът от вреди за обществото и се определя от характера на настоящето престъпление ПТП с причиняване на средна телесна повреда и с минималното поведение на л.св. М., осъден по чл.129 НК.

Затова и целите в плана са били насочени към пълноценно оползотворяване на престоя в затвора, ограничаване на влиянието на затворническата субкултура, формиране на критично отношение към употребата на алкохол, затвърждаване на трудовите навици, съхраняване на социалните контакти.

При изготвеното препланиране са заложени цели подкрепящи постигнатите позитивни промени - подкрепа на формираното критично отношение към употребата на алкохол, продължение на участието в трудов процес, поддържане на социално значими контакти в контролирана среда и с близки и роднини и запазване тенденцията на примерно поведение и спазване на режимните изискания.

Изготвена е ревизия на оценката на риска от рецидив и той запазва средните стойности - 49 точки. Проблеми зони остават "Образование и обучение" и "Умения за мислене.

Изготвена е трета ревизия на оценката на риска от рецидив, като тя се снижава и достига до 47 точки, което е в долните граници на среден.

В резултат на проведената с лишения от свобода индивидуално-корекционна работа се наблюдават промени в следните зони:

- нагласи - осъденият изцяло поема отговорност за извършеното престъпление и изразява съжаление. Прави анализ на факторите, довели до криминалното му поведение. Изпитва емпатия към жертвата;

- начин на живот и обкръжение - отчита се, че М. се дистанцира от проблемните лишени от свобода и конфликтните ситуации, общува толерантно;

- управление на финанси и доходи - за времето на престой осъденият изгражда умения за справяне с личните финанси, не е имал случаи да влиза в нерегламентирани взаимоотношения с други лишени от свобода, както и да търси варианти за незаконосъобразно повишаване на доходите;

- трудова дейност - след като е преместен в ЗООТ М. има постоянна трудова заетост, разпределен е на РО "Охрид";

- умения за мислене - изградил е умения за разпознаване на проблемите, обмисля възможните последствия от действията си, поставя си адекватни житейски цели.

По време на престоя си в затворническото общежитие М. е включен в трудов процес на шест дневна работна седмица на външен работен обект "Охрид" от 27.04.2018 г.

От 20.12.2018 г. е назначен на работа на щат в стопанството, с оглед съвместното и стриктно изпълнение на служебните си задължения.

Редовно излиза на работа и няма допуснати безпричинни отсъствия от регулярните си задължения.

За изтеклия период от изтърпяване на присъдата не показва враждебни нагласи и не е влизал в конфликти. Не е злоупотребил с гласуваното му доверие.

Лишеният от свобода има примерно поведение. Няма извършени дисциплинарни нарушения и наложени наказания. Награждаван е.

С оглед показаната трайна тенденция на позитивни промени и устойчиво просоциално поведение му е сменен режимът от "общ" на "лек".

Заложените цели в Плана на присъдата са изпълнени. Показва позитивно отношение при изпълнение на задълженията си и съвестно изпълнява поставените му задачи. С изцяло критично отношение е към деяние. Осъзнал е вината си, преосмислил е миналото си поведение и изявява желание и готовност за водене на законосъобразен начин на живот. Поддържа позитивни контакти с близките си.

От доклада за пробационен надзор на основание чл. 70 ал.6 НК е видно, че у М. е констатиран изразен стремеж да се възползва от предоставените му възможности за позитивно взаимодействие в условията на затворническото общежитие. Не е допускал дисциплинарни нарушение на ЗИНЗС. Награждаван е. Последващите ревизии на оценката на риска маркират понижаване на числовите стойности. Сменен е и режима му на "лек".

Постоянното ангажиране на лишения от свобода в трудов процес за продължителен период от време е довело до изграждането на адекватни поведенчески моде­ли и повишаване на самоконтрола при попадане в сложни ситуации.

Според ИПЗ, осъденият приема плана на присъдата и полага усилия да следва набелязаните цели. Сам е осъзнал какви дефицити има и изразява желание да ги преодолее. Склонен е да анализира досегашния си начин на живот и да поема отговорност за деянията. Започнал е да разпознава и признава проблемите си. Умее да контролира емоционалните си състояния и проявява последователност и настойчивост за промяна.

Отбелязва се положителна тенденция и готовност да води законосъобразен начин на живот, след освобождаването му от затвора, с което се увеличават шансовете му за успешно вписване в обществото.

Изпълнена е прогресивната система за изтърпяване на наказанието, свързана с третиране­то на лишения от свобода в хода на присъдата.

С оглед обаче на остатъка от неизтърпяната част на наложеното наказание лишаване от свобода и с цел извършване на превантивна дейност за предотвратяване на нови правонарушения и водене на законосъобразен начин на живот, при условно-предсрочно освобождаване се предлага по отношение на М., на основание чл. 42а, ал. 2, т. 1 НК, прилагане на пробационна мярка - „Задължителна регистрация по настоящ адрес“, за целия остатък.

Изложеното до тук несъмнено сочи, че е налице промяна в поведението на осъдения в положителна посока, което е индикатор за неговото поправяне и превъзпитание.

От представените документи от затвора Враца - становище от началника на Затвора, доклад за оценка на риска от рецидив и вреди по чл. 155 ЗИНЗС, план на присъдата, личното затворническо досие на осъдения, се установява положителна насока в превъзпитателната и поправителна социална работа с лишения от свобода. Посочва се, че е спазвал реда и дисциплината, запазил е позитивно отношение към режимните мероприятия, което е показател за високата му мотивация да преосмисли и коригира поведението си.

Наличието на двете материално правни предпоставки, визирани в разпоредбата на чл. 70, ал. 1 НК – фактическо изтърпяване на повече от 1/2 наложеното му наказание и демонстрацията на доказателства за поправянето и превъзпитанието на осъдения, обуславят освобождаването му условно предсрочно от неизтърпяната част от наказанието от 7 месеца и 8 дни.

Съобразно разпоредбата на чл. 70, ал.6 НК на М. следва да се определи изпитателен срок в размера на остатъка от неизтърпяната част от наказанието, а именно 7 месеца и 8 дни.

С оглед на остатъка на неизтърпяното наказание „лишаване от свобода“ и с цел извършване на превантивна дейност за предотвратяване на нови правонарушения и водене на законосъобразен начин на живот по отношение на осъдения, на основание чл. 42а, ал. 2, т. 1 НК, следва да бъде постановено прилагане на пробационна мярка - „Задължителна регистрация по настоящ адрес“, с периодичност два пъти седмично, за целия остатък.

При  горните съображения и на основание чл. 440 НПК, Врачански окръжен съд

 

О П Р Е Д Е Л И:

 

ОСВОБОЖДАВА УСЛОВНО ПРЕДСРОЧНО Л.Н.М., роден на *** год. в гр. Видин, ЕГН ********** от изтърпяване на неизтърпяната част от определеното му наказание от 2 години "лишаване от свобода", определено му по НОХД № 74/2017 год. на РС Белоградчик, с остатък 7 месеца и 8 дни.

ОПРЕДЕЛЯ на основание чл. 70, ал. 6 НК на Л.Н.М. изпитателен срок в размер на 7 месеца и 8 дни.

На основание чл. 70, ал. 6 НК, вр.чл. 42а, ал. 2, т. 1 НК, постановява по отношение на Марковв прилагане на пробационна мярка - „Задължителна регистрация по настоящ адрес“, с периодичност два пъти седмично за срок от 7 месеца и 8 дни, която да бъде изпълнявана на адрес ***

Определението подлежи на обжалване и протестиране в 7-дневен срок от днес пред САС, като същото подлежи на незабавно изпълнение след изтичане срока на обжалване, освен ако са подадени частен протест или жалба, които не са в интерес  на осъдения.

След влизане в сила на определението, препис от същото да се изпрати на Затвора Враца и РС Видин за отметка в бюлетина на осъдения.

 

 

                                 ПРЕДСЕДАТЕЛ: