Решение по дело №80/2020 на Административен съд - Кюстендил

Номер на акта: 125
Дата: 25 юни 2020 г. (в сила от 25 юни 2020 г.)
Съдия: Иван Христов Демиревски
Дело: 20207110700080
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 12 март 2020 г.

Съдържание на акта

                                                    Р    Е    Ш    Е    Н    И    Е            № 125

                                                 гр. Кюстендил, 25.06.2020 год.

 

                                                   В  ИМЕТО  НА  НАРОДА

 

            Административен съд - Кюстендил, в открито съдебно заседание на двадесет и седми май две хиляди и двадесета година в състав:

                                                     ПРЕДСЕДАТЕЛ: ИВАН  ДЕМИРЕВСКИ

                                                               ЧЛЕНОВЕ: ГАЛИНА  СТОЙЧЕВА                                                                                                                НИКОЛЕТА КАРАМФИЛОВА

 

Секретар: Ирена Симеонова

и при участието на прокурора Марияна Сиракова

като разгледа  докладваното  от  съдия Демиревски  КАНД № 80  по описа за 2020 год., за да се произнесе, взе предвид:

            Сектор „Пътна полиция“ при ОД на МВР - Кюстендил  оспорва с касационна  жалба решението на КРС от 31.01.2020 год. по НАХД № 1829/2019 год., с което е отменено Наказателно постановление № 19-1139-001571 от 25.10.2019 год.,  издадено от началника на Сектор «ПП» при ОД на МВР - Кюстендил. Жалбата е бланкетна с доводи за допуснати нарушения на съдопроизводствените правила и на материалния закон - отменителни основания по чл. 348 ал. 1 т. 1 и т. 2 от НПК.  Искането е  за отмяна на атакувания съдебен акт и за постановяване на решение за потвърждаване  на наказателното постановление.

Ответникът - Н.С.В., чрез процесуалния си представител адв. П., изразява становище за неоснователност на  касационната жалба. 

Представителят на Окръжна прокуратура - Кюстендил дава писмено заключение за неоснователност на касационната жалба като счита оспореното решение за обосновано и правилно.

Кюстендилският административен съд, извършвайки преценка на доказателствата по делото, на касационните основания и на доводите на страните, както и след служебна проверка на атакувания съдебен акт на основание чл. 218 ал. 2 от АПК, приема следното:

Касационната жалба е подадена от страна с право на касационно оспорване, срещу съдебен акт, който подлежи на обжалване по реда на чл. 208 от АПК, в преклузивния срок по чл. 211 ал. 1 от АПК и отговаря на изискванията за форма и съдържание по чл. 212 от АПК, поради което се явява процесуално допустима.

Разгледана по същество, касационната жалба се приема за основателна.

Предмет на касационно оспорване е решение на районния съд, с което е отменено  Наказателно постановление № 19-1139-001571 от 25.10.2019 год.,  издадено от началника на Сектор ПП при ОД на МВР - Кюстендил, за налагане на ответника по касация  -  Н.С.В.,  на административни наказания “глоба  в размер на 200 лв. и “лишаване от право да управлява МПС” за срок от 6 месеца,  на  осн. чл. 175 ал. 3 пр. 2 от ЗДвП,  за това, че  на  11.08.2019 год., около 14.05 часа , в района на ГКПП – Олтоманци при РДГП Драгоман, на трасе влизане, управлява лек автомобил “Фолксваген Пасат”, като при извъшена проверка от служители на ГПУ – Олтоманци същия се движи с неистинска предна регистрационна табела поставена на автомобила. Същата не е издадена от съответните органи в България, а истинската предна табела с рег. номер е обявена за издирване от Кралство Испания, тъй като е била открадната, което е квалифицирано като  нарушение на чл. 140 ал. 1 от ЗДвП  - управление на МПС, което не е регистирано по надлежния ред, по пътища отворени за обществено ползване.  

За деянието е образувано досъдебно производство с № 823/2019 г. по описа на РП – Кюстендил, което с Постановление № 1699/04.10.2019 г. на РП – Кюстендил е прекратено наказателното производство. Същото е получено в сектор „ПП“ на 24.10.2019 г. и на 25.10.2019 г. е издадено оспореното НП.

Предвид събраните доказателства, районният съд отменя  наказателното постановление по съображения за незаконосъобразност. Приема се, че  съдържанието на АУАН и на НП е неясно, а по същество - че  е налице несъответствие между установените и описани фактически обстоятелства и приложената санкционна норма, т.е. че е наложено наказание, за деяние, за което не е предявено обвинение.

Настоящата инстанция, при служебната проверка на атакувания съдебен акт съобразно изискванията на чл. 218 ал. 2 от АПК, не констатира основания за нищожност и недопустимост на същия. Преценката за съответствието с материалния закон на оспореното решение, както и относно посочените в жалбата пороци, сочещи касационни основания по чл. 348 ал. 1 т. 1 и т. 2  от НПК, обосновава следните изводи:

Решението на въззивния съд е неправилно, поради което и на основание чл. 222 ал. 1 от АПК следва да се отмени и да се потвърди обжалваното наказателно постановление.

Административното наказание е наложено на основание чл. 175 ал. 3 пр. 2  от ЗДвП, т.е. за управление на МПС, което не е регистрирано по надлежния ред.     

            Решението за отмяна на НП е неправилно. Осъществено е соченото от касатора и служебно проверено касационно основание за отмяна на първоинстанционния съдебен акт по чл. 348 ал. 1 т. 1 от НПК и същият следва да се отмени.

           На 11.08.2019 г., около 14.05 ч. В. пристигнал на ГКПП Олтоманци на трасе влизане в страната, като управлявал л.а. „Фолксваген Пасат“ с рег. № КН 5727 АС. При извършена проверка от пилицейските служители на ГПУ Олтоманци било установено, че предната регистрационна табела на автомобила е обявена за издирване в Кралство Испания, съответно че поставената на автомобила не е издадена от съответните органи на Р. България. Материалите събрани по преписката били изпратени по компетентност на РП – Кюстендил, тъй като са били констатирани признаци на престъпление по чл. 345 ал. 1 от НК. С Постановление от 04.10.2019 г. прокурор от РП – Кюстендил е прекратил наказателното производство за престъпление по чл. 345 ал. 1 от НК, като същото е получено в АНО на 24.10.2019 г. и на 25.10.2019 г. е издадено обжалваното НП. С горното е спазен чл. 36 ал. 2 от ЗАНН  и не са допуснати процесуални нарушения при издаването на НП.   

           По приложението на материалния закон относно извършеното нарушение по чл. 140 ал. 1 от ЗДвП:

           Съгласно чл. 140 ал. 1 от ЗДвП, „По пътищата, отворени за обществено ползване, се допускат само моторни превозни средства и ремаркета, които са регистрирани и са с табели с регистрационен номер, поставени на определените за това места“. В случаите, когато са нарушени правилата на посочената разпоредба, чл. 175 ал. 3 пр. 1 от ЗДвП предвижда кумулативно наказания „лишаване от право да управлява МПС“ за срок от 6 до 12 месеца и с „глоба“ от 200 до 500 лв. за водач, който управлява МПС, което не е регистрирано по надлежния ред.

           С поведението си В. е извършил описаното в НП нарушение на правилата за движение установени в чл. 140 ал. 1 от ЗДвП, тъй като е управлявал собственото си МПС, което е било регистрирано по надлежния законов ред, но без поставена предна регистрационна табела /неистинската се приравнява на липса на табела/. Това се потвърждава от приложените писмени доказателства по делото /лист 8-9 и 15 – 20 от първоинстанционното дело/ и описанието на нарушението дадено в Постановлението на РП – Кюстендил от 04.10.2019 г. /лист 6 – 7/. От приложената справка за пътуване на лице е видно, че на 30.08.2019 г. В. при излизане от страната на ГКПП Олтоманци вече е бил с нова регистрационна табела, вече издадена по установения за това ред в Р. България. Не може да се приеме изложеното от районния съд, че В. не е управлявал по път, отворен за обществено ползване на територията на страната. ГКПП са част от територията на страната и достигайки до него В. е управлявал автомобила си по път, отворен за обществено ползване. В този смисъл нарушението е осъществено от обективна страна.

          От субективна страна нарушаването на правилата за движение по пътищата е извършено от жалбоподателя при форма на вината пряк умисъл – жалбоподателят е съзнавал общественоопасния характер на деянието си, доколкото още от март 2018 г. е знаел, че на автомобилът му е открадната предната регистрационна табела в Испания и че поставената такава, с която е управлявал, не е била издадена от съответните органи в България.     

            Предвиденото в чл. 175 ал. 3 пр. 2 от ЗДвП административно наказание „глоба“ е наложено в минимален размер, както и кумулативно наложеното наказание „лишаване от право да управлява МПС“ за срок от 6 месеца, с което е спазен и чл. 27 от ЗАНН.

          Предвид гореизложеното, касационния съд счита, че решението на КРС е неправилно и като такова ще го отмени, като ще потвърди обжалваното НП.

 

            Водим от изложеното и на основание  чл. 222 ал. 1 от АПК във вр. с чл. 63 от ЗАНН, Кюстендилският административен съд

 

                                                    Р   Е   Ш   И:

 

ОТМЕНЯ Решението на Кюстендилския  районен съд № 64 от 31.01.2020 год.,  постановено по  НАХД № 1829/2019 год. и вместо него постановява:

ПОТВЪРЖДАВА НП № 19-1139-001571 от 25.10.2019 г., издадено от началника на сектор «Пътна полиция» към ОД на МВР Кюстендил, с което на Н.С.В., ЕГН **********,  с адрес: ***«Екзарф Йосиф» № 2, ет. 2, на основание чл. 175 ал. 3 пр. 2 от ЗДвП са наложени административни наказания «глоба» в размер на 200 лева и «лишаване от право да управлява МПС» за срок от 6 месеца.

Решението не подлежи на обжалване.

            Решението да се съобщи на страните чрез изпращане на преписи от същото.

            

                                                                 Председател:                                                                        

                                                                           Членове: