Определение по дело №708/2015 на Софийски окръжен съд

Номер на акта: 670
Дата: 17 декември 2015 г. (в сила от 17 декември 2015 г.)
Съдия: Анелия Маринова Игнатова
Дело: 20151800600708
Тип на делото: Въззивно частно наказателно дело
Дата на образуване: 15 декември 2015 г.

Съдържание на акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

гр. София,  17.12.2015 година

 

 

            СОФИЙСКИ ОКРЪЖЕН СЪД  - НАКАЗАТЕЛНО ОТДЕЛЕНИЕ, ІІ-ри въззивен състав, в закрито съдебно заседание на седемнадесети декември две хиляди  и петнадесета година в състав:

 

 

                                                             ПРЕДСЕДАТЕЛ: ЛЮБОМИР КРУМОВ

                                                                       ЧЛЕНОВЕ: 1. КРИСТИНА ТОДОРОВА

         2. АНЕЛИЯ ИГНАТОВА

 

 

след като разгледа докладваното от съдия Игнатова ВЧНД  № 708  по описа на съда за 2015 година, за да се произнесе, взе предвид следното:

 

   С определение № 155/08.09.2015 г., постановено по ЧНД № 188/15 г. по описа на РС Своге, е оставена без разглеждане жалбата на Д. Ц. А. против постановление от 21.07.2015 г. на РП С, с което е прекратено наказателното производство по досъдебно производство № 359/14 г. по описа на РУ С., прокурорска преписка № 1415/13 г. по описа на РП С., водено срещу С. Е. К. за престъпление по чл. 290, ал. 1 от НК, като недопустима.

Срещу така постановеното определение на РС С. е постъпила частна жалба от Д.А., в която се твърди, че жалбоподателят и детето му Ц. А. не са получили задоволство от личните си права и свободи и са потърпевши от деянието, предмет на наказателното производство.

 

С. окръжен съд, след като се запозна с данните по делото и с изложените в жалбата доводи и след като извърши служебна проверка на атакувания съдебен акт, приема за установено следното:

Видно е от доказателствата по делото, че наказателното производство по ДП  № 359/14 г. по описа на РУ С., пр.пр. № 1415/13 г. по описа на РП С., е било образувано срещу С. Е. К. за това, че на 28.03.2014 г. по гр. дело № 198/13 г.по описа на РС С., съзнателно е потвърдила неистинна като свидетел и писмено е заявила, че адреса й за призоваване е в с. В. Т., общ. С. – престъпление по чл. 290, ал. 1 от НК.

С постановление на РП С. от 21.07.2015 г. е прекратено наказателното производство поради липса на престъпление от общ характер.

Съобразно разпоредбата на чл. 243, ал. 3 от НПК, постановлението за прекратяване на наказателното производство може да се обжалва от кръга лица, посочен на цитирания законов текст, в седмодневен срок от получаване на препис от същото, пред съответния първоинстанционен съд.

По отношение на престъплението по чл. 290, ал. 1 от НК, за което е образувано наказателното производство, жалбоподателят А. няма качеството на пострадало от престъплението лице (което е претърпяло имуществени или неимуществени вреди) по смисъла на изричната разпоредба на чл. 74, ал. 1 от НПК.

Липсата на това качество, предвид характера на престъплението, за което е образувано наказателното производство, изключва Д.А. от кръга на лицата по чл. 243, ал. 3 от НПК, имащи право на жалба срещу постановлението за прекратяване на наказателното производство.

При преценката относно горния извод, настоящата въззивна инстанция съобрази от една страна, че обект на закрила при престъплението по чл. 290, ал.1 от НК са обществените отношения, свързани с правилното функциониране на  правосъдната система на страната, т. е. не се касае за посегателство върху собствеността на физически лица, респективно за тях като последица от същото не могат да бъдат причинени имуществени или неимуществени вреди, които да произхождат пряко и непосредствено от този вид престъпления.

В подкрепа на горното е и обстоятелството, че правата на пострадалия, в досъдебната фаза на процеса са израз на възможността за обезпечаване на последващото упражняване на съответните права и правни интереси на това лице, при положение, че същото встъпи като страна в процеса, в съдебната фаза на производството.

В този смисъл производството по чл. 243 от НПК обезпечава правата само на лица, които при наличието на предпоставките на чл. 76 от НПК, респективно на чл. 84, ал. 1 от НПК, могат да встъпят като частни обвинители или граждански ищци в наказателния процес (в този смисъл Р № 1081/2006 г. на III НО, ВКС, Р № 301/2003 г., I НО ВКС).

Доколкото Д.А. не разполага с правна възможност да се конституира в качеството на частен обвинител или граждански ищец в съдебната фаза на процеса, поради липса на претърпени от престъплението по чл. 290, ал. 1 от НК имуществени или неимуществени вреди, същият не е и процесуално легитимиран да обжалва постановлението на прокурора по реда на чл. 243, ал. 3 от НПК, в качеството на пострадало лице – в какъвто смисъл е и решаващият правен извод на първостепенния съд.

 

Воден от горното, С. ОКРЪЖЕН СЪД

 

О П Р Е Д Е Л И :

 

ПОТВЪРЖДАВА определение № 155/08.09.2015 г., постановено по ЧНД № 188/15 г. по описа на РС С..

 

Определението е окончателно.

        

 

                                                                  ПРЕДСЕДАТЕЛ:…………….

                                                                                                               (Л.Крумов)

 

                                                                                        ЧЛЕНОВЕ: 1:………………

                                                                                                                (Кр.Тодорова)

 

                                                                                                              2:………………

                                                                                                                (Ан.Игнатова)