Решение по дело №412/2021 на Административен съд - Русе

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 6 октомври 2021 г. (в сила от 29 април 2022 г.)
Съдия: Елица Симеонова Димитрова
Дело: 20217200700412
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 5 юли 2021 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

№ 37

 

гр. Русе, 06.10.2021 год.

 

В    И М Е Т О    Н А    Н А Р О Д А

 

Русенският административен съд, в публичното заседание на осми септември две хиляди и двадесета година в състав:

 

Съдия: ЕЛИЦА ДИМИТРОВА

 

при секретаря ДИАНА МИХАЙЛОВА и в присъствието на прокурор от РОП Пламен Петков като разгледа докладваното от съдия ДИМИТРОВА административно дело № 412 по описа за 2021 година, за да се произнесе, взе предвид:

Производството е по чл. 73, ал. 4 от Закона за управление на средствата от Европейските структурни и инвестиционни фондове (ЗУСЕСИФ), вр. с чл. 145 и сл. по глава X от Административно-процесуалния кодекс (АПК).

Образувано е по жалба от Община Бяла срещу Решение № РД-02-14-553/11.06.2021 г. на Директора на дирекция "Управление на териториалното сътрудничество" (УТС) към МРРБ (Министерство на регионалното развитие и благоустройството) и ръководител на НО (националният орган) на програма "ИНТЕРРЕГ V-A" Румъния България 2014-2020. С решението на община Бяла е определена финансова корекция в общ размер на 5% от допустимите разходи, финансирани от Европейските структурни и инвестиционни фондове (280 749,09 евро с ДДС) по договор № Д-172/28.07.2020 г., с изпълнител "Т и М Билдинг Кънстракшън Къмпани" ООД на стойност 466 917,23 лева без ДДС (560 300,68 лева с ДДС).

Според жалбоподателя, административният орган е издал оспорения акт в противоречие с материалноправните норми и несъответствие с целта на закона. В жалбата се посочва по същество, че не е налице нарушение на чл. 59, ал. 2 от ЗОП при утвърждаване на критериите за подбор в процесната обществена поръчка като изводите на НО в обратната посока са неправилни. Излагат се подробни и мотивирани доводи в подкрепа на изявеното становище за липсата на описаното в решението за наложена финансова корекция нарушение.

Иска се от Административния съд да отмени решението на ръководителя на НО като незаконосъобразно. Претендират се направените по делото разноски.

Ответникът по жалбата – Ръководителят на НО на Програма "ИНТЕРРЕГ V-A Румъния България 2014-2020", чрез процесуалния си представител гл. юрисконсулт З. И., в депозирана по делото писмена молба, счита жалбата за неоснователна, като излага подробни и мотивирани доводи за законосъобразност на административния акт. Заявена е и претенция за присъждане на юрисконсултско възнаграждение.

Прокурорът дава заключение за неоснователност на жалбата.

От фактическа страна, въз основа на събраните доказателства, съдът приема за безспорно установено по делото следното:

Община Бяла е бенефициер по сключен административен договор с МРРБ за предоставяне на национално съфинансиране по Програма за трансгранично сътрудничество ИНТЕРРЕГ V-А Румъния – България 2014-2020 г. с № РД-02-29-44 от 07.03.2019 г. (л. 32 и сл. от адм. преписка). Договорът касае предоставяне от НО на община Бяла на безвъзмездно финансиране по програма за трансгранично сътрудничество ИНТЕРРЕГ V-A Румъния България 2014-2020, по проектно предложение, озаглавено "SoBy – Improved coordination and Social policies between Municipality of Byala and commune Gradinari for Effective cross-border region". Общият размер на бюджета по проекта е 1 081 938,54 евро, като размерът на безвъзмездната финансова помощ от ЕФРР е 85%, 13% е размерът на националното съфинансиране, 2% – собствен принос на бенефициера. Общият размер на бюджета на партньора Община Бяла е 962 125,80 евро, от които 817 806,93 евро от ЕФРР, 125 066,74 евро – национално съфинансиране и 19 252,13 евро – собствен принос.

Въз основа на този договор, община Бяла е стартирала процедура за възлагане на обществена поръчка чрез публично състезание на основание чл. 20, ал. 2 от Закона за обществените поръчки (ЗОП). Предметът на поръчката е "Изпълнение на строително-монтажни работи по проект „СоБи – Подобряване на координацията и Социалните политики между Община Бяла и Комуна Градинари за ефективен трансграничен регион“ („SoBy – Improved coordination and Social policies between Municipality of Byala and commune Gradinari for Effective cross-border region"), с код 16.5.2.015 и с код в eMS ROBG-278, съфинансиран от Европейския фонд за регионално развитие чрез програма "ИНТЕРРЕГ V-А Romania-Bulgaria" 2014-2020 г.“ На 23.01.2020 г. в Регистъра на обществените поръчки била публикувана обява за обществена поръчка с цитирания предмет (л. 58-62 от преписката).

За участие в процедурата били подадени шест оферти, всички допуснати до оценка и класиране. На първо място била класирана офертата на „Т и М Билдинг Кънстракшън Къмпани“ ООД, с което Община Бяла сключила договор № Д-172/28.07.2020 г.

Проведената процедура била обект на проверка от външен експерт, за спазване на правилата на ЗОП при възлагане на поръчката и сключване на договора за изпълнението й. В изготвено уведомление за съмнение за нередност/измама изх. № Н288-ПНК/30.09.2020 г., респ. вх. № 99-00-3-201/30.09.2020 г. (л. 10-19 от адм. преписка) са отразени констатациите на проверяващия, според който в случая възложителят е заложил критерии за подбор, които са свързани с предмета, но не са съобразени с обема и сложността на поръчката. Проверяващият приел, че е налице нарушение на разпоредбата на чл. 59, ал. 2 от ЗОП, като освен това заложените изисквания към участниците ограничавали достъпа ми до процедурата за възлагане на обществената поръчка и възпрепятствали свободната конкуренция, а по този начин били нарушени и принципите за равнопоставеност и недопускане на дискриминация и на свободна конкуренция, регламентирани в чл. 2, ал. 1, т. 1 и т. 2 от ЗОП. Изводът на проверяващия е, че е налице нарушение, което попада в категория 11, б. „б“ съгласно Приложение № 1 към чл. 2, ал. 1 от Наредбата за посочване на нередности, представляващи основания за извършване на финансови корекции, и процентните показатели за определяне размера на финансовите корекции по реда на Закона за управление на средствата от Европейските структурни и инвестиционни фондове (за краткост по-долу наричана само Наредба за посочване на нередности). От фактическа страна е посочено, че в Обявлението за поръчката, в т. ІІІ. 1.3, Възложителят е поставил изискване за технически и професионални възможности към участниците в обществената поръчка, което е формулирано по следния начин: „Участникът за последните 5 (пет) години, считано от датата на подаване на офертата, да е изпълнил дейности (строителство) с предмет и обем, идентични или сходни с тези на поръчката. Забележка: За „дейност (строителство) с предмет и обем, идентични или сходни с тези на поръчката“ следва да се разбира: СМР по изграждане и/или основен ремонти/или реконструкция и/или рехабилитация на сгради и съоръжения за обществено ползване минимум четвърта категория. Обемът е без значение.“. Проверяващият е приел, че изискването участниците да са изпълнили дейност (строителство с предмет СМР на сгради и съоръжения за обществено ползване е ограничително. Предвидените в техническата спецификация и проектната документация СМР за обекта, предмет на поръчката, съдържали строителни дейности, изпълнението на които не предполага специален опит на участниците, свързан само със СМР на сгради и съоръжения за обществено ползване (обслужване). Същите дейности можело да бъдат изпълнени в пълен обем и от участници, имащи опит в изпълнението на СМР на строежи от четвърта категория, отговарящи на определението, посочено в чл. 8 от Наредба № 1 от 30.06.2003 г. за номенклатурата на видовете строежи.

Оформеният от експерта сигнал за нередност бил предоставен на Община Бяла, като до кмета на общината било отправено и писмо (л. 21-26 от преписката), с което общината била уведомена, че е налице сигнал за нередност, ведно с намерение на НО да наложи финансова корекция. В писмото нарушението на чл. 59, ал. 2 от ЗОП и чл. 2, ал. 1, т. 1 и т. 2 и ал. 2 от ЗОП било квалифицирано като нередност по т. 11, буква „б“ от Приложение № 1 към Наредбата за посочване на нередности като била посочена и следващата се за тази нередност финансова корекция съобразно същото приложение. На 28.05.2021 г., общината отправила възражение, с което възразява срещу констатациите, излагайки доводи за липса на твърдяното нарушение на разпоредбите на ЗОП.

Приемайки възраженията на Община Бяла за неоснователни, ръководителят на НО на Програма "ИНТЕРРЕГ V-A Румъния България 2014-2020 издал оспореното пред настоящата инстанция Решение № РД-02-14-553/11.06.2021 г. Решението е съобщено незабавно на жалбоподателя чрез регистрирането му по електронен път в деловодната система на общината (л. 8 от преписката). Жалбата срещу решението е изпратена до МРРБ чрез лицензиран пощенски оператор (от документа на л. 12 – гръб, от делото не може да се установи датата на изпращане) и е входирана в деловодството на ответника с вх. № 99-00-3-201(4)/25.06.2021 г.

При така установената фактическа обстановка, съдът прави следните правни изводи:

Жалбата е процесуално допустима като подадена от лице – адресат на административен акт, за който изрично е предвидена възможност за провеждане на съдебен контрол, и в срока по чл. 149, ал. 1 от АПК.

Разгледана по същество жалбата е неоснователна.

Решението, издадено на основание чл. 73, ал. 1 от ЗУСЕСИФ, е постановено от компетентен орган. Съгласно чл. 73, ал. 1 от ЗУСЕСИФ финансовата корекция се определя по основание и размер с мотивирано решение на ръководителя на управляващия орган, одобрил проекта. Съгласно Меморандума за изпълнение – договорености между държавите членки, участващи в програмата за сътрудничество "Интеррег V-А Румъния – България" (Меморандума), управляващ орган е Министерството на регионалното развитие и благоустройството, съответно негов ръководител е министърът на регионалното развитие и благоустройството. В конкретния случай със Заповед № РД-02-14-471/26.05.2021 г. на министъра на регионалното развитие и благоустройството функциите на ръководител на Националния орган по Програма ИНТЕРРЕГ V-А Румъния България 2014-2020  са делегирани на заместник-министъра на регионалното развитие и благоустройството Валентина Върбева, на която е възложено да издава и всички индивидуални административни актове по ЗУСЕСИФ (т. 3 от заповедта). По компетентността на органа, издател на административния акт, няма и спор.

Решението е издадено в задължителната по закон писмена форма – чл. 59, ал. 2 АПК, във вр. с чл. 73, ал. 1 ЗУСЕСИФ. От формална страна актът съдържа фактически и правни основания с оглед на изискванията на чл. 59, ал. 2, т. 4 АПК. Като фактическо основание за издаване на акта е посочен сигнал за нередност. Община Бяла е била уведомена за констатираната нередност. С решението си, НО на Програма "Интеррег V-А Румъния – България" реално приключва сигнала за нередност, с определяне на финансова корекция на общината.

Законодателят е регламентирал специални правила за процедурата по определяне на финансовата корекция по основание и размер. Съгласно чл. 73, ал. 2 ЗУСЕСИФ преди издаване на решението за определяне на финансовата корекция ръководителят на Управляващия орган е длъжен да осигури възможност на бенефициера да представи в разумен срок, който не може да бъде по-кратък от две седмици, писмени възражения по основателността и размера на корекцията. В чл. 73, ал. 3 ЗУСЕСИФ е предвидено, че решението по ал. 1 се издава в едномесечен срок от представянето на възраженията по ал. 2, като в неговите мотиви се обсъждат представените от бенефициента доказателства и направените от него възражения. В настоящия случай не се спори, че изискването на чл. 73, ал. 2 от ЗУСЕСИФ е спазено. Представени са възражения от страна на жалбоподателя, във връзка основателността на регистрирания при НО сигнал. В случая решението е издадено и в срока по чл. 73, ал. 3 от ЗУСЕСИФ – един месец от получаване възражението.

Материалната законосъобразност на акта за определяне и налагане на финансова корекция се свързва с проверка налице ли е соченото от органа основание за налагането й, правилно ли е определен размера при прилагане на пропорционалния метод, и налице ли са пречки за настъпване на разпоредените последици.

Дефиницията за нередност е дадена в чл. 2, т. 36 от Регламент (ЕС) № 1303/2013 на Европейския парламент и на Съвета от 17 декември 2013 година за определяне на общоприложими разпоредби за Европейския фонд за регионално развитие, Европейския социален фонд, Кохезионния фонд, Европейския земеделски фонд за развитие на селските райони и Европейския фонд за морско дело и рибарство и за определяне на общи разпоредби за Европейския фонд за регионално развитие, Европейския социален фонд, Кохезионния фонд и Европейския фонд за морско дело и рибарство, и за отмяна на Регламент (ЕО) № 1083/2006 на Съвета, според която това е всяко нарушение на правото на Съюза или на националното право, свързано с прилагането на тази разпоредба, произтичащо от действие или бездействие на икономически оператор, участващ в прилагането на европейските структурни и инвестиционни фондове, което има или би имало за последица нанасянето на вреда на бюджета на Съюза чрез начисляване на неправомерен разход в бюджета на Съюза. Безспорно община Бяла е икономически оператор, който може да бъде субект на извършена нередност по смисъла на чл. 2, т. 36 от Регламент 1303/2013 г. В този смисъл първият елемент от фактическия състав на "нередността" е налице.

Спорът по делото е: налице ли са вторият, а от там и третият елемент на определението, за да се приеме, че определената финансова корекция е законосъобразна.

Вторият елемент е действие или бездействие, което води до нарушението на правото на Европейския съюз или на националното право, свързано с неговото прилагане. В тежест на административният орган е да докаже, че има нарушения на правото на ЕС или националното законодателство, извършени от жалбоподателя по проведената процедура за възлагане на обществена поръчка.

Съгласно разпоредбата на чл. 70, ал. 1 от ЗУСЕСИФ финансовата подкрепа със средствата на ЕСИФ може да бъде отменена само на някое от лимитативно посочените правни основания, като в случая се твърди това по т. 9, посочена и като правно основание за издаване на оспореното решение. Органът е приел, че е допуснато нарушение на ЗОП, изразяващо се в определяне на незаконосъобразен критерий за подбор. Наличието на нарушение на националното законодателство само по себе си не е достатъчно, за да обоснове определянето на финансова корекция. Необходимо е това нарушение да е определено като нередност в Наредбата за посочване на нередности и за него да е определен размер на корекцията. В тази връзка НО следва да квалифицира установеното нарушение като нередност. В случая ответникът е квалифицирал нарушението като нередност по т. 11, б. „б“ от Приложение № 1 към чл. 2, ал. 1 от Наредба за посочване на нередности и е приложил размерът на финансовата корекция визиран в тази точка.

Съгласно чл. 2, ал. 1 от Наредбата за посочване на нередности нередностите по чл. 1, т. 1, както и приложимите процентни показатели на финансови корекции за тях са посочени в Приложение № 1. В т. 11 от Приложение № 1 към чл. 2, ал. 1 от Наредбата е посочено, че е налице нередност при "използване на: – основания за отстраняване, критерии за подбор, критерии за възлагане, или – условия за изпълнение на поръчката, или – технически спецификации, които не са дискриминационни по смисъла на т. 10 от настоящото приложение, но ограничават достъпа на кандидатите или участниците.". Направено е описание на нарушенията, които представляват този вид нередност и в буква „б“ е посочено, е това са „случаите, при които са приложени дискриминационни критерии/условия/спецификации, но е налице минимално ниво на конкуренция, т.е. получени са две или повече оферти, които са допуснати и отговарят на критериите за подбор“. Процентният показател на финансовата корекция в посочената хипотеза е 5 на сто.

В оспореното Решение № РД-02-14-553/11.06.2021 г., Ръководителят на Националния орган на програмата е приел, че е допуснато нарушение от страна на възложителя на чл. 59, ал. 2 във връзка с чл. 2, ал. 1, т. 1 и т. 2 и ал. 2 от ЗОП („чл. 2, ал. 2, чл. 59, ал. 2 от ЗОП“ според Раздел ІІ, т. 3 от решението).

Административният орган е извършил анализ на заложения от възложителя критерий за подбор свързан с техническите и професионални възможности на участниците, а именно изискване за наличие на опит, изразяващ се в извършване на дейности (строителство), идентични или сходни с предмета на поръчката през последните 5 години преди датата на подаване на офертата. Извел е извод, който се споделя от настоящия съд, че законът е определил допустимите за използване критерии за подбор при провеждане на обществени поръчки като безспорно на възложителя е предоставена дискреция за избор на един, няколко или всички законово определени критерии за подбор при възлагане на конкретна поръчка. Това провомащие обаче не е неограничено, а следва да бъде съобразено с основната цел на закона, прогласена в чл. 1 от ЗОП, както и с основните принципи при възлагане на обществени поръчки съобразно чл. 2 от ЗОП.

В случая възложителят е определил като критерий за подбор изискване участниците да са изпълнили пред последните пет години, преди датата на подаване на офертата, дейности (строителство) с предмет и обем, идентични или сходни с тези на поръчката. Изрично в обявлението за обществената поръчка и документацията е пояснено от възложителя, кога ще приема, че дейностите (строителството) са с предмет и обем, идентични или сходни с тези на поръчката, а именно – когато от участниците са извършени СМР по изграждане и/или основен ремонти/или реконструкция и/или рехабилитация на сгради и съоръжения за обществено ползване минимум четвърта категория, като обемът е без значение.

Правилно ръководителя на НО е приел, че възложителят е стеснил изискваните дейности, идентични и сходни с предмета на поръчката, до изграждане и/или основен ремонти/или реконструкция и/или рехабилитация само на сгради и съоръжения за обществено обслужване.

В съответствие с чл. 37, ал. 1 ЗУТ, сградите на основното застрояване по предназначение са жилищни, производствени, курортни, вилни, обществено-обслужващи и други, както и сгради със смесено предназначение.

Процесният строежът, съобразно посоченото в инвестиционния проект, е IV категория, съгласно чл. 8, ал. 1, т. 3 във връзка с чл. 9 от Наредба № 1 от 30.07.2003 г. за номенклатурата на видовете строежи (Наредба № 1/2003 г.). Очевидно се има предвид чл. 8, ал. 2, т. 3 от Наредба № 1/2003 г., тъй като съгласно чл. 137, ал. 1, т. 4, б. „б“ от ЗУТ в зависимост от характеристиките, значимостта, сложността и рисковете при експлоатация строежите се категоризират, както следва: четвърта категория (в която попада този, предмет на поръчката): жилищни и смесени сгради със средно застрояване; сгради и съоръжения за обществено обслужване с разгъната застроена площ от 1000 до 5000 кв., включително или с капацитет от 100 до 200 места включително за посетители, а чл. 8, ал. 2 от Наредба № 1/2003 г. предвижда, че видовете строежи от четвърта категория, буква "б" - жилищни и смесени сгради със средно застрояване; сгради и съоръжения за обществено обслужване с разгъната застроена площ от 1000 до 5000 кв. м включително или с капацитет от 100 до 200 места включително за посетители, са: 1. жилищни сгради със средно застрояване; 2. месени сгради със средно застрояване; 3. сгради и съоръжения за обществено обслужване с разгъната застроена площ от 1000 до 5000 кв. м включително или с капацитет от 100 до 200 места включително за посетители съгласно номенклатурата по приложение № 2; 4. лечебни заведения за извънболнична помощ - амбулатории за първична медицинска помощ, амбулатории за специализирана медицинска помощ, самостоятелни медико-диагностични и медико-технически лаборатории и дентални центрове; 5. ветеринарни лечебни заведения - клиники (лечебници); амбулатории (кабинети); лаборатории; 6. сгради за паркинг-гаражи, гаражи и открити паркинги, разположени в самостоятелни урегулирани поземлени имоти с капацитет от 50 до 100 паркоместа включително; и 7. общежития, хотели, мотели, планински хижи, почивни домове и ваканционни бунгала с разгъната застроена площ от 1000 до 5000 кв. м включително или с капацитет от 100 до 200 места включително за посетители.

От съдържанието на техническата спецификация и в частност на приложения към нея технически проект (липсващ по преписката, но достъпен в сайта на Община Бяла в секция „Профил на купувача“ при отваряне на процесната обществена поръчка) е видно, че предмет на обществената поръчка е извършването на СМР на обект „Дом за възрастни хора – преустройство на съществуваща масивна сграда“. Обектът е сграда на два етажа, изградена съгласно одобрени технически проекти през 2004 г. и преработени през 2009 г. като сградата е с предназначение „Дом за възрастни хора“ и към момента на изготвяне на проекта (за актуализация 2015 г.) е с изпълнени изцяло строителна конструкция на сградата, вътрешни преградни стени, инженерни инсталации (без зареждане), настилки и облицовки по помещенията, монтирана е и дограма – прозорци, витрини и външни врати. Процесната обществена поръчка обхваща извършването на довършителни СМР, отразени в количествената сметка, част от техническата спецификация (л. 83-85 от преписката).

Въпреки, че обект е сграда за обществено обслужване, незаконосъобразно възложителят е определил изискване към участниците да имат опит в проектирането и строителството единствено на такъв тип сгради. Както вече се посочи разпоредбата на чл. 137 ЗУТ разделя видовете строежи на категории в зависимост от "характеристиките, значимостта, сложността и рисковете при експлоатация", а не според начина на ползването и/или предназначението им. Специалният закон квалифицира строежите в шест отделни категории, като във всяка от тях са налични както такива с обществено предназначение, така и други, които не отговарят на този критерий. Следователно, предназначението на сградите, съоръженията и останалите видове строежи, не е определящ критерий за сложността на строежа. При извършване на строително-монтажните работи, предмет на поръчката, то не е релевантно за качеството на изпълнението, тъй като строителят ще извършва дейности, които имат една и съща технология и сложност както за сгради за обществено обслужване, така и за жилищни, респ. със смесено предназначение, попадащи в IV категория, съгласно чл. 137, ал. 1, т. 4, б. "б" ЗУТ.

Тук е мястото да се посочи, че съдът не споделя тезата на административният орган, че след като участникът е регистриран в Централния професионален регистър на строителя (ЦПРС) за изпълнение на строежи от първа група, четвърта категория (каквото изискване за годност/ правоспособност за упражняване на професионална дейност е поставено от възложителя), разполагат с необходимия опит за извършване на строежи от посочената категория. Неправилно ответникът смесва двата критерия за подбор – изискването за годност (правоспособност) за извършване на професионална дейности и изискването за технически и професионални способности на участниците. Регистрацията на участника в ЦПРС дава нормативно разрешение на конкретния участник да извършва строежи от посочената категория като удостоверява, че същият разполага с капацитет за извършването им, но не доказва опита на участника в тази връзка. С оглед на това принципно правилно е възражението на жалбоподателя, че когато участник, притежаващ регистрация в ЦПРС за четвърта категория строежи, който обаче е извършвал строежи извън хипотезата на чл. 137, ал. 1, т. 4, б. „б“ от ЗУТ (какъвто пример е даден от жалбоподателя с частните пътища и улици от второстепенната пътна мрежа по чл. 137, ал. 1, т. 4, б. „а“ от ЗУТ), не би могло да се приеме, че притежава опит в изграждането на сгради и съоръжения от четвърта категория по чл. 137, ал. 1, т. 4, б.“б“ от ЗУТ предвид напълно различния характер на извършваните на такъв обект СМР.

Това обаче не опровергава извода, че в конкретния случай изискването за технически и професионални способности на участника, така както е формулирано от възложителя, има ограничителен ефект. Ограничителният ефект на поставеното условие се дължи на необоснованото изискване на възложителя опитът да е реализиран за строителство на сгради само за обществено обслужване. Законът нормативно е обособил според "характеристиките, значимостта, сложността и рисковете при експлоатация" сходните строежи не просто по категории (в отделни точки в чл. 137, ал. 1 от ЗУТ), но и в отделни подгрупи (букви към всяка точка/категория). В случая групата, включваща сгради и съоръжения за обществено обслужване с разгъната застроена площ от 1000 до 5000 кв. м или с капацитет от 100 до 200 места за посетители, обхваща и жилищни и смесени сгради със средно застрояване, при които изискванията към извършваните строително-монтажните работи са сходни.

Оперативната самостоятелност на възложителя да определя критерии за подбор към участниците е ограничена от нормата на чл. 2, ал. 2 ЗОП, съгласно която възложителите нямат право да ограничават конкуренцията чрез включване на условия или изисквания, които дават необосновано предимство или необосновано ограничават участието на стопански субекти в обществените поръчки и които не са съобразени с предмета, стойността, сложността, количеството или обема на обществената поръчка. Съгласно чл. 2, ал. 1, т. 1 и т. 2 ЗОП "Обществените поръчки се възлагат в съответствие с принципите на Договора за функционирането на Европейския съюз и по-специално тези за свободно движение на стоки, свобода на установяване и свобода на предоставяне на услуги и взаимно признаване, както и с произтичащите от тях принципи на: т. 1 равнопоставеност и недопускане на дискриминация; т. 2 свободна конкуренция". Коментираното условие е довело до нарушаване принципите на свободна конкуренция и равнопоставеност, предвид несъмнено разубеждаващото му въздействие и възпрепятстване от участие на тези потенциални кандидати, които въпреки че имат предходен опит със строителство на жилищни и смесени сгради със средно застрояване от IV категория, по смисъла на ЗУТ и Наредба № 1 от 30.07.2003 г., не изпълняват поставените от възложителя изисквания.

Следва също така да се посочи, че цитираната от жалбоподателя съдебна практика, макар да касае привидно сходен казус е не приложима в настоящия случай с оглед различията при формулиране на конкретния критерий за подбор, както и на конкретните строително-монтажни дейности, предмет на обществената поръчка.

Правилно от ръководителят на НО констатираното нарушение на чл. 2, ал. 1, т. 1 и т. 2 и ал. 2 и чл. 59, ал. 2 ЗОП е квалифицирано като нередност по т. 11, б. "б” от Приложение № 1 към чл. 2, ал. 1 от Наредбата, за което е предвиден размер на ФК - 5 %, в случая пет на сто върху стойността на допустимите разходи по засегнатия от нарушението договор с изпълнителя „Т и М Билдинг Къстракшън Къмпани“ ООД“.

Изложеното сочи, че безспорно е налице нарушение на националното право, което доказа и вторият елемент от дефиницията за нередност.

Налице е и третият елемент от фактическия състав на нередността, състоящ се в нанасянето или възможността от нанасяне на вреда на общия бюджет на Съюза, като се отчете неоправдан разход в общия бюджет.
Съгласно дефиницията за нередност, дадена в чл. 2, т. 36 Регламент № 1303/2013, нередност може да съществува и тогава, когато е налице възможност за нанасянето на вреда на общия бюджет. За случаите на нередности по чл. 70, ал. 1, т. 9 ЗУСЕСИФ , попадащи в Приложение № 1 към чл. 2, ал. 1 Наредбата за посочване на нередности, законодателят е приел, че не е възможно да бъде определено количествено изражение на финансовите последици, т. е. не може да се установи размерът на реалните финансови последици върху изразходваните средства - допустимите разходи. Поради това и в съответствие с чл. 72, ал. 3 ЗУСЕСИФ е определил процентен показател спрямо засегнатите от нарушението разходи. Това означава, че законодателят е приел наличието на възможност за вреда на бюджета на Съюза, когато са извършени визираните в Приложението към Наредбата нарушения, без да е необходимо за всяко нарушение да се установява точното количествено изражение на финансовите последици.

Настоящата инстанция счита, че в конкретния случай е налице потенциална възможност за нанасяне на вреда на бюджета на Съюза с оглед това, че неправомерните ограничения за потенциални участници намаляват броя на кандидатите, които участват в процедурата, а максимално широкият кръг от участници е предпоставка за постигане на възможно най-благоприятни финансови резултати за възложителя и бюджета. В процесния случай доказаното нарушение би могло да има финансово отражение, т.к. е пряко свързано с възможностите за участие и на други лица.

При наличие на всички елементи от фактическия състав на нередността правилно е определена за нея финансова корекция в предвидения нормативно за процесната хипотеза размер – по т. 11, б. „б“ от Приложение № 1 към Наредбата за посочване на нередности. Освен това от съществено значение за законосъобразното определяне на финансова корекция по ЗУСЕСИФ е и правилното определяне на основата, върху която следва да се приложи определения процентен показател. В случая ръководителят на НО правилно е определил тази основа като е посочил в решението си, финансовата фокекция се определя като 5% от допустимите разходи, финансирани от ЕСИФ но засегнатият от нарушението договор на стойност 560 300,68 лв. с ДДС. Към датата на издаване на оспорваното решение конкретен размер на тези допустими разходи не би могъл да бъде определен, доколкото няма данни изпълнението на договора да е приключило и по него да са верифицирани (определени като допустими) конкретен размер разходи.

С оглед на изложеното, решението е постановено от компетентен орган, в предписаната от закона форма, съобразено със съществените административнопроизводствени правила, като е в съответствие както с материалния закон, така и целта на закона, поради което подадената срещу него жалба се явява неоснователна и следва да бъде отхвърлена.

С оглед изхода на спора, заявената своевременно претенция от ответника за присъждане на юрисконсултско възнаграждение и на основание чл. 143, ал. 3 от АПК и чл. 25, ал. 2 от Наредбата за заплащане на правната помощ съдът определя дължимото на ответната страна юрисконсултско възнаграждение в размер на 100 лева, за заплащането на което жалбоподателят следва да бъде осъден.

Воден от горното и на основание чл. 172, ал. 2 от АПК съдът

 

Р  Е  Ш  И  :

 

ОТХВЪРЛЯ оспорването по жалбата на Община Бяла против Решение № РД-02-14-553/11.06.2021 г. на Ръководителя на Национален орган по Програма за трансгранично сътрудничество ИНТЕРРЕГ V-А Румъния-България 2014-2020 и Директор на Дирекция "Управление на териториалното сътрудничество" при Министерство на регионалното развитие и благоустройство, с което на община Бяла е определена финансова корекция в общ размер на 5% от допустимите разходи, финансирани от Европейските структурни и инвестиционни фондове (280 749,09 евро с ДДС) по договор № Д-172/28.07.2020 г., с изпълнител "Т и М Билдинг Кънстракшън Къмпани" ООД на стойност 466 917,23 без ДДС4 466 633,75 лева без ДДС (560 300,68 лева с ДДС)..

ОСЪЖДА Община Бяла, обл. Русе, с адрес гр. Бяла, пл. "Екзарх Йсиф І" № 1, представлявана от кмета на общината да заплати на Министерство на регионалното развитие и благоустройство, сумата от 100,00 (сто) лева за юрисконсултско възнаграждение.

Решението може да се обжалва пред ВАС в 14 дневен срок от съобщението до страните, че е изготвено.

 

Съдия: