Решение по дело №1984/2019 на Районен съд - Силистра

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 5 август 2020 г. (в сила от 27 август 2020 г.)
Съдия: Люба Стоянова Стоилкова
Дело: 20193420101984
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 18 декември 2019 г.

Съдържание на акта

Р   Е  Ш  Е  Н  И  Е

 

№367

 

гр.С., 05 август 2020г.

 

С. районен съд, гражданска колегия, в публично заседание на двадесет и четвърти юни през 2020 година, в състав:

Председател: Люба Стоилкова

Секретар:Н. Г.

като разгледа докладваното от районния съдия гр.д. № 1984 по описа на съда за 2019 година, за да се произнесе взе в предвид следното:

 

 

ИЩЕЦЪТ М.Н.М., с ЕГН **********,***, моли съда да ИЗМЕНИ режима на лични отношения между него и детето му М, М, М., с ЕГН **********, установен със спогодба, постигната по гр.д.№ 1394/2018г. по описа на СРС. От постигане на споразумението до предявяване на иска се е убедил, че уговорения режим създава затруднения и напрежение между родителите и не е пълноценен както за него така и за детето. Излага подробно предложението си за режим на лични отношения.

Претендира и направените по делото разноски.

ОТВЕТНИКЪТ М.Р.Т., с ЕГН **********,***, чрез адв.И.Р., е подала писмен отговор, с който заявява, че оспорва предявените искове. Заявява, че не е препятствала контактите на бащата с детето дори и извън утвърдения режим. Предвид на това счита, че предложения от ищеца режим ще стресира детето и ще има обратния на целения от бащата ефект.

Поради това не е съгласна с исканата промяна и моли да бъдат отхвърлени исковете и да ѝ се присъдят разноските по делото.

Като прецени твърденията на страните и събраните по делото доказателства, съдът прие за установено следното:

ПРЕДЯВЕН Е  ИСК С ПРАВНО ОСНОВАНИЕ чл. 59,ал.9 от СК- относно промяна на постигнатото споразумение само в частта му касаеща режима на лични отношения.

            В производството по гр.д.№ 1394/2018г. по описа на СРС страните по настоящото дело са постигнали спогодба относно упражняването на родителските права над детето им Мартин Мариянов М., които са предоставени на неговата майка и е определен следния режим на лични отношения с бащата:

            До навършване на 3-годишна възраст на детето:

-всяка първа и трета събота от месеца от 10.00 ч. до 13.00 ч.,в присъствието на майката, като при невъзможност на бащата, свързана със служебна ангажираност да реализира личен контакт с детето, то това да се осъществи следващата седмица;

-по 15 дни от месеците юли и август, а именно първата им половина, без преспиване на детето, в присъствие на майката, като при невъзможност на бащата, свързана със служебна ангажираност да реализира личен контакт с детето- по споразумение между родителите;

След навършване на 3-годишна възраст на детето:

-всяка първа и трета събота и неделя от месеца от 10.00 ч. в събота до 17.00 ч. в неделя, без присъствието на майката, с преспиване на детето при бащата;

-по 15 дни от месеците юли и август, а именно първата им половина, с преспиване на детето при бащата, без присъствие на майката;

От обясненията на страните и от показанията на всички разпитани по делото свидетели се установи, че този режим създава напрежение и неудобства на родителите. Не осигурява възможност на бащата и роднинския му кръг да общуват пълноценно с детето. От друга страна е стресиращ за майката, тъй като присъствието ѝ е задължително, а стана ясно, че повод за раздялата с ищеца е упражнено над нея физическо насилие. От обясненията ѝ става ясно, че травмата от това още не е отшумяла. В тази ситуация естествен и нормален е отказът ѝ да посещава дома на ищеца заедно с детето в отсъствието на други лица. Влошени са и отношенията ѝ с родителите на ищеца, които също са изразявали желание да присъстват на срещите, което допълнително е нагнетило обстановката. 

Предвид на това, като се съобрази че уговореният режим се е оказан неудачен и не е в интерес на страните и на детето, както и променената възраст на детето, което вече е навършило 2 години, съдът счита, че са налице предпоставките по чл.59,ал.9 от СК за промяна на уговорения режим на лични отношения. 

            Съдът определя следния режим на лични контакти между детето и неговия баща:

До навършване на тригодишна възраст на детето:

-всяка първа и трета събота от месеца- от 09.00 часа до 17.00 ч.;

-от 9.00-17ч. на: 25.12. ;01.01. и Великден;

-първите 15 дни от месец юли и месец август- всеки ден от 9.00-17 ч.;

- на рождения ден на детето 27.04.2021г.- от 9.00-11.30ч.;

Съдът счита, че следва да отпадне изискването майката да присъства на срещите. Детето вече не  е на толкова ниска възраст, за да е необходимо това.  Няма данни, че бащата с поведението си е заплаха за него, поради което няма необходимост от присъствието на социален работник. Колкото до спазването на дневния режим, това несъмнено е важен момент от ежедневието на детето, но не може да се приеме като сериозен аргумент предполагаемата невъзможност на бащата да спазва установения режим на хранене и сън, както и че ще  създаде вредни хранителни навици на детето. /От обясненията на самата ответница стана ясно, че дори и в нейно присъствие тя не е успяла да се справи с факта, че бабата на детето му дава неподходящи храни в неподходящо време./

Поради което, съдът счита, че с оглед насложилите се отношения между страните, бащата трябва да има възможност за самостоятелни контакти с детето. Това ще му предостави възможност за изграждане и заздравяване на връзката му с детето, каквато определения до момента режим не предоставя. Неоправдано и неоснователно майката изисква от него той да е запознат с дневния режим на детето, хранителните му навици, при положение, че срещите се осъществяват два пъти в месеца за по няколко часа и то на публично място или в дома ѝ. Очевидно такова общуване на бащата с детето е непълноценно.

Естествено, за да проработи този режим и да не се стресира детето, се налага родителите да преодолеят проблемните си отношения като бащата прояви активност и се запознае и спазва изградения от майката режим на детето и се съобразява с хранителните навици, които тя е изградила у него до този момент.

Същото се отнася и за близкото му обкръжение. На правото на контакти с детето, съответства задължението на бащата да наложи правила за общуване с роднините, така, че това общуване да не е предпоставка за ново напрежение с майката.

Съдът определя краен час на срещите 17 часа вместо, посочения от бащата 16 ч., за да не се налага да се прекъсва следобедния сън на детето и евентуално да се налага извеждането му от дома веднага след сън без следобедна закуска.

Предоставения от съда период е достатъчен, за да може бащата да опознае режима и навиците на детето и, за да се премине без сътресения и напрежение у родителите и детето към режима на лични контакти за времето след като то навърши 3 години.

След този период е  удачно детето вече да преспива в дома на бащата при месечните им срещи или на избрано от него друго място през летния период.

Емоционалната връзка между бащата и детето следва да бъде подкрепена и да й се даде възможност да се развива, което не може да се постигне с предложения от ответницата ограничен режим.

Не може да бъде уважено искането на ищеца, при невъзможност да упражни правата си в определените дни, това да става в други дни. Друга цел на режима е да създаде предвидимост на срещите, за да може и другия родител да организира и планира ежедневието си.

Именно за това родителите следва да се стремят, да изградят екипни отношения, базиращи се на взаимно уважение и зачитане потребностите на детето и на другия родител, за да може в такива ситуации да постигат съгласие без намесата на съда.

Искания от ищеца режим „под условие“ на практика би довел до липсата на такъв и до вменяване на задължение у майката по всяко удобно за бащата време да предоставя детето. Още повече, че не е ясно предварително дали бащата ще може да осъществи срещата си според определения режим или в по-късен момент, когато ангажиментите му приключат. Недопустимо е майката да бъде  „принуждавана“ в последния момент да променя плановете си за съвместно прекарване на времето с детето или за личното си свободно време, само защото се е появил служебен ангажимент на бащата.

След навършване на 3-годишна възраст на детето, режимът следва да е следния:  

-всяка първа и трета събота и неделя от месеца- от 09.00 часа в събота до 17.00 ч. в неделя;

Всяка четна година от 9.00-17ч. на: 25.12. ;01.01. и Великден;

Всяка нечетна година от 9.00-17 ч. на 24.12. и на 31.12; 1 ден от Великденската ваканция;

-първите 15 дни от месец юли и месец август- преспиване при бащата;

За Рождения ден на детето- 27.04.

- всяка четна година: от 9.00 на 27.04.  до 09.00ч. на 28.04.- с преспиване при бащата;

-всяка нечетна година: от 9.00–11.30 ч. а в случай, че детето посещава детска ясла или градина, от 17.00ч. до 19.00 ч.

На основание чл.78,ал.1 от ГПК, ответницата дължи на ищеца разноските по делото, които са в размер на 430 лева-  30лева- заплатена държавна такса и 400 лева заплатено възнаграждение за адвокат.

Съдът не споделя доводите на ответницата, че не дължи на ищеца разноските по делото, тъй като не е дала повод за завеждане на делото. Позицията й в производството е категорична, че промяна в определения режим не се налага. Очевидно, че уреждане на проблема без намесата на съда не е  било възможно.

Ответницата следва да заплати по сметката на съда окончателна държавна такса в размер на 50 лева.

            Мотивиран от тези съображения, Съдът

 

Р   Е   Ш   И:

 

         ДОПУСКА ПРОМЯНА в режима на лични отношения между М.Н.М., с ЕГН **********, и сина му М. М. М., с ЕГН **********, установен със спогодба, постигната по гр.д.№ 1394/2018г. по описа на СРС като определя следния режим на лични контакти между детето и неговия баща:

До навършване на тригодишна възраст на детето:

-всяка първа и трета събота от месеца- от 09.00 часа до 17.00 ч.;

-от 9.00-17ч. на: 25.12. ;01.01. и Великден;

-първите 15 дни от месец юли и месец август- всеки ден от 9.00-17 ч.;

- на рождения ден на детето 27.04.2021г.- от 9.00-11.30ч.;

След навършване на 3-годишна възраст на детето:

-всяка първа и трета събота и неделя от месеца- от 09.00 часа в събота до 17.00 ч. в неделя;

Всяка четна година от 9.00-17ч. на: 25.12. ;01.01. и Великден;

Всяка нечетна година от 9.00-17 ч. на 24.12. и на 31.12; 1 ден от Великденската ваканция;

-първите 15 дни от месец юли и месец август- преспиване при бащата;

За Рождения ден на детето- 27.04.

- всяка четна година: от 9.00 на 27.04.  до 09.00ч. на 28.04.- с преспиване при бащата;

-всяка нечетна година: от 9.00–11.30 ч. а в случай, че детето посещава детска ясла или градина, от 17.00ч. до 19.00 ч.

         ОСЪЖДА М.Р.Т., с ЕГН **********, да заплати на М.Н.М., с ЕГН **********,сумата от 430/четиристотин и тридесет/ лева- разноски по гр.д.№ 1984/2019г. по описа на СРС.

 

         ОСЪЖДА М.Р.Т., с ЕГН **********, ДА ЗАПЛАТИ по сметката на Районен съд-С. СУМАТА от 50 /петдесет/ лева- държавна такса по гр.д.№1984/2019г. по описа на СРС.

 

            Решението подлежи на обжалване, с въззивна жалба, пред Окръжен съд- С. в двуседмичен срок от връчването му.

 

            :  

 

            РАЙОНЕН СЪДИЯ:   

 

                      /Л.Стоилкова/