Решение по дело №27/2023 на Административен съд - Силистра

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 10 юли 2023 г.
Съдия: Павлина Димитрова Георгиева-Железова
Дело: 20237210700027
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 4 април 2023 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р Е Ш Е Н И Е    № 39

гр. Силистра, 10.07.2023 година

 

В     И М Е Т О    Н А    Н А Р О Д А

 

              Административният съд гр. Силистра, в публично заседание на двадесет и осми юни през две хиляди двадесет и трета година, в състав:

                                                                              ПРЕДСЕДАТЕЛ: Елена Чернева

                                                                                              ЧЛЕНОВЕ: Павлина Георгиева-Железова

                                                                                                                     Маргарита Славова

при секретаря Антония Стоянова и с участието на прокурор при ОП - Силистра Стефка Ганчева, като разгледа докладваното от съдия П. Георгиева – Железова КАНД № 27 по описа на съда за 2023 г., за да се произнесе, взе предвид следното:

 

          С Решение № 28/ 15.02.2023 г., постановено по АНД № 767/ 2022 г., Силистренският районен съд е потвърдил Наказателно постановление № 19-2200152 / 24.10.2022 г., издадено от Директора на Дирекция „Инспекция по труда“ гр. Силистра, с което на „Вилокс груп“ ЕООД, ЕИК: *********, със седалище и адрес на управление: гр. София, район „Овча купел“, ***, представлявано от управителя Ж.К.и прокуриста С.Б., в качеството на работодател, за нарушение на чл. 143, ал. 2 от Кодекса на труда КТ), е наложено административно наказание, по вид „имуществена санкция“, в размер на 1500 лева, на основание чл. 416, ал. 5 във връзка с чл. 414, ал. 1 от КТ.

           Производството е образувано по касационна жалба на „Вилокс груп“ ЕООД, ЕИК: *********, подадена чрез представител по пълномощие адв. В.К. ***, като в същата са изложени доводи за нарушение на материалния закон и процесуалните правила при постановяване на съдебния акт. Допълнително с молба от 27.06.2023 г. жалбоподателят е изтъкнал ново основание за отмяна на акта като недопустим, тъй като в производството пред първата инстанция е участвала ненадлежна страна. Направени са искания в условията на евентуалност за пълна отмяна на съдебния акт и наказателното постановление или за отмяна на съдебния акт и връщане на делото за ново разглеждане от друг състав на районния съд. Претендират се разноски за двете съдебни инстанции.

         Ответникът по касация – Дирекция инспекция по труда (въззиваема страна в процеса пред СРС), не изразява становище по така депозираната касационна жалба.

         Представителят на Окръжна прокуратура гр. Силистра счита, че касационното оспорване е основателно. Дава заключение за обезсилване на съдебния акт и връщане на делото на СРС, поради ненадлежно конституиране на страната на ответника във въззивния процес на учреждението, а не на административнонаказващия орган, съгласно т. 1 от Тълкувателно постановление № 3 / 28.04.2023 г. на ОСС на НК на ВКС по т. д. № 5 / 2022 г. и Първи и Втора колегии на ВАС.

          Производството е по реда на Глава ХІІ /чл. 208 и сл./ АПК, вр. с чл. 63в от ЗАНН. Силистренският административен съд, след обсъждане на жалбата, доказателствата по делото и становищата на страните, прие следното: Касационните основания, които са заявени и поддържани пред настоящата инстанция са за неправилно приложение на закона, вследствие на допуснати съществени нарушения на съдопроизводствените правила. В кръга на последните е релевирано оплакване за неправилно конституиране на страната на ответника пред СРС на учреждението, чиито орган е издал акта по чл. 58д, т. 1 от ЗАНН, вместо прекия му издател - административнонаказващият орган, по аргумент от чл. 61, ал. 1 от ЗАНН.

          Съгласно чл. 218, ал. 2 от АПК, който е приложимият ред от изричното препращане на чл. 63в от ЗАНН, касационният съд следи служебно за валидността, допустимостта и съответствието на решението с материалния закон. Производството пред СРС се е развило между настоящия касатор и Дирекция „Инспекция по труда“ гр. Силистра, която именно е била призовавана и участвала във въззивното производство и, по отношение на която, е постановено процесното пред настоящия съд решение. При стриктното тълкуване (stricto sensu), а то не може да бъде и друго по аргумент от чл. 46, ал. 3 от Закона за нормативните актове, на чл. 61, ал. 1 от ЗАНН, следва, че страна в производството пред въззивната инстанция е наказващият орган, а не администрацията (учреждението), в чиято структура е същият. Провеждането на съдебно производство по отношение на ненадлежна въззиваема страна и постановяването на решение по административнонаказателния спор без участието на АНО, който е издал процесния пред районния съд юрисдикционен акт, е довело до постановяване на недопустимо решение, което представлява касационно основание за неговото обезсилване. В тази насока са и оплакванията за недопустимост на решението в подадената от касационния жалбоподател молба от 27.06.2023 г., чрез която жалбоподателят е изтъкнал ново основание за отмяна на акта като недопустим, тъй като в производството пред първата инстанция е участвала ненадлежна страна. В подкрепа на горния извод правилно е посочено и Тълкувателно постановление № 3 / 28.04.2023 г. на ОСС от НК на ВКС по т. д. № 5 / 2022 г.; Първа и Втора колегии на ВАС, съгласно т. 1 на което, надлежната въззиваема страна при обжалване на актовете по чл. 58д, т. 1 - т. 3 от ЗАНН, е наказващият орган.

         С оглед гарантиране правото на участие и защита на АНО, в случая Директора на Дирекция „Инспекция по труда“ гр. Силистра - компетентният издател на процесното пред СРС наказателно постановление (арг. т. 5 от Заповед № З -0864 / 17.10.2022 г. на Изпълнителния директор на ИА „Главна инспекция по труда“), районният съд следва да извърши всички процесуални действия по делото с негово участие, след надлежното му конституиране като страна в процеса; връчване на препис от жалбата; призоваване за съдебните заседания и т. н. Глава дванадесета от АПК, регламентира касационния процес (чл. 63в от ЗАНН), включително контролно – отменителните правомощия на касационната инстанция, към които несъмнено принадлежи и това по чл. 221, ал. 3 от АПК - да обезсили проверявания съдебен акт. В обсега на осъществения служебен контрол от настоящия състав на АС гр. Силистра, се формира извод за недопустимост на обжалваното съдебно решение и неговото обезсилване, с връщане на делото на районния съд за правилно конституиране на ответника по жалбата и извършване на процесуалните действия с негово участие. В такъв именно смисъл е произнасянето по т. 2 от посоченото по -горе ТП № 3 / 28.04.2023 г. по т. д. № 5 / 2022 г. на ОСС НК на ВКС; I и II колегии на ВАС, което съгласно чл. 130, ал. 2 от Закона за съдебната власт (ЗСВ), е задължително за настоящия съд. Независимо от приемането му (по т. 2) с особено мнение на 24 съдии от ВКС и ВАС, същото е гласувано съгласно правилата от ЗСВ с нужното мнозинство и не подлежи на коментар неговото съобразяване в настоящия процес.

        При новото разглеждане на делото, Силистренският районен съд следва да конституира като ответник по жалбата на „Вилокс груп“ ЕООД, ЕИК: *********, Директорът на Дирекция „Инспекция по труда“ гр. Силистра, като административнонаказващ орган, издал процесното пред него Наказателно постановление, след което да му бъде връчен препис от жалбата и да бъде призован за откритото съдебно заседание. Крайният акт следва да бъде постановен по отношение на същия, за да е спазена регламентацията от чл. 61, ал. 1 и чл. 63в от ЗАНН, във връзка с глава дванадесета от АПК. Относно акцесорните претенции, в хипотезата на чл. 226, ал. 3 от АПК, районният съд следва да се произнесе за разноските за водене на делото и пред АС гр. Силистра.

         В обобщение на гореизложеното, се налага извод за недопустимост на оспореното пред настоящия състав решение на СРС, като постановено по отношение на ненадлежен ответник в процеса, което попълва хипотезата (респ. правомощието на касационния съд) по чл. 221, ал. 3 от АПК. Ето защо същото подлежи на обезсилване, а делото - на връщане за ново разглеждане от Силистренския районен съд. Докато не бъде отстранено горепосоченото съществено нарушение на съдопроизводствените правила, касационният съдебен състав не следва да извършва проверка за материалната законосъобразност на обжалваното решение, поради което в тази насока няма да бъдат обсъждани оплакванията в касационната жалба. Така мотивиран Административният съд гр. Силистра 

                                     

                                                        Р Е Ш И:

 

ОБЕЗСИЛВА Решение № 28 / 15.02.2023 г., постановено по АНД № 767 / 2022 г. по описа на Силистренския районен съд и

ВРЪЩА делото за ново разглеждане от СРС, при спазване на указанията, дадени с настоящото решение.

 

Решението е окончателно.

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                 ЧЛЕНОВЕ: 1.                2.