Решение по дело №2740/2013 на Окръжен съд - Пловдив

Номер на акта: 1381
Дата: 17 юли 2015 г.
Съдия: Виолета Иванова Гъдева Димовска
Дело: 20135300502740
Тип на делото: Въззивно гражданско дело
Дата на образуване: 3 септември 2013 г.

Съдържание на акта

          Р    Е    Ш    Е    Н    И    Е № 1381

 

                                                       17.07.2015 г.

 

 

                              В      И  М  Е  Т  О      Н  А      Н  А  Р  О  Д  А

 

 

          Пловдивският окръжен съд, 5-и /въззивен/ граждански състав, в открито за-седание на 09.04.2015 г., в състав :

 

                                                                      ПРЕДСЕДАТЕЛ : Светлана Изева

                                                                             ЧЛЕНОВЕ : Радостина Стефанова

                          Виолета Гъдева

                                                 

секретар : К. Ш., разгледа докладваното от съдията В. Гъдева въззивно

гражданско дело № 2740/2013 г., като за да се произнесе, взе предвид следното :

 

Производство по гл. 20-а от ГПК.       

Т.И.И., чрез адв. С.П. - К., обжалва решение № 562/2013 г., постановено по гр. дело № 1928/2012 г. на Карловския районен съд, 3-ти гр. състав, и иска то да бъде отменено като неправилно /незаконосъобразно и необосновано/, а претенцията на ищеца по чл. 127, ал. 2 вр. чл. 59, ал. 2 и 4 и чл. 143, ал. 2 от СК - отхвърлена, респ. насрещната, нейната - уважена. Районният съд е нарушил разпоредбата на чл. 59, ал. 4 от СК, като е обсъдил само част от обстоятелствата, от значение за предявените искове. Нарушил е и чл. 235, ал. 2 от ГПК, не е взел предвид всички нейни доводи, както и не е обсъдил всички приети доказателства. Отделно не е назначил вещо лице по въпроса за най-добра-та защита интересите на детето съгл. чл. 195, ал. 1 и чл. 7, ал. 1 от ГПК. /Прави и искане за назначаване на съдебно-психологична експертиза, което е уважено./

          Н.А.К., чрез адв. П.Е., както и адв. Н. А., оспорва жалбата и иска решението да бъде потвърдено като правилно, в т. ч. постановено след цялостно обследване на обстоятелствата по делото. Претендира и разноски, заплатено на адв. Е. адвокатско възнаграждение.

          Пловдивският окръжен съд, -и граждански състав, като се запозна с доказа- телствата по настоящото дело, констатира следното :

Жалбата е допустима като подадена в срок /чл. 259, ал. 1 от ГПК/ и от лице, което е легитимирано и има интерес да обжалва, и съдържаща реквизитите по чл. 260, т. т. 1, 2, 4 и 7 и чл. 261 от ГПК. По същество :

          Предмет на приложеното дело са искове на страните по чл. 127, ал. 2 и чл. чл. 143, ал. 2 от СК, за предоставяне упражняването на родителските права по от-ношение на детето, родено от съвместното съжителство между тях, Т.К., и за определяне режим на лични контакти с детето, както и на месечна издръжка за детето. Районният съд предоставя упражняването на правата по отношение на де-тето на бащата и определя режим на лични контакти на майката, през седмица, от 18,00 ч. в петък до 19,00 ч. в неделя, с преспиване, за през седмицата /през учеб- ната година/ и т. н., и издръжка от 90 лв.

Районният съд, като обсъжда, взема предвид, всички обстоятелства, доводи и доказателства, от значение за исковете, приема за установено, че детето трябва да продължи да живее при баща си, т. к. това е най-благоприятно за него.

          /Видно и от заключението на вещото лице В., детето се чувства добре , обичано, обгрижвано и защитено, в средата, в която живее към момента, при баща си; там се намират „нейното психично и физическо пространство” и „нейните неща”. Смяната на жилище по правило предизвиква стрес, но когато се преживява и като раздяла със значим възрастен, в случая с бабата и бащата, съществува голяма вероятност, особено в преходна възраст като предпубертетната, да доведе до отключване на депресивен синдром. Детето преживява и конфликт на лоялност , „разкъсвано” между двамата си родители, и за да се спаси от това чувство - страдание -, то създава доверителна връзка с бабата, като, разбира се, продължава да обича майката. То е силно привързано към бащата и „в тази ситуация е по-добре да остане там, където е”. Според вещите лица Д., Д. и К., както, впрочем, и В., и двамата родители са значими за детето и оказват по- ложително влияние върху него. Детето обича и двамата /и иска да се съберат като семейство/, но дава предпочитание на бащата; има забележки към /поведението на/ майката и нито една към бащата, че е емоционално неустойчив, че я обижда, че се кара. Намира, че „отношението на тати… е постоянно, добро и грижовно,… а за отношението на мама, когато е в добро настроение,… е добро, когато не е в на- строение, е неприятно”, т. е. „нещата са непредсказуеми, а от бащата няма страх”. Това, че бащата не се кара, не означава, че не е изискващ родител, той е и после- дователен във възпитанието и отглеждането на детето. И вещите лица Д., К. и Ц. заявяват, че между детето и бащата е изградена силна емоционална връзка и детето го предпочита; майката е на втори план по „емоционал- но значение”. Детето иска да живее повече при бащата, с него има по-добра емоционална връзка - с него е по-спокойно и по-свободно -, от страна на майката има свръхконтрол. И двамата родители са модел за подражание, но в тази възраст, то-зи период, „то се отделя от родителите и при положение че има връзка с майката, няма проблем”. Налага се един-единствен извод, че действително в изключителен интерес на детето е съществуващото положение да се запази. А висшите интереси на детето са първостепенно съображение във всички действия, отнасящи се до не-го /чл. 3 от Конвенцията за правата на детето/. Колкото до доказателствата за на- силие, упражнено от бащата по отношение на майката, в т. ч. леки телесни повре- ди, родителските качества на бащата не могат да се отрекат „поради наличието на данни за причинени травми” /районният съд/; така и качествата на майката не мо- гат да се отрекат поради данните за насилие, упражнено от нейна страна./

            Пловдивският окръжен съд, 5-и гр. състав, като решава спора по същество -повторно -, приема, че решението е правилно, оттук, че трябва да бъде потвърде- но съгл. констатациите и изводите към него /чл. 271 и чл. 272 от ГПК/.

Предвид потвърждаването и претенцията за разноските трябва да бъде ува-жена за сумата 450 лв., адвокатско възнаграждение /чл. 78, ал. 3/.

          Така Пловдивският окръжен съд, 5-и граждански състав,

 

 

                                       Р          Е          Ш          И          :

 

            ПОТВЪРЖДАВА решение № 562/2013 г., постановено по гр. дело № 1928/ 2012 г. на Карловския районен съд, 3-ти гр. състав.

          ОСЪЖДА Т.И.И., ЕГН, **********, адрес,***, както и ул. „Е.” № **/чрез адв. С.П. - К./, да заплати на Н.А.К.,*** лв., разноски за адвокат.

Решението е окончателно.

 

 

 

 

 

                         ПРЕДСЕДАТЕЛ :                    ЧЛЕНОВЕ :