Решение по дело №452/2020 на Окръжен съд - Шумен

Номер на акта: 260095
Дата: 30 декември 2020 г.
Съдия: Ралица Иванова Хаджииванова
Дело: 20203600500452
Тип на делото: Въззивно гражданско дело
Дата на образуване: 9 ноември 2020 г.

Съдържание на акта

                     

 

                                                Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е   № 260095

 

 

                                          гр. Шумен , 30.12.2020г.

 

                                                  В ИМЕТО НА НАРОДА

 

 

      Шуменският окръжен съд  в публичното съдебно заседание на седeмнадесети декември през две хиляди и двадесета година в състав:

 

                                                              Председател:М.Маринов

                                                                      Членове:1.Р.Хаджииванова

                                                                                     2.мл.с.С.Стефанова

     при секретаря С.Методиева  като разгледа докладваното от съдия Р.ХаджиИ. в.гр.дело №452 по описа за 2020год., за да се произнесе, взе предвид следното:

    Производство по реда на чл.258 и сл. от ГПК.

    С решение №260027 от 27.08.2020г.  по гр.дело №3885/2019г. Районен съд-гр.Ш. е осъдил ЗД”БУЛ ИНС”АД-гр.С., представлявано от изпълнителните директори С.С.П. и К.Д.К., да заплати  на А.И.Т. обезщетение на основание чл.432, ал.1 от КЗ в размер на 10000лв., сума представляваща обезщетение за неимуществени вреди, ведно със  законната лихва върху главницата, считано от 21.05.2019г. до окончателното й изплащане. Присъдени са и следващите се разноски и държавна такса.

Решението е обжалвано от ответното дружество в частта, в която е присъдено обезщетение за неимуществени вреди в размер над 3000лв. до 10000лв. и в частта, в която е присъдена законна лихва считано от 21.05.2019г. Същото се явявало неправилно и незаконосъобразно. Ищцата не доказала наличието на продължителни болки и страдания, както и такива с особен интензитет. Не се установили тежки увреждания, а видно от доказателствата по делото претърпените такива отминали без оперативно лечение, като възстановяването е приключило в рамките на дни. Предвид това и определеното обезщетение в размер на 10000лв. било в неоправдано завишен  размер. Сочи също, че съгласно чл.380 от КЗ, непредставянето на банкова сметка ***. Доколкото липсвали доказателства банкова сметка ***, то дружеството не било изпаднало в забава от сочената дата. Моли, решението да бъде отменено в обжалваните част и постановено друго, с което осъдителната претенция бъде отменена за горницата над 3000лв..   Претендира и присъждане на направените деловодни разноски.

    Въззиваемата страна  взема становище по неоснователността на жалбата.

    Въззивната жалба е подадена в срока по чл.259, ал.1 от ГПК, от надлежна страна, при наличие на правен интерес, поради което се явява процесуално допустима. Разгледана по същество, същата е частично основателна.

     Съгласно отразеното в представения констативен протокол за ПТП с пострадали лица  №110, Г.Д.Р.,  управлявайки на 15.04.2018г. л.а.”Мазда 3231“ с рег.№ВТ....КА по  ПП I-4, км.138, предприел маневра за неправилно изпреварване като създал опасност за насрещнодвижещите се, вследствие на което настъпило ПТП, при което пострадали пътуващите в микробус „Мерцедес-Спринтер 413 ЦДИ“, собственост на „Алтур-96“ЕООД, сред които и ищцата А.И.Т..

     Отразено е и, че за автомобила е сключена застраховка “Гражданска отговорност” в “БУЛ ИНС, със срок на валидност 26.02.2018г.-29.02.2019..

     Съгласно амбулаторен лист от 18.04.2018г., Т. била с вътречерепна травма, като й е предписана медикаментозна терапия. Според отразеното в листа същата била претърпяла ПТП преди 3 дни и оттогава се оплаквала от главоболие, гадене, неспокойствие и напрегнатост.

     Не е налице спор между страните, че към момента на инцидента е била налице сключена застраховка “Гражданска отговорност” между сочения деликвент и застрахователното дружество, а и същото се установява от приложената по делото  кореспонденция между страните.

      Във връзка с ПТП-то, ищцата е заявила застрахователна претенция пред ответното дружество за заплащане  сумите 10000лв.-неимуществени вреди, 43.80лв. закупени лекарства и 300лв. адвокатско възнаграждение, като към същата е приложила пълномощно, медицинска документация и удостоверение за банкова сметка. ***.01.2019г. дружеството е отговорило, че към момента не са налице основания за удовлетворяване на искането на Т. поради липса на надлежни доказателства досежно виновността на застрахования водач за настъпване на ПТП, като в тази връзка е поискало представянето на такива, посочени в писмото.

На 20.02.2019г. ищцата е депозирала заявление до ответното застрахователно дружество по щета №**********, полица №BG/02/118000659511 като е посочила, че в отговор на покана на дружеството, представя постановление за прекратяване на досъдебно производство, автотехническа експертиза и протокол за оглед на местопроизшетвие, като повторно обръща внимание, че всички относими доказателства, в това число и приложените били представени по щета №**********, заведена от „Алтур96“ЕООД/собственик на микробуса, с който пътувала/.

     Съгласно заключението на назначената по делото СМЕ, вследствие на ПТП-то Т. е получила увреждане „Мозъчно сътресение“, като по степен същото попадало в групата на лека телесна повреда, като за  увреждането й били характерни три симптома: увреда на ЧМН на двата нерва, положителен патологичен рефлекс на Бабински и положителната проба на Ромберг по сенсибилизиран тип.   Зравословните последствия на мозъчното сътресение съдържали и още субективно споделени от ищцата оплаквания и симптоми-тинитус, гадене, повръщане, световъртеж, пристъпно главоболие, неспокойствие, вътрешно напрежение и нарушения на съня. Болките и страданията й продължавали и към момента на прегледа от вещото лице.  Ищцата изпитвала интензивни болки/главоболие/ в острия период на травмата, който продължавал около 1 месец след инцидента, след което можело да се хронифицира и продължи няколко години. В острия период задължително бил необходим прием на обезболяващи и ноотропни медикаменти. В острия период ищцата  следвало да спазва режим на легло, с ограничена двигателна активност, прием на медикаменти. Наложително  било да бъде поставена в условия на липса на светлина и звукови дразнения. В хроничния период също следвало да приема медикаменти и да избягва дразнения и рискови фактори.  За соченото травматично увреждане оздравителния период обхващал остър и хроничен период, като съобразно всеки отделен организъм и дори при правилно лечение, периодът бил различен и индивидуален. Средно периодът на отшумяване на острия период бил около месец, а периодът на пълно оздравяване/хроничният/ при благоприятно протичане бил 6 месеца. Не било изключено и при правилно лечение оздравителният период да хронифицира, като можел да продължи и пет години. Към момента на извършване на прегледа-над две години след травмата, хроничния период при Т. все още бил  налице.

     Съгласно назначената по делото СТЕ, причина за настъпилото  на 15.04.2018г. около 20ч. на републикански път I-4, км.138 ПТП, е нарушаване на максимално допустимата скорост от 90км.ч. от водача на л.а.“Мазда 323Ф“ Г.Р., както и неправилните му действия при аварийното спиране. Райков имал възможност да предотврати настъпването на ПТП в случай , че не бил допуснал блокиране на колелата и загуба на управление чрез периодично и кратковременно натискане на спирачния педал. По този начин лекият автомобил е щял да премине покрай спрелия на банкета автобус без удар между тях. Втората възможност била чрез аварийно спиране с блокирали колела в случай, че водачът на лекия автомобил не е превишавал максимално разрешената скорост от 90 км.ч., като в този случай автомобилът би спрял в опасната зона преди мястото на удара, без да се осъществи контакт между двата автомобила. Вещото лице сочи също, че микробусът бил оборудван с два предпазни колана/за шофьора и стоящия до него/. Пътническите седалки не били оборудвани с предпазни колани. Доколкото предпазните колани предпазвали от челен удар, а в случая микробусът се преобърнал странично, на дясната страна, то коланът не би могъл да предотврати удар в стената на автобуса или стъклата. Вещото лице сочи, че дори да е имало колани на пътниците, последиците щели да бъдат идентични.

    Съгласно показанията на свид.П.П./съжител на ищцата/, пристигнал при ищцата скоро след  инцидента, Т. имала рана отдясно на главата, а също по ръцете. Тя била много разтревожена и притеснена. След като се прибрали в гр.Ш. посетили невролог, който й изписал терапия с медикаменти, които вземала месец - месец и половина след това. Някои от симптомите не отшумяли напълно и това наложило продължаване на терапията, като и към датата на разпита на свидетеля продължавала да взема някои от лекарствата Първите дни й били предписали  болкоуспокояващи и лекарства за отшумяване на тревожността й, тъй като  страдала от безсъние, събуждала се често, имала гадене и повръщане. Започнала работа четири месеца след  ПТП, тъй като преди това била много отпаднала. Първите дни след като започнала тренировка и станало лошо и почти припаднала, като това се повторило и през м.октомври 2010г. когато припаднала и си контузила глезена. Няколко месеца след инцидента не можела да прави някои нормални неща в домакинството. Не можела да води нормален тренировъчен процес. Преди катастрофата нямала такива оплаквания.  Към момента още вземала хапчета и сироп, който й предписали. Понякога се оплаквала от стягане на главата, главоболие , когато извършвала някаква физическа работа. Често се събуждала и стряскала нощем. Понякога забравяла елементарни неща. Близо две години след инцидента все още не можела да кара кола, а била добър шофьор. Когато се возила с друг водач, при разминаване с друга кола, завои и пр. се притеснявала и искала да се намали скоростта. От последната терапия, от месец и половина, се чувствала по-добре, но от края на м.юли продължавала да има оплаквания от главоболие и световъртеж, продължавала  на моменти загубата на  паметта, на липсата на концентрация даже при обикновени дейности.

          При така установената фактическа обстановка, съдът достигна до следните изводи:

           Релевираната главна претенция черпи основанието си в разпоредбата на  чл.432, ал.1 от КЗ. Съгласно текста на същата, увреденият, спрямо който застрахованият е отговорен, има право да иска обезщетението пряко от застрахователя по застраховка „Гражданско отговорност“.  Или необходимите предпоставки, обуславящи основателността на настоящата претенция, са наличието на: възникнали права на увредения срещу причинителя на вредата на основание на чл.45 ал.1 от ЗЗД – т.е., че вредите са причинени от  деликвента, с негово виновно и противоправно поведение,   валиден договор за застраховка “Гражданска  отговорност” с  причинителя на вредите. Съдът напълно споделя изводите на първоинстанционния съд касателно наличието на сочените предпоставки и на основание чл.272 от КТ препраща към същите.

   По отношение на изложените в жалбата оплаквания:

   Спорни между страните са  обстоятелствата относно вида на търпените неимуществени вреди и справедливия размер за обезщетяването им, определен при спазване на нормата на чл.52 ЗЗД.

     В случая, от представената медицинска документация и неоспореното заключението на СМЕ се установява, че в  резултат на процесното ПТП ищцата е получила мозъчно сътресение. По делото не са представени медицински документи, които да удостоверяват настъпила загуба на съзнанието в резултат на претърпяното ПТП. Ищцата не е била приемане за лечение в болнично заведение.  При направено образно и функционално изследване не  са открити болестни изменения в главния й мозък, като вещото лице сочи наличие на  малки по размер  болестни изменения в централната и нервна система на Т., установени посредством методите на прегледа.  Острият период при увреждането на ищцата бил в рамките на месец и е отминал, а хроничния период все още не е приключил, което налагало приемането на медикаменти. Ищцата получавала понякога световъртеж, безсъние и главоболие при ежедневната й дейност като треньор,   което води до чест дискомфорт. Продължавала понякога да получава и паметови смущения. В резултат на претърпяното ПТП и изживяната стресова ситуация ищцата  се  чувствала  подтисната и силно изплашена. От произшествието отказвала да шофира, а при возене в кола изпитвала дискомфорт и притеснение. Не се установи да й е поставена диагноза за психично разстройство.

     Така отчитайки целия комплекс от обстоятелство: периода, през който ищцата е търпяла физически болки и страдания от травматичното увреждане-около месец остър период, като изпитва такива към датата на изготвяне на заключението при физическо натоварване; вида на назначената й терапия-медикаментозна, като същата е приемала и болокуспокояващи по време на острия период на оздравителния процес; че единствената удостоверена диагноза е за сътресение на мозъка, като няма обективни данни за загуба на съзнанието; търпените вреди във връзка с преживения стрес, включително продължаващия страх от шофиране и возене в автомобил, съдът намира, че на ищцата следва да се присъди обезщетение в размер на 7000лв., като същият съответства на установения в чл.52 ЗЗД принцип за справедливо обезщетяване на неимуществените вреди.

      Съвкупният анализ на съдържанието на представените с исковата молба застрахователна претенция заявление , прието от жалбоподателя на 20.02.2019г. и писмо до А.Т. от застрахователното дружество относно молбата й за изплащане на обезщетение за имуществени и неимуществени вреди, сочат на извода, че застрахователната й претенция/молба/ с приложено към нея удостоверение за банкова сметка ***.01.2019г., поради което и присъждането на законна лихва върху главницата, считано от 21.05.2019г. се явява основателно.

     Предвид изложеното, съдът намира, че първоинстанционното решение следва да бъде отменено в частта, с която ответното дружество е осъдено да заплати на ищцата обезщетение за претърпени неимуществени вреди, вследствие настъпилото на 15.04.2018г. ПТП, в размер над 7000лв. до 10000лв., като вместо него в в тази част бъде постановено друго, с което заявената претенция бъде отхвърлена в размера над 7000лв. до 10000лв./за 3000лв./ В останалата обжалвана част, като правилно и законосъобразно, решението следва да бъде потвърдено. Решението следва да бъде коригирано и в частта, касателно присъдените разноски В необжалваната част, решението е влязло в законна сила.

    На въззиваемата следва да се присъдят разноски пред въззивната инстанция, съгласно разпоредбата на чл.78 от ГПК,с оглед изхода на спора, в размер на 400лв./уговорения размер адвокатско възнаграждение е под минимума предвиден в чл.7, ал.2 от Наредба №1/2004г. за минималните размери на адвокатските възнаграждения.

     Т. също следва да заплати на жалбоподателя деловодни разноски, с оглед уважената част от жалбата, в размер на  60лв./държавна такса/. Последният не е представил своевременно/до приключване на съдебното дирене пред въззивната инстанция/  доказателства за направата на разноски за адвокатско възнаграждение.

  Водим от горното и на основание чл.271, ал.1 от ГПК, Шуменският окръжен съд

 

                                                     Р    Е    Ш    И    :  

 

           ОТМЕНЯВА  решение №260027 от 27.08.2020г.  по гр.дело №3885/2019г. Районен съд-гр.Шумен в частта, с която ЗК”БУЛ ИНС”АД-гр.С., адрес на управление: бул.“..., представлявано от изпълнителните директори С.С.П. и К.Д.К., е осъдено да заплати  на А.И.Т. с ЕГН********** *** обезщетение за неимуществени вреди на основание чл.432, ал.1 от КЗ в размера над 7000лв.  до 10000лв./3000лв./, ведно със  законната лихва върху главницата/от 3000лв/, считано от 21.05.2019г. до окончателното й изплащане и в полза на Т. са присъдени разноски в размера над 1179.50лв. до 1685лв., като вместо това постановява:

       ОТХВЪРЛЯ предявения от А.И.Т. ***, представлявано от изпълнителните директори С.С.П. и К.Д.К., иск с правно основание чл.432, ал.1 от КЗ за заплащане на обезщетение за неимуществени вреди, вследствие на ПТП настъпило на 15.04.2018г.,в размера над 7000лв.  до 10000лв./за 3000лв./.

        ПОТВЪРЖДАВА решението в частта, с която застрахователното дружество е осъдено да заплати на Т. обезщетение за неимуществени вреди в размера над 3000лв. до 7000лв. , ведно със  законната лихва върху главницата от 7000лв., считано от 21.05.2019г. до окончателното й изплащане и в полза на Т. са присъдени разноски в размер на 1179.50лв..

      В останалата, необжалвана част, решението е влязло в законна сила.

      ОСЪЖДА ЗК”БУЛ ИНС”АД-гр.С. да заплати на А.И.Т.  деловодни разноски пред въззивната инстанция в размер на 400лв..

      ОСЪЖДА А.И. Т. *** деловодни разноски пред въззивната инстанция в размер на 60лв..

       Решението подлежи на обжалване пред ВКС на РБългария в едномесечен срок от връчването му на страните. 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                                                                 ЧЛЕНОВЕ:1.

                                                                                                             2.