Решение по дело №493/2023 на Административен съд - Плевен

Номер на акта: 343
Дата: 6 юли 2023 г.
Съдия: Снежина Мойнова Иванова
Дело: 20237170700493
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 13 юни 2023 г.

Съдържание на акта

РЕШЕНИЕ

 343

град Плевен, 06.07.2023 година

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Административен съд – Плевен – трети касационен състав, в съдебно заседание на двадесет и девети юни две хиляди двадесет и трета  година в състав:

ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 ЛЮБОМИРА КРЪСТЕВА

ЧЛЕНОВЕ:

1. СНЕЖИНА ИВАНОВА

2. ВИОЛЕТА Н.

при секретар Цветанка Дачева и с участието на прокурор Анна Баракова изслуша докладваното от съдия-докладчика Снежина Иванова по касационно административно дело № 493/2023 г.

 

Производството е по чл.208 и сл. от АПК, във връзка с чл. 63в от ЗАНН.

Образувано е по касационна жалба на директор на РД-Русе към КЗП, гр. Русе пл. Свобода № 6 срещу решение № 182 от 07.04.2023г. по АНД № 2237/2022 по описа на Районен съд Плевен, и по касационна жалба на "А1" ЕАД , ЕИК *********, седалище и адрес на управление: гр.София, ул. "Кукуш" № 1 чрез представляващ Ал.Димитров - главен изпълнителен директор и Мл.Марковски -изпълнителен директор, съдебен адрес:***, хотел Рила , офис 411 чрез адв. И.Й. срещу решение № 182 от 07.04.2023г. по АНД № 2237/2022 по описа на Районен съд Плевен.

В касационната жалба, подадена от директор на РД-Русе към КЗП, със седалище и адрес на управление гр. Русе пл. Свобода № 6, се моли да се отмени решение № 182 от 07.04.2023г. по АНД № 2237/2022 г. по описа на Районен съд Плевен и да се постанови решение, с което да се потвърди изцяло НП № Р-0048961 от 06.04.2022 г. на Директора на Регионална дирекция - Русе към КЗП. Посочва се, че безспорно доказан се явява фактът, че търговецът многократно нарушава издадената Заповед № 412 от 08.06.2015 г. на председателя на КЗП, с която се забранява прилагането на нелоялна търговска практика по чл.68г, ал.1 във връзка с чл.68г, ал.2 от ЗЗП, а именно: търговецът действа в противоречи на изискването за добросъвестност и професионална компетентност. Посочва, че размерът на наказанието е определен при съобразяване на факта, че нарушението не е извършено за първи път и се засягат права на потребители.

Твърди се, че при съставяне на АУАН и издаване на НП са спазени всички разпоредби на ЗАНН и Закона за защита на потребителите, като са спазени сроковете за съставяне на АУАН и издаване на НП. Посочва се, че АУАН е съставен от служител, който е упълномощен с надлежна заповед за това, както и че НП е издадено от компетентен административно-наказващ орган. Твърди се, че АУАН, НП съдържат всички задължителни реквизити, съгласно ЗАНН и са надлежно връчени на търговеца.

Посочва се, че възразява срещу предявения размер на адвокатски хонорар поради прекомерност и поради липса на фактическа и правна сложност по делото. Посочва се, че претендира направените разноски по делото както и пред въззивната инстанция.

В касационната жалба, подадена от "А1" ЕАД , ЕИК *********, седалище и адрес на управление: гр.София, ул. "Кукуш" № 1 чрез представляващ А. Д. - главен изпълнителен директор и Мл.Марковски -изпълнителен директор, съдебен адрес:***, хотел Рила , офис 411 чрез адв. И.Й., се моли да се отмени решение № 182 от 07.04.2023г. по АНД № 2237/2022 по описа на Районен съд Плевен и да се постанови решение,  с което да се отмени изцяло НП № Р-0048961 от 06.04.2022г., издадено от Директора на РД за областите Габрово, Велико Търново, Русе, Ловеч и Плевен, със седалище Русе към ГД „Контрол на пазара“ при КЗП, като алтернативно моли да се намали определената с решение № 182 от 07.04.2023г. по АНД № 2237/2022 г. по описа на Районен съд Плевен, имуществена санкция до минималния размер.

Посочва се, че в нарушение на съдопроизводствените правила районният съд не се е произнесъл по всички изложени в жалбата срещу НП възражения и то относно неспазването на законово предвидения преклузивен тримесечен срок по чл. 34, ал. 1 от ЗАНН за съставяне на АУАН.  Твърди се, че районният съд е постановил атакуваното решение без да изложи каквито и да било мотиви относно това възражение, като следва да се има предвид, че задължение на съда е да следи служебно (дори и без да е сезиран с нарочно оплакване) за спазване на процесуалните предпоставки за ангажиране на административно-наказателната отговорност на нарушителя, в това число и спазване на преклузивните срокове за издаване на АУАН и НП.

Навеждат се доводи, че в нарушение на съдопроизводствените правила Районен съд  Плевен е постановил незаконосъобразен акт, без да е събрал доказателства, които да установят по несъмнен начин факта на извършеното нарушение и съставомерността на същото. Посочва се, че такова задължение е имал и административно- наказващият орган (чл. 53, ал. 1 от ЗАНН), но същото не е изпълнено и наказанието е наложено, без да е изяснена докрай фактическата обстановка и кредитиране на твърденията само на едната страна. Намира, че не се доказа по несъмнен начин съставомерността на твърдяното административно нарушение, за което е ангажирана отговорността на „А1 България“ ЕАД, тъй като не е налице нарушение на Заповед № 412/08.06.2015г. на Заместник председателя на КЗП от страна на „А1 България“ ЕАД.

Посочва се, че след постъпване на жалбата от потребителя административно-наказващият орган не е извършил проверка по случая, а е кредитирал единствено едностранно дадените обяснения от Н.. Твърди се, че в хода на производството не са събрани и доказателства, от които да се установява по безспорен начин от страна на административно-наказващия орган, че договорът с другия оператор е бил с наистина по-благоприятни условия, толкова доколкото промоционалните условия се прилагат за първоначалния срок на договора, след което са в сила стандартните такси за плана.

Посочва се, че „А1 България“ ЕАД е уведомил потребителя за предстоящия пренос и е имал срок, в който да откаже пренасянето на номера и договора с А1 България, нещо което Н. не е направила, като предлагането на услуги на потребителя само по себе си не представлява нелоялна търговска практика и в този смисъл не е налице твърдяното нарушение на Заповед № 412/08.06.2015г.

Твърди се, че се касае за равнопоставени гражданскоправни субекти, разполагащи със свобода на договарянето, поради което и незаконосъобразно и необосновано е да се поставя едната страна в привилегировано положение само заради възрастта й, като отделно от това служителите няма как да знаят/разпознаят какво е здравословното състояние на клиентите и нямат задължение да събират сведения за здравословното състояние на клиентите, посещаващи офисите с оглед преценка дали е допустимо или не да им предложат услуги и сключване на договори.

Посочва се, че потребителят е положил подпис върху редица документи, като е имал възможност да се информира за подписването на тези документи от служителите на А1 България и в производството до момента не се доказа по несъмнен начин съставомерността на твърдяното административно нарушение, за което е ангажирана отговорността на „А1 България“ ЕАД.

Посочва се, че алтернативно в случай, че се приеме, че липсват основания за отмяна на наказателното постановление, моли да се постанови акт, с който да се намали наложената имуществена санкция към минималния й размер.

В съдебно заседание касаторът/ответник „А1 България“ ЕАД се представлява от адв. И.Й., който посочва, че така изготвеното решение е немотивирано, необосновано и незаконосъобразно. Посочва, че самото наказателно постановление е издадено въз основа на нарушаването на един индивидуален административен акт, който индивидуален административен акт е много общ, не е анализиран, нито от административно-наказващия орган, нито от първоинстанционния съд и не е анализирана конкретната фактическа обстановка в този казус, с кои действия/бездействия са нарушили този индивидуален административен акт, чието нарушаване е послужило за издаване на наказателното постановление. Твърди, че административно-наказващият орган не е извършил никаква проверка, а единствено е копирал твърденията от жалбата в АУАН, впоследствие в НП. Моли да се отмени първоинстанционното решение, ведно с наказателното постановление, като претендира разноски за двете инстанции. Представя писмени бележки, в които поддържа вече изложеното в касационната жалба.

В съдебно заседание ответникът/касатор директор на РД-Русе към КЗП, не се явява, не се представлява.

Представителят на Окръжна прокуратура-Плевен, дава заключение, че решението на първоинстанционния съд е правилно и законосъобразно. Посочва, че са разпитани всички свидетели, както и жалбоподателката, по чиято инициатива е започнала проверката и правилно е намален размерът на  имуществената санкция.

Административен съд – Плевен, трети касационен състав, като съобрази наведените доводи и провери обжалваното решение при спазване разпоредбата на чл. 218 от АПК, прие за установено следното:

Касационните оспорвания  са извършени от надлежни страни в срока по чл. 211 от АПК и са процесуално ДОПУСТИМИ.

Разгледани по същество са НЕОСНОВАТЕЛНИ.

С посоченото решение е изменено наказателно постановление №Р-0048961/06.04.2022 г. на Директора на РД за областите Габрово, Велико Търново, Русе, Ловеч и Плевен, със седалище Русе към ГД „Контрол на пазара“ при КЗП, с което на  „А1 БЪЛГАРИЯ“ ЕАД с ЕИК *********, със седалище и адрес на управление: гр. София, район „Илинден“ ул. „Кукуш“ №1,  за нарушение на чл.210в от Закона за защита на потребителите /ЗЗП/ и на основание чл.210в от ЗЗП и чл.231 от ЗЗП е намален размерът на наложената имуществена санкция от 30 000 /тридесет хиляди/ лева на 10 000 /десет хиляди/ лева. Прието е за установено, че на 02.09.2021 г. в офис на КЗП –Плевен е постъпила жалба от Д. Н., в която жалба същата посочва, че на 01.07.2021 г. е посетила  магазин на А1 в гр.Плевен на ул. „Д.Попов“ № 15 с намерение да се разкодира телефон, като  впоследствие установява, че номерът й е пренесен без нейно съгласие, като не е предоставен екземпляр от договор, и след посещение на офиса е предоставен екземпляр от три листа, а при посещение на 11.08.2021 г. е предоставен целият договор , но в периода от 01.07.2021 г. – 11.08.20221 г. не е имала достъп до телефонен номер и е подведена да сключи договор с друг оператор при неизгодни условия. Прието е , че е използвана нелоялна търговка практика по см. на чл. 68г, ал. 1 вр. чл. 68г, ал. 2 от ЗЗП и е подведен възрастен човек да подписва договор за услуги, от които няма нужда, т.е. нарушена е заповед № 412 /08.06.2015 г. на председател на КЗП, с което се забранява прилагането на нелоялна търговска практика.

РС-Плевен е приел, че е налице извършване на соченото нарушение – прилагане на нелоялна търговска практика, но следва да бъде намален размерът на наложената имуществена санкция, тъй като от административно-наказващия орган не са отчетени смекчаващи обстоятелства, а именно, че А1  България ЕАД не изисква от Д.Н. заплащане на неустойки и определил размер на имуществената санкция от 10 000 лева, който размер намира за справедлив с оглед факта, че нарушението е извършено при повторност и се предвижда санкция в двоен размер.

Настоящата инстанция намира , че решението е валидно, допустимо и постановено при правилно прилагане на закона. В случая е налице осъществена нелоялна практика от „А1  България“ЕАД, като  на Д.Н. е предложен договор, който не е по-изгоден от ползваните преди това услуги и на основание чл. 221, ал. 2 от АПК.се споделят изцяло изложените мотиви от съда

По отношение на  касационна жалба на „А1  България“ ЕАД съдът намира следното:

Неоснователни са доводите за необоснованост на съдебното решение и недоказаност на извършеното нарушение. Първоинстанционният съд е обсъдил свидетелските показания на актосъставителя и свидетел на  съставяне на акта и установяване на нарушението и приел същите за достоверни, категорични и непротиворечиви, като същите са основават на споделеното от Д.Н. при подаване на жалбата на 02.09.2021 година. Обсъдени са и показанията на Н., която посочва, че се е объркала и не знае , защо е подала жалба, като вероятно е изгубила договора, но съдът е кредитирал именно показанията на служителите на КЗП, тъй като същите са в резултат на споделено от Н. на 02.09.2021 година, т.е. приети са за достоверни именно тези показания, тъй като жалбоподателката подава жалба не непосредствено след посещение на офис на дружеството-касатор на 01.07.2021 г. и след още двукратно посещение на офиса през август 2021 г., а едва на 02.09.2021 г., т. е. не може да се приема, че е объркана , а и писмената й жалба е достатъчно подробна, систематизирана и изцяло се покрива и със свидетелските показания на служителите на КЗП. Заявеното от свидетелката Н., че  тя няма спомен и вероятно е изгубила договора, не води до  извод за липса на нарушение, тъй като от събраните писмени доказателства от административно-наказващ орган – писма от БТК ЕАД и становище на А1 България ЕАД се констатира сключване на договор през юли 2021 г. при по-неизгодни условия.

 С оглед  данни от  БТК ЕАД се констатира, че е налице сключен договор на 02.11.2018 година, действал до 05.07.2021 година , на която дата номерът е пренесен, като тарифният план по нов договор е с по-неизгодни условия. Безспорен е и фактът, че жалбата на Н. не е подадена, нито през юли, нито през август 2021 г. т.е. не е веднага след установяване на факта, че има договор с друг оператор, а едва през септември 2021 г. и правилно съдът намира, че не може да се приеме, че е налице объркване на жалбоподателката и споделяне на неверни данни пред служители на КЗП , а и именно с оглед изнесени от нея факти и при извършена проверка, се установява, че са налице данни за нелоялна търговска практика.

По отношение на възражението за издаване на АУАН извън срок по чл. 34 от ЗАНН и незаконосъобразност на НП, следва да се има предвид, че не се образува административно-наказателно производство, ако не е съставен акт за установяване на нарушението в продължение на три месеца от откриване на нарушителя или ако е изтекла една година от извършване на нарушението, а в случая тримесечният срок тече от датата, на която административно-наказващият орган разполага с данни за нарушителя и това е получаване на информация от А1 България ЕАД и БТК ЕАД т.е. от 07.10.2021 г. , като АУАН е издаден на 30.12.2021 г. именно при спазване на срока.

По отношение на касационна жалба Директора на РД за областите Габрово, Велико Търново, Русе, Ловеч и Плевен, със седалище Русе към ГД „Контрол на пазара“ при КЗП настоящата инстанция намира, че правилно първоинстанционният съд е приел, че следва да бъде намален размерът на наложената санкция от 30 000 лева на 10 000 лева, като е отчетено обстоятелството, че касатор/ответник по касационна жалба А1 България ЕАД  не претендира заплащане на дължимите от Н. неустойки, но е отчетено и обстоятелството, че нарушението е в хипотеза на „повторност“ и санкцията не може да бъде определена към минимума. Налице е промяна на текста на чл. 210в от ЗЗП, като е определен по-висок максимум на имуществените санкции за ЮЛ от 50 000 на 70 000 лева и не е налице хипотеза на чл. 3, ал. 2 от ЗАНН за по-благоприятна за нарушителя разпоредба.

Предвид горното съдът намира, че решението е законосъобразно и следва да бъде оставено в сила.

С оглед изход на делото исканията на страните за присъждане на разноски са неоснователни.

Водим от горното и на основание чл. 63в от ЗАНН  вр. чл. 221, ал. 2, предл. първо от АПК, Административен съд – Плевен, трети касационен състав,

 

РЕШИ:

 

Оставя в сила решение №182 от 07.04.2023г. по АНД № 2237/2022 г. по описа на Районен съд Плевен.

Решението е окончателно.

Препис от решението да се изпрати на страните и на Окръжна прокуратура – Плевен.

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: /П/                    ЧЛЕНОВЕ  1. /П/

 

 

                                                                              2. /П/