Решение по дело №201/2011 на Окръжен съд - Пловдив

Номер на акта: 193
Дата: 20 юни 2011 г.
Съдия: Цветан Илиев Цветков
Дело: 20115300600201
Тип на делото: Въззивно наказателно дело от общ характер
Дата на образуване: 31 януари 2011 г.

Съдържание на акта

Р   Е  Ш  Е  Н  И  Е  № 193

 

гр. Пловдив, 20.06.2011г.

 

В   И М Е Т О   Н А  Н А Р О Д А

 

Пловдивският окръжен съд - наказателно отделение, в публично заседание на 16.06. две хиляди и единадесета година в състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:        Цветан Цветков

ЧЛЕНОВЕ:  Красимира Костова

   Розалия Шейтанова

 

при секретаря П.П. и прокурора Димитър Панайотов, като разгледа докладваното от председателя ВНОХД № 201/2011г., за да се произнесе прецени следното:

С присъда № 525 от 23.11.2010г., постановена по НОХД № 3280/10г., Районен съд–Пловдив е признал подсъдимия К.З.К. за виновен в извършване на престъпление по чл.325 ал.4  вр. ал.1 вр. чл.29 ал.1 б.”А” вр. чл.26 ал.1 от НК за това, че на 26.01.2010г. в гр.П. при условията на продължавано престъпление и при условията на опасен рецидив - извършил е престъплението след като е бил осъждан за тежко умишлено престъпление на лишаване от свобода на не по-малко от една година, изпълнението на което не е отложено по чл.66 от НК, е извършил непристойни действия, грубо нарушаващи обществения ред и изразяващи явно неуважение към обществото,   налагайки му на основание чл.54 от НК наказание “лишаване от свобода” в размер от ТРИ ГОДИНИ И  ШЕСТ МЕСЕЦА.

         С присъдата съдът е признал подсъдимия К.З.К. за виновен в извършване на престъпление по чл. чл.131 ал.1 т.12 вр. чл.130 ал.1 вр. чл.26 ал.1 от НК, за това, че на 26.01.2010г. в гр.П. при условията на продължавано престъпление, по хулигански подбуди е причинил на Л.Н. ***, лека телесна повреда, изразяваща се в причиняване на контузия на главата, сътресение на мозъка, протегло без загуба на съзнанието, със степенно разстройство на съзнанието - зашеметяване, довело до разстройство на здравето извън случаите на чл.128 и чл.129 от НК, както и  лека телесна повреда, изразяваща се в причиняване на разкъсно-контузни рани по лицето, причинили сами по себе си разстройство на здравето извън случаите на чл.128 и чл.129 от НК,  налагайки му на основание чл.54 от НК наказание “лишаване от свобода” в размер от ЕДНА ГОДИНА  И  ШЕСТ МЕСЕЦА.

На основание чл. 23 ал.1 от НК съдът е определил едно общо най-тежко наказание на подсъдимия К. от ТРИ ГОДИНИ И ШЕСТ МЕСЕЦА лишаване от свобода.

На основание чл.61 т.2 вр. чл.60 ал.1 ЗИНЗС съдът е определил първоначален СТРОГ  режим за изтърпяване на така наложеното му общо най-тежко наказание лишаване от свобода, което да се изпълни в затвор или затворническо общежитие от закрит тип.

С присъдата съдът е осъдил подсъдимия К.З.К. да заплати на гражданския ищец Л.Н. *** 1000 /хиляда/ лева, представляваща обезщетение за причинените с престъплението неимуществени вреди, ведно със законната лихва върху тази сума, считано от 26.01.2010г. до окончателното й изплащане, както и да заплати на ищеца сумата от 600 лв., направени по делото разноски.

С присъдата съдът е постановил вещественото доказателство по делото -  регистрационна табела номер ***, която е на съхранение при домакина на РУП  гр.Пловдив, да се върне на А.М.К..

Съдът е осъдил подсъдимия К. да заплати по сметка на ВСС сумата от 50 лв. държавна такса върху уважения граждански иск, както и сумата от 50лв. направени по делото разноски.

Недоволен от така постановения съдебен акт е останал  подсъдимият К., който чрез защитника си, моли присъдата на ПРС да бъде отменена като неправилна, необоснована и незаконосъобразна, и да бъде признат за невиновен и оправдан по така повдигнатите му обвинения. Във въззивната жалба не са развити конкретни доводи в подкрепа на искането.

Подсъдимият не се явява пред въззивната инстанция. Не се явява в съдебно заседание и негов защитник

Прокурорът от Окръжна прокуратура – Пловдив счита жалбата на подсъдимия К. за неосновтелна.

Частният обвинител и граждански ищец Л.Н., чрез повереника си, също изразява становище за правилност и законосъобразност на атакувания съдебен акт, и моли същият да бъде потвърден.

Пловдивският окръжен съд, проверявайки като въззивна инстанция правилността на постановената присъда по така направените оплаквания, доводите на страните и съобразно с изискванията на чл.314 от НПК, намира и приема за установено следното:

От фактическа страна Районният съд е приел за установено следното: На 26.01.2010г. в гр,П., жк. ***, в близост до магазин ***, свидетелят Л.Н. управлявал лек автомобил „Опел Корса” с ДК номер ***. Докато търсел място, където да паркира, зад него се появил таксиметров автомобил „Шкода Фабиа” с ДК номер ***, управляван от подсъдимия К., който започнал да свири с клаксона и да присветва с фаровете. Тогава св.Н. слезнал от колата си и се отправил към подсъдимия К., за да разбере какъв е проблема. Последният също слязъл от автомобила си и тръгнал към св.Н.. Подсъдимият хванал св.Н. за реверите и двамата започнали да се дърпат. В таксиметровия автомобил имало момиче и момче, което слезнало и се опитало да раздели подсъдимия К. и св. Н..  Междувременно подсъдимият успял да вземе от автомобила си гумена бухалка, върнал се при пострадалия и му нанесъл с нея 4-5 удара по краката и ръцете. Инцидентът се развил пред свидетеля Н.Г., който успял да преустанови побоя. Подсъдимият К. заедно с лицето с неустановена самоличност се качили в таксиметровия автомобил и потеглили. Пострадалият Н. го последвал с колата си, с цел да запиши номера на автомобила на подсъдимия. На кръстовището на *** той успял да ги настигне и запомнил номера на таксиметровия автомобил. Разбирайки, че Н. ги следва, подсъдимият К. спрял до хотел ***. Пострадалият също спрял малко по-напред и слезнал от колата. Междувременно подсъдимият К. приближил автомобила си непосредствено зад този на пострадалия, подал газ и започнал да избутва колата на Н. напред, докато тя не се опряла в стълбите на хотела. Вследствие ударите задната броня на МПС на пострадалия се деформирала, второто стъбало на стълбите към хотела се изкъртило, а предната регистрационна табела на таксиметровия автомобил паднала. Свидетелят Н. се опитал да спре подсъдимия като през отворения преден ляв прозорец на автомобила хванал волана с една ръка, а с другата се държал за вратата. Тогава подсъдимият потеглил като влачил Н. около 200 метра, преди последният да успее да се пусне от МПС. Тогава К. го ударил няколко пъти в областта на главата, след което избягал с автомобила. Свидетел на този инцидент станал управителя на ресторанта на хотел *** - свидетеля М.П.. При огледа на местопроизшествието била намерена иззета като ВД регистрационна табела с номер ***.

Съдът е приел заключението на назначената СМЕ, от която се установява, че на пострадалия Л.Н. е била причинена контузия на главата, сътресение на мозъка, протекло без загуба на съзнание, със степенно разстройство на съзнанието- зашеметяване, довело до разстройство на здравето  извън случаите на чл.128 и чл.129 от НК, както и разкъсно-контузни рани по лицето, охлузвания и кръвонасядане по лицето, контузия на гръдния кош, контузия и кръвонасядане на лявата лакътна става, също причинили разстройство на здравето извън  случаите на чл.128 и чл.129 от НК.

Изложената фактическа обстановка съдът е приел за установена след внимателен анализ на събрания по делото доказателствен материал и в този смисъл постановената присъда се явява обоснована. В тази връзка са показаниета на свидетелите Л.Н., Н.Г. и М.П., които съдът е кредитирал като последователни и непротиворечиви. Правилно е преценено авторството на подсъдимия К. в престъпното деяние. Основната теза на подсъдимия, лансирана пред първоинстанционния съд, се изразява в оспорване участието му в инкриминираното деяние, като в тази връзка са показанията на свидетелите К., В.Г. и М.В.. Първоинстанционният съд подробно е анализирал тази защитна позиция и след като е обсъдил всички събрани по делото доказателства в тяхната логическа връзка, е направил обоснования извод, че така изложената защитна версия не може да бъде споделена. Законосъобразен  е изводът на състава на Районен съд, че защитната позиция на подсъдимия К., изразяваща се в твърдението, че на инкриминираната дата е бил в гр.Б., а лекия му автомобил е бил откраднат, се опровергава от показанията на свидетелите Н.Г. и Л.Н., които разпознават категорично К. като лицето осъществило хулиганските действия и побоя. Правилно съдът не е кредитирал показанията на св.К., с която подсъдимият живее на семейни начала, св.Г. /първа братовчедка на подсъдимия/ и св.В., който е дългогодишен приятел на К.. Действително образувано е досъдебно производство по чл.346 ал.1 от НК по повод оплакването на св.А.К., че  лекият й автомобил е отнет от неизвестно лице, но следва да се отбележи, че същата е подала сигнала до I РУП –Пловдив, след гореописания инцидент с Л.Н., след като около 23.00ч. на инкриминираната дата изведнъж забелязала «липсата» на МПС. Лансираната от подсъдимия версия се оборва и от обстоятелството, че регистрационната табела на таксиметровия автомобил е паднала, когато К. е блъскал колата на пострадалия, и е приложена като веществено доказателсвто по делото.

По разглеждане на делото и постановяване на присъдата въззивния съд не констатира да са допуснати съществени нарушения на процесуални правила, които да доведат до необходимост от отмяна на атакувания първоинстанционен съдебен акт и за връщане на делото за ново разглеждане.

А що се касае до  наложеното на подсъдимия К. наказание лишаване от свобода за всяко едно от извършените престъпления – тук правилно и справедливо районният съд е определил  размера им, като са обсъдени и отчетени наличните смекчаващи и отегчаващи отговорността  обстоятелства. Законосъобразно, отчитайки предходните осъждания на подсъдимия, както и интензивността на престъпните посегателства съдът е преценил, че следва да му бъде наложено наказание лишаване от свобода при баланс, поради което не се налага корекция относно размера на наложените наказания.

Правилна е преценката на първоинстанционния съд, че предявения за съвместно разглеждане с наказателния процес граждански иск в размер на 5000лв. се явява доказан до размер от 1000 /хиляда/ лв., представляващи претендирано обезщетение за неимуществени вреди, ведно със законната лихва върху сумата, считано от датата на деликта - 26.01.2010г. до окончателното й изплащане.

Ето защо, предвид на горното и на основание чл.334 т.6  от НПК присъдата на Районен съд – Пловдив следва да бъде потвърдена, при което и Окръжен съд – Пловдив

 

                                             Р  Е  Ш  И :

 

ПОТВЪРЖДАВА  присъда № 525 от 23.11.2010г., постановена по НОХД № 3280/10г., по описа на Районен съд–гр.Пловдив, XXV н.с.

ОСЪЖДА подсъдимия  К.З.К. *** и частен обвинител Л.Н.Н. сумата от 300 лева направени от него разноски за упълномощаване на повереник във въззивното производство.

Решението е окончателно.

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:/П/                           ЧЛЕНОВЕ: 1/   /П/

                                                                                   2/  /П/