Решение по дело №332/2020 на Окръжен съд - Кюстендил

Номер на акта: 260030
Дата: 4 юли 2022 г. (в сила от 28 февруари 2024 г.)
Съдия: Веселина Димитрова Джонева
Дело: 20201500100332
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 14 юли 2020 г.

Съдържание на акта Свали акта

                  Р    Е     Ш     Е     Н     И    Е   №260030

                                                    гр.Кюстендил, 04.07.2022г.

                              В  И М Е Т О  Н А  Н А Р О Д А

 

Кюстендилският окръжен съд, гражданско отделение, първи състав, в открито заседание на четвърти март, две хиляди двадесет и втора година, в състав:

                                                         ОКРЪЖЕН СЪДИЯ: ВЕСЕЛИНА ДЖОНЕВА

при секретаря: Вергиния Бараклийска,

след като разгледа докладваното от съдия Веселина Джонева гр.д.№332/2020г. по описа на Окръжен съд-Кюстендил и, за да се произнесе взе предвид следното:

 

Делото е образувано по исковата молба на П.В.М., с ЕГН **********, с адрес ***, против Прокуратурата на Република България, гр.София бул.Витоша” №2.

Предявен е иск с правно основание чл.2 ал.1 т.3 от Закона за отговорността на държавата и общините за вреди (ЗОДОВ) за осъждане на ответника да заплати на ищеца сумата от 26 000 лева, представляваща обезщетение за претърпените от М. неимуществени вреди – душевни болки и страдания, изразяващи се в притеснения, срам, страх от осъждане, опетняване на доброто му име сред познати и съграждани, нарушения в съня, промяна в начина на живот и влошаване на здравословното му състояние, настъпили, в следствие на повдигнато и поддържано срещу него обвинение в извършване на престъпление по чл.255 ал.3 във вр. с ал.1 т.1 във вр. с чл.26 ал.1 от НК, по което М. е бил оправдан с влязла в сила присъда по НОХД №85/2015г. по описа на ОС-Кюстендил, ВНОХД №841/2016г. по описа на САС, ведно със законната лихва върху сумата, считано от 01.11.2016г. (датата на влизане в сила на оправдателната присъда) до окончателното изплащане. Претендирани са разноски.

Ищецът твърди, че срещу него е било образувано досъдебно производство (ДП) с №10/2014г. по описа на Окръжен следствен отдел (ОСлО) при Окръжна прокуратура (ОП) – Кюстендил, по което е бил привлечен като обвиняем за престъпление по чл.255 ал.3 във вр. с ал.1 т.1 във вр. с чл.26 ал.1 от НК  - укриване на данъци в особено големи размери, чрез извършване на 47 деяния, като следователят по делото му разяснил, че поради фактическата и правна сложност на делото същото се води от ОСлО при ОП-Кюстендил, а не от разследващ полицай, както и му посочил, че за престъплението, в което е обвинен се предвижда наказание „лишаване от свобода“ от 3 до 8 години и „конфискация“ на част или на цялото имущество.

Ищецът сочи, че независимо от позицията му за липса на виновност в извършване на престъплението, ОП внесла обвинителен акт срещу него в съда, по който било образувано НОХД №85/2015г. по описа на КнОС, по което в течение на съдебното следствие, продължило повече от година, били разпитани 13 свидетели – негови познати и/или клиенти, пред които той се чувствал унизен и засрамен. Изтъква, че повдигнатото му обвинение и водено наказателно преследване се тиражирали обширно в медиите и общественото пространство и са представлявали голям медиен и обществен интерес, тъй като ищецът е публична личност и бивш дългогодишен общински съветник.

П.М. твърди в исковата си молба, че извършените спрямо него действия силно го притеснили – големият брой деяния, в които бил обвинен, сериозността на институцията, водеща разследването, размерът на укритите, според прокурора, данъци, видът и размерът на предвидените за престъплението наказания, както и съществуващата реална възможност, въпреки че е невинен да получи ефективно наказание, внесли сериозен дискомфорт в живота му, променили го в личен и здравословен план и го смазали психически. Ищецът сочи, че през целия си живот не е извършвал закононарушения и не е осъждан, има деца и внук, дълги години е бил общински съветник, както и е ръководил Комисията за обществен ред на територията на Община Кюстендил, като се е ползвал с добро име и авторитет сред съгражданите си. Предприетите спрямо него от страна на прокуратурата действия променили начина му на живот – затворил се в себе си, загубил желание да живее пълноценно, да контактува с приятели и познати; станал изнервен, сприхав, лесно раздразнителен; появили се смущения в съня му; след повдигане на обвинението получил тежки сърдечни смущения – излизане от сърдечен ритъм, сърцебиене, прескачане на сърцето, лесна уморяемост, стягане в гърдите и повишаване на кръвното налягане; бил хоспитализиран спешно на 02.12.2014г. в местната болница, а на 03.12.2014г. – преведен по спешност в Национална кардиологична болница (НКБ) в гр.София, където престоял до 08.12.2014г., но и след изписването не могъл да възстанови нормалния си сърдечен ритъм; бил подложен на сложна тройна антитромбозна медикаментозна терапия; получил заболяване на щитовидната жлеза; на 22.04.2015г. отново бил хоспитализиран в НКБ с опасност за живота; започнал да пие по-силни и повече лекарства; чувствал страх от налагане на наказания и страх за здравословното си състояние, поради опасност от инфаркт и смърт; изпитвал неудобство от обвинението и воденото дело пред познати, съграждани и съседи. Всички описани страдания, според ищеца, са резултат от неоснователното му обвиняване в извършване на престъпление.

Ищецът сочи, че след поредица от съдебни заседания в продължение на повече от година, ОС-Кюстендил е постановил присъда, с която го е признал за виновен, наложил му е наказание „лишаване от свобода“ и е отнел имуществото му, както и е уважил граждански иск за сума от почти 200 000 лева. Твърди, че осъждането му за нещо, което не е извършил го е унизило и погубило психически, а информацията за осъждането се е разпространила бързо в медиите и сред съгражданите му, поради което го е било срам да излиза из града. Ищецът обжалвал осъдителната присъда и САС по ВНОХД №841/2016г. с присъда от 17.10.2016г. е отменил тази на КнОС и го е оправдал. Оправдателната присъда била обжалвана пред ВКС от гражданския ищец Министерство на финансите (МФ), като по НОХД №27/2017г. по описа на ВКС съдът приел, че МФ няма право да обжалва присъдата в наказателната й част.

Ищецът счита, че всички претърпени от него душевни болки и страдания, изразяващи се по-общо в притеснения, срам, страх от осъждане, опетняване на доброто му име сред познати и съграждани, нарушения в съня, промяна в начина на живот и влошаване на здравословното му състояние, са настъпили именно в следствие на неоснователно повдигнато и поддържано срещу него обвинение в извършване на престъпление по чл.255 ал.3 във вр. с ал.1 т.1 във вр. с чл.26 ал.1 от НК, за което е бил оправдан. Счита, че претърпените вреди биха могли да бъдат репарирани посредством заплащане на обезщетение в размер на претендираната сума от 26 000 лева.

Ответникът в подадения отговор в срока по чл.131 от ГПК, чрез прокурор при ОП-Кюстендил, оспорва основателността на предявения иск. Аргументира разбиране за недоказаност на твърдението на ищеца да е претърпял описаните в исковата молба вреди и същите да се намират в причинно-следствена връзка с повдигнатото му обвинение. Изтъква, че прокуратурата не е давала официално публичност на воденото досъдебно производство, поради което не би могла да носи отговорност за формирането на обществено мнение по темата. Ответникът изтъква и факта, че същият не следва да носи отговорност за целия период на воденото наказателно производство, тъй като след приключване на досъдебното такова и внасянето на материалите в съда, ръководно-решаващият орган е друг и от неговите действия и поведението на другите участници в процеса зависи до голяма степен продължителността на съдебната фаза на процеса. Възразява се и срещу размера на претендираната като репарация за вредите сума, стояща вън от принципите за справедливост и с оглед липсата на данни ищецът да е понесъл вреди вън от обичайните при водено наказателно производство. 

ОС-Кюстендил, след като се запозна с материалите по делото и след като прецени събраните доказателства поотделно и в тяхната съвкупност, съгласно чл.235 ал.2 от ГПК, намери за установено следното от фактическа страна:

С постановление на прокурор при КнОП от 25.02.2014г. е било образувано досъдебно производство по преписка с вх.№320/2014г. за престъпление по чл.255 ал.3 във вр. с ал.1 т.1 от НК. С постановление от същата дата разследването по преписката е било възложено на Окръжен следствен отдел при ОП-Кюстендил. Образувано е ДП №10/2014г.

С постановление от 12.11.2014г. по посоченото досъдебно производство П.В.М. е бил привлечен като обвиняем в извършването на престъпление по чл.255 ал.3 във вр. с ал.1 т.1 във вр. с чл.26 ал.1 от НК за това, че в периода от 14.02.2007г. до 14.12.2010г. в гр.Кюстендил в условията на продължавано престъпление , през непродължителен период от време при една и съща обстановка и при еднородност на вината, като физическо лице е избегнал установяване и плащане на данъчни задължения в особено големи размери – данък добавена стойност в размер на 167 156.75 лева, произтичащ от неподаване на заявление за регистрация по ЗДДС на основание чл.96 ал.1 от ЗДДС, като не подал справки-декларации за ДДС пред ТД на НАП-офис Кюстендил, които се изискват ежемесечно на основание чл.125 от ЗДДС. За престъплението, в което ищецът е бил обвинен се е предвиждало наказание „лишаване от свобода“ от 3 до 8 години и „конфискация“ на част или на цялото имущество на виновния.

На 24.02.2015г. срещу П.М. бил внесен обвинителен акт в КнОС, по който е било образувано НОХД №85/2015г. по описа на съда. Пред тази инстанция делото било разгледано в 9 публични съдебни заседания. На 10.06.2016г. КнОС е постановил осъдителна присъда с №13/10.06.2016г., с която П.М. е бил признат за виновен в извършване на престъплението, в което е бил обвинен, наложени са му били наказания „лишаване от свобода“ за срок от 3 години, чието изпълнение на основание чл.66 ал.1 от НК е отложено за изпитателен срок от 4 години, както и „конфискация“ на част от имущественото му, а именно – 1/2 ид.ч. от недвижим имот, представляващ търговски обект. Уважен е и граждански иск на държавата за сумата от 167 156.75 лева, като в тежест на подсъдимия са възложени и разноски.

По подадена въззивна жалба от осъденото лице срещу горната присъда е било образувано ВНОХД №841/2016г. по описа на САС. Делото е било разгледано в едно съдебно заседание и с присъда с№24/17.10.2016г. е била отменена осъдителната присъда на КнОС и П.М. е бил признат за невиновен в извършване на престъплението, в което е бил обвинен; отхвърлен е и гражданският иск.   

Срещу оправдателната присъда е подадена касационна жалба от Държавата, чрез министъра на финансите. По образуваното НД №27/2017г. по описа на ВКС е постановено решение с №64 от 09.03.2017г., в което е посочено, че поради липсата на право гражданският ищец да обжалва присъдата в наказателната й част, същата следвало да се счете за влязла в сила в тази част, а жалбата е разгледана в допустимата й част – относно произнасянето по гражданския иск и в тази част присъдата на САС е оставена в сила.

Горните факти са установими от материалите по приложеното ДП и цитираните съдебни дела, които са приложени по настоящото дело.

От приложена по делото справка от Общински съвет – Кюстендил с изх.№11-03-85/11.02.2021г. се установява, че П.М. е бил общински съветник в ОбС-Кюстендил мандат 2003г.-2007г., когато е бил председател на Постоянната комисия по обществен ред, гражданска защита и безопасност на движението към ОбС-Кюстендил и член на ПК по стопански дейности, общинска собственост и приватизция, както и мандат 2007г.-2011г., през който е бил и член на ПК – ЗУТ, екология и природни ресурси и ПК – Спорт, детски и младежки дейности, нормативна дейност, обществен ред, безопасност на движението и гражданска защита.

От приложените към исковата молба разпечатки от информационни сайтове се установява, че постановяването на осъдителната присъда от КнОС е било медийно разпространено с посочване на извършеното престъпление и наложеното на М. наказание.

От показанията на свидетелката Н.С., приятелка на семейството на ищеца, се установява, че до момента, в който срещу ищеца започнало наказателно преследване той бил весел и забавен човек, но това рязко се променило – отслабнал, побелял, станал затворен и много по-различен. Във вестниците се появили публикации, информацията, че е подсъдим се разпространила, това го притеснявало, споменавал и, че се тревожи да не влезе в затвора. Ищецът започнал да не може да спи, станал необщителен. След повдигане на обвинението имал здравословни проблеми, ************ ***********, влязъл в болница в Кюстендил, но проблемът не бил овладян и бил преместен в София. Дори и към момента, според свидетелката, ***************. Същата го определя понастоящем като болен и ленив човек, който не се интересува от нищо.

Свидетелят А.К., който е лекар, специалист „вътрешни болести“ и „кардиология“ сочи, че познава ищеца като свой пациент от около 15 години. Заявява, че ищецът е имал **************, но разграничава два периода в състоянието му – до края на 2014г. и след това. До края на 2014г. М. неколкократно е бил настаняван в болницата в гр.Кюстендил, поради *********************, но в рамките на 24-48 часа състоянието е било овладявано, ***************** и ищецът е бил изписван от лечебното заведение. През месец декември 2014г. д-р К. констатирал „пречупване“ на състоянието му – **************, който не е могъл да бъде контролиран, разпознат и овладян в болницата в гр.Кюстендил, поради което се наложило да бъде потърсена помощ от друго лечебно заведение с по-добри медицински възможности за диагностика, поведение и лечение. При изпращането на ищеца в Националната кардиологична болница, се установили две нови състояния у М. – *************, за която бил поставен ******** и заболяване ****************. Овладяването им отнело време, в средата на 2015г. с ********************, но малко по-късно ищецът останал в трайна **********, която продължава и до днес. Според свидетеля, *************** води до прогресия на сърдечната недостатъчност, която може значително както да скъси продължителността на живота, така и да влоши качеството му.    

По делото са приети три броя епикризи. Епикриза от МБАЛ „Д-р Никола василиев“ АД-гр.Кюстендил, установяваща еднодневен престой на ищеца в болничното заведение – от 02.12.2014г. до 03.12.2014г., в която е посочено, че П.М. постъпва за пореден път във Вътрешно отделение- Интензивен сектор, с оплаквания от **************. Посочено е, че оплакванията са провокирани от остра *****************. Пациентът е изписан и е насочен към НКБ-гр.София за консултация, с диагноза *****************************************************.

Според епикриза, издадена от МБАЛ „Национална кардиологична болница“ ЕАД-гр.София, П.М. е бил приет на 03.12.2014г. и изписан на 08.12.2014г., като е видно, че същият е бил диагностициран с *******************************; а същия е бил поставен ********. Предписани са му консултации и медикаментозно терапия.

Видно от епикриза, издадена от МБАЛ „Национална кардиологична болница“ ЕАД-гр.София, П.М. е бил приет на 22.04.2015г. и изписан на 24.04.2015г., на ищеца е било осъществено електрокардиоверзио.

Според заключението по назначената комплексна съдебно-медицинска и психиатрична експертиза, изготвено от вещите лица д-р В.Р. – психиатър и д-р В.И. – кардиолог, от 2006г. ищецът страда от ********************************************“, а от 2008г. са налице данни за многократни постъпвания на П.М. във ВО на МБАЛ „Д-р Никола Василиев“ АД-гр.Кюстендил по повод *********************************************. Към 2014г. същия е страдал и от „******************“ и „*******************“. В медицинската документация до месец май 2014г. са регистрирани компенсирани състояния при изписването, с възстановяване на ********************. Вещите лица са констатирали ************* на ищеца през месец декември 2014г. по посока на нововъзникналия ******** проблем с **************, наложил инвазивно лечение и новооткрит *************. Експертите са посочили, че в медицински аспект не може да се направи категоричен извод за наличие на пряка причинно-следствена връзка между притеснението и стреса от привличането на П.М. като обвиняем през месец ноември 2014г. и последващото влошаване на ************ и физическо боледуване, тъй като в епикризата от 02.12.2014г/03.12.2014г. от МБАЛ-Кюстендил е отбелязано, че обострянето се предшества от *********************, които на фона на хронично **************, ********************/, също могат да доведат до влошаване на ******************* по начин, описан в медицинската документация. Вещите лица считат, че в експертен план не може да се пренебрегне и фактът, че е възможно преживеният стрес и необходимостта от мобилизация на нервната система с изразходване на психична енергия за преодоляването му у ищеца, косвено да са повлияли на издръжливостта и възможността на организма да се справи със стреса, понижавайки имунитета с влошаване на общото физическо състояние, с **************** с последващо влошаване на ********. Отбелязано е, че рискови периоди по време на боледуването на М. са били налице и преди месец декември 2014г., но тогава те са били от друг характер и са завършвали с компенсация. Вещите лица са посочили, че състоянието на ******** би могло да бъде коментирано, както като резултат от ***************************, така и като комбинация и последица от поредица съпътстващи фактори – *************************************.

По отношение на ***************състояние на ищеца, настъпило в резултат на повдигнатото обвинение и свързаните с него негативни изживявания, вещите лица са приели, че у П.М. е настъпила реакция на стрес с разстройство в адаптацията, свързана с чувство за морално огорчение от ситуацията, затруднения в обществената му реализация и самочувствие. Според експертите, данните, че години по-късно у ищеца продължава изолацията, влошената комуникация с околните, пониженото самочувствие и психичен дискомфорт не могат да бъдат отдиференцирани дали са единствено и само от воденото срещу него наказателно дело или се поддържат от насложени допълнителни житейски фактори, които повлияват не само психичното, но и продължаващото физическо боледуване. Независимо от това, експертите са приели, че не може да бъде изключен факта, че провеждането на следствените процедури и водения наказателен процес, поставящи под съмнение професионалните и моралните му качества, са фактори, които в значителна степен са повлияли на психичното му функциониране и са довели до понижено самочувствие и себеоценка, с последващо влошаване на социалната адаптация и междуличностно функциониране.           

При така установените по делото факти, съдът формира извод за частична основателност на предявения иск по чл.2 ал.1 т.3 от ЗОДОВ, поради следното:

Съгласно разпоредбата на чл.2 ал.1 т.3 от ЗОДОВ, държавата отговаря за вредите, причинени на граждани от разследващите органи, прокуратурата или съда, при обвинение в извършване на престъпление, ако лицето бъде оправдано или ако образуваното наказателно производство бъде прекратено поради това, че деянието не е извършено от лицето или че извършеното деяние не е престъпление, или поради това, че наказателното производство е образувано, след като наказателното преследване е погасено по давност или деянието е амнистирано

За да бъде изпълнена хипотезата на тази правна норма, следва при условията на главно, пълно и пряко доказване от ищцовата страна, в производството по безспорен начин да се установи кумулативното наличие на следните предпоставки: 1) по отношение на ищеца да е било повдигнато обвинение за престъпление и да е било образувано наказателно производство; 2) ищецът да е бил оправдан по повдигнатото му обвинение (с оглед характера на наведените в конкретния случай твърдения); 3) ищецът да е претърпял вреди – неимуществени (предвид конкретно твърдените) и 4) да е налице причинна връзка между незаконното обвинение и претърпените вреди – последните да са пряка и непосредствена последица на първото. Отговорността на държавата при наличието на горните предпоставки е обективна, а липсата или наличието на вина у конкретно длъжностно лице, е ирелевантна.

Категорично по делото се установи наличието на първите две от горепосочените предпоставки. По ДП №10/2014г. по описа на ОСлО – ОП-Кюстендил на П.М. е било повдигнато обвинение на 12.11.2014г. за престъпление, квалифицирано от обвинителя, като такова по чл.255 ал.3във вр. с ал.1 т.1 във вр. с чл.26 ал.1 от НК. Досъдебната фаза на наказателния процес е приключила с внасянето на обвинителен акт в съда, при което пред КнОС е било образувано НОХД №85/2015г. по описа на този съд. Делото, след осъществяване на двуинстанционен съдебен контрол, е приключило с влязла в сила оправдателна присъда по повдигнатото на М. обвинение.

Съдът приема, че по делото бе проведено от страна на ищеца доказване на твърдението, че същият е претърпял неимуществени вреди. От показанията на свидетелката Спасова стана ясно, че през хода на наказателното производство ищецът е бил със съзнанието, че е невиновен. Този факт се потвърждава и от процесуалното поведение на ищеца в качеството му на подсъдим, който е изразявал становище, че следва да бъде оправдан. При все това се установи, че ищецът е имал притеснения, че може да бъде осъден. Изясни се още, че в течение на наказателното дело ищецът се е чувствал притеснен, потиснат, угнетен, получил е смущения в съня; променил е драстично начина си на живот, като се е изолирал и затворил в себе си. Ищецът е бил угнетен от обществения отзвук относно наказателния процес. От заключението на вещите лица е видно, че М. се е чувствал морално огорчен от водените срещу него процесуални действия и наказателен процес, поставящи под съмнение професионалните и моралните му качества, както и от публичния отзвук по медиите, което значително е повлияло на психичното му функциониране и е довело до понижено самочувствие и самооценка, с последващо влошаване на социалната му адаптация и междуличностно функциониране. Всички изложени факти, доказани по делото, съставляват вреди, имащи неимуществен характер.

Макар и установено в процеса, настъпилото в периода след повдигане на обвинението влошаване на здравословното състояние на П.М., не може да се счете, че е резултат от предприетите спрямо него действия по наказателно преследване. Така наведеното твърдение подлежи на пълно доказване – по начин, че да се създаде абсолютна увереност, сигурно убеждение у съда относно твърдения факт. В случая това не е сторено. От приетото по делото заключение на вещите лица д-р Р., психиатър и д-р И., кардиолог, е видно, че между преживения стрес и влошаването на здравословното състояние на ищеца в периода на наказателното преследване може да бъде открито косвено повлияване  - изразходваната психична енергия за преодоляване на стреса да е понижила имунитета с влошаване на общото физическо състояние, в това число и на ендокринния и сърдечен статус, но вещите лица са коментирали липсата на предпоставки в медицински аспект да се направи категоричен извод за наличие на пряка причинно-следствена връзка. Установи се, че в епикризата от месец декември 2014г. относно престоя на ищеца в МБАЛ „Д-р Н.Василиев“ АД – гр.Кюстендил, е отбелязано, че обострянето се предшества от *******, които според вещите лица, на фона на хронично персистиращо ***************** също биха могли да са причина за влошаване на сърдечното заболяване на ищеца. Също така се установи, че регистрираното през месец декември 2014г. влошаване на здравословното състояние на М. не е прецедент, рискови периоди е имало и преди това, макар и от друг характер. Според експертите, влошаването на състоянието може да се дължи както на невровегетативен коронарен спазъм, резултат от притеснение и стрес, така и на комбинация от поредица съпътстващи фактори – ******************************************

В обобщение може да се посочи, че при наличните по делото доказателства не се установи по несъмнен начин, че влошаването на *************** заболяване на ищеца и установената **************** са пряко свързани и са резултат от заведеното срещу него наказателно производство.

Между останалите описани по-горе вреди и незаконното обвиняване в извършването на престъпление е безсъмнено наличието на причинно-следствена връзка. Ответникът възразява относно липсата на каузална връзка между обвиняването и вредите, релевирайки довод, че тази връзка е опосредена и от дейността на съда.

Претърпените от ищеца вреди са резултат от повдигнатото и поддържано срещу него от страна на прокуратурата неоснователно обвинение. Каузалната връзка не е била прекъсната и отговорност не следва да се носи от съда, тъй като по повдигнатото обвинение няма постановен влязъл в сила осъдителен съдебен акт. В този смисъл има постановена съдебна практика, съдържаща се в решения по чл.290 от ГПК, сред които напр. решение №300 от 21.10.2011г. на ВКС по гр.д.№213/2011г., III г.о., ГК.

В контекста на изложеното, претенцията, досежно съществена част от неимуществените вреди е доказана по своето основание.

Определянето на паричния еквивалент на дължимата обезвреда е предоставено на съда по справедливост (чл.52 от ЗЗД). Настоящият състав, отчитайки всички обстоятелства във връзка с повдигнатото обвинение (и изложени по-горе, поради което е безпредметно да се преповтарят), обема и естеството на претърпените неимуществени вреди, засегнали различни личностни блага, намира, че претендираната сума, целяща да обезщети М., е завишена.

При определяне на размера на обезщетението следва да се съобразят значителните на брой фактори, допринесли за възникване и повишаване интензитета на вредите, сред които са тежестта на престъплението, в което ищеца е бил обвинен, съществуващата опасност от ефективно осъждане, фактът, че ищецът е обществена личност, постановяването на осъдителна присъда от първата инстанция, общественият отзвук, който процеса и осъдителната присъда са имали, както и възрастта на ищеца.

Присъденото парично обезщетение за вредите следва да съответства на необходимостта за преодоляването им, следва да е достатъчно по размер за репарирането им - в съответствие с общоприетия критерий за справедливост и с оглед особеностите на конкретния случай, като същевременно обезщетението не следва да надвишава този достатъчен и справедлив размер, необходим за обезщетяването на конкретно претърпените неимуществени вреди и да води до неоснователно обогатяване на лицето.

Справедливо, разумно и напълно кореспондиращо със събраните по делото доказателства се явява обезщетение за сума в размер на 20 000 лева. Съдът счита, че това обезщетение би репарирало понесените от ищеца страдания от психическо, физическо и морално естество и е адекватно обезщетение за претърпените вреди.

За горната сума искът ще бъде уважен и съответно – отхвърлен за разликата над нея до претендирания размер от 26 000 лева. 

Върху присъдената сума се дължи заплащане и на законната лихва, така, както е поискана, т.е. от 01.11.2016г. до окончателното изплащане.

На ищеца се следва заплащане от страна на ответника, на основание чл.78 ал.1 от ГПК, на съдебните разноски, съразмерно с уважената част от иска. Ищецът е направил разноски в размер на 10.00 лева за държавна такса. Според уважената част от иска, ответникът дължи на ищеца заплащане на разноски в размер на 7.69 лева.

Съдът намира, че са налице предпоставки за присъждане на адвокатско възнаграждение в хипотезата на чл.38 ал.1 т.2 от ЗА, при съобразяване частичното уважаване на исковата претенция и съобразно нейния размер. Когато е поискано присъждане на разноски за адвокатско възнаграждение за осъществена при условията на чл.38 от ЗАдв. адвокатска услуга, за да бъде същото основателно и доказано, е достатъчно в договора за правна защита и съдействие да е записана /посочена/ конкретната хипотеза на чл.38 ал.1 т.т.1-3 от Закона, при която помощта се предоставя и този договор да е представен по делото. Страната, ползваща безплатно адвокатска помощ, не следва да ангажира доказателства, нито съдът може да преценява дали тя попада в категориите лица, визирани в нормата и в коя от тях. В този смисъл е и практиката на ВКС /напр. определение №365 от 17.07.2017г. на ВКС, I-во т.о. по ч.т.д.№894/2017г., определение №616 от 05.06.2017г. на ВКС, IV-то г.о., по гр.д.№5089/2016г., определение №515 от 02.10.2015г. на ВКС, I-во т.о., по ч.т.д.№2340/2015г., определение №163 от 13.06.2016г. на ВКС, I-во г.о., по ч.гр.д.№2266/2016г./. От представения в конкретния случай договор за правна защита и съдействие е видно, че е налице отразяване на конкретната хипотеза по чл.38 ал. 1 от ЗАдв., наложила осъществяването на безплатна правна помощ, следователно, искането за присъждане на разноски се явява мотивирано и следва да бъде уважавано.

При уважаване на иска за сумата от 20 000 лева, дължимото възнаграждение е определимо по чл.7 ал.2 т.4 от Наредба №1/2004г. за минималните размери на адвокатските възнаграждения, а именно – 1 130 лева.

На основание чл.78 ал.6 от ГПК ответникът следва да бъде осъден да заплати по сметка на съда направените от бюджета разноски за вещо лице, съразмерно с уважената част от иска, а именно – 753.85 лева.

Воден от горното, съдът

 

Р Е Ш И:

 

ОСЪЖДА Прокуратурата на Република България, гр.София бул.“Витоша” №2 да заплати на П.В.М., с ЕГН **********, с адрес ***, сумата от ****** лева (******), представляваща обезщетение за претърпените от М. неимуществени вреди – душевни болки и страдания, изразяващи се в притеснения, срам, страх от осъждане, опетняване на доброто му име сред познати и съграждани, нарушения в съня и промяна в начина на живот, настъпили, в следствие на повдигнато и поддържано срещу него обвинение в извършване на престъпление по чл.255 ал.3 във вр. с ал.1 т.1 във вр. с чл.26 ал.1 от НК, по което М. е бил оправдан с влязла в сила присъда по НОХД №85/2015г. по описа на ОС-Кюстендил, ВНОХД №841/2016г. по описа на САС, ведно със законната лихва върху сумата, считано от 01.11.2016г. до окончателното изплащане, както и сумата от 7.69 лева (седем лева и шестдесет и девет стотинки), представляваща сторени по делото разноски за държавна такса, като иска за присъждане на обезщетение за неимуществени вреди за разликата над присъдените ******* лева до претендираните 26 000 лева и за обезщетяване на неимуществени вреди, изразяващи се във влошаване на здравословното състояние на ищеца, ОТХВЪРЛЯ, като неоснователен.

 

ОСЪЖДА Прокуратурата на Република България, гр.София бул.“Витоша” №2 да заплати на Адвокатско дружество „Д. и Д.“, с ЕИК *********, със седалище и адрес на управление в гр.Кюстендил, ул.„Цар Освободител“ №64, ет.2 сумата от ***** лева (хиляда сто и тридесет лева), представляваща дължими възнаграждение за предоставена безплатна адвокатска помощ.

 

ОСЪЖДА Прокуратурата на Република България, гр.София бул.“Витоша” №2 да заплати по сметка на ОС-Кюстендил сумата от 753.85 лева (седемстотин петдесет и три лева и осемдесет и пет стотинки), представляваща сторени от бюджета на съда разноски за вещи лица.

 

Решението може да се обжалва или протестира с въззивна жалба или въззивен протест пред Апелативен съд-София в 2-седмичен срок от датата на връчването му в препис на страните.

 

 

 

                                                                    ОКРЪЖЕН СЪДИЯ: