Решение по дело №254/2022 на Административен съд - Добрич

Номер на акта: 355
Дата: 4 ноември 2022 г. (в сила от 4 ноември 2022 г.)
Съдия: Силвия Минкова Сандева-Иванова
Дело: 20227100700254
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 17 май 2022 г.

Съдържание на акта

 Р Е Ш Е Н И Е

 

№ 355/04.11.2022 г., град Добрич

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

ДОБРИЧКИЯТ АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД, в открито съдебно заседание на четвърти октомври през две хиляди двадесет и втора година в състав:

                        ПРЕДСЕДАТЕЛ:

КРАСИМИРА ИВАНОВА

ЧЛЕНОВЕ:

СИЛВИЯ САНДЕВА

 

НЕЛИ КАМЕНСКА

 

При участието на прокурора РУМЯНА ЖЕЛЕВА и секретаря СТОЙКА КОЛЕВА разгледа докладваното от съдия С. Сандева к.адм.д. № 254/2022 год. по описа на АдмС - Добрич и за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по реда на глава ХІІ от АПК.

Образувано е по подадена чрез пълномощник касационна жалба от Р.Г.Р. *** срещу решение № 30/26.04.2022 г., постановено по н.а.х.д. № 268/2021 г. по описа на Районен съд - Балчик, с което е потвърдено наказателно постановление № 21-0240-000214/ 28.10.2021 г. на началника на РУ – Балчик към ОД на МВР - Добрич, с което на касатора за нарушение на чл. 140, ал. 1 от ЗДвП на основание чл. 175, ал. 3, пр. 1 от ЗДвП са наложени административни наказания: глоба в размер на 200 лева и лишаване от право да управлява МПС за срок от шест месеца.  

В жалбата се твърди, че решението е неправилно и незаконосъобразно като постановено в противоречие с процесуалните правила и материалния закон. Не се споделят доводите на съда, че касаторът е знаел за служебно прекратената регистрация на автомобила. Излагат се съображения за несъставомерност на деянието поради липса на вина за извършеното нарушение. Твърди се, че водачът не бил уведомен и не му било известно, че автомобилът е дерегистриран, той не осъзнавал общественоопасния характер на извършеното от него действие по управление на автомобила и не предвиждал или допускал настъпването на общественоопасни последици. Излагат се доводи и за малозначителност на деянието по смисъла на чл. 28 от ЗАНН. Иска се отмяна на съдебното решение и постановяване на друго по същество, с което да се отмени наказателното постановление.                     

Ответникът по касационната жалба не изразява становище по нея.  

Представителят на ДОП дава заключение, че решението на БРС е правилно и законосъобразно и следва да бъде оставено в сила.  

Съдът, като прецени доводите на страните и събраните по делото доказателства, в рамките на наведените от жалбоподателя касационни основания и в съответствие с разпоредбата на чл. 218, ал. 2 от АПК, намира за установено следното:

Касационната жалба е подадена в срок, от легитимирана страна, поради което е процесуално допустима.

Разгледана по същество, тя е неоснователна по следните съображения :

С процесното наказателно постановление касаторът е бил наказан за това, че на 03.10.2021 г., в 23, 57 часа, в гр.Б., на ул. “Д.”, до фирма „Балчик-Строй“, управлява лек автомобил с рег. № …., собственост на трето лице, който не е регистриран по надлежния ред, тъй като е с прекратена регистрация от 17.09.2021 г. на основание чл. 143, ал. 15 от ЗДвП. АНО е квалифицирал поведението на водача като нарушение на чл. 140, ал. 1 от ЗДвП, в резултат на което го е санкционирал на основание по чл. 175, ал. 3, пр. 1 от ЗДвП с глоба в размер на 200 лева и лишаване от право да управлява МПС за срок от шест месеца.

С обжалваното решение районният съд е потвърдил НП по съображения, че не са налице допуснати съществени нарушения на процесуалните правила, които да го опорочават до степен на незаконосъобразност, както и че от доказателствата по делото се установява по безспорен и категоричен начин извършването на нарушението и неговото авторство. Отхвърлил е като неоснователни възраженията на жалбоподателя за несъставомерност на деянието. Приел е за установено, че автомобилът е бил предмет на покупко-продажба, по която водачът е бил купувач. Приобретателят е знаел за прехвърлителната сделка и за задължението си да пререгистрира автомобила по надлежния ред, поради което е осъществил от субективна страна състава на нарушението по чл. 140, ал. 1 от ЗДвП. Счел е, че дори да се изключи наличието на пряк умисъл, е налице евентуален умисъл като форма на вина по смисъла на чл. 11, ал. 2 от НК, тъй като жалбоподателят е допускал настъпването на общественоопасните последици, т.е. че е възможно да бъде прекратена служебно регистрацията на автомобила и че има определен срок, в който може да управлява автомобила без пререгистрация. Изразил е становище, че не са налице основания за приложение на чл. 28 от ЗАНН, тъй като конкретното нарушение не се отличава с по-ниска степен на обществена опасност от другите подобни административни нарушения. Преценил е, че наложените наказания са правилно определени към законовия минимум, тъй като нарушението е извършено за първи път. Въз основа на това е стигнал до извода, че НП е законосъобразно, в резултат на което го е потвърдил.                         

Обжалваното решение е правилно като краен правен резултат, но при известна корекция в мотивите на съда.  

Неправилно районният съд е приел, че жалбоподателят е купувач по договора за покупко-продажба и в качеството си на приобретател е знаел за сделката и за задължението си да пререгистрира автомобила по надлежния ред.

От данните по делото е видно, че страна по договора за продажба е бил не жалбоподателят, а неговият брат И. Г.Р., но това не променя извода за съставомерност на деянието.   

По делото няма спор по фактите и правната им квалификация. Безспорно установено е, че касаторът е управлявал МПС, собственост на трето лице, което е със служебно прекратена регистрация на основание чл. 143, ал. 15 от ЗДвП, тъй като новият приобретател не е изпълнил задължението си да регистрира превозното средство в двумесечен срок от придобиването му. Неоснователно е възражението в жалбата, че липсва субективният елемент от състава на нарушението. Преди да предприеме управлението на автомобила, Р. като водач, притежаващ СУМПС, е следвало да провери дали той е с действаща регистрация. След като не го е сторил и се е движил с автомобил, който не е регистриран по надлежния ред, е длъжен да понесе отговорността за неспазване на чл. 140, ал. 1 от ЗДвП. Обстоятелството, че автомобилът е бил с поставени регистрационни табели, не освобождава водача от задължението му да се увери, че няма законоустановени пречки да управлява МПС по пътищата, отворени за обществено ползване. В случая е неприложима хипотезата на чл. 14, ал. 1 от НК, във вр. чл. 11 от ЗАНН, защото незнанието на факта, че управляваният автомобил е със служебно прекратена регистрация, се дължи на проявена от лицето непредпазливост под формата на небрежност. Водачът не е съзнавал и не е предвиждал настъпването на противоправния резултат, но е бил длъжен и е могъл да го предвиди, след като е управлявал автомобил чужда собственост. С оглед на изложеното правилно и законосъобразно районният съд е приел, че не са налице обстоятелства, които да изключват виновното поведение на водача и да правят деянието му несъставомерно поради липса на субективната страна на нарушението. Разпоредбата на чл. 7, ал. 2 от ЗАНН регламентира обща наказуемост за непредпазливите деяния с изключение на предвидените в закона случаи. Такова изключение не е предвидено в ЗДвП, поради което при извършено непредпазливо деяние лицето следва да носи административнонаказателна отговорност по чл. 175, ал. 3, пр. 1 от ЗДвП.                                       

Правилни и законосъобразни са мотивите на съда, че не е налице маловажност на нарушението по чл. 140, ал. 1 от ЗДвП. Изпълнителното деяние засяга важни обществени отношения, свързани с правилата за движение по пътищата, отворени за обществено ползване. Изискването за управление по пътищата само на регистрирани МПС има пряко отношение към сигурността на останалите участници в движението. Правилно и обосновано е становището на районния съд, че конкретните обстоятелства по извършването на нарушението не разкриват по-ниска степен на обществена опасност в сравнение с обикновените случаи на нарушения от този вид, поради което нормата на чл. 28 от ЗАНН е неприложима в случая.                                     

Ето защо, като е потвърдил наказателното постановление, районният съд е постановил едно правилно и законосъобразно решение като краен резултат, което следва да бъде оставено в сила на основание на чл. 221, ал. 2 от АПК.                                    

Водим от горното, Административният съд  

                                   

Р   Е   Ш   И  :

 

ОСТАВЯ В СИЛА решение № 30/26.04.2022г., постановено по н.а.х.д. № 268/2021г. по описа на Районен съд – Балчик.        

РЕШЕНИЕТО не подлежи на обжалване.

 

 

          ПРЕДСЕДАТЕЛ:                         ЧЛЕНОВЕ: