Присъда по дело №594/2019 на Районен съд - Враца

Номер на акта: 260023
Дата: 27 април 2021 г. (в сила от 13 май 2021 г.)
Съдия: Васил Петров Ганов
Дело: 20191420200594
Тип на делото: Наказателно дело от общ характер
Дата на образуване: 13 юни 2019 г.

Съдържание на акта

П Р И С Ъ Д А
 №....

 

 

гр. Враца, 27.04.2021г.

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

 

 

Врачанският районен съд ІІ-ри наказателен състав в открито съдебно заседание, на двадесет и седми април две хиляди двадесет и първа година в следния състав:

 

 

    Председател: ВАСИЛ ГАНОВ                  

                                                          

     Съдебни заседатели: Т.Г.                  

              Л.М.

                                                                   

 

На секретаря Д. Стоянова                                             

Присъствието на прокурора ЕЛЕНА СТАНЕВА

разгледа докладваното от СЪДИЯТА ГАНОВ

НОХ дело 594 по описа за 2019 година

ВЪЗ ОСНОВА НА ЗАКОНА И ДОКАЗАТЕЛСТВАТА

 

ПРИСЪДИ:

 

ПРИЗНАВА подсъдимата М.Д.С. - родена на *** ***, българка, българска гражданка, неграмотна, безработна, неомъжена, ЕГН **********, неосъждана, за ВИНОВНА в това, че на неустановена по безспорен начин дата за времето от месец януари 2018г. до месец февруари 2018г. в с. ****, общ. ****, от мазе на дом, находящ се на ул. “****“ № 9 е отнела чужди движими вещи - сумата от 700 лева, от владението на А.П.Г., без нейно съгласие, с намерение противозаконно да я присвои, поради което и на основание чл.194 ал.1 НК вр. чл.55 ал.1 т.2 б.“б“ НК вр. чл.42а ал.2 т.1 и т.2 вр. ал.1 НК Я ОСЪЖДА на ПРОБАЦИЯ със следните пробационни мерки

– задължителна регистрация по настоящ адрес за срок от ШЕСТ МЕСЕЦА с периодичност два пъти седмично;

-         задължителни периодични срещи с пробационен служител за срок от ШЕСТ МЕСЕЦА.

ОСЪЖДА подсъдимата да заплати направените по делото разноски в размер на 168,34 лева в полза на ОДМВР гр. Враца и в размер на 496.00 лева в полза на ВРС.

 

       

 

 

ПРИСЪДАТА подлежи на обжалване или протестиране в 15 – дневен срок от днес пред ВрОС.

                                  

 

 

                                     РАЙОНЕН СЪДИЯ:

 

                                                1.

 

   Съдебни заседатели:

 

                                                2.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Съдържание на мотивите

  МОТИВИ към присъда №260023/27.04.2021 г. по НОХД №594 по описа на Районен съд **** за 2019г.

 

 

  Районна прокуратура - **** е внесла обвинителен акт против М.Д.С., за това, че на неустановена по безспорен начина дата за времето от месец януари 2018г до месец февруари 2018г. в гр.**** , общ. ****, от мазе на дом, находящ се на ул.“****“, №9  е отнела чужди движими вещи - сумата от 700 лева, от владението на А.П.Г., без нейно съгласие с намерение противозаконно да я присвои-престъпление по чл.194, ал.1 НК.

          Участващият в делото прокурор поддържа обвинението така, както е внесено с обвинителния акт. В хода на съдебните прения поддържа, че от събраните доказателства се установява фактическа обстановка, идентична с описаната в обстоятелствената част на обвинителния акт. Поддържа, че обвинението е доказано по безспорен начин както от обективна, така и от субективна страна. Моли Районен съд **** да се произнесе с присъда, с която да признае подсъдимата за виновна по предявеното й обвинение. Пледира при индивидуализация на наказанието да бъде взето предвид чистото съдебно минало като  бъде определено наказание на подсъдимата „пробация”.

            Защитникът на подсъдимата адв. Д. пледира, че обвинението, което е повдигнато на подсъдимата, не е доказано по безспорен начин, поради което моли за постановяване на оправдателна присъда. Поддържа, че с оглед ниското интелектуално развитие и способностите й, подсъдимата не е съзнавала, че е извършила нещо нередно. Алтернативно, в случай на постановяване на осъдителна присъда, пледира за определяне на наказание към законовия минимум, при условията на условно осъждане при съобразяване на смекчаващите вината обстоятелства, а именно: чистото й съдебно минало, липсата на доходи, факта, че е многодетна майка, както и физическото й състояние, с оглед факта, че същата е глухоняма.

           При предоставеното й право на лична защита подсъдимата поддържа пледоарията на своя защитник, а при предоставената й последна дума изразява съжаление за стореното.

При извършен цялост анализ на събраните по делото доказателства, съдът намира за установено следното от фактическа страна:

А.Г. живеела заедно със съпруга си - ****в с.****, в къща, находяща се на ул. „ ****“, №9. ****бил инвалид и А.Г. сама се грижела за него, тъй като двамата нямали никакви близки роднини, а само една внучка, която живеела в гр.****.

А.Г. заделяла от пенсията си пари за погребение и в началото на 2018г. била спестила общо 1500 лв. Сумата била в две пачки - 200 бр. банкноти с номинал 5 лева, 8 бр. банкноти с номинал 50 лв, а останалите били с номинал по 20 лв. и по 10 лв. Тази сума А.Г. била скрила заедно с документи на съпруга си в един стъклен буркан, който била сложила в мазето, между останалите буркани със зимнина.

Тъй като А.Г. сама се грижела за къщата и за съпруга си, тя ангажирала подсъдимата М.С. да й помага в домакинството.

        В началото на 2018г. всяка сутрин в седем часа подсъдимата М.С. ходила в дома на А.Г. като й помагала с чистенето, а в замяна на това А.Г. й давала купони за храна и буркани със зимнина.

    Един ден, на неустановен по безспорен начин дата в периода от месец януари 2018г. до месец февруари 2018г., докато А.Г. била за хляб, подсъдимата С. намерила буркана с парите на А.Г., който бил скрит в мазето и от него взела сумата от 700 лв. Същият ден, след като си тръгнала от дома на А.Г., подсъдимата М.С. видяла дъщеря си – Н.Ц. *** и тъй като подсъдимата била глухоняма й направила знак да отидат до обществените тоалетни в селото. След като двете влезли в тоалетната подсъдимата М.С. извадила от сутиена и от джоба си пачки с банкноти по 5 лв., пачка с банкноти само по 10 лева, банкноти по 50 лева смесени с банкноти по 10 лв. и по 20 лв. Виждайки това Н.Ц. я попитала от къде са парите, при което подсъдимата М.С. й обяснила, че ги е взела от къщата на А.Г., като същите са били между бурканите със зимнина като дори й споделила, че там има още пари. Ц. преброила парите и установила, че са 700 лв. като й направило впечатление, че банкнотите са нови. Подсъдимата М.С. се чудила какво ще прави с парите. От тях Н.Ц. взела 500 лв., тъй като искала да си откупи два чифта златни обеци и 1 бр. златен пръстен, който бил на майка й, които накити била заложила в заложна къща „ПТ ****“ ЕООД , намираща се в гр.****, ж.к.“ ****“, срещу кафене „****“ със заложни билети № 21869 от 02.01.2018г. и заложни билети №22494 и № 22495 от 22.02.2018г.

В подсъдимата С. останали 200 лв., с които в последствие тя започнала да купува храна, нови дрехи, цигари, билетчета от лотарията. Тази промяна в начина на живот на М.С. била забелязана от хората в село ****, сред които били Ц.Г.К. - служител гише към „Български пощи“с.****, Ц.Т. ***, Т.Г.Н. - роднина на А.Г., на които им направило впечатление, че подсъдимата С. купува лотарийни билети за доста пари, при все, че до момента е живяла мизерно. На  К.П. - собственик и продавач в хранително магазинче в с.**** пък й направило впечатление, че през месец януари 2018 - февруари 2018 М.С. се появила със злато по себе си, носила обеци и пръстен.            

            Точното местоположението на парите се установява от дадените пред съдия показанията на А.Г.,  от чието владение подсъдимата е отнела парите. Г. споделя, че подсъдимата М.С. й е помагала в работата в къщи и че парите си е държала в буркан със зимнина от три литра в мазето като преди първи март 2018 г. е установила че парите липсват от мястото, където ги е заделила.

           Противоправното поведение на подсъдимата се установяване от показанията на разпитани по делото свидетели С.М. и Д.В.. От показанията на С.М. се установява, че дъщерята на подсъдимата му е споделила, че майка й - подсъдимата М.С., която се грижи за домакинството на А.Г. е взела пари от нея, както и че подсъдимата знае точно къде са били парите. Аналогични на показанията на С.М. са и показанията на Д.В., в който същият твърди, че дъщерята на подсъдимата е казала на него и на С.М., че в дома на А.Г. в една каса за буркани увити в кърпа има общо 1500.00 лв., от които впоследствие С.М. и Д.В. са отнели общо 800.00лв.

         По отношение на противоправните действия на С.М. и Д.В. на 01.11.2019 г. по делото е одобрено споразумение, с което двамата са се признали за виновни в това, че на неустановена по безспорен начина дата за времето от месец януари 2018г. до месец февруари 2018г., след предварителен сговор помежду си от мазе на дом, находящ се на ул.“****“, №9 “ са отнели чужди движими вещи - сумата от 800 лева, от владението на А.П.Г., без нейно съгласие, с намерение противозаконно да ги присвоят.

            По делото се установи, че по времето, в което парите са отнети от А.П.Г., подсъдимата М.С. променила начина си на живот като започнала да купува много билети от лотарията, появила се със накити от злато. В този смисъл са показанията на свидетелите Ц.Т., както и показанията на Ц. **** дадени пред съда и приобщените от досъдебното производство на осн.чл.281, ал.5 вр. ал.1, т.2, в които свидетелите твърдят, че подсъдимата многократно е купувала скъпи лотарийни билети като в показанията си св. Ц.К. твърди, че в период от 10-15 дни подсъдимата е купувала повече лотарийни билети  от обичайното от преди, а в показания си свидетелят Ц.Т. твърди, че преди този период подсъдимата не е разполагала с толкова пари, но по това време започнала да носи и златни обици, докато начина й на живот бил крайно беден. За значителното количество закупени лотарийни билети се установява и от показанията на св. Т.Н. приобщени от досъдебното производство на осн.чл.281, ал.5 вр. ал.1, т.2, в които свидетелят твърди, че въпреки че семейството на подсъдимото било крайно бедно и нямало дори какво да яде, подсъдимата купувала много лотарийни билети и по това време спряла вече да ходи в дома на А.Г..

       За промяната в стандарта на живот на подсъдимата се установява и от показанията на св. К.П. /собственик на магазин в селото/, дадени пред съда и приобщените от досъдебното производство на осн.чл.281, ал.5 вр. ал.1, т.2, в които същата споделя, че по времето, когато чула, че на А.Г. са отнети пари от дома й, подсъдимата през месеците януари-февруари 2018 г. се появила е със злато по себе си – обици и пръстен, докато обичайнотя пазарувала от магазина на свидетелката за максимум 50.00лв. и ги връщала когато получила пенсията си.

Съдът намира, че посочените доказателствени материали се намират в синхрон помежду си и по несъмнен начин установяват престъпния състав на повдигнатото на подсъдимата престъпление. Посочената доказателствена маса взаимно се потвърждават и допълват което способства за установяване по категоричен начин, че именно М.Д.С. е извършител на престъплението, предмет на разглеждане по настоящото наказателно производство.

            Поради пълно противоречие със събрания по делото доказателствен материал, съдът не кредитира обясненията на подсъдимата дадени от нея в съдебно заседание, в които твърди че докато е чистила е намерила на пода до леглото разпилени 10.00лева и ги е взела, с които си е купила цигари. при тези съображения съдът приема тези показания на подсъдимата изцяло като защитна версия.

От обективна и субективна страна подсъдата М.Д.С. е извършил престъпление против собствеността – кражба по чл.194, ал.1 от НК, а именно, че на неустановена по безспорен начина дата за времето от месец януари 2018г до месец февруари 2018г. в гр.****, общ. ****, от мазе на дом, находящ се на ул.“****“, №9 е отнела чужди движими вещи- сумата от 700 лева, от владението на А.П.Г., без нейно съгласие намерение противозаконно да я присвои.

            Подсъдимата е преустановила фактическата власт на собственика на сумата от 700 лева - А.  Г. върху предмета на престъплението, като е взела парите от мазето на дома й. Като ги е прибрала у себе си подсъдимата e установила трайна фактическа власт върху сумата от 700.00лв., собственост на А.Г..          

             В случая е налице отнемане на чужди движими вещи от владението на собственика им, липсата на съгласие на собственика, обективирано е намерение и цел - противозаконно присвояване, установена е промяна и трайна фактическа власт върху предмета на престъплението.

  От субективна страна деянието е извършено от подсъдимата с пряк умисъл. Тя е съзнавала всички елементи от състава на престъплението, и че лишава от фактическа власт върху парите собственика им А.Г., предвиждала е преминаването парите в своя фактическа власт и е целяла именно това. Действала е и с намерението противозаконно да ги присвои, като е разбирала противоправния характер на извършеното.

 От назначената на досъдебното производство психолого-психиатрична експертиза се установява, че подсъдимата има запазена психическа годност, може да възприема, да запаметява и да възпроизвежда фактите, които имат значение за делото. Разбирала е свойството и значението на деянието си и е можела да ръководи постъпките си. В съдебно заседание вещото лице Б.К. уточнява, че подсъдимата е глухоняма, необучавана е, вследствие на което има и спад на интелектуално паметовата сфера, но в рамките на лека умствена изостаналост. Вещото лице твърди, че деянието което е извършено е кражба и не изисква някакви специални умения, вследствие на което подсъдимата разбира свойството и значението на деянието и може да  отговаря за постъпките си.

           При горните съображения съдът с присъдата си призна подсъдимата М.Д.С. за виновна в извършване на престъпление против собствеността – кражба по чл.194, ал.1 от НК.

 Имайки предвид горната фактическа обстановка и при това тълкуване на закона съдът призна за виновна подсъдимата М.Д.С. за извършеното от нея деяние, визирано по-горе и й наложи съответно наказание –пробация, чрез налагане на пробационни мерки: „задължителна регистрация по настоящия адрес” за срок от шест месеца с периодичност два пъти седмично и задължителни периодични срещи с пробационния служител за срок от шест месеца.

           При определяне вида и размера на наказанието съдът счита, че е съобразил всички обстоятелства със значение за неговата индивидуализация, като го определи при условията на чл. 55, ал. 1, т. 2, б. ”б” вр. с чл. 42а, ал. 1, ал. 2, т. 1.

Съдът преценявайки степента обществена опасност на деянието и дееца – подсъдимата М.Д.С., намери, че съгласно чл.55 НК и най-лекото предвидено  наказание в процесния случай за извършеното престъпление, ще се окаже несъразмерно тежко.

Определените пробационни мерки и срока им са съобразени със закона, обстоятелствата по делото и личността на подсъдимата.

Съдът наложи наказанието при наличието на изключителни смекчаващи отговорността обстоятелства - чистото съдебно минало на подсъдимата, добрите й характеристични данни, факта че е многодетна майка, тежкото й здравословно състояние и изключително лош социален статус. Отегчаващи вината обстоятелства не се отчетоха.  

 В тежест на подсъдимата бяха присъдени направените по делото разноски в размер на 168,34 лева в полза на ОДМВР гр. **** и в размер на 496.00 лева в полза на Районен съд ****.

          При така изложените мотиви съдът постанови присъдата си.

 

 

                                                                                       РАЙОНЕН СЪДИЯ: