Определение по дело №1332/2016 на Районен съд - Плевен

Номер на акта: 831
Дата: 2 март 2016 г. (в сила от 17 март 2016 г.)
Съдия: Мариана Костадинова Тодорова Досева
Дело: 20164430101332
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 29 февруари 2016 г.

Съдържание на акта Свали акта

ОПРЕДЕЛЕНИЕ

 гр.Плевен, 02.03.2016г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

         ПЛЕВЕНСКИ РАЙОНЕН СЪД, ДЕСЕТИ ГРАЖДАНСКИ СЪСТАВ, в закрито съдебно заседание на втори март две хиляди и шестнадесета година, в състав:                                                      

                       ПРЕДСЕДАТЕЛ : МАРИАНА ТОДОРОВА

 

         като разгледа докладваното от съдия ТОДОРОВА гр.д.№1332 по описа на съда за 2016г., за да се произнесе, взе предвид следното:

        

Производството  е образувано по молба от ***, ***, със седалище и адрес на управление: ***, представлявано от *** с правно основание чл.524 ГПК за спиране на въвод във владение по изпълнително дело №***/15 по описа на *** № 815 на КЧСИ.

В молбата е посочено, че по идентична молба от същия молител със същото искане е образувано гр.д.№ 408/2016г. по описа на РС-Плевен. Твърди се, че производството по гр.д.№ 408/2016г. е образувано след като молителя е получил от *** покана за доброволно изпълнение за въвод във владение, насрочен за 25.01.2016г., а настоящата молба е подадена след като е получено от *** по изпълнително дело №***/15 уведомление за принудително изпълнение, с което ***, в качеството му на трето лице, собственик на недвижим имот е известено, че на дата 09.03.2016г. съдебния изпълнител ще извърши въвод във владение на посочения недвижим имот.

Съдът намира молбата за недопустима, тъй като вече има висящо дело между същите страни, на същото основание и за същото искане. Съдът намира, че не всяко насрочване на въвод във владение на дата 25.01.2016г. и след това отново  насрочен въвод във владение на 09.03.2016г. съставлява  самостоятелно основание за образуване на производство и искане за спиране на изпълнението. След като е насрочен нов въвод във владение, очевидно първия не се е състоял. С нормата на чл.524 ГПК е дадена правна възможност на третото лице, намерено във владение на имота, в случай, че е придобило владението на имота след образуването на делото, по което е издадено изпълняемото решение да поиска от съда да спре изпълнението, а не както е посочил молителя да бъде спрян конкретно посочен въвод във владение. Поради изложеното е налице идентитет между страните, основанието и искането. Съгласно нормата на чл.524 ГПК е възможно да бъде спряно изпълнението по посоченото изпълнително дело, а не да бъде спрян конкретен въвод във владение. Целта е да се даде възможност възможност на молителя/третото лице/ да предяви иск.

На съдът е служебно известно, че производството по първо образуваното дело № 408/2016г. не е приключило и е висящо, като същото е отложено за 25.03.2016г. от 11,00 часа.

Висящото производство по гр.д.№ 408/2016г. по описа на РС-Плевен съставлява пречка за законосъобразно извършване на въвод във владение, без значение за коя дата е насрочен, щом предшества приключването на производството със влязъл в сила съдебен акт, поради което за молителя липсва и правен интерес от подаване на повторната молба по настоящото дело.

Предвид гореизложеното съдът намира подадената молба за недопустима на основание чл.126 ГПК, която следва да намери съответно приложение в настоящия случай. На третото лице е дадена еднократна възможност да поиска от съда спиране на изпълнението и в случай, че искането бъде уважено да предяви иск в срока по чл.524 ГПК за да бъде установено със сила на пресъдено нещо твърдяното от него относно принадлежността на правото на собственост върху имота, а в случай че иск не бъде предявен, по молба на взискателя спирането се отменя.

Воден от горното, съдът

 

ОПРЕДЕЛИ:

 

ПРЕКРАТЯВА производството по гр.д.№ 1332/2016г. по описа на РС-Плевен като недопустимо.

ОПРЕДЕЛЕНИЕТО подлежи на обжалване с частна жалба в едноседмичен срок от съобщението пред Окръжен съд –Плевен.

 

РАЙОНЕН СЪДИЯ :