Решение по дело №5834/2020 на Районен съд - Плевен

Номер на акта: 260536
Дата: 18 октомври 2021 г. (в сила от 2 април 2022 г.)
Съдия: Ася Трифонова Ширкова
Дело: 20204430105834
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 3 ноември 2020 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

………………….

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

ПЛЕВЕНСКИ РАЙОНЕН СЪД, единадесети ГРАЖДАНСКИ СЪСТАВ, в открито съдебно заседание на седми октомври през две хиляди двадесет и първа година, в състав:

ПРЕДСЕДАТЕЛ:АСЯ ШИРКОВА

           При секретаря Петя И., като разгледа докладваното от съдия Ширкова гр.д.№…5834 по описа на ПлРС за 2020 година, за да се произнесе, намери за установено следното:

 

Искове с правно основание чл.127, ал.2 СК.

         

Производството по делото е образувано по искова молба от М.Д.Д. с ЕГН ********** *** против К.Р.А.К. с адрес ***, ***п.к. 77690. Ищцата твърди, че с ответника имат дете ***К., родена на ***г. Разделили през 2018г. и от тогава до момента тя се грижи за детето, като ответникът е заплащал единствено половината от таксата за детска градина в размер на 300 евро. Твърди, че е поела сама грижите за детето, както и за закупуване на всичко необходимо. От месец юни 2020г. ответникът прекратил заплащането на всякаква издръжка за детето, а през юли 2020, тя се върнала с детето в България. До момента ответникът се е срещал с детето три пъти – съответно през август, септември и октомври 2020г. По настояване на ответника ищцата завела детето на ***, където било установено съмнение за ***и ***. Ищцата твърди, че се издържа от преподаване на уроци и получавани наеми от два имота. Моли съда да и предостави упражняването на родителските права върху детето, да определи местоживеене на детето на нейния адрес в ***, да определи режим на лични контакти първоначално в нейно присъствие, както и да осъди ответника да и заплаща месечна издръжка в размер на 300 евро.

Ответникът представя писмен отговор, в който оспорва твърденията в исковата молба. Навежда доводи, че ищцата го изолира от детето и че ищцата страда от ***, изразяващо се в обсебване на общуването с детето и недопускане на бащата да общува с детето. Оспорва твърденията, че злоупотребява с ***и че ползва ***, че не участва във финансова издръжка на детето и не проявява интерес и желание да отглежда и възпитава детето. По отношение психичното здраве на детето заявява, че ако има детето има подобни проблеми, то те се дължат на смяната на обстановката и на училищната среда. Прави искане за назначаване на съдебно-психиатрични експертизи, както на него самия, така и на детето и ищцата. Прави искане за допускане на свидетели при довеждане и с конферентна връзка.

В съдебно заседание страните са изслушани лично. Ищцата поддържа исковата молба лично и чрез процесуалния си представител, като прави изменение на иска за издръжка и го намалява от 300 на 200 евро.

В проведеното съдебно заседание на 04.06.2021г., ответникът изразява съгласие упражняването на родителските права върху детето да бъдат предоставени на майката, а на него да бъде определен режим на лични контакти  всеки четвърти уикенд от месеца без преспиване. Изразява съгласие да заплаща месечна издръжка в размер на 200 евро.

Съдът като прецени събраните по делото доказателства, приема за установено следното :

Установява се от приложеното по делото удостоверение за раждане, издадено на основание акт за раждане  №1326/25.09.2019г. на ***, че детето ***К. е родено на ***г. и негови родители се М.Д.Д. и К. ***А.К.. По делото е представен договор от 01.10.2020г., от който се установява, че ищцата е ползвала под наем жилищен имот, находящ се в гр.*** срещу месечен наем в размер на 500 лева. Установява се от представените два броя удостоверения, че ищцата М.Д.Д. и детето ***К. са с регистриран настоящ адрес ***. От представеното по делото удостоверение на лист 10 се установява, че детето ***К. през  учебната 2020/2021г. е била ученичка в първи клас на ***„***. От представената Служебна бележка изх.№19/02.11.2020г. на Народно читалище  „***“ ***се установява, детето ***К. е записана и посещава школа по народи танци към читалището. Представена е справка за доходи към данъчни служби, с легализиран превод, неоспорена от ответника, от която се установява, че ответникът получава годишен доход в размер на 38816 евро. По делото е приложено споразумение между страните, подписано от тях, в което са постигнали съгласие, детето да живее с майката в България, както и да и бъде предоставена възможност, в случай, че желае  да живее и при баща си.

От представеното по делото в копие удостоверение за раждане на лист 113 се установява, че ищцата има друго дете, родено от съжителството и с ***, родено на ***г.

От показанията на свидетеля ***се установява, че е преподавател на детето и детето се справя отлично с учебния процес. Твърди, че взима детето от занималня за провеждане на музикалните уроци, след което майката я взима от училище. Детето е споделяло със свидетеля, че е живяла във ***. Интегрирано е добре в класа си, заниманията им протичат нормално.

От показанията на свидетелката              се установява, че познава ищцата от училище, тъй като били съученички. Познава и ответника от 2012 – 2013г, когато идвал в България. Свидетелката заяви, че ищцата е идвала на гости с детето, като детето се чувства добре и е силно привързано към майката.

В показанията си свидетелят ***твърди, че ответникът му е гостувал с детето. Детето се чувствало добре в компанията и на неговите деца и съпругата му. Твърди, че вечер веднъж или два пъти детето се е разстройвало, защото искало да е с майка си.  Свидетелят твърди, че когато ответникът е идвал в ***не са излизали с децата .

Като свидетел е изслушана бабата на детето по бащина линия. Заяви, че ***и живее в отделно домакинство в друга къща. С детето са имали близки отношения, но през последните една – две години е писала съобщения до ищцата, на които не е получавала отговор. Свидетелката заяви, че ответникът има два автомобила и собствен парашут. 

По делото са изготвени социални доклади, в които социален работник е осъществил среща с детето и всеки от двамата родители. При извършеното проучване е установено, че детето живее с майката на адрес в гр.***ул.***в жилище под наем, заедно с новия си съжител ***и неговото дете от предходно съжителство. В последния приложен по делото социален доклад е отразено, че на 27.09.2021г. била осъществена среща на детето с бащата. Срещата е проведена без преводач, тъй като преводачът е отказал да превежда. По време на срещата, в доклада е отразено, че детето демонстрирало пренебрежително отношение към своя баща и се стремяло да игнорира вниманието му. Изразило е нежелание да продължи срещите с баща си в бъдеще. В доклада се сочи, че основни грижи за детето полага майката, която задоволява всички негови базови потребности. Майката живее в жилище под наем, заедно с новото си семейство, за което плащат месечен наем в размер на 480 лева. Отразено е, че майката реализира доходи от наем и от преподаване на уроци по френски език. Детето е записано като ученик в ***„***.

По отношение на родителските права, съдът приема, че предявеният иск е основателен. При решаване на спора относно упражняване на родителските права, съдът следва да съобрази редица обстоятелства от различно естество. Най – съществените от тях  възпитателските качества на двамата родители, техният морален облик, грижите, които полагат за децата, желанието им да отглеждат и възпитават децата, полът и възрастта на децата, възможността на трети лица да им оказват помощ в отглеждането на децата, социалното обкръжение на родителя, на когото ще се предоставят родителските права , жилищно битовите условия, при които ще се отглежда детето. Част от тези критерии са изброени в чл.59 ал.4 СК. Следва да се отбележи, че за формиране убеждението на съда са от значение са не отделни обстоятелства, а съвкупността от обстоятелствата на разглеждания случай.  За да извърши преценка на кого от двамата родители следва да бъдат предоставени родителските права за упражняване, трябва да се направи задълбочена и комплексна оценка на възпитателските качества на всеки родител, на неговия морален облик, на начина и вида на полаганите до момента от него грижи за детето, на готовността му да се грижи за детето, както и дали родителят може да разчита на помощ от разширеното му семейство. В тази връзка е налице произнасяне на ВКС, според която е задължително изслушването на двамата родители в съдебно заседание. След като по делото се установи, че майката разполага с родителски капацитет да се грижи за отглеждане и възпитание на детето, детето се чувства добре и спокойно с нея, тя му е осигурила отлични жилищно битови условия на живот, съдът счита, че упражняването на родителските права следва да бъде предоставено на майката. Допълнителни доводи в тази насока са и други обстоятелства, а именно полът на детето, отношението на детето към бащата, както и обстоятелството, че майката има нов съжител, на чиято помощ може да разчита при отглеждане на детето. Следва да се вземе предвид и обстоятелството, че ответникът заяви в съдебно заседание, че е съгласен родителските права да бъдат предоставени на майката. С оглед на така определените родителски права, следва да бъде определено местоживеене на детето на адреса на майката.

По отношение на режима на лични контакти, съдът счита, че следва да се съобрази с обстоятелството, че бащата живее в друга държава. Затова личните контакти на детето с бащата следва да бъдат определени да се провеждат един път в месеца, макар и в два последователни дни, без преспиване. С оглед и изразеното желание от страна на ответника, следва да бъде определен режима да е всеки последен уикенд от месеца в събота и неделя от 10 сутринта до 18 часа. С оглед обстоятелството, че срещите с детето ще се провеждат един път в месеца, то съдът счита, че следва да бъде дадена възможност на бащата са контактува с детето си всяка неделя чрез видео връзка от 16 до 18 часа.

По отношение на издръжката, съдът счита, че следва да бъде определена такава в размер на 200 евро месечно, каквото е желанието и на двете страни.

Предвид изхода на делото уважаването на предявения иск по чл.127 ал.2 СК, включително родителски права, лични отношения и издръжка, ответникът дължи на ищцата разноски в размер на 780 лева.

 По изложените съображения, съдът

 

                                                 Р Е Ш И :

 

На основание чл.127, ал.2 от СК ПРЕДОСТАВЯ УПРАЖНЯВАНЕТО на родителските права върху детето ***К., родено на ***г. с ЕГН ********** на майката М.Д.Д. с ЕГН **********.

ОПРЕДЕЛЯ МЕСТОЖИВЕЕНЕ на детето ***К., родено на ***г. с ЕГН ********** на адреса на майката М.Д.Д. с ЕГН ********** ***.

ОПРЕДЕЛЯ РЕЖИМ НА ЛИЧНИТЕ ОТНОШЕНИЯ на детето ***К., родено на ***г. с ЕГН ********** с бащата К.Р.А.К. с адрес ***, ***п.к. 77690 всяка последна събота и неделя от месеца от 10 часа до 18 часа без преспиване, както и всяка неделя чрез видео връзка от 16 до 18 часа.

ОСЪЖДА К.Р.А.К. с адрес ***, ***п.к. 77690 да заплаща месечна издръжка на детето ***К., родено на ***г. с ЕГН ********** в размер на по 200 евро, считано от подаване на исковата молба 03.11.0202г. до настъпване на причини за нейното прекратяване или изменение.

ОСЪЖДА К.Р.А.К. с адрес ***, ***п.к. 77690 да заплати на М.Д.Д. с ЕГН ********** *** разноски по делото в размер на 780 лева.

ОСЪЖДА К.Р.А.К. с адрес ***, ***п.к. 77690 заплати държавна такса по сметка на ПлРС в размер на 563,18 лева.

Решението може да бъде обжалвано в двуседмичен срок от връчването му на страните, с въззивна жалба,  пред ПлОС.

 

РАЙОНЕН СЪДИЯ: