Присъда по дело №1375/2014 на Окръжен съд - Варна

Номер на акта: 112
Дата: 16 декември 2014 г. (в сила от 6 януари 2015 г.)
Съдия: Светлозар Георгиев Георгиев
Дело: 20143100201375
Тип на делото: Наказателно дело от общ характер
Дата на образуване: 6 ноември 2014 г.

Съдържание на акта

П Р И С Ъ Д А

       Номер                       16.12.2014 г.                гр. Варна

 

В  И М Е Т О   Н А  Н А Р О Д А

 

ВАРНЕНСКИ ОКРЪЖЕН СЪД,            Наказателно отделение

На шестнадесети декември             Година две хиляди и четиринадесета

В публично заседание в следния състав:

 

 

                                   ПРЕДСЕДАТЕЛ: СВЕТЛОЗАР Г. 

                       

                     СЪДЕБНИ ЗАСЕДАТЕЛИ: Г.Г.   

                                                    К.А.                

                           

Секретар: Д. В.

Прокурор:  А. ИВАНОВА

като разгледа докладваното от Председателя  

НОХД № 1375 по описа за 2014 г.

 

П Р И С Ъ Д И :

 

ПРИЗНАВА подсъдимия М.М.А. - роден на *** ***, не работи, български гражданин, неженен, неосъждан, с основно образование, ЕГН **********.

 

ЗА ВИНОВЕН  в това, че на 13.08.2014г., около 16:00 часа, на черен път до паркинга на природен комплекс „Побити камъни" в землището на село Слънчево, общ. Аксаково, обл. Варна, дал на длъжностни лица, полицейски орган при РУП -Аксаково - Янко Жеков Енев - старши полицай, водач на патрулен автомобил в група „Охранителна полиция" и Марин Валентинов Маринов - старши полицай в група „Охранителна полиция" дар /подкуп/ - 2 /два/ броя банкноти с номинал всяка по 10 /десет/ лева, серия ЮА № 8374052, емисия 1999 година и серия БИ № 2629923, емисия 2008 година, за да не извършат действия по служба — да не съставят акт за установяване на административно нарушение с бланков № 604901/13.08.2014г. за установените нарушения на чл. 70 ал. 3 от ЗДвП и чл. 100 ал. 1 т. 1 от ЗДвП, поради което и на основание чл. 304а от НК, вр. чл. 58а от НК му налага наказание ЛИШАВАНЕ ОТ СВОБОДА за срок от ЕДНА ГОДИНА, изпълнението на което на осн.чл.66, ал.1 от НК ОТЛАГА  с изпитателен срок от ТРИ ГОДИНИ, считано от влизане в сила на присъдата, както и ГЛОБА в размер на 500 лв.

 

 

  На основание чл. 307А от НК ОТНЕМА В ПОЛЗА НА ДЪРЖАВАТА предмета на престъплението - 2 броя банкноти с номинал всяка по 10 лева, серия ЮА № 8374052, емисия 1999 година и серия БИ № 2629923, емисия 2008 година, намиращи се на съхранение в СЖ „Експресбанк" АД – Варна.

 

ОСЪЖДА подс. А. да заплати направените по делото разноски  в размер на 81,44 лв. в полза на Държавата, по сметка на ОД на МВР Варна.

 

Присъдата подлежи на обжалване или протест пред Апелативен съд гр. Варна в 15-дневен срок от днес.

 

 

 

        ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

 

                                               СЪДЕБНИ ЗАСЕДАТЕЛИ:

 

Съдържание на мотивите

МОТИВИ  КЪМ  ПРИСЪДАТА  ПО  НОХД № 1375/14г. ПО ОПИСА НА ВАРНЕНСКИ ОКРЪЖЕН СЪД.

 

Спрямо подсъдимия М.М.А. - роден на *** ***, не работи, български гражданин, неженен, неосъждан, с основно образование, ЕГН **********, Окръжна прокуратура гр. Варна е предявила обвинение и е внесен обвинителен акт в съда за престъпление наказуемо по чл. 304а от НК  за това, че

на 13.08.2014г., около 16:00 часа, на черен път до паркинга на природен комплекс „Побити камъни" в землището на село Слънчево, общ. Аксаково, обл. Варна, дал на длъжностни лица, полицейски орган при РУП -Аксаково - Янко Жеков Енев - старши полицай, водач на патрулен автомобил в група „Охранителна полиция" и Марин Валентинов Маринов - старши полицай в група „Охранителна полиция" дал подкуп - 2 броя банкноти с номинал всяка по 10 лева, серия ЮА № 8374052, емисия 1999 година и серия БИ № 2629923, емисия 2008 година, за да не извършат действия по служба — да не съставят акт за установяване на административно нарушение с бланков № 604901/13.08.2014г. за установените нарушения на чл. 70 ал. 3 от ЗДвП и чл. 100 ал. 1 т. 1 от ЗДвП.

С разпореждане съдията-докладчик е насрочил разглеждането на делото в открито съдебно заседание по реда на глава двадесет и седма от НПК.

В съдебно заседание защитата на подсъдимия изрази съгласие и направи искане производството по делото да бъде по реда на глава двадесет и седма от НПК, конкретно чл. 371 т. 2, като признават изцяло фактите, изложени в обстоятелствената част на обвинителния акт и изразиха съгласие да не се събират доказателства за тези факти.

С определение по реда на чл. 372 ал. 4, съдът е обявил, че при постановяване на присъдата ще ползва самопризнанията, без да събира доказателства за фактите, изложени в обвинителния акт, тъй като самопризнанията се подкрепят от събраните в досъдебното производство доказателства.

Разпитан на досъдебното производство подс. А. се признава за виновен. В съдебно заседание признава фактите и обстоятелствата изложени в обвинителния акт, заявява, че много съжалява за извършеното. В последната си дума, моли за минимално наказание, за да може да работи и издържа семейството си.

В пледоарията си по съществото на делото, представителят на ВОП поддържа така внесеното обвинение срещу подсъдимия, прави анализ на доказателствата, предлага на съда да го признае за виновен, като му наложи наказание към минималния и средния размер, с приложението на чл. 58а от НК, изтърпяването на което да бъде отложено с минимален изпитателен срок.

В пледоарията си по съществото на делото, защитата на подсъдимия не оспорва приетата от обвинението фактическа обстановка, молят за минимално наказание, изпълнението на което да бъде отложено на основание чл. 66 ал. 1 от НК, моли да не бъде налагано кумулативно предвиденото наказание глоба, с оглед обстоятелството, че подсъдимият не работи и няма никакъв източник на доходи.

 

След анализа на събраните по делото доказателства, Варненският окръжен съд прие за установено от фактическа страна следното:

 

Свидетелите Янко Енев и Марин Маринов работели, като полицаи в РУП-Аксаково. Към датата 13.08.2014, св. Енев заемал длъжността старши полицай, водач на патрулен автомобил в група „Охранителна полиция” при РУП – Аксаково, а св. Маринов заемал длъжността старши полицай в група „Охранителна полиция” при РУП – Аксаково. Свидетелят Енев работел в системата на МВР от 05.09.2007г, а св. Маринов от 18.04.2008 година. Със заповед на Директора на ОД МВР Варна № 97/15.01.2014г., св. Енев бил оправомощен да издава фишове и съставя актове за установяване на административни нарушения по ЗДП при констатирани нарушения от водачи на ППС. Със заповед на Директора на ОД МВР Варна № 1387/07.07.2014г., св. Маринов, също бил оправомощен да издава фишове и съставя актове за установяване на административни нарушения по ЗДП при констатирани нарушения от водачи на ППС. Заповедите на директора и спрямо двамата полицейски служители били издадени след успешно положен от тях изпит и съставени протоколи от Сектор „КАТ – Пътна полиция” при ОД МВР-Варна.

На 13.08.2014г, двамата свидетели застъпили на смяна от 08 до 20 часа, като автопатрул на територия обслужвана от РУП Аксаково с позивна 453. Задълженията си двамата изпълнявали с л.а. „Опел Астра” с ДК № В 36 13 РС, бял на цвят, с надписи на кирилица „Полиция”изписан странично по дължина на автомобила и надпис „Полиция” на предния капак на автомобила с цифрово обозначение 03-453. На тавана на патрулния автомобил била монтирана осветителна секция в син и бял цвят за подаване на светлинен сигнал и обозначаваща автомобила, като такъв със специален режим на движение.

В късния следобед на 13.08.1014г, двамата свидетели работели по линия на КАТ, като за целта спрели патрулния автомобил на главен път І-2 гр. Варна – гр. Девня, в близост до музей „Побитите камъни”, находящ се в землището на село Слънчево, община Аксаково. Заедно с тях работел и св. Анко Панайотов – младши полицейски инспектор при РУП Аксаково, който бил с друг служебен автомобил – л.а. „Опел Астра” с ДК № В 8635 РА.

Около 16 часа на същата дата, в посока гр. Варна – гр. Девня се движел л.а. „Опел Астра” кабриолет, лилав на цвят, с ДК № В 3849 СТ, управляван от подс. М.А., известен сред познатите си, като Сюлейман. В управляваният от него автомобил се возели св. Сийка Христова,Иван А. и Йорданка Асенова. Подсъдимият не бил включил светлините на управлявания от  него автомобил, съгласно задължителното изискване на чл. 70 ал. 3 от ЗДП, което нарушение било законово основание да бъде спрян за проверка и да му бъде съставен акт от контролните органи. Поради това полицейския служител, св. Маринов, подал сигнал със стоп-палка на подсъдимия да отбие вдясно и спре. Подаденият не спрял, а завил наляво, като влязъл на паркинга за музея. Полицейските служители го последвали с двата патрулни автомобила, при което автомобилът управляван от подсъдимия напуснал паркинга за музея и се отправил към намиращата се в близост чешма. Полицейските служители отново го последвали, като подали звукова сигнализация. Тогава подсъдимият спрял, свидетелите Маринов и Енев подходили към автомобила и проверили самоличността на намиращите се в автомобила. Тъй, като се намирали на тесен горски път, разпоредили на подсъдимия да слезе до чешмата, където имало повече място, където да му бъде извършена обстойна проверка.

Подсъдимият се подчинил и спрял автомобила в района на чешмата, където отишли и полицейските служители. Свидетелят Анко Панайотов останал в полицейския автомобил. Подсъдимият отишъл до патрулния автомобил с ДК№ В 3613 РС, в който били свидетелите Маринов и Енев, като подходил от дясната страна където бил седнал св. Маринов. Вратите на служебния автомобил били затворени, полицейските служители и подсъдимия разговаряли през отворения прозорец. При извършената проверка, било констатирано, че подсъдимия не носел контролния талон към СУМПС. Свидетелят Маринов уведомил подсъдимия, че за това ще му бъде съставен акт за установяване на административно нарушение, както и за това, че управлява автомобила без да е включил светлините и извадил кочана с бланките за установяване на адм. Нарушение. Тогава подсъдимия се навел към отворения прозорец, помолил да не му бъде съставян акт, казал, че ще почерпи с кола и кафе и хвърлил през отворения прозорец две банкноти от по десет лева., които паднали на пода на автомобила, пред предната дясна седалка.

Свидетелите Маринов и Енев веднага слезли от автомобила, задържали подсъдимия, като му сложили белезници. Веднага подали сигнал в РУП Аксаково за случилото се и запазили местопроизшествието.

Свидетелят Маринов съставил АУАН с бланков № 604901/13.08.2014г, за констатираните нарушения по чл. 70 ал. 3 и чл. 100 ал. 1 т. 1 от ЗДвП.

При проведения оглед на местопроизшествие, от пода пред предна дясна седалка на служебния автомобил били иззети два броя банкноти, сгънати една в друго с номинал десет лева - серия ЮА № 8374052, емисия 1999 година и серия БИ № 2629923, емисия 2008 година.

От назначената и приета от съда съдебно-техническа експертиза, било установено, че иззетите банкноти са истински парични знаци, образец на Р България.

Приетата фактическа обстановка се установява от събраните на досъдебното производство доказателства, а именно: обясненията на подсъдимия, показанията на разпитаните на досъдебното производство свидетели; заключенията по назначената на досъдебното производство съдебно-техническа експертиза; писмените доказателства - материалите от досъдебното производство - съобщение за извършено престъпление от ОХ, протоколи за претърсване и изземване, свидетелство за съдимост;

Като цяло така изброените доказателства се подкрепят и допълват взаимно.

След като прецени всички доказателства, релевантни за делото, съгласно чл. 14 от НПК, поотделно и в тяхната съвкупност, съдът призна за виновен подсъдимия М.М.А. в това, че

на 13.08.2014г., около 16:00 часа, на черен път до паркинга на природен комплекс „Побити камъни" в землището на село Слънчево, общ. Аксаково, обл. Варна, дал на длъжностни лица, полицейски орган при РУП -Аксаково - Янко Жеков Енев - старши полицай, водач на патрулен автомобил в група „Охранителна полиция" и Марин Валентинов Маринов - старши полицай в група „Охранителна полиция" дал подкуп - 2 броя банкноти с номинал всяка по 10 лева, серия ЮА № 8374052, емисия 1999 година и серия БИ № 2629923, емисия 2008 година, за да не извършат действия по служба — да не съставят акт за установяване на административно нарушение с бланков № 604901/13.08.2014г. за установените нарушения на чл. 70 ал. 3 от ЗДвП и чл. 100 ал. 1 т. 1 от ЗДвП,с което от обективна и субективна страна осъществил състав на престъпление наказуемо по чл.  чл. 304а от НК  

 

От обективна страна: изпълнителното деяние е осъществено чрез активни действия от подсъдимия спрямо полицейските служители – предложил им е сумата от двадесет лева, за да не му съставят акт.

От субективна страна: деянието е извършено от подсъдимия при условията на пряк умисъл  - съзнавал е обществено опасния характер на извършеното деяние, предвиждал е настъпването на общественоопасните последици и е искал, целял, тяхното настъпване.

Причини за извършване на деянието –  незачитане на установения в страната правов ред.

За да наложи наказание на подсъдимия А. съдът прецени степента на обществена опасност на деянието – сравнително висока и дееца – сравнително ниска, взе предвид смекчаващите отговорността обстоятелства – не е осъждан, добри характеристични данни, тежко семейно положение, както и липсата на отегчаващи обстоятелства.

Всичко изложено по-горе, мотивира състава на съда да определи наказание на подс. А. при превес на смекчаващите вината обстоятелства, а именно лишаване от свобода за срок от една година и шест месеца, което предвид императивното задължение на съда за приложението на чл. 58а от НК, произтичащо от разпоредбата на чл. 373 ал. 2 от НПК, намали с една трета и наложи наказание на основание

на основание чл. 304а от НК, вр. чл. 58а от НК, ЛИШАВАНЕ ОТ СВОБОДА за срок от ЕДНА ГОДИНА, изпълнението на което на осн.чл.66, ал.1 от НК ОТЛАЖИ  с изпитателен срок от ТРИ ГОДИНИ, считано от влизане в сила на присъдата, както и ГЛОБА в размер на 500 лв.

  На основание чл. 307А от НК, съдът  ОТНЕ В ПОЛЗА НА ДЪРЖАВАТА предмета на престъплението - 2 броя банкноти с номинал всяка по 10 лева, серия ЮА № 8374052, емисия 1999 година и серия БИ № 2629923, емисия 2008 година, намиращи се на съхранение в СЖ „Експресбанк" АД – Варна.

 

С присъдата съдът е ОСЪДИЛ подс. А. да заплати направените по делото разноски  в размер на 81,44 лв. в полза на Държавата, по сметка на ОД на МВР Варна.

 

Според състава на съда за постигане целите на генералната и най-вече на специалната превенция не е необходима така определеното наказание да бъде изтърпяно ефективно.

 

Водим от горното, съставът на ВАРНЕНСКИЯ ОКРЪЖЕН СЪД постанови присъдата си.

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: