Решение по дело №149/2020 на Административен съд - Видин

Номер на акта: 190
Дата: 11 ноември 2020 г. (в сила от 11 ноември 2020 г.)
Съдия: Антония Благовестова Генадиева
Дело: 20207070700149
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 15 септември 2020 г.

Съдържание на акта Свали акта

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД – ВИДИН

РЕШЕНИЕ № 190

гр. Видин, 11.11.2020 г.

В ИМЕТО НА НАРОДА

Административен съд – Видин,

 административнонаказателен състав

в открито заседание на тттридесетиддвадеседва

деветнадесети октомври

през две хиляди и двадесета година в състав:

Председател:

Антония Генадиева

Членове:

Биляна Панталеева

Росица Славчева

при секретаря

Мария Иванова

и в присъствието

на прокурора

К.К.

като разгледа докладваното

от съдия

Антония Генадиева

 

 Касационно АНД №

149

по описа за

2020

година

и за да се произнесе, съобрази следното:

Делото е образувано по жалба с правно основание чл.63,ал.1,изр. ІІ - ро от ЗАНН, подадена от Е.Ц.П. *** против решение № 170 / 28.07.2020г. по АНД № 600/2020г. по описа на Районен съд – Видин, с което е потвърдено НП № 20 – 0953 – 000306/ 20.03.2020г. на Началник група, сектор ПП при ОД МВР – Видин, с което на касатора на основание чл.175,ал.3 от Закона за движение по пътищата /ЗДвП/ са наложени административни наказания „глоба“ в размер на 200 лева и „лишаване от право да управлява МПС“ за срок от 6 месеца.

В жалбата се развиват съображения, че решението на ВРС е незаконосъобразно. Твърди се от касатора, че ВРС е постановил едно незаконосъобразно и неправилно решение, тъй като то е постановено при съществени нарушения, както на процесуалните, така и на материалните норми.

Иска се да бъде отменено решението на ВРС и бъде постановено ново, с което да бъде отменено НП.

Ответната по касационната жалба страна оспорва същата и моли съда да не я уважава.

Представителят на Окръжна прокуратура – гр.Видин дава заключение, че жалбата е неоснователна и не следва да бъде уважавана.

Административният съд, от събраните по делото писмени и гласни доказателства, преценени поотделно и взети в тяхната съвкупност и като взе предвид доводите на страните и посочените касационни основания в жалбата, прие за установено следното :

Жалбата, като подадена в срока, е процесуално допустима.

Разгледана по съществото си, същата е неоснователна.

Обстоятелствата установени във фактическата обстановка, която районният съд е приел се споделят и от Административният съд.

Не се спори, че на 03.03.2020г. в гр.Видин, П. е управлявал товарен автомобил – „Мерцедес Спринтер” с рег. № HOL 40 A, с изтекъл срок. На жалбоподателя е съставен АУАН, за това, че управлява автомобил, който не е регистриран по надлежния ред, както и че регистрационните му табели са с изтекъл срок. Свид. Иванов констатирал описаното нарушение и му съставил АУАН. АУАН обаче бил изпратен на РП Видин.

С Постановление от 18.03.2020г. прокурор от РП – Видин е отказал да образува досъдебно производство за извършено престъпление от общ характер и е изпратил преписката на административнонаказващия орган. Във връзка с горното на 20.03.2020г. Началник група, сектор ПП при ОД МВР – Видин изготвя и Наказателно постановление № 20 – 0953 – 000306/ 20.03.2020г., с което на жалбоподателя за нарушение на чл.140,ал.1 от ЗДвП е наложено административно наказание на основание чл.175,ал.3 от ЗДвП – „глоба“ в размер на 200 лева и “лишаване от право да управлява МПС за срок от 6 месеца”.

Във връзка с наложеното административно наказание по чл.175,ал.3 от ЗДвП и въз основа на така приетата фактическа обстановка, Видинският районен съд е приел, че Е.П. е осъществил от обективна и субективна страна състава на административно нарушение по чл.140,ал.1 от ЗДвП, поради което и правилно му е наложено описаното по – горе наказание.

Административен съд - Видин споделя становището на Районен съд - Видин по следните съображения :

При така установената фактическа обстановка, според съда касаторът е осъществил от обективна и субективна страна състава на административното нарушение по чл.140,ал.1 от ЗДвП. От обективна страна той е управлявал автомобил, който не е бил регистриран по надлежния ред и с регистрационни табели с изтекъл срок. От субективна страна нарушението е извършено умишлено.

Изпълнителното деяние на нарушението по чл.140,ал.1 от ЗДвП е управлението на нерегистрирано МПС, което обстоятелство не се оспорва по делото.

За административно нарушение по чл.175,ал.3 от ЗДвП се предвижда наказание глоба в размер от 200 до 500 лева и лишаване от право да управлява МПС за срок от 6 до 12 месеца.

Така описаните обстоятелства не се оспорват по делото. Навежда се единствения довод, че водачът е управлявал въпросния автомобил, за да му бъде извършена регистрация в КАТ, по нареждане на работодателя си. Причините за извършването на нарушението обаче могат да се вземат предвид само във връзка с размера на наказанието, но не оневиняват извършителя. Това е сторено от наказващия орган, който е наложил наказанията в минимален размер, както глобата, така и лишаването от правоуправление. Следователно при налагането на санкциите са взети предвид, както тежестта на извършеното нарушение от нарушителя, така и липсата на доказателства за имотното му състояние. Наложените наказания са съобразени с разпоредбата на чл.27,ал.2 от ЗАНН.

Неоснователни са твърденията на касатора, че въззивната инстанция не е взела предвид посочените в жалбата мотиви за отмяна на НП. От една страна при постановяване на решението си ВРС се е съобразил със събраните по делото доказателства и с представената от административно – наказващият орган преписка, а от друга страна в решението си съдът е взел предвид спазването на всички процесуални норми в конкретното административнонаказателно производство. Прието е, че не са налице съществени процесуални нарушения, които да доведат до отмяната на НП.

Що се касае до твърденията на касатора П. за допуснати в производството пред ВРС съществени нарушения на процесуалните правила, които са довели до нарушаване на правото му на защита, то настоящата инстанция намира същите за неоснователни. Както в АУАН, така и в НП са описани ясно и точно фактите и обстоятелствата, свързани с нарушението, като те съдържат всички изискуеми реквизити, съобразно ЗАНН. Не е налице и нарушение на чл.33,ал.1 от ЗАНН, тъй като с Постановление за отказ, РП Видин е отказала образуването на досъдебно производство за извършено престъпление от общ характер, с мотива, че извършеното от дееца деяние осъществява признаците на административно нарушение, а не на престъпление от общ характер. Последното е посочено в постановлението за отказ за образуване на досъдебно производство и не оставя съмнение за мотивите, противно на твърдението на касатора. Постановлението на РП Видин е приложено към административнонаказателната преписка и се съдържа по делото. В този смисъл и в случая е приложена разпоредбата на чл.36,ал.2 от ЗАНН.

Ясно и точно е описано в НП, че с оглед изтеклият срок - на 26.02.2020г., на временните регистрационни табели, към 03.03.2020г., те вече не са били валидни, което обстоятелство не се оспорва от нарушителя. Управлението на автомобил с изтекъл срок на валидност на временните регистрационни табели е равнозначно на управление на МПС, което не е регистрирано по надлежния ред. Последното от своя страна осъществява фактическия състав на нарушението по чл.140,ал.1 от ЗДвП и води до налагане на наказание по чл.175,ал.3 от същия закон. Последното е достатъчно за квалифициране на деянието, поради което и съдът не намира за необходимо да анализира разпоредбите на Наредба № I – 45 / 24.03.2000г., издадена на основание чл.140,ал.2 от ЗДвП.

Независимо, че табелите за временно движение са изтекли на 26.02.2020г., а нарушението е установено на 03.03.2020г., касационната инстанция намира за неоснователно твърдението, че деянието е маловажно. При тълкуване на разпоредбата на чл.28 от ЗАНН, следва да се съобразят същността и целите на административно -наказателното производство, уредено в ЗАНН, като се има предвид и субсидиарното приложение на НК и НПК. Налагането на санкция е строго нормирана дейност, респ. в съответствие със закона наказващият орган е длъжен да отграничи „маловажните“ случаи на административни нарушения от нарушенията, обхванати от чл. 6 от ЗАНН.

Критериите за маловажност на случая следва да се преценят през призмата на вредните последици, конкретните обстоятелства и степента на обществена опасност. В случая, конкретните нарушения на правила за движение по пътищата не могат да се определят като такива с ниска степен на обществена опасност в сравнение с обикновените случаи на нарушения от съответния вид. Типичните случаи на нарушение от този вид са именно такива от вида на извършеното. При установено ясно и категорично задължение на водача за управление на регистриран автомобил, конкретните обстоятелства при извършване на нарушението от страна на касатора не могат да имат превес пред безспорно установеното съзнателно неизпълнение на тези задължения. Водачите на МПС, които управляват автомобили по пътищата, отворени за обществено ползване, следва да имат повишено внимание и да изпълняват стриктно задълженията си като водачи, предвид, че с поведението си биха могли да причинят увреждане на здравето и да застрашат живота на останалите участници в движението. Ето защо неизпълнението на предписаните норми за поведение и нарушаването на правилата за движение по пътищата, не може да се квалифицира като маловажно. По делото не е доказано наличието на обстоятелства, при които би могло да се изключи обществената опасност на конкретното деяние. А нейната степен е израз не само на степента, в която деянието засяга обществените отношения като цяло, а и на степента, в която то може обективно да ги засегне. В този смисъл всяко съзнателно неизпълнение на установено в закона задължение, нарушава установения правов ред и съставлява виновно неизпълнение на това задължение. Ето защо и на тези основания конкретно извършеното деяние не може да се квалифицира като маловажно такова.

Според настоящият съдебен състав не са налице основания за отмяна на решението на ВРС.

Обжалваното решение е допустимо, валидно и съответства на материалния закон.

При това положение и с оглед горните съображения, Съдът намира, че НП е законосъобразно и правилно, поради което следва да бъде оставено в сила.

 

 

 

 

Водим от горното и на основание чл.63,ал.1, изр. ІІ - ро от ЗАНН във вр. с чл.208 АПК, Административен съд - Видин

 

                       Р  Е  Ш  И  :

 

ОСТАВЯ В СИЛА решение № 170 / 28.07.2020г. по АНД № 600/2020г. по описа на Районен съд – Видин, с което е потвърдено НП № 20 – 0953 – 000306/ 20.03.2020г. на Началник група, сектор ПП при ОД МВР – Видин, с което на Е.Ц.П. *** за нарушение на чл.140,ал.1 от Закона за движение по пътищата са му наложени административни наказания „глоба“ в размер на 200 лева и „лишаване от право да управлява МПС“ за срок от 6 месеца на основание чл.175,ал.3 от ЗДвП.

Решението не подлежи на обжалване.

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                                   ЧЛЕНОВЕ: 1.

 

                                                                                     2.