Решение по дело №717/2020 на Районен съд - Пещера

Номер на акта: 260152
Дата: 4 ноември 2020 г. (в сила от 26 ноември 2020 г.)
Съдия: Атанаска Стоянова Павлова
Дело: 20205240100717
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 29 юни 2020 г.

Съдържание на акта Свали акта

РЕШЕНИЕ № 260152

гр. Пещера, 04.11.2020 г.

В    И М Е Т О   Н А    Н А Р О Д А

 

ПЕЩЕРСКИ РАЙОНЕН СЪД, четвърти граждански състав, в открито съдебно заседание на седми октомври през две хиляди и двадесета година, в състав:

ПРЕДСЕДАТЕЛ: Атанаска Павлова

 

при секретаря Е. М., като разгледа докладваното от съдията Павлова гр.д. № 717 по описа на съда за 2020 година и за да се произнесе взе предвид следното:

 

Предявен е иск от  Д.М.Я., ЕГН **********,***6, против Комплекс за социални услуги за деца и семейства, Център за настаняване от семеен тип за деца без увреждания-южно крило при Община Брацигово, ЕИК *********, със седалище гр. Брацигово,ул.“Трети март“№57,  представлявано от Вр. И.Д.Директор КСУДС –З. Н..

Твърди в първоначалната си искова молба и последващото уточнение, че работила при ответника на длъжността детегледачка в КСУДС, ЦНСТДБУ, на пълно работно време от 8 часа . Твърди, че на дата 25.04.2020г. е била на смяна от 12.30 до 20,30 часа. Твърди, че е  издадена Заповед № 02-12/25.06.2020 г. връчена й на 26.06.2020г.  с която й е наложено дисциплинарно наказание – „забележка“ .

Счита, че издадена Заповед № 02-12/25.06.2020 г. на Вр. И.Д.Директор КСУДС –З. Н.,  е неправилна, нищожна, незаконосъобразна и немотивирана със следните причини:

1.Като нарушение на трудовата дисциплина е посочено основание за издаване на заповедта чл.187, ал.1 т.10 от КТ . Твърди че не била съгласно с констатациите по заповедта  „ че по време на дежурство в столовата в комплекса не е спазила изискванията за въдворяване на ред в столовата и е позволила на деца на играят с топка по време на вечеря“, както и че не била допускала да се играе футбол в столовата нито по време на вечеря, нито по което и да е друго време. Твърди, че не са посочени кои точно разпоредби са нарушени с описаното повеД.е. Твърди, че не била запозната с подобни задължения в длъжностната си характеристика.

2.   Твърди че заповедта не била мотивирана, както и че е издадена извън преклузивния срок,  съгласно чл. 194 от КТ, който бил два месеца и към датата на заповедта бил изтекъл.

 3. Твърди, че била нарушена процедурата  на чл.193  от КТ , тъй като не била изслушана преди връчването на заповедта, като не са й били даД. срок да даде писмени обяснения.  Нарушена била процедурата по налагане на дисциплинарно наказание съгласно чл. 189 ал.1 от КТ.

4. Твърди че  заповедта е нищожна , тъй като е издадена от некомпетентен орган. Твърди и  че към датата на съставянето й  вр.и.д. директор – З. Н.била в болнични.

Твърди че не била изяснена фактическата обстановка, както не било отчетено тежестта на нарушението.

Твърди че наложеното наказание не отговаря тежестта на описаното в заповедта деяние. Моли за отмяна на наложеното му дисциплинарно наказание „Забележка“. Прави доказателствени искания.

В срока за отговор по чл.131 от ГПК е постъпил такъв от ответника Комплекс за социални услуги за деца и семейства, Център за настаняване от семеен тип за деца без увреждания-южно крило при Община Брацигово , ЕИК *********, със седалище гр. Брацигово,ул.“Трети март“№57,  представлявано от Вр. И.Д.Директор КСУДС –З. Н., чрез адв. Б.. Оспорва по основание предявения иск. Твърди, че заповедта е мотивирана и обоснована. Твърди, че е спазен срока за налагане на дисциплинарно наказание, както и че са искани обяснения от ищцата. Твърдят, че ищцата е запозната с длъжностната си характеристика.Прави доказателствени искания.

 

Съдът, като взе предвид изложените в исковата молба съображения и становищата на страните и като обсъди съгласно чл.12 ГПК събраните по делото писмени доказателства, прие за установено от фактическа и правна страна следното:

Между страните няма спор, че ищцата е работила на безсрочен трудов договор при ответника, на пълно работно време от 8 часа, на длъжност „детегледачка“ с място на работа Комплекс за социални услуги за деца и семейства, Център за настаняване от семеен тип за деца без увреждания/ КСУДС, ЦНСТДБУ / - южно крило, Брацигово.

Обжалвана е Заповед № 02-12-/25.06.2020г. издадена от вр.из.д.Директор КСУДС, връчена на ищцата на дата 26.06.2020г. в 7:59 часа, с която на основание чл. 195 ал.1 и чл.188 т.1 от  КТ във вр. чл. 187 т.10 й е наложено дисциплинарно наказание“Забележка“ за това че „ на 25.04.2020г.  по време на дежурство в столовата на комплекса госпожа Я. не е спазила изискванията за въдворяване на ред в столовата и е позволила на деца да играят с топка вътре по време на вечеря“.

 

От приетия по делото Трудов договор № 02/27.01.2020г., и длъжностна характеристика за длъжността „детегледач“, се установява, че ищцата е подписала че се е запознала със задълженията си като „детегледач“ като в раздел Задължения, т.10,т. 13 и т. 14, е предвидено да взема участие в процеса при хранене, спазва правилата по охрана на труда, санитарно хигиенните и противопожарните изисквания, както и проявява разумна и конструктивна инициатива при изпълнение на служебните си задължения. Спазва и всички задължения вменени й с чл. 126 КТ и от Правилника за вътрешния трудов ред.

 

Прието е по делото Писмо –искане- с изх. № 040/27.04.2020г.  от работодателя  до ищцата с искане за представяне на обяснения относно – „ситуация касаеща игра с топка  на 25.04.2020г. по време на вечеря в столовата от потребителите Мариан Асенов и С. Костов.“ Даден й е срок от 3 работни дни за писмени обяснения.

Искането не е връчено на ищцата, тъй като ищцата е отказала да го получи на дата 27.04.2020г., удостоверено с подписа на един свидетел.

Издадена е Заповед № 02-12-/25.06.2020г. издадена от вр.из.д.Директор КСУДС, връчена лично на ищцата на дата 26.06.2020г. в 7:59 часа, като едновременно с това са се подписали и двама свидетели, че ищцата отказва да я получи.

От приетата по делото Книга за регистриране на заповедите на директора в КСУДС , е видно че заповедта е регистрирана в книгата под същия номер и дата- а именно от дата 25.06.2020г.

От приетата по делото длъжностна характеристика на длъжността Директор на КСУДС, заповед № РД-575/18.11.2019г. на Кмета на Община Брацигово, с установява, че представляващия работодателят – Зорка Я. е била назначена на длъжността Директор в КСУДС Брацигово, до заемане на длъжността с конкурс, като е упълномощена със Заповед № РД-657-3/18.12.2019г. на кмета да образува производства по налагане на дисциплинарни наказания за персонала в КСУДС след съгласуване с кмета.

От приетата по делото разчетно- платежна ведомост, вр.из.д. директор КСУДС към датата на издаване на оспорваната заповед не е била в платен годишен отпуск , нито в отпуск по болест през месец юни на 2020 година.

Приет е по делото Правилник за вътрешния трудов ред в КСУДС, утвърден от Кмета на Община Брацигово, в чл. 23 т.3 е предвидено като задължение за работниците да спазват изискванията за здравословни и безопасни условия на труд, техническите и технологични правила, правилата за безопасност на труда, и противопожарната безопасност, както и всички други вътрешни правила действащи в КСУДС.

 

Разпитани са по делото и свидетелите С. К., Д. В. и И. К..

Св. К. депозира показания, че на дата 25.04.2020г. слязъл със друго дете от центъра -С.с топка в столовата да вечерят. Долу в столовата бил Мариан Асенов,  както и готвачката, леля Д., и ищцата Д.Я.. Твърди че топката се била търкулнала и Мариан му я върнал с лек шут, като топката се търкаляла по пода. След това я взел и я оставил до вратата, нищо не било счупено, никой не бил ударен. Твърди, че г-жа Я. му се скарала, той се извинил и седнал да се храни. Твърди, че г-жа Я. никога не им е разрешавала да играят с топка в столовата

Св. Д. В., готвачка в дома, депозира показания, че същия ден била на смяна, и раздавала вечерята на шубера. Видяла едно от децата М.с топка в ръка , топката паднала и той я подритнал към И./ така казвали на св.С. К., още М.- бел.м./. Имало е и други деца като  г- жа Я. им е раздава хляба, вечеряли. Други деца не са ритали топката,  не е имало нищо счупено, никой не е бил ударен. Твърди, че г-жа Я. се обърнала и отишла към тях, като след това влязла в кухнята и когато отново се върнала в столовата нямало вече топка. Твърди, че възпитателя си отговарял за храната и децата.

Разпитана е и св. И. К., социален работник в дома, отговаряла в този ден за пропусквателния режим. Запомнила този ден с това, че имало проблем с почистването на столовата, но не е разбрала нищо за инцидент с топка. Видяла Мариан да излиза от столовата с топка, тъй като била влезнала в  коридора на дома. В последствие при очната ставка твърди, че видяла Мариан да излиза с топка , тъй като била на беседката.

Съдът кредитира показанията на св. В. и К., доколкото и двамата са възприели обстоятелства от деня който се сочи в заповедта, като не кредитира показанията на св. К., тъй като освен че не знае и не е присъствала в столовата, даде и противоречиви показания къде се е намирала и кой е излязъл с топка от столовата.

 

Предявен е конститутивен иск с правно основание чл. 357, във вр. чл. 188, т. 1 от КТ.

По отношение на възражението, че не са искани обяснения от ищцата , то от събраните по делото доказателства се установи, че изискванията на чл. 193, ал. 1 КТ са спазени, доколкото е несъмнено установено по делото, че преди издаване на процесната заповед от ищцата са били поискани обяснения в разумен срок - достатъчен, с оглед конкретните данни. Ищцата е отказала да подпише и отказът й е бил удостоверен с един свидетел. Срокът за даване на обяснения е спрял да тече на 28.04.2020 г. с излизането на ищцата в болничен,  като след връщането й на работа на 12.05.2020 г. ищцата е имала възможност при желание да даде обяснения преди налагането на дисциплинарното наказание на 25.06.2020г. в поисканите й обяснения е следвало да даде такива по отношение на следното обстоятелство – „ситуация касаеща игра с  топка 25.04.2020г. по време на вечеря в столовата от потребителите Мариан Асенов и С. К..“ Следователно се налага изводът, че на ищцата е била предоставена реална възможност да упражни правото си на защита съгласно чл. 193 ал. 1 от КТ, но в заповедта е посочено като нарушение – „невъдворяването на ред в столовата“ , което не е посочено в исканите обяснения. Поради което  съдът намира , че работодателят не е изпълнил задължението си да поиска обяснения във връзка с образувано дисциплинарно производство по отношение на конкретно нарушение. Освен това исканите обяснения не са подписани от ищцата, а от един свидетел, който се е подписал само с инициали и фамилия и подпис, поради което реално документиран отказ не е оформен. Следва да се посочат трите имена и длъжността на свидетеля, последното не е сторено.

По отношение на възражението, че е спазен преклузивния срок за налагане на наказанието, то съдът го намира за неоснователно, предвид че заповедта е издадена на 25.06.2020г., а нарушението е от дата 25.04.2016г., тоест спазен е срока по чл. 194 ал.1 от КТ.

 

Заповедта е издадена от работодателя, а именно от вр.изп.д. Директор КСУДС, който е бил на работа в деня на издаването й и  който съгласно чл. 192, ал. 1 КТ е органът, който налага дисциплинарни наказания.

Процесната заповед е мотивирана и е издадена в съответствие с изискванията на чл. 195, ал.1 от КТ. Подробно са описани с конкретна фактология- по време, място и начин съставът на нарушенията, които са описани със своите обективни признаци. Оттук следва категоричния извод, че процесната заповед е мотивирана.

Заповедта обаче е следвало да се издаде след съгласуване с Кмета на Община Брацигово, за което липсват каквито и да било данни.  Предвид на което настоящия съд намира, че не е спазена процедурата по издаването на заповедта, регламентирана с изричното пълномощно от страна на Кмета/л.60/.  Последното е опорочило категорично процедурата по издаването на оспорваната заповед.

В случая съдът намира за основателно и възражението на ищцата, че извършеното от нея не съставлява нарушаване на трудовата дисциплина, както и не се сочи кой нормативен акт е нарушение, респ. кое задължение не е изпълнила.

От събраните по делото писмени и гласни доказателства се установява, че на първо място изложената от работодателя фактическа обстановка не отговаря на действителността, тъй като игра на топка в столовата не е имало, а еднократно действие по връщането й на притежателя, като след намеса на ищцата е било преустановено каквото и да било действие с тази топка. Освен това и св. К., и св. В. установиха, че след намеса на ищцата е преустановено подаването на топка. Липсват данни за други нарушения от страна на ищцата Я..

На следващо място следва да се посочи, че „въдворяване на ред„ като конкретно посочено задължение липсва в длъжностната характеристика на ищцата, както и в Правилника за вътрешния трудов ред.  В случая обаче след именно намесата на ищцата е бил „въдворен ред“. Други би било ако въпреки нейната намеса това не е станало или същата го е допуснала въпреки, че го е възприела. Не на последно място не се сочи, ищцата Я. да е имала задължение да пропуска в столовата само деца без топка или допускането им е  било изрично забранено от ръководството. Няма доказателства в този смисъл.  В контекста на изложеното са и свидетелските показания на св. В., която каза, че ищцата Я. е била вътре в столовата и е била заета с организацията по вечерята, раздавала е хляб на децата. Наред с това св.В. каза и че това било задължение на възпитателите, а ищцата е детегледач, а св. К. пък отговаряла за пропусквателния режим. В случая ищцата е изпълнила задълженията си визирани в длъжностната й характеристика- да вземе участие в процеса при хранене, спазва правилата по охрана на труда, санитарно хигиенните и противопожарните изисквания, както и да проявява разумна и конструктивна инициатива при изпълнение на служебните си задължения. В случая ищцата е изпълнила задълженията си.

От съвкупната преценка на събрания в процеса доказателствен материал следва да се приеме, че искът по чл. 357, ал.1 КТ във вр. с чл. 188, т.1 от КТ е основателен - работодателят не е установил в процеса по пътя на пълно и главно доказване, че ищцата е допуснала нарушения на вменените й трудови задължения, за които е наказана с дисциплинарно наказание „Забележка“, както и не установи спазването на процедурата по издаването на заповедта , а именно съгласуването й с кмета, както и искането на обяснения съобразно чл. 193 от КТ. Следователно заповедта за налагане на дисциплинарно наказание е незаконосъобразна и подлежи на отмяна.

По отношение на разноските:

Доколкото решението е постановено в полза на лице, освободено от заплащане на държавна такса, съгласно чл. 83, ал. 1, т. 1 от ГПК, на основание чл. 78, ал. 6 от ГПК ответникът следва да бъде осъден да заплати в полза на Районен съд - Пещера сумата от 50,00 лв., представляваща дължима държавна такса за разглеждане на делото пред първата инстанция, определена съгласно чл. 3 от Тарифата за държавните такси, които се събират от съдилищата по ГПК. Ищцата е претендирала и доказала разноски пред първата инстанция в размер на сумата от 400,00 лв., представляваща заплатено адвокатско възнагражД.е, като не е направено възражение за прекомерност на адвокатското възнагражД.е от процесуалния представител на ответника, съгласно чл. 7, ал. 1, т. 1 и чл. 7, ал. 8 от Наредба № 1 от 9 юли 2004г. , поради което следва да й бъдат присъД.. На основание чл. 78, ал. 1 от ГПК разноските следва да бъдат възложени в тежест на ответника.

 

 

 

 

 

 

            Така мотивиран, Пещерският районен съд

 

                                              Р Е Ш И:

 

 ОТМЕНЯ Заповед № 02-12/25.06.2020г., издадена от Вр.из.д.Директор З. Н., представляваща  Комплекс за социални услуги за деца и семейства, Център за настаняване от семеен тип за деца без увреждания - южно крило,Община  Брацигово,  с която на основание чл. 188, т. 1, във вр. чл. 187, т.10 от КТ на Д.М.Я., ЕГН **********,***6, е наложено дисциплинарно наказание „Забележка“.

            ОСЪЖДА Комплекс за социални услуги за деца и семейства, Център за настаняване от семеен тип за деца без увреждания - южно крило, Община Брацигово, представлявано от Вр.из.д.Директор З. Н.,  на основание чл. 78, ал. 6 от ГПК, да заплати в полза на Районен съд - Пещера сумата от 50,00 лв., дължима държавна такса за разглеждане на делото пред първата инстанции.

ОСЪЖДА Комплекс за социални услуги за деца и семейства, Център за настаняване от семеен тип за деца без увреждания - южно крило,
Община  Брацигово, представлявано от Вр.из.д.Директор З. Н.на основание чл. 78, ал. 1 от ГПК, да заплати на Д.М.Я., ЕГН **********,***6,  сумата в общ размер на 400,00 лв., 
представляваща разноски за адвокатско възнагражД.е.

 

 

Решението подлежи на обжлаване в двуседмичен срок от получаване на съобщението за изготвянето му пред Окръжен съд- гр. Пазарджик.

Да се връчи препис от решението на страните!

 

Районен съдия :