Определение по дело №1821/2019 на Районен съд - Силистра

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 14 февруари 2020 г.
Съдия: Люба Стоянова Стоилкова
Дело: 20193420101821
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 22 ноември 2019 г.

Съдържание на акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

№437

 

гр. Силистра, 14.02.2020 г.

Силистренският районен съд, гражданска колегия, в закрито съдебно заседание на четиринадесети февруари през 2020 г., в състав:

                                                                     ПРЕДСЕДАТЕЛ: ЛЮБА СТОИЛКОВА

разгледа докладваното  от районния съдия гр.д. № 1821 по описа на съда за 2019 г. и за да се произнесе, взе предвид следното:

 

ИЩЕЦЪТ Т.В.К., с ЕГН **********, с постоянен адрес ***, моли съда да постанови решение, с което да признае за установено по отношение на ответника, че е изплатил изцяло паричните задължения, предмет на издадения по ч.гр.д.№ 49/2018г. изпълнителен лист № 363/28.05.2018г. поради което вземането по него е изцяло погасено.

Твърди, че в периода месец март 2018г.- месец юни 2018г. е заплатил сумите по изпълнителния лист, но не може да представи доказателства за това, тъй като „Райфайзенбанк“ЕАД, чрез която е осъществил плащането отказва да му предостави доказателства за извършените транзакции, а издадените документи, установяващи факта на плащане, са повредени.

ОТВЕТНИКЪТ „А 1 БЪЛГАРИЯ“ЕАД, с ЕИК *********, е подал отговор, с който заявява, че предявените искове са недопустими и неоснователни. Твърди, че не е получил плащане на сумите, посочени в изпълнителния лист.

Съдът, като съобрази становищата на страните и сочените от ищеца писмени доказателства, прие за установено следното:

Няма спор между страните, че кредиторът „А1 БЪЛГАРИЯ“ЕАД се е снабдил с изпълнителен лист, за посочените в исковата молба суми, издаден след проведено заповедно производство по чл.410 от ГПК- ч.гр.д.№ 49/2018г. по описа на СРС. Изпълнителния лист срещу длъжника- ищец в настоящото производство е издаден на 28.05.2018г.

При това положение, той разполага с правната възможност да оспори вземането на кредитора по исков ред, когато се открият нови обстоятелства или нови писмени доказателства /чл.424 от ГПК/ или да оспори вземането чрез иск при вече образувано изпълнително производство /чл.439 от ГПК/, но не и с правната възможност, на която той се позовава – общата разпоредба на чл.124 от ГПК.

Исковата молба е нередовна, тъй като въз основа на изложените в нея обстоятелства не може да се даде точна правна квалификация на предявения иск- чл.424 или чл.439 от ГПК. Въпреки това, съдът счита, че не следва да провежда процедурата по чл.129 от ГПК, тъй като не е от значение коя от двете хипотези е налице. Това е така, понеже и при двете производството е недопустимо по следните съображения:

В конкретния случай Заповед за изпълнение № 116 по ч.гр.д. № 49 по описа на СРС за 2018 г., въз основа на която е издаден изпълнителният лист, по който е образувано изпълнителното производство срещу ищеца, е влязла в сила на основание чл. 416 ГПК – поради неоспорването й от длъжника, поради което инкорпорираните в нея вземания не са били предмет на исков процес, диренето по който приключва с даване ход на устните състезания между страните. В хода на съдебното дирене ответникът разполага с възможност да изтъкне всички настъпили до този момент факти, обуславящи недължимост на предявените спрямо него вземания, като след приключването му възраженията му в тази насока се преклудират и не могат да бъдат предмет на нов съдебен иск, включително и такъв по чл.424 от ГПК или по чл. 439 ГПК. В конкретния случай моментът, до който длъжникът би могъл да предизвика производство по разглеждане на неговите правоизключващи, правоунищожаващи, правопогасяващи и правоотлагащи възражения е края на предоставения му двуседмичен срок за подаване на възражение срещу заповедта за изпълнение, която обективира предявените спрямо него вземания. Фактите, включително и правопогасяващи такива, настъпили преди изтичането на двуседмичния срок по чл. 414, ал. 2 ГПК, не биха могли да послужат като основание на иска по чл.424 от ГПК или чл. 439 ГПК, тъй като са могли и е следвало да бъдат изтъкнати от длъжника в производството по чл. 422 ГПК, явяващо се продължение на процедурата по снабдяване с изпълнително основание на кредитора, резултат от възражението, което длъжникът е бил длъжен да подаде, ако е възнамерявал да се позове на тези факти.

В настоящото производство ищецът дори не се позовава на новонастъпили обстоятелства или факти. Като съобрази това, както и разрешението дадено в т.16 от ТР по т.д.№4/2013г. на ОСГТК , съдът счита, че производството по делото следва да се прекрати.

На основание чл.78,ал.4 от ГПК, ищецът дължи на ответника разноските по делото- 100 лева- юрисконсултско възнаграждение, определено от съда на основание чл.78,ал.8 от ГПК.

По тези съображения и на основание чл. 130 ГПК съдът

 

О П Р Е Д Е Л И:

 

ОСТАВЯ БЕЗ РАЗГЛЕЖДАНЕ исковата молба, предявена Т.В.К., с ЕГН **********, против „БДСК“ ЕАД и ПРЕКРАТЯВА производството по гр.д.№ 1821/2019г. по описа на СРС.

ОСЪЖДА Т.В.К., с ЕГН **********, ДА ЗАПЛАТИ на „БДСК“ ЕАД и ПРЕКРАТЯВА сумата от 100(сто) лева- разноски по гр.д.№ 1821/2019г. по описа на СРС.

Определението подлежи на обжалване пред СОС в  едноседмичен срок от получаване на съобщението.

 

 

 

                                                                       Районен съдия: …………………

                                                                                                /Л.Стоилкова/