Решение по дело №173/2020 на Районен съд - Карлово

Номер на акта: 94
Дата: 8 юли 2020 г. (в сила от 5 август 2020 г.)
Съдия: Анна Петкова Донкова Кутрова
Дело: 20205320200173
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 25 март 2020 г.

Съдържание на акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

 

Гр. Карлово, 08.07.2020 година

 

В  И М Е Т О  Н А  Н А Р О Д А

 

 

         КАРЛОВСКИ РАЙОНЕН СЪД, втори наказателен състав в публично съдебно заседание на осемнадесети юни две хиляди и двадесета година, в състав:

                  

ПРЕДСЕДАТЕЛ: Анна Донкова- Кутрова

 

с участието на секретаря Петя Василева, като разгледа НАХД № 173 по описа на Карловски районен съд за 2020 година, докладвано от съдията, за да се произнесе взе предвид следното:

         Производството е по реда на глава ІІІ, раздел V от ЗАНН.

         С наказателно постановление № ***година на Началника на група Пътен контрол при Р.н.М.К.н.Д.К.М., ЕГН ********** ***,  на основание чл. 175 ал. 3 пр. 1 от ЗДвП, е наложено административно наказание  глоба в размер на 200 лв. и лишаване от право да управлява МПС за срок от шест месеца за нарушение на чл. 140 ал. 1 от ЗДвП, както и са отнети 10 контролни точки на основание Наредба № Iз -2539 на МВР.

         Недоволно от наказателното постановление е останало наказаното лице и е депозирало жалба срещу него пред съда в законоустановения 7-дневен срок. Не оспорва извършване на нарушението, а размера на наложените му наказания, несъответни на обществената опасност и деянието и на материалното му състояние.  В съдебно заседание жалбоподателят не се явява.

         Ответната по жалбата страна – Р.н.М.К. редовно призована,  не изпраща представител.

         Жалбата е подадена в срок, срещу подлежащ на съдебен контрол акт, поради което и допустима.

         Разгледана от съда е основателна, макар и различни от изложените от жалбоподателя съображения.

         След като обсъди събраните по делото гласни и писмени доказателства, съдът намира за установено следното:

На 17.01.2020г. служителите н.Р.н.М.К.К. и П.. изпълнявали служебните си задължения по контрол на безопасността на движението. Около 23.45ч. в с. Р., Х.Б. №.спрели за проверка лек автомобил „Фиат Дукато“ с рег. № ***, управляван от жалбоподателя. Към моторното превозно средство имало прикачено ремарке за лек автомобил с рег. № *** с номер на рама ***. При сравнение на номерата на рамата на ремаркето и номера на рамата в талона, полицейските служители установили несъответствие, поради което извършили справка в системата на МВР, при която установили, че ремаркето, което било с номер на рама *** не е регистрирано в РБългария, а поставената на него табела е за друго ремарке. Водачът обяснил, че превозното средство е закупено същия ден и му била поставена друга табела с цел да го придвижат.

За констатираното от свидетеля К. бил съставен акт за установяване на административно нарушение бл. № 286461/17.01.2020г., в нарушението било квалифицирано по чл. 140 ал. 1 от ЗДвП.

         Възоснова на издадения АУАН, компетентният за това орган, съгласно чл. 189 ал. 12 от ЗДвП и Заповед № 8121з-515/14.05.2018г. на Министъра на вътрешните работи, Началникът на група Пътен контрол в Р.н.М.К. е издал обжалваното наказателно постановление, с което на жалбоподателя на основание чл. 175 ал. 3 пр. 1 от ЗДвП, е наложено административно наказание  глоба в размер на 200 лв. и лишаване от право да управлява МПС за срок от шест месеца за нарушение на чл. 140 ал. 1 от ЗДвП, тъй като управлява МПС, което не е регистрирано по надлежния ред. Обстоятелствата по извършване на нарушението са посочени по идентичен начин с тези в АУАН.

Като въззивна инстанция, настоящият съдебен състав следва да провери изцяло обжалваното наказателно постановление по отношение на неговата законосъобразност. Съдът намери, че същото страда от съществени пороци, касаещи задължителното му съдържание, поради което е незаконосъобразно и следва да бъде отменено, без да се изследва въпроса извършено ли е административното нарушение, квалификацията му,  както и размерът на наказанието.

Съгласно чл. 42 т. 5 и чл. 57 ал. 1 т. 5 и т. 6 от ЗАНН, както в акта, така и в наказателното постановление, следва да се съдържа описание на нарушението, като следва да бъдат посочени и законовите разпоредби, които са били нарушени. Законосъобразното издаване на наказателното постановление изисква пълно съответствие между деянието, вменено на нарушителя така, както е описано в акта и наказателното постановление, и посочените като нарушени правни норми, както и описаното деяние следва да се подведе под конкретна правна норма, съдържаща състав на административно нарушение. В случая в АУАН е прието, че жалбоподателят е нарушил чл. 140 ал. 1 от ЗДвП, като  е управлявал нерегистрирано по надлежния ред ремарке. Като правно основание за налагане на санкцията е възприета разпоредбата на чл. 175 ал. 3 пр. 1 от ЗДвП, предвиждаща административно наказание за водач, който управлява моторно превозно средство, което не е регистрирано по надлежния ред или е регистрирано, но е без табели с регистрационен номер. Легално определение на понятието „моторно превозно средство“ е дадено в §6 т.11 от ПР на ЗДвП, който дефинира моторното превозно средство като пътно превозно средство, снабдено с двигател за придвижване, с изключение на релсовите превозни средства. В § 6 т.17 на ПР на ЗДвП е дадено легално определение на ремарке, според което то е пътно превозно средство предназначено да бъде теглено от моторно превозно средство. Към ремаркетата се приравняват и полуремаркетата. Видно е, че законодателят прави разлика между моторно превозно средство и ремарке, а не ги приравнява. Видно от разпоредбата на чл. 175 ал. 3 пр. 1 от ЗДвП същата санкционира само водачи, управляващи нерегистрирани моторни превозни средства. Явно е, че законодателят е изключил ремаркетата от санкционирането по този ред, а законът не позволява разширително тълкуване. Действително регистрацията им е подобна на тази на моторните превозни средства, но ако волята на законодателя е била водачите им да се наказват по правилото на чл. 175 ал. 3 от ЗДвП, то за нуждите на посочената разпоредба ремаркетата биха били приравнени на моторните превозни средства подобно на приравняването на полуремаркетата на ремаркетата. Поради което не е следвало жалбоподателят да бъде санкциониран именно по посочената разпоредба, а наказателното постановление следва да се отмени.

По изложените мотиви КАРЛОВСКИ РАЙОНЕН СЪД

 

Р  Е  Ш  И

 

ОТМЕНЯ наказателно постановление № ***година на Началника на група Пътен контрол при Р.н.М.К. с което на Д.К.М., ЕГН ********** ***,  на основание чл. 175 ал. 3 пр. 1 от ЗДвП, е наложено административно наказание  глоба в размер на 200 лв. и лишаване от право да управлява МПС за срок от шест месеца за нарушение на чл. 140 ал. 1 от ЗДвП, както и са отнети 10 контролни точки на основание Наредба № Iз -2539 на МВР.

РЕШЕНИЕТО подлежи на обжалване от страните пред Административен съд – Пловдив в 14-дневен срок от получаване на съобщението за изготвянето му.

                                                                  РАЙОНЕН СЪДИЯ:

К.Б.