Разпореждане по дело №270/2020 на Административен съд - Русе

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 26 май 2020 г.
Съдия: Ивайло Йосифов Иванов
Дело: 20207200700270
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 26 май 2020 г.

Съдържание на акта Свали акта

                                     Р А З П О Р Е Ж Д А Н Е

                                                      

гр.Русе, 26.05.2020 г.

          Административен съд-Русе, I-ви състав, в закрито заседание на двадесет и шести май през две хиляди и двадесета година, в състав:

СЪДИЯ: Ивайло Йосифов

като разгледа докладваното от съдията адм.д. № 270 по описа за 2020 г., за да се произнесе, съобрази следното:

Производството е по чл.158, ал.1 от АПК.  

          Образувано е по жалба на А.М.К., понастоящем в Затвора гр.Враца, с която се иска да бъде прекратено изпълнението по изпълнителни листи, за които жалбоподателят счита, че са „неправомерно изискуеми“ и погасени по давност, по които било образувано изп.д. № 20208330400162 по описа на ЧСИ В.М., с район на действие ОС – Русе.

          Жалбата е нередовна, тъй като не отговаря на изискванията на чл.150, ал.1, т.5, т.6 и т.7 и чл.151, т.3 и т.4 от АПК.

          От нейното съдържание не става ясно кой е административният акт, който е предмет на жалбата, нито в какво се състоят неговите пороци. Отправеното до съда искане – да бъде прекратено изпълнението по изпълнително дело, образувано пред частен съдебен изпълнител, също не попада в компетентността на административния съд. Не е представен и документ за платена по сметка на съда държавна такса по т.2б, б.“а“ от Тарифа № 1 към Закона за държавните такси за таксите, събирани от съдилищата, прокуратурата, следствените служби и Министерството на правосъдието в размер на 10 лева.

          Жалбоподателя следва да има предвид, че според чл.436, ал.1 от ГПК компетентен да разгледа жалба срещу действията на съдебния изпълнител е окръжният съд по мястото на изпълнението, а не административния съд.

          На следващо място, ако жалбоподателят твърди, че не дължи плащане на сумите по изпълнителните листове, по които е образувано изпълнителното дело, поради погасяване на вземането по тях по давност или поради други причини, то той разполага с отрицателните установителни искове по чл.424 или чл.439 от ГПК, които следва да бъдат предявени отново пред гражданския съд – районен или окръжен, съобразно цената на иска.

          Това е така, дори и изпълнителното дело да е образувано за събиране на публични държавни и общински вземания, щом то е възложено на съдебен изпълнител – арг. от чл.163, ал.4 от ДОПК. В този случай материалноправната защита на длъжника, според съдебната практика, също ще се осъществява по реда на ГПК пред гражданския съд, тъй като ВКС и ВАС трайно приемат, че видът на изпълнителния процес (ГПК или ДОПК) определя и вида на защитата на длъжника.

По изложените съображения жалбата следва да бъде оставена без движение като на жалбоподателя бъдат дадени указания за отстраняване на констатираните нередовности.

          Така мотивиран, съдът

Р А З П О Р Е Д И:

          ОСТАВЯ БЕЗ ДВИЖЕНИЕ жалбата.

УКАЗВА  на жалбоподателя, в 7-дневен срок от съобщението, да отстрани констатираните недостатъци като:

-посочи кой е конкретния административен акт, който обжалва и кой е неговия издател;

-посочи какви са неговите пороци;

-формулира конкретно искане до съда;

-представи доказателства за заплатена по сметка на съда държавна такса в размер на 10 лева;

-представи жалбата и уточнението към нея с препис за връчване на насрещната страна.

При неизпълнение на дадените указания в срок жалбата ще бъде оставена без разглеждане, а производството по делото ще бъде прекратено.

Разпореждането не подлежи на обжалване.

 

 

                                                     СЪДИЯ: