Решение по дело №3076/2018 на Районен съд - Бургас

Номер на акта: 1422
Дата: 29 октомври 2018 г. (в сила от 15 декември 2018 г.)
Съдия: Тодор Димитров Митев
Дело: 20182120203076
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 4 юли 2018 г.

Съдържание на акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

№1422

 

гр.Бургас, 29.10.2018г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

 

 БУРГАСКИ РАЙОНЕН СЪД, 47–ми наказателен състав, в публично заседание на втори октомври две хиляди и осемнадесета година в състав:

                                                                     

          

                        РАЙОНЕН СЪДИЯ: ТОДОР МИТЕВ

 

при участието на секретаря Илияна Георгиева, като разгледа НАХД № 3076 по описа на БРС за 2018г., за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е образувано по повод жалба на В.Н.Д. с ЕГН: **********, против Наказателно постановление № 2595/06 от 10.01.2007г., издадено от Началник група към ОДМВР-Бургас, Сектор „Пътна полиция”, с което на жалбоподателя за нарушение на чл. 102, ал. 1 (ред. ДВ, бр. 43 от 26.04.2002 г.) ЗДвП, на основание чл.183, ал.4, т. 7, предл. 1 ЗДвП е наложено наказание „глоба” в размер на 40 лева.

С жалбата се моли за отмяна на атакуваното наказателно постановление, поради незаконосъобразност.

В открито съдебно заседание жалбоподателят, редовно призован, не се явява и не се представлява.

Административнонаказващият орган – ОДМВР-гр.Бургас, надлежно призован не изпраща представител.

Съдът приема, че жалбата е подадена в рамките на преклузивния срок за обжалване по чл. 59, ал. 2 ЗАНН. В наказателното постановление е отбелязано, че същото е връчено по реда на чл. 58, ал. 2 ЗАНН. За да се прояви фактическия състав по чл. 58, ал. 2 от ЗАНН и да се приеме, че е налице редовно връчване, е необходимо не просто нарушителят да не е намерен на посочения адрес, но и същият да е променен, и новият му адрес да е неизвестен. Следователно за да се приложи чл. 58, ал.2 от ЗАНН не е достатъчно инцидентното неоткриване на лицето на посочения от него адрес, а следва да се установи, че той трайно не пребивава на този адрес. В конкретния случай липсват каквито и да било доказателства, че лицето е било търсено, за да му бъде връчено процесното наказателно постановление. Нещо повече, на същия адрес са били надлежно връчени призовките по настоящото дело. Предвид това, съставът намира, че не е била осъществена надлежно процедурата, за да се приеме, че е налице презумптивното връчване по чл. 58, ал. 2 от ЗАНН. Поради това и жалбата не се явява просрочена. Същата е подадена от легитимирано да обжалва лице срещу подлежащ на обжалване акт, поради което следва да се приеме, че същата се явява процесуално допустима. Разгледана по същество жалбата е основателна, като съдът след като прецени доказателствата по делото и съобрази закона в контекста на правомощията си по съдебния контрол намира за установено следното:

На 17.12.2006 г. св. Т.В.С.- мл. автоконтрольор в Трето РПУ- гр. Бургас съставил АУАН 2595 с бл. 402890 срещу жалбоподателя В. Д. за това, че последният управлявал л.а., като не използва обезопасителен колан. Нарушението било квалифицирано като такова по чл. 102, ал. 1 ЗДвП в редакцията към процесния период.

Въз основа на АУАН на 10.01.2007г. било издадено и процесното НП, като АНО възприел фактическата обстановка, описана в акта, поради което и за нарушение на чл. 102, ал. 1 ЗДвП, на основание чл.183, ал.4, т. 7, предл. 1 ЗДвП е наложено наказание „глоба” в размер на 40 лева.

Горната фактическа обстановка се установява по безспорен начин от събраните по делото материали по АНП, както и писмените и гласни доказателства, събрани в хода на съдебното производство.

От тази фактическа обстановка съдът прие следното:

Наказателното постановление е издадено от оправомощено за това лице – Началник група към ОДМВР-Бургас, Сектор „Пътна полиция”, а АУАН е съставен от компетентен орган. Административнонаказателното производство е образувано в срока по чл. 34 от ЗАНН, а наказателното постановление е било издадено в шестмесечния срок. Налице е обаче изтичане на абсолютната давност за преследване.

За изтичане на давностните срокове в административнонаказателното производство съдът следи служебно. В ЗАНН липсва уредба, която да урежда абсолютната давност, при която административнонаказателното преследване се изключва, независимо, че наказателното постановление, с което е наложено наказанието не е влязъл в сила, т.е. липсва уредба аналогична на разпоредбата на чл.81, ал.3 от НК. С оглед изричното препращане визирано в чл.11 от ЗАНН, към уредбата на обстоятелствата, изключващи отговорността в разпоредбите на общата част на Наказателния кодекс, то този институт се явява приложим и при административнонаказателната отговорност.

Съгласно чл. 80, ал.1, т.5  от НК (доколкото предвиденото наказание за нарушението е „глоба”), наказателното преследване се изключва по давност когато то не е възбудено в продължение на три години. Съгласно чл.81, ал.3 от НК, независимо от спирането или прекъсването на давността наказателното преследване се изключва, ако е изтекъл срок, който надвишава с една втора срока, предвиден в предходния член. С оглед посочените норми, административнонаказателното преследване се изключва, ако са изтекли четири и половина години, считано от момента на извършване на нарушението. В случая нарушението е извършено на 17.12.2006г., от която дата е започнал да тече срокът на абсолютната  погасителна давност, като както бе посочено, постановлението не е било надлежно връчено. Същият срок е изтекъл на 18.06.2011г., тоест към настоящия момент е изтекла абсолютната давност, при която административнонаказателното преследване се изключва, независимо, че наказателното постановление, с което е наложено наказанието не е влязло в сила. Така изложеното представлява основание за отмяна на НП без необходимост от обсъждане на делото по същество.

Така мотивиран, на основание чл.63, ал.1, предл. 3 ЗАНН, Бургаският районен съд

 

 

Р  Е  Ш  И :

 

ОТМЕНЯ Наказателно постановление № 2595/06 от 10.01.2007г., издадено от Началник група към ОДМВР-Бургас, Сектор „Пътна полиция”, с което на В.Н.Д. с ЕГН: **********, за нарушение на чл. 102, ал. 1 (ред. ДВ, бр. 43 от 26.04.2002 г.) ЗДвП, на основание чл.183, ал.4, т. 7, предл. 1 ЗДвП е наложено наказание „глоба” в размер на 40 лева.

 

 

РЕШЕНИЕТО подлежи на обжалване с касационна жалба пред Административен съд – гр.Бургас в 14 - дневен срок от съобщаването му на страните.

 

        ПРЕПИС от решението да се изпрати на страните на посочените по делото адреси.

 

 

 

                                                                 ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

Вярно с оригинала: Ил. Георгиева