Решение по дело №164/2020 на Районен съд - Карлово

Номер на акта: 260020
Дата: 7 октомври 2020 г. (в сила от 4 ноември 2020 г.)
Съдия: Анна Петкова Донкова Кутрова
Дело: 20205320200164
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 17 март 2020 г.

Съдържание на акта

Р   Е   Ш   Е   Н   И   Е

 

Гр. Карлово, 07.10.2020 година

 

В  И М Е Т О  Н А  Н А Р О Д А

 

 

            КАРЛОВСКИ РАЙОНЕН СЪД, втори наказателен състав в публично съдебно заседание на двадесет и девети септември две хиляди и двадесета година, в състав:

                       

         ПРЕДСЕДАТЕЛ: Анна Донкова- Кутрова

 

с участието на секретаря Красимира Божакова, като разгледа НАХД № 164 по описа на Карловски районен съд за 2020 година, докладвано от съдията, за да се произнесе взе предвид следното:

            Производството е по реда на глава ІІІ, раздел V от ЗАНН.

            С наказателно постановление № ./..г. на Директора на Д. „Н.п.Ц.Б.“, на Т.И.Д. ЕГН ********** ***, на основание чл. 81 ал. 1 т. 1  от ЗЗТ  е  наложено административно наказание глоба в размер на 700 лева за нарушение на  чл. 21 т. 16 пр. 2 от ЗЗТ  във вр. с т. 5 пр. 1 алт. 1 от част 3.2.1.2 Режими, норми и условия, въведени на основание чл. 21 т. 16 от ЗЗТ за цялата територия на НПЦБ от Плана за управление на НПЦБ 2016-2025г.

            Недоволен от наказателното постановление е останал жалбоподателят Д. и е депозирал жалба срещу него  пред съда в законоустановения 7-дневен срок. Счита наказателното постановление за неправилно и незаконосъобразно. Оспорва извършване на нарушението. Моли наказателното постановление да бъде отменено изцяло.

В съдебно заседание жалбоподателят чрез процесуалния си представител поддържа жалбата.

            Ответната по жалбата страна – Д. „Н.п.Ц.Б.“, оспорва жалбата.

            Жалбата е подадена в срок, срещу подлежащ на съдебен контрол акт, поради което и допустима.

            Разгледана по същество е неоснователна.

            След като обсъди събраните по делото доказателства съдът намира за установено следното:

Срещу жалбоподателя е съставен от актосъставител М. акт за установяване на административно нарушение № 4030/17.09.2019г., в който е отразено, че на 25.07.2019 г., в 12:55 часа, на територията на Н.П.Ц.Б. (НПЦБ), Зона Ограничено човешко въздействие (ОЧВ), Парков участък К., О. у.П., местност М. заслон, на място с GPS координати *, землище К., общ. К.., пашува без пастир стадо от 48 бр. домашни животни - едър рогат добитък (крави), от които 2 броя едър рогат добитък (крави) с номера на ушни марки, както следва: ** са собственост на Т.И.Д.., с което от негова страна е извършено нарушение: осъществяване на дейност по ползване на природен ресурс в защитена територия- паша в Зона ОЧВ, в нарушение на забраната за паша на селскостопански животни извън определените места в Зона Многофункционална. При установяване на нарушението са използвани следните служебни технически средства: GPS апарат марка Garmin, модел Oregon 650 и фотоапарат марка Canon, модел PowerShot SX30. Проверката е продължила от 12:55 ч. до 13:40 ч., през което време при животните не се е явил пастир или собственик. Нарушението е квалифицирано  по чл. 21 т. 16 от ЗЗТ във вр. т. 5 пр. 1 от част 3.2.1.2  от Режими, норми и условия, въведени за цялата територия на НПЦБ с Плана  за  управление 2016-2025г. а именно: нарушение на забраната, предвидена за цялата територия на НПЦБ, с изключение на Зона Резервати, за паша на селскостопански животни извън определените места в зона Многофункционална.

            Възоснова на така съставения акт, компетентният за това орган, съгласно чл. 85, ал. 1 от ЗЗТ и Заповед № **. на Министъра на околната среда и водите, Директорът на НПЦБ Габрово е издал обжалваното наказателно постановление.

            Като въззивна инстанция, настоящият съдебен състав следва да провери изцяло обжалваното наказателно постановление по отношение на неговата законосъобразност като намира, че при издаването му не е допуснато съществено процесуално нарушение, което да налага неговата отмяна. АУАН съдържа всички изискуеми от чл. 42 от ЗАНН реквизити, а наказателното постановление- тези по чл. 57 от ЗАНН, издадени са в изискуемата от закона форма и от надлежно оправомощени длъжностни лица със заповед № РД-**/**г. и заповед № РД-** г.., в рамките на тяхната компетентност. Дадено е ясно и коректно описание на нарушението и на обстоятелствата по неговото извършване, налице е посочване на датата и точното място на извършване на нарушението в зона Ограничено човешко въздействие на НПЦБ, вкл. чрез посочване на територията на кое землище попада, а и с точни GPS координати, правната квалификация на същото и приложимата санкционна норма, размера на наложената глоба. Индивидуализиран е нарушителят. Изписано е словесно точно в какво се е състояло нарушението на жалбоподателя, което покрива изцяло състава на чл. 21 т. 16 от ЗЗТ  във вр. с т. 5 пр. 1 от част 3.2.1.2 Режими, норми и условия за цялата територия на НПЦБ от Плана за управление на НПЦБ 2016-2025г., действащ към момента на извършване на нарушението.

Административно наказващия орган на база на събраните в административно-наказателното производство доказателства е направил единствения възможен извод за извършено нарушение по ЗЗТ, като след задълбочено разследване на обстоятелствата на извършване на нарушението е дал правна квалификация на извършеното от жалбоподателя.

Съгласно чл. 21 т. 16  „В националните паркове се забраняват: други дейности, определени със заповедта за обявяване на защитената територия и плана за управление.“ С т. 5 от част 3.2.1.2 Режими, норми и условия за цялата територия на НПЦБ от Плана за управление на НПЦБ 2016-2025г. е въведена забрана за цялата територия на Национален Балкан  за пашата на селскостопански животни извън определените места в Зона Многофункционална. Нарушението е индивидуализирано точно чрез посочване на всички елементи на неговия състав, правилно е определена нарушената законова разпоредба както и санкционна разпоредба на чл. 81 от ЗЗТ, която в ал. 1 т. 1, предвижда да се наложи глоба на лице, което осъществява дейност в защитена територия в нарушение на режима, определен с този закон, в заповедта за обявяване или в утвърдени планове и проекти по глава четвърта.

Съобразно доказателствата по делото, съдът намира, че визираното по- горе нарушение е осъществено от жалбоподателя. Свидетелите М. и К. са категорични, че са видели процесните животни на територията на НПЦБ, зона ОЧВ, Парков участък К., Охранителен участък П.., местност М. заслон, землище на гр. К.., установено и с помощта на  използвания GPSапарат. Същите са пасяли извън обхвата на Зона Многофункционална и определени в нея пасища. Двамата свидетели посочват, че животните са били част от стадо 48 крави и при продължилата проверка 45 м. в близост не е имало други лица. От стадото  били индивидуализирани само три животни (две от които на жалбоподателя) по ушните марки, тъй като останалите бягали, а и имало нечетливи и липсващи марки, като същите били записали в констативен протокол, съставен на мястото на проверката, както и заснети със служебен фотоапарат.

Съдът кредитира показанията на свидетелите, които са непротиворечиви по между си, пълни, взаимнодопълващи се и пряко относими към предмета на доказване по делото. Показанията им не са повлияни от някакви отношения с жалбоподателя, които да влияят на безпристрастността им. Подкрепени са и от писмените доказателства по делото.

Правилно е определен извършителят на нарушението. Именно жалбоподателят като собственик на животните, осъществява дейността по ползване на природния ресурс на територията на НПЦБ. Същият се е и задължил при промяна на собствеността или лицето пастир, да уведоми Парковата дирекция.

Доколкото при така събраните доказателства безспорно се установи пашуване на селскостопански животни, собственост на жалбоподателя, извън определените места в Зона Многофункционална, се налага извода за осъществяване на това нарушение.

При определяне на наказанието, административно-наказващият орган е приложил разпоредба на чл. 81 ал. 1 т. 1 от ЗЗТ, която предвижда наказание глоба от 500.00 до 5000.00 лева, като е наложил близък до минималния предвиден размер, а именно 700.00лв. Съдът намира, че така определеното по размер наказание се явява съобразено с тежестта на нарушението. Установени са 2 бр. крави, пашуващи на територията на НПЦБ, но при същите не е установен пастир или собственик, т.е. същите абсолютно безконтролно са обикаляли територията на парка, където и друг път, както се установи, са оставяни без надзор и извън определените за паша места, за което жалбоподателят е санкциониран с други наказателни постановления на Директор на НПЦБ Г.. – наказателно постановление № ../30.11.2018г. , влязло в законна сила на 21.08.2019г. и  наказателно постановление № 96/30.11.2018г., влязло в законна сила на 05.06.2019г. Изброените обстоятелства не обуславят по-ниска обществена опасност от обичайната за нарушението, като съдът намира, че определеното наказание глоба над минималния предвиден размер, в размер на 700 лв. е съобразено с изискванията на чл.27 ал.2 от ЗАНН.

Неоснователно е възражението на жалбоподателя, свързано със съставяне на АУАН в негово отсъствие, предвид, че е бил надлежно поканен за тази цел, като по свое желание не се е явил, направен е опит актът да му бъде връчен чрез К.. К.., но е отказал получаването му, както и да го подпише, удостоверено с подписи на свидетели, при което съдът счита, че правата му във връзка със съставяне и предявяване на АУАН по никакъв начин не са нарушени, а причината да бъде приложен този ред не е у контролния орган, а у самия жалбоподател. Не представлява нарушение съставянето на АУАН на дата, по-късна от констатиране на нарушението, такова изискване законът не поставя. Противно на възраженията в жалбата описанието на нарушението е ясно и пълно и не буди каквото и да било съмнение за какво е наказан жалбоподателя- осъществяване на дейност по ползване на природен ресурс в защитена територия- паша в Зона ОЧВ, в нарушение на забраната за паша на селскостопански животни 2 броя едър рогат добитък(крави) извън определените за целта места в Зона Многофункционална. Посочването, че пашата е без пастир, както и че на мястото на нарушението е имало и други животни, извън тези за които жалбоподателят е санкциониран, изпълнява единствено условието за пълно описание на установените при проверката факти. Неоснователно се възразява и за описанието на местоизвършване на нарушението с GPS координати, предвид, че подобна детайлизация законът дори не поставя, достатъчно би било в случая посочването на землище на населеното място и съответната зона на територията на НПЦБ, на която пашуването на животни е забранено. Изложеното налага извода, че наказателното постановление следва да бъде потвърдено.

 Мотивиран от горното КАРЛОВСКИ РАЙОНЕН СЪД

 

Р  Е  Ш  И

 

ПОТВЪРЖДАВА наказателно постановление № */26.02.2020 г. на Директора на Д. „Н.п.Ц.Б.“, с което на Т.И.Д. ЕГН ********** ***, на основание чл. 81 ал. 1 т. 1  от ЗЗТ  е  наложено административно наказание глоба в размер на 700 лева за нарушение на  чл. 21 т. 16 пр. 2 от ЗЗТ  във вр. с т. 5 пр. 1 алт. 1 от част 3.2.1.2 Режими, норми и условия, въведени на основание чл. 21 т. 16 от ЗЗТ за цялата територия на НПЦБ от Плана за управление на НПЦБ **.

РЕШЕНИЕТО подлежи на обжалване от страните пред Административен съд - Пловдив в 14-дневен срок от съобщаването му.

 

                                                                       РАЙОНЕН СЪДИЯ:

К.Б.