Решение по дело №16074/2017 на Софийски градски съд

Номер на акта: 417
Дата: 16 януари 2020 г. (в сила от 10 април 2021 г.)
Съдия: Мария Василева Кузманова
Дело: 20171100116074
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 12 декември 2017 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р Е Ш Е Н И Е

 гр. София 16.01.2020г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

                              СОФИЙСКИ ГРАДСКИ СЪД, І ГО 9 - ти с/в, в публично съдебно заседание на седми ноември две хиляди и  деветнадесета година в състав:

                                                                                            

                                                                                                                         СЪДИЯ: МАРИЯ КУЗМАНОВА

 

                               При участието на секретаря Юлшя Асенова, като разгледа докладваното от съдията гр. дело № 16074  по описа за 2017 г., за да се произнесе, взе предвид следното:

                             Предявени са искове с правно основание чл. 432 ал.1 КЗ и чл.86 ЗЗД

                             Ищецата твърди в ИМ, че на 23.02.2017г. е пътувалa като пътник на задната седалка в л.а БМВ с рег.№ ***** по АМ Тракия, когато е настъпило ПТП по вина на лице, застраховано по договор за задължителна застраховка „Гражданска отговорност на автомобилистите“, страна по който е ответното дружество. В резултат на ПТП-то е получила подробно описаните в ИМ увреждания, от които е претърпяла вреди: неимуществени, изразяващи се в болки и страдания, и имуществени – направените разходи за лечение в посочения размер. Твърди,че предявила молба за изплащане на застрахователно обезщетение,но ответника й отказал.Претендира обезщетение за неимуществени и имуществени вреди в посочените размери ведно със законната лихва върху сумите от датата на искането до застрахователното дружество - 03.08.2018г. до окончателното им изплащане. Претендира разноски.

                             Ответникът в депозирания в срок писмен отговор, оспорва изцяло предявените искове, механизма на ПТП-то, вината на шофьора на лекия автомобил, както и настъпването на вредите в резултат на ПТП-то. Не оспорва, че е страна по договор за задължителна застраховка гражданска отговорност, сключен със собственика на л.а БМВ.Заявява, че претендираният размер на обезщетението за неимуществените и имуществени вреди е завишен. Прави възражение за съпричиняване от страна на ищцата, изразяващо се в пътуване без поставен обезопасителен колан, евентуално с неправилно поставен такъв. Твърди, че здравословното състояние на ищцата е допринесло за болките и страданията, които тя е търпяла.Относно имуществените вреди сочи, че не са настъпили, не са във връзка с произшествието, евентуално, че същите не са били необходими.Претендира разноски по делото.

                             Съдът като обсъди събраните по делото доказателства и като взе предвид становищата и доводите на страните, приема за установена следната фактическа обстановка:

                             На 23.02.2017 г. около 15:30ч, на автомагистрала „Тракия“, в посока гр.София е настъпило ПТП, при което л.а „БМВ 320Д“ с рег.№ *****, управляван от Л.А.А.самокатастрофира извън пътното платно поради силно намаляло налягане в задната дясна гума довело до нейното разхерметизиране. Водачът губи контрол над управлявания л.а, който напуснал платното за движение, преобърнал се и се установил върху лявата си страна. На задната седалка в дясно е пътувала ищцата, която пострадала в резултат на ПТП-то и била транспортирана в УМБАЛ“Св. Георги“ в гр.Пловдив.   

               Не се спори между страните, че към датата на ПТП-то автомобил „БМВ 320Д“ с ДК № ***** има активна застраховка „Гражданска отговорност” сключена с ответното дружество. 

                              В САТЕ в.л.Г., анализирайки писмените доказателства е очертал механизма на злополуката: При движението на л.а. със скорост не по ниска от 123 км/ч в лявата пътна лента при суха настилка и неравности по пътя,в района на километър 142+950м, налягането в задната дясна гума силно намалява поради разхерметизирането й. От гумата се отлепва и изпада протекторът й, и задното дясно колело остава по джанта. Автомобилът се насочва косо надясно, оставяйки следа от автомобилна гума по асфалта в продължение на 14 м до края на пътното платно, напускайки пътното платно, достига до оградната мрежа с колове, преодолява ги и след движение около 61 м. се установява в покой. При това придвижване автомобилът се е преобърнал и застанал на лявата си страна, в крайпътната канавка. Причината за настъпване на ПТП-то според в.л. е техническа неизправност, изразяваща се в използването на дясна задна гума, произведена преди 19 години и 9 месеца, в резултат на което гумата е загубила своите качества и е станала негодна. Неравностите на пътната настилка само е провокирало настъпването на повредите по задната дясна гума, но не може да бъде причина за настъпилото произшествие. Процесният л.а е фабрично оборудван за всички места с обезопасителни триточкови бедрено-раменни колани инерционен тип.

                По делото е представена медицинска документация, справка за регистрираните прегледи на ищцата в НЗОК за периода 01.01.2007 до 31.12.2018 г. ЕР на ТЕЛК от 14.06.2019 г. с 50% трайно намалена работоспособност за срок от 3 години.

 

                              От заключението на KСМЕ се установява, че в резултат на процесното ПТП, ищцата е получила съчетана черепно-мозъчна, гръбначна и гръдна травма със следните увреждания: счупване на първи, четвърти и пети шийни прешлени; контузия на главата с хематом в дясната теменна област; контузия на десния бял дроб; охлузвания на лицето и ръцете; контузия на шийни нервни коренчета. Шийната гръбначна травма, придружена от травматична увреда на шийни нервни коренчета, в случая е довела до трайно затруднение на движението на врата за срок до 12 месеца. Контузията на белия дроб е довела до разстройство на здравето, временно опасно за живота. Мекотъканните травми на главата, лицето и крайниците са причинили болки и страдания за срок до 14 дни. Било е проведено оперативно лечение - репозиция на 1-ви шиен прешлен, декомпресия на шийни нервни коренчета, стабилизация и задна метална титаниева остеосинтеза в УМБАЛ „Св. Георги“- гр. Пловдив.В периода 20.02-01.03.2018г. е проведено повторно оперативно лечение - премахване на окципиталната стабилизация, но плаката към тилната кост е запазена. Относно прогнозите за в бъдеще в.л. сочат, че пълно възстановяване на увредените двигателни и сетивни функции не може да се очаква. В тази връзка обосновават и 50 % намалената работоспособност съгласно ЕР на ТЕЛК. По отношение на описаните през 2011 г.: увреждания на нервни  коренчета и плексуси, увреждания на междупрешлени дискове видно от експертизата, това са статистични данни неуточнени със съответните изследвания и с оглед извършения ЯМР на 03.07.2017 г., не са допринесли за вида и степента на уврежданията от ПТП-то и/или за продължителността на лечебния и възстановителния период. Вещите лица приемат,че направените разходи за лечението и медикаменти са били необходими за възстановяването на ищцата.

                              Ищцата е съобщила при прегледа на в.л. д-р М. и в.л.д-р Б. за постоянно изтръпване на първи до трети пръсти на лявата ръка, болки в ръката от врата до плешката и пръстите. Болките се усилват при промяна на времето и при продължителна принудителна поза. Нощем се будила от схващане на врата и главоболие.Има постоянен световъртеж и причерняване пред очите. Вещите лица в с.з.на 7.11.2019 г.сочат, че съобщените оплаквания са във връзка с травмите и са протекли на фона на съществуващи дегенеративни промени на гръбначния стълб, нормални за възрастта на ищцата. Предвид регистрираните прегледи в НЗОК през 2011 г. и  оплакванията на ищцата към онзи момент доколко са във връзка с оплакванията й в настоящия момент в.л. д-р М. заявява, че не може да ангажира становище поради липса прецизиран неврологичен статус тогава.

                              От показанията на свид. В.– съпруг на ищцата, преценени по реда на чл. 172 ГПК се установява, че ищцата е претърпяла болки и страдания по време на  инцидента, болничния престой, оперативните интервенции и по време на  лечението продължило в домашни условия. Първите 7-8 месеца са били най-тежки, пострадалата не е можела да се обслужва самостоятелно и съпругът й и оказвал помощ. Преди катастрофата твърди, че съпругата му е била много жизнерадостен и позитивен човек, след ПТП-то се е чувствала неудобно, че не може да се обслужва и да се грижи за децата. Гледа със страх на живота, често изпада в депресия. След изтичане на болничния,  на предишната си месторабота и дължонст като преподавател не могла да работи, тъй като при продължително стоене в една поза се е изморявала. Била е преназначена на друга работа, опитала е да работи от вкъщи, но не е успяла и е била съкратена. Вече не е в състояние да упражнява предишната си дейност.

                При така установената фактическа обстановка съдът достигна до следните правни изводи:

                Предявени са обективно съединени искове с правно основание чл. 432 ал.1 КЗ  и чл.86 ал.1 ЗЗД.

                Съгласно разпоредбата на чл. 45 ал.1 ЗЗД всеки е длъжен да поправи вредите, които виновно е причинил другиму, а според ал.2 на същия текст при всеки случай на непозволено увреждане вината се предполага до доказване на противното. Съгласно чл.432 ал.1 КЗ  увреденият спрямо когото  застрахованият е отговорен  има право да иска обезщетение пряко от застрахователя. Непозволеното увреждане е сложен юридически състав,чиито елементи при условията на кумулативност следва да бъдат налице  за да бъде ангажирана отговорността както на прекия причинител, осъществил деликта, така и на обвързания с гаранционно –обезпечителната отговорност  субект.

                              От събраните доказателства се установява фактическия състав на деликта. В резултат на поведението на водача на л.а „ БМВ 320Д“, който е изгубил контрол над управлявания от него автомобил, който е напуснал платното за движение, достигнал е до оградната мрежа с колове, преодолява ги, преобръща се на лявата си страна и се установява в крайпътната канавка.Причината за ПТП-то е техническа неизправност-разхерметизация на задната дясна гума, която е била произведена преди 19 години и 9 месеца. Субективният елемент от състава на гражданския деликт - вината, съгласно чл.45 ал.2 ЗЗД се презюмира, като в тежест на ответната страна е да проведе обратно доказване, като ангажира съответни доказателства за липсата й. Такива не са представени. С оглед на гореизложеното, съдът приема за установено по безспорен и категоричен начин, че са налице всички елементи от фактическия състав на непозволеното увреждане, а именно: деяние, противоправност на деянието, вина, причинна връзка и вреди, поради което счита, че на основание чл. 429,ал.1,т.1 КЗ ответникът като застраховател дължи плащане за застрахователно обезщетение за причинените от застрахования водач неимуществени и имуществени вреди, поради което исковете се явяват основателни.

                              Направеното от ответника възражение за съпричиняване от страна на пострадалата, се свежда до твърдението, че ищцата  не е използвала предпазен колан и/или е била с неправилно поставен предпазен колан. От приетата по делото и неоспорена от страните САТЕ се установи, че ищцата би получила същите увреждания независимо дали е поставен обезопасителен колан или не.На същото становище е и КСМЕ. Но дори да се приеме, че ищцата е била без поставен обезопасителен колан, по делото не е категорично установено,че такова нейно поведение е било в причинна връзка с настъпилите вреди, доколкото биха настъпили и при правилно поставен колан. И в този случай възражението на ответника за съпричиняване и при неправилно поставен обезопасителен колан е неоснователно.Поради което съдът приема че ищцата е била с правилно поставен обезопасителен колан.

                              По отношение размера на обезщетението за неимуществените вреди следва да се има предвид следното: Съгласно чл.52 ЗЗД обезщетението за неимуществени вреди се определя от съда по справедливост. Съгласно константната съдебна практика, справедливостта не е абстрактна категория или субективна - в зависимост от разбиранията и критериите на преценяващия. Във всеки случай преценката следва да се основава на всички обстоятелства, имащи значение за размера на вредите. Като взе предвид възрастта на ищцата, обема болки и страдания, броя и характера на травмите, периода на лечение, извършените операции, периода на болничните (6 месеци),срока на ЕР на ТЕЛК и прогнозите за в бъдеще, вкл. невъзможността на упражнява професията си като преподавател  съдът намира, че справедливото обезщетение на ищцата за причинените неимуществени вреди възлиза на  60 000 лева. В останалата част до 100 000 лева отхвърля  иска като неоснователен.

                             Искът за имуществените вреди в размер на 4 471.41 лева следва да бъде уважен, така както е предявен тъй като безспорно се установи от КСМЕ, че извършените разходи са във връзка с лечението от травмите и в причинна връзка с ПТП-то.

                             Отговорността на застрахователя за плащане на законни лихви върху дължимото обезщетение  при предявена пряко срещу него претенция по реда на чл. 380 ГПК е установена в чл.497 ГПК. На 03.08.2017 г. ищцата е предявила искането за плащане пред ответника с представени писмени доказателства от значение за плащането. На 24.08.2017 г. е изтекъл срока от 15 работни дни за произнасяне, затова  лихвата следва да се присъди, считано от  25.08.2017 год.

                              По отношение на разноските:

                              С оглед изхода на спора право на разноски има и двете страни.                              

                              Ищцата е направила разноски:835,70 лева-ДТ; 200 лева – САТЕ; 300депозит КСМЕ (общо 1 335,70 лева). С оглед уважената част от иска  на осн. чл. 78, ал.1 ГПК следва да й се присъдят 825 лева.                       

                              Адвокат В.Н. има право на адв.възнаграждение в размер на 3 619,43 лева с оглед цената на заведените искове и за осъщественото безплатно процесуално представителство  съгласно уважената част от исковете на осн..чл.38,ал.2 ЗА му се следва сумата 2 234 лева.

                               Ответникът е направил разноски общо 610 лева и съобразно отхвърлената част на иска на осн. чл. 78, ал.3 ГПК му се дължат – 234 лева.На основание чл. 78, ал.8 ГПК има право на юриск.възнаграждение,които съдът определя на 150 лева, или общо сумата 384 лева.

                              Ответникът  следва да заплати  на осн. чл. 78, ал. 6 ГПК - ДТ по сметка на СГС в размер на 2 579 лева.

                              Водим от горните мотиви, съдът:

 

Р  Е  Ш  И :

 

                              ОСЪЖДА З. „А.“АД, ЕИК *******, със седалище и адрес на управление:*** да заплати на С.М.В. ЕГН **********,***, съд.адрес адв. В.Н. ***, на основание чл. 432,ал.1 КЗ  сумата от 64 471.41 лева - застрахователно обезщетениe за неимуществени (60 000 лв.) и имуществени (4 471.41лв.) вреди в резултат на ПТП настъпила на 23.02.2017год. ведно със законната лихва върху сумата, считано от 25.08.2017 год. до окончателното й изплащане, КАТО ОТХВЪРЛЯ иска за неимуществените вреди в разликата му над  60 000 до 100 000 лева.  

                              ОСЪЖДА З. „А.“АД, ЕИК *******, със седалище и адрес на управление:*** да заплати на адв. В.Н.,***  на осн. чл. 38 ал.2 ЗА  адв. възнаграждение в размер на 2 234 лева

                              ОСЪЖДА С.М.В. ЕГН **********,***, съд.адрес адв. В.Н. ***,на осн. чл. 78,ал.3 и 8 ГПК  да заплати на З.А.“АД  с ЕИК *******, със седалище и адрес на управление:*** сумата от 384 лева, разноски по делото и юриск.възнаграждение.

                              ОСЪЖДА З. „А.“АД, ЕИК *******, със седалище и адрес на управление:*** да заплати по сметка на СОФИЙСКИ ГРАДСКИ СЪД на осн. чл. 78 ал.6  ГПК сумата  2 579 лева разноски за ДТ.

                              РЕШЕНИЕТО  може да се обжалва с въззивна жалба пред САС в двуседмичен срок от връчването му на страните.

                                                                                                                       СЪДИЯ :