Решение по дело №3826/2019 на Районен съд - Пловдив

Номер на акта: 1654
Дата: 12 септември 2019 г. (в сила от 2 октомври 2019 г.)
Съдия: Димитър Василев Кацарев
Дело: 20195330203826
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 21 юни 2019 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

1654

 

гр.Пловдив, 12.09.2019г.

 

В  И М Е Т О  Н А  Н А Р О Д А

 

              ПЛОВДИВСКИ РАЙОНЕН СЪД, Втори наказателен състав в публично заседание на четвърти септември, две хиляди и деветнадесета година в състав:

 

                                                           ПРЕДСЕДАТЕЛ: ДИМИТЪР КАЦАРЕВ

 

и секретар: ВЕЛИЧКА ИЛИЕВА,

като разгледа докладваното от съдията АНД № 3826 по описа за 2019 година на ПРС и за да се произнесе взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл.59 и следващи от ЗАНН.

 

              Постъпила е жалба от К.Д.К. представляващ „КАНЕВСТРОЙ“ ООД чрез процесуалния си представител адв.С.И. против Електронен фиш серия К № 1155016 на ОДМВР – Пловдив, с който наложено административно наказание -  глоба в размер на 100 лева, на основание чл.189, ал.4, вр. чл.182, ал.1, т.3 от Закона за движение по пътищата /ЗДвП/ за извършено нарушение по чл.21, ал.1 от ЗДвП.

             В жалбата се прави искане за отмяна на издадения електронен фиш поради неговата незаконосъобразност, като се излагат и основания по същество на искането.

             Жалбоподателят редовно и своевременно призована, в съдебно заседание се представлява от адв.И. който поддържа жалбата и искането за отмяна на издадения ЕФ. В пледоарията си представи доводи по същество на искането си за отмяна на ЕФ.

             ОДМВР Пловдив редовно призована не изпраща представител и не представя становище по жалбата.

 

             С оглед събраните в хода на съдебното производство доказателства, съдът намира за установено от фактическа страна следното:

             На 27.02.2016г. в 12\:05 часа в гр.Пловдив, на бул.“Кукленско шосе“  до № 41  било заснето извършено нарушение за скорост с МПС „МЕРЦЕДЕС МЛ 280 ЦДИ 4 МАТИК” с рег. № ****, установено с мобилна видео-радарна система за наблюдение и регистрация на пътни нарушения, тип „ТFR1-М” № 648, като при въведено ограничение на скоростта от 50 км/ч и отчетен толеранс на измерената скорост от – 3 км/ч, била установена скорост от 80 кмили превишаване на разрешената скорост с 30 км/ч. Установено било, че горепосоченото МПС е с регистриран собственик „КАНЕВСТРОЙ“ ООД с управител К.Д.К.,  ЕГН ********** .Констатираното нарушение било квалифицирано по чл.21 ал.1 от ЗДП, като на основание чл.189, ал.4 вр. чл.182 ал.1 т.3 от ЗДвП е било наложено административно наказание глоба в размер на 100 лв.

              Описаната фактическа обстановка се установява от приложените към административнонаказателната преписка писмени доказателства, надлежно приобщени към доказателствения материал по делото. 

              При така установената фактическа обстановка съдът направи следните правни изводи:

            Жалбата е процесуално ДОПУСТИМА, като подадена от активно легитимирано лице с изявен правен интерес и в законноустановения в чл.189, ал.8 от ЗДвП  преклузивен срок. 

             Разгледана по същество, същата е  ОСНОВАТЕЛНА.

             На базата на всички събрани по делото доказателства, съдът намира за установено, че действително на датата и мястото, отразени в ЕФ, управляваното МПС посочено в ЕФ е превишило максимално допустимата по закон скорост за управление на МПС в населено място. Това се потвърждава и от приложения към административната преписка снимков материал от клип4838. Правилно е и отразяването, че в случая е била нарушена нормата на чл.21 ал.1 от ЗДП. 

             Обжалваният ЕФ е издаден в съответствие с изискванията на чл.189 ал.4 от ЗДП. В същия са посочени: териториалната структура на Министерството на вътрешните работи, на чиято територия е установено нарушението /ОДМВР Пловдив/, мястото /гр.Пловдив, бул.“Кукленско шосе“ до № 41,  датата /27.02.2016г./, точният час на извършване на нарушението /12:05 часа/, регистрационният номер на МПС, собственикът, на когото е регистрирано превозното средство, описание на нарушението /управление на лек автомобил с установена скорост 80 км/ч, при ограничение 50 км/ч и превишена стойност на скоростта 30 км/ч/, нарушената разпоредба /чл.21 ал.1 от ЗДП/, размерът на глобата /100 лв./, срокът, сметката и мястото на доброволното й заплащане /14-дневен срок в БНБ по указаната сметка на името на отбелязания фонд/. Съгласно Наредба № 8121з-532 от 12.05.2015г. за условията и реда за използване на автоматизирани технически средства и системи за контрол на правилата за движение по пътищата /обн. ДВ бр.36 от 19.05.2015г./ издаването на електронен фиш за налагане на административни санкции за нарушения на чл.21 ал.1 и ал.2 от ЗДП вече е допустимо и когато нарушенията бъдат установени и заснети с мобилно автоматизирано техническо средство или система, каквато е и системата в настоящия случай. От посоченото се установява, че ЕФ, съотнесен към времето на извършеното нарушение, е законосъобразно издаден, въз основа на заснето нарушение от мобилна система за контрол.  Видно от приложеното Удостоверение за одобрен тип средство за измерване № 10.02.4835 от 24.02.2010г., издадено от Български институт по метрология, със срок на валидност – 24.02.2020г., мобилната система  TFR1–М /с която е била измерена скоростта на управлявания от жалбоподателя лек автомобил/ безспорно е годно техническо средство. По делото е приложен и Протокол15-32-15/27.03.2015г. за последваща проверка на мобилната система за видеоконтрол TFR-1М, съгласно заключението на който същата съответства на одобрения тип.  

             Въпреки така установената фактическа обстановка, при  извършената служебна проверка съдът констатира, че в хода на административнонаказателното производство е допуснато съществено процесуално нарушение, опорочаващо издадения ЕФ и налагащо неговата отмяна.

            Според относимата към датата на нарушението разпоредба на чл.165 ал.2 т.8 от ЗДП, при изпълнение на функциите си по този закон определените от министъра на вътрешните работи служби обозначават чрез поставяне на пътни знаци, оповестяват в средствата за масово осведомяване или на интернет страницата на МВР участъка от пътя, на който се осъществява контрол по спазване на правилата за движение чрез автоматизирани технически средства или системи /АТСС/. С разпоредбата на чл.165 ал.3 от ЗДП е предвидено, че условията и редът за използване АТСС за контрол на правилата за движение по пътищата се определят с наредба на министъра на вътрешните работи, каквато в случая се явява Наредба № 8121з-532/12.05.2015г. за условията и реда за използване на АТСС за контрол на правилата за движение по пътищата /отменена към настоящия момент, но действаща към датата на установяване на нарушението/.

           Съгласно чл.7 ал.1 от посочената наредба местата за контрол с мобилни и стационарни АТСС се обозначават с пътен знак Е24 „Контрол с автоматизирани технически средства или системи“ и се оповестяват чрез средствата за масово осведомяване или на интернет страницата на Министерството на вътрешните работи. По делото не е представена информаци /снимков материал/ от страна на ОДМВР Пловдив  документиращ разположението на пътен знак Е24, указващ мястото за контрол към датата на извършване на процесното нарушението. От горното следва да се приеме, че при установяване на процесното нарушение чрез използване на АТСС не е била спазена разпоредбата на чл.7 ал.1 от Наредба № 8121з-532/12.05.2015г. на МВР, с което е допуснато съществено нарушение на процесуалните правила, обуславящо незаконосъобразността на оспорения ЕФ.

            Действително с промените в ЗДП с ДВ бр.54 от 2017г. отпадна изискването за обозначаване на местата да контрол по спазване на правилата за движение с поставянето на пътни знаци, но към датата на извършване на нарушението това изискване е било в сила и контролът е могъл да бъде осъществяван само на обозначените места.  

            С оглед изложено съдът намира, че обжалваният ЕФ, като незаконосъобразен, следва да бъде отменен.  

            Водим от гореизложеното и на основание чл.63, ал.1 от ЗАНН, съдът

 

                                                     Р Е Ш И :

 

             ОТМЕНЯ Електронен фиш серия К № 1155016 на ОДМВР – Пловдив, с който К.Д.К. представляващ „КАНЕВСТРОЙ“ ООД на основание чл.189, ал.4, вр. чл.182, ал.1, т.3 от Закона за движение по пътищата /ЗДвП/ е  наложено административно наказание -  глоба в размер на 100 лева, за извършено нарушение по чл.21, ал.1 от ЗДвП.

 

 

            Решението не е окончателно и подлежи на касационно обжалване в 14-дневен срок от съобщаването му на страните пред Административния съд на  гр.Пловдив  по реда на глава ХІІ от АПК .

 

 

                                                                         РАЙОНЕН СЪДИЯ: /п/

 

Вярно с оригинала!

В.И.