Решение по дело №1752/2022 на Административен съд - Варна

Номер на акта: 1292
Дата: 19 октомври 2022 г.
Съдия: Кремена Сайкова Данаилова Колева
Дело: 20227050701752
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 29 юли 2022 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

 

 

№……………

 

 

гр. Варна  ..................2022 г.

 

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

 

Административен съд – Варна, в публично заседание на шести октомври две хиляди двадесет и втора година в състав:

 

  ПРЕДСЕДАТЕЛ:  Кремена Данаилова

       ЧЛЕНОВЕ:  Даниела Станева 

    Димитър Михов

                      

при секретаря Нина Атанасова и с участието на прокурор при Окръжна прокуратура – Варна – Силвиян Иванов, като разгледа докладваното от съдия Кремена Данаилова кас. АНД № 1752/2022 г. по описа на Административен съд - Варна, за да се произнесе взе предвид следното:

Производството е по реда на чл.208 и сл. от АПК във връзка с чл.63в от ЗАНН.

Образувано е по касационна жалба от Д.А.А. EГН ********** чрез адв. А.А. против Решение № 776/10.06.2022 г. по АНД № 20223110201281/2022 г. на Районен съд – Варна, с което е потвърдено Наказателно постановление № 029/07.03.2022 г. на зам. - кмет на Община Варна, с което на Д.А.А. за извършено нарушение на чл.15, ал.7 от ЗДвП, на основание чл.178е от ЗДвП е наложено административно наказание „глоба” в размер на 50 лева.

Жалбоподателят сочи, че с жалбата пред РС – Варна е оспорил фактическата обстановка описана в процесното НП, като е направено искане за разпит на свидетел – очевидец и назначаване на съдебно – техническа експертиза, но са оставени без уважение. Спора е решен без да е изяснена фактическата обстановка по делото, което е довело да неправилен извод, че е налице извършено нарушение. В съдебно заседание чрез адв. А. жалбата се поддържа. Отправено е искане за отмяна на оспореното решение и НП, както и присъждане на сторени разноски.

 Ответната страна –  зам. - кмет на Община Варна, не е изразил становище по спора.

Представителят на Прокуратурата счита жалбата за неоснователна и моли съда да остави в сила оспореното решение.

След като обсъди оплакванията в жалбата, становищата на страните, доказателствата по делото и с оглед проверката по чл. 218 от АПК, Административен съд – гр. Варна намира следното:

Касационната жалба е подадена от надлежна страна в законния срок, поради което производството по нея е процесуално допустимо.

Разгледана по същество жалбата е основателна.

Районният съд е приел за установено следното:

На 29.12.2021 г. около 09,35 ч в гр. Варна, Д.А.А. е паркирал л.а. рег. № ****в градина на бул. „Чаталджа“ зад блок **, извън обозначените за това места.

Районен съд – Варна е приел от правна страна, че АУАН и НП са издадени в предвидените срокове, от компетентни лица, при липса на съществено нарушение на процесуалните правила. Относно приложението на материалния закон е извел, че МПС е паркирано в градина, с което о извършено нарушение на чл.15, ал.7 от ЗДвП.

Оспореното решение е незаконосъобразно.

Нормата на чл. 15, ал.7 от ЗДвП предвижда  - Забранено е преминаването и паркирането на пътни превозни средства в паркове, градини и детски площадки в населените места извън обозначените за това места.

За установявана налице ли е нарушение по чл.15, ал.7 от ЗДвП следва да се установи мястото където е паркиран автомобила разрешено ли е за паркиране въпреки че е парк, градина и детска площадка.

От съдържанието на нормата се извежда, че в паркове, градини и детски площадки в населените места е възможно да се обозначат места за паркиране и тогава паркирането на МПС на такова място не е нарушение.

На основание чл. 8, т.1 от ЗУТ конкретното предназначение на поземлените имоти се определя с подробния устройствен план и може да бъде: в урбанизирани територии или в отделни поземлени имоти извън тях - за жилищни, общественообслужващи, производствени, складови, курортни, вилни, спортни и развлекателни функции, за озеленени площи и озеленени връзки между тях и териториите за природозащита, за декоративни водни системи (каскади, плавателни канали и други), за движение и транспорт, включително за велосипедни алеи и за движение на хора с увреждания, за техническа инфраструктура, за специални обекти и други. Следвало е да се изискат  доказателства от Община Варна, според действащия ПУП към момента на извършване на нарушението какво е предназначението и какъв е начинът на ползване на имота, в който е паркиран автомобила, за да се направи извод  представлява ли пространството зад бл. 97, бул. Чаталджа, гр. Варна - парк, градина или детска площадка, съответно при необходимост да се назначи съдебно – техническа експертиза за изясняване на този въпрос.

От графичната част на представен Кадастрален план /КП/ на 2 м.р. в частта на бл. 97, бул. Чаталджа, гр. Варна приложен в административната преписка се установява, че пространството зад бл. 97 е зелена площ. Не е посочено КП с какъв акт е одобрен. В този смисъл представената извадка от КП, макар и да има обозначение за зелена площ зад бл. 97 не установява безспорно факта, че това е действащата кадастрална карта и кадастрален регистър, която отразява вярно трайното предназначение на територията и начина на трайно ползване, според действащ ПУП, относно имота зад бл.97, бул. Чаталджа, гр. Варна. Следвало е да се съберат доказателства от СГКК – Варна относно тези факти, съобразно – чл. 1, ал.2, т.1 от ЗКИР.

В хода на съдебното производство не са събрани доказателства мястото където е паркиран автомобила обозначено ли е за паркиране. Следвало е да се изиска от Община Варна информация за поставените пътни знаци към 29.12.2021 г. в гр. Варна, бул. Чаталджа, в района зад блок 97. Въз основа на тази информация е следвало да се направи извод мястото където е паркиран л.а. с рег. № ****разрешено ли е за паркиране.

При установяване на нарушението е направена снимка на МПС, но от същата не може да се установи точно в коя част зад бл. 97, бул. Чаталджа, гр. Варна е паркиран автомобила. Следвало е съда да разпита в качеството на свидетел съставителя на глоба с фиш, защото чрез неговите показания би могло да се установи точното място на паркиране на автомобила.

С тези аргументи, касационната инстанция приема, че оспореното решение е неправилно на основание чл. 348, ал.1, т. 1 и т.2 от НПК и при условията и по реда на чл. 221, ал. 2 от АПК следва да бъде отменено. На основание чл. 222, ал. 2, т.1 и т.2 от АПК делото следва да бъде върнато за ново разглеждане от друг състав на Районен съд – гр. Варна.

По исканията за разноските направени в касационната инстанция следва да се произнесе РС – Варна при новото разглеждане на делото, съобразно чл. 226, ал.3 от АПК, приложим на основание чл.63в от ЗАНН.

По изложените съображения и на основание чл. 221, ал. 2 от АПК, вр. чл. 222, ал. 2, т.1 и  т.2 от АПК, вр. чл. 63в от ЗАНН, Административен съд - Варна,

 

Р   Е   Ш   И  :

ОТМЕНЯ Решение № 776/10.06.2022 г., постановено по АНД № 20223110201281/2022 г. по описа на Районен съд – Варна.

ВРЪЩА делото за ново разглеждане от друг съдебен състав на Районен съд – Варна.

Решението е окончателно.

 

  ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

 

                                                 ЧЛЕНОВЕ: 1.     

 

 

                                                               2.

 

apis://desktop/uid=*********?0Анотирана съдебна практика