Решение по дело №41/2021 на Административен съд - Габрово

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 27 май 2021 г. (в сила от 10 февруари 2022 г.)
Съдия: Светлозар Георгиев Рачев
Дело: 20217090700041
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 15 февруари 2021 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р Е Ш Е Н И Е

№ 75

гр.Габрово, 27.05.2021 година

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД ГАБРОВО в открито съдебно заседание на единадесети май две хиляди и двадесет и първа година  в състав:

ПРЕДСЕДАТЕЛ : СВЕТЛОЗАР РАЧЕВ

 

при секретаря  Мариела Караджова и в присъствието на прокурора ................ като разгледа докладваното от съдия РАЧЕВ адм. д. № 41 по описа за 2021 година, за да се произнесе, взе предвид следното:

           

         Производството по делото е по чл.145 и сл. от Административнопроцесуалния кодекс (АПК). Образувано е по жалба вх. № 262/15.05.2021, по описа на Административен съд – Габрово на М.Д.Х. с ЛНЧ **********, действаща лично за себе си и като законен представител на малолетната си дъщеря Д.А.С.Х. с ЛНЧ ********** ***, против Отказ за издаване на удостоверение за наследници № 35/1 от 9.02.2020г. на Кметския наместник на село Буря, общ. Севлиево.

         В жалбата и в изразените в проведените съдебни заседания становища, както и в пледоарията по същество се излагат подробни съображения сочещи незаконосъобразност на обжалвания отказ. Твърди, че С. Е. Х. /съпруг на първата жалбоподателка  и баща на втората/ е притежавал удостоверение за "продължително пребиваване" на гражданин на ЕС и с оглед посочения в него срок, който съответствал на изискванията за "дългосрочно пребиваване" по смисъла на чл. 23, ал. 1, т. 3 от Закона за чужденците в Република България /ЗЧРБ/, следва да се приеме, че за него е била приложима нормата на чл. 7 от Закона за влизането, пребиваването и напускането на Република България на гражданите на Европейския съюз и членовете на техните семейства /ЗВПНРБГЕСБГЧС/. Тъй като съобразно тълкуването на посочените норми С.Х. е подлежал на вписване в регистрите за гражданско състояние, то следвало да бъде издадено исканото удостоверение за наследници. Позовава се на съдебна практика на АС – Бургас и АС Добрич. Претендира се отмяна на отказа, връщане на преписката на административния орган за ново произнасяне и присъждане на деловодните разноски.

         Ответният административен орган, чрез процесуалния си представител оспорва жалбата. Счита, че отказът е издаден от компетентен орган, при спазване на материалните и процесуалните предпоставки по издаването му, както и че правилно е отказано издаването на исканото удостоверение за наследници. Съгласно чл.10, ал.1 от Наредба № РД-02-20-6/24.04.2012 г. за издаване на удостоверения въз основа на регистъра на населението /Наредбата/, удостоверение за наследници се издава за лица, които към датата на смъртта си са подлежали на вписване в регистъра на населението, При стриктното приложение на тази норма във връзка с чл.3, ал.2, т.2, б.“а“ от Закона за гражданската регистрация /ЗГР/ и чл.23, ал.1 от ЗЧРБ удостоверение за наследници в случая не следвало да се издава. Позовава се на съдебна практика – Решение № 131/2020г. по АД 5325/2019г. на ВАС. Пледира отхвърляне на оспорването и присъждане на разноски.

 

         Административен съд – Габрово, след като прецени допустимостта на жалбата и изложените  в нея доводи, както и данните по делото, приема че в случая няма спор по фактите, а те са:

         На 19.06.2002г. С. Е. Х. поданик на Кралство Дания и М.Д. Г. /понастоящем Х./ са сключили граждански брак. На 12.09.2011г се ражда дъщеря им Д.А.С.Х..

         На 26.07.2017г. С. Х. подава заявление за продължително пребиваване в Република България в качеството си на гражданин на Европейския съюз с искан период за пребиваване – „5г. до 10.02.2022“ /това е крайната дата на валидност на националния му документ за самоличност /л.48/. На 27.07.2017г. е издадено удостоверение за пребиваване на гражданин на ЕС за искания от молителя срок, с посочен адрес на пребиваване общ. Севлиево, село *****, ул. ***********.

         С.Х. е починал на 11.12.2020г. Издаден е акт за смърт № 0200/12.12.2020г. Двете жалбоподателки са подали искане за издаване на удостоверение за наследници № 35 от 5.02.2021г. Кметския наместник на село Буря е постановил обжалвания в настоящото производство отказ № 35/1 от 9.02.2021г. с мотива, че тъй като починалия е бил статут на продължително пребиваващ, който е различен от дългосрочно и постоянно пребиваващ, не е подлежал на вписване в регистъра на населението, поради което била налице липсата на основна предпоставка за издаване на исканото удостоверение.       

          Относимата към настоящия спор уредба е както следва:

         -чл.10, ал.1 от Наредбата - Удостоверение за наследници се издава само за лица, които към датата на смъртта си са подлежали на вписване в регистъра на населението и за които има съставен акт за смърт.        

         -чл.3, ал.2, б.„а“ от ЗГР - В регистъра на населението се вписват чужденците, които са получили разрешение за дългосрочно или постоянно пребиваване в Република България

         -чл.23, ал.1 от ЗЧРБ - Чужденците пребивават в Република България:

         1.краткосрочно - до 90 дни в рамките на всеки 180-дневен период от датата на влизането в страната;

         2.продължително - с разрешен срок до една година, освен в случаите, предвидени в този закон;

         3.дългосрочно - с разрешен първоначален срок 5 години и възможност за подновяване след подадено заявление;

         4.постоянно - с разрешен неопределен срок.

         -чл.1, ал.3 от същия закон - Условията и редът, при които гражданите на други държави - членки на Европейския съюз …. влизат, пребивават и напускат Република България, се определят със ЗВПНРБГЕСБГЧС

         -чл.7 от ЗВПНРБГЕСБГЧС - Гражданин на Европейския съюз може да пребивава в Република България продължително или постоянно, за което му се издава удостоверение от дирекция "Миграция" - МВР, Столичната дирекция на вътрешните работи (СДВР) или областните дирекции на МВР, или оправомощени от директорите длъжностни лица. Продължителното пребиваване е за срок от 5 години или до искания от лицето срок, ненадвишаващ 5 години.

         -чл.1, ал.1 от същия закон - Този закон определя условията и реда за влизане, пребиваване и напускане на Република България на гражданите на Европейския съюз и на членовете на техните семейства, както и на членовете на семейството на български гражданин, които са граждани на Европейския съюз и са упражнили правото си на свободно движение.

 

         С оглед фактите и правото, описани по-горе, съдът достигна до следните изводи:

         За да възникне задължение за административния орган да издаде удостоверение за наследници, е необходимо починалото лице да е подлежало на вписване в регистъра на населението. Чуждите граждани подлежат на вписване в този регистър ако са получили разрешение за дългосрочно или постоянно пребиваване Република България.

         Прави впечатление, че ЗЧРБ предвижда четири различни вида пребиваване /според тяхната срочност/ – краткосрочно, продължително, дългосрочно и постоянно, докато ЗВПНРБГЕСБГЧС предвижда два вида – продължително и постоянно. За прецизност следва да се прибави и пребиваването по чл.6 от закона  - до три месеца, което е тъждествено с краткосрочното по ЗЧРБ. В ЗВПНРБГЕСБГЧС липсва като понятие „дългосрочно“ пребиваване. Ако бъде тълкувана стриктно нормата на чл.3, ал.2, б.„а“ от ЗГР, би се стигнал до следния дискриминационен спрямо гражданите на ЕС извод – те биха подлежали на вписване в регистъра на населението само и единствено ако им е позволено постоянно пребиваване /тъй като както бе посочено в този закон липсва понятието „дългосрочно/, докато гражданите на трети страни ще подлежат на вписване в регистъра и при разрешено постоянно пребиваване и при дългосрочно такова. Такова тълкуване, което се свежда до прочит на думите с които са изписани посочените по-горе правни норми е правно неприемливо. Следва да бъде търсен смисъла вложен в използваните от законодателя понятия.

         По отношение на С.Х. е неприложим ЗЧРБ съгласно чл.1, ал.3, който изрично препраща към ЗВПНРБГЕСБГЧС. Следователно дори да е имал желание да подаде заявление и да се снабди с разрешение за дългосрочно пребиваване, то това е било невъзможно за него. Подал е заявление и се снабдил с разрешение за продължително пребиваване на гражданин на ЕС. Съдържанието на това понятие е идентично със съдържанието на дългосрочното пребиваване по ЗЧРБ. Настоящият състав на съда намира, че е без значение как е именувано понятието, а от особена важност е съдържанието, което законодателят е вложил в него. В случая е налице пълно тъждество между съдържанието на „дългосрочно пребиваване“ по ЗЧРБ и съдържанието на „продължително пребиваване“ по ЗВПНРБГЕСБГЧС. Следва да се отбележи че продължителното пребиваване по ЗЧРБ е за срок до 1 година и се различава коренно от смисъла на продължителното пребиваване по  ЗВПНРБГЕСБГЧС

         Изложеното налага извода, че С.Х. е подлежал на вписване в регистъра на населението и ответникът е следвало да издаде търсеното удостоверение за наследници. Като е отказал издаването му, Кметския наместник на село Буря, е постановил незаконосъобразен административен акт, който следва да бъде отменен, а преписката върната за ново произнасяне при съобразяване с изложените мотиви.

 

          На жалбоподателя следва да бъдат присъдени претендираните разноски в размер 510,- лева.

          

         Така мотивиран и на основание чл. 172, ал.2, предл. „второ“ от Административнопроцесуалния кодекс Административен съд – Габрово

 

         Р Е Ш И:

 

         ОТМЕНЯ Отказ за издаване на удостоверение за наследници № 35/1 от 9.02.2020г. на Кметския наместник на село Буря, общ. Севлиево.

 

         ВРЪЩА преписката на Кметския наместник на село Буря, общ. Севлиево за ново произнасяне, при съобразяване с мотивите, на настоящото решение

 

         ОСЪЖДА Община Севлиево, ЕИК *********, Севлиево, пл. Свобода № 1 да заплати на М.Д.Х. с ЛНЧ ********** сумата 510,- /петстотин и десет/ лева деловодни разноски.

 

         Решението подлежи на обжалване в 14-дневен срок от уведомяването на страните чрез Административен съд – Габрово до Върховен административен съд на Република България.

 

         Препис от настоящото да се изпрати на страните.    

 

 

 

                                              СЪДИЯ: