Решение по дело №536/2020 на Районен съд - Несебър

Номер на акта: 260068
Дата: 30 септември 2020 г. (в сила от 3 ноември 2020 г.)
Съдия: Евгени Мирославов Узунов
Дело: 20202150200536
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 15 юли 2020 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

№ 260068                                          30.09.2020г.                            гр.Несебър

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

НЕСЕБЪРСКИ РАЙОНЕН СЪД                         НАКАЗАТЕЛЕН СЪСТАВ

на осемнадесети август                            през две хиляди и двадесета година

в публично заседание в състав:

                                                                    Председател: Е.У.секретар А.Г.

като разгледа докладваното от съдия Е.У.наказателно административен характер дело № 536 по описа за 2020г. и за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството по делото е образувано по повод жалбата на М.Д. с ЕГН: **********, с постоянен адрес: ***, чрез адв. П.К. - адвокат от БАК, със съдебен адрес *** Против: НАКАЗАТЕЛНО ПОСТАНОВЛЕНИЕ № НП 13- 558/29.01.2020г. на Р.И.И., Изпълнителен директор на И.а. „М.н.“***,  с, на основание чл. 115 ал 1 от Закона за лечебните заведения, за нарушение на т. 3.1.1. от Наредба № 2 от 06.10.2017 г., за утвърждаване на Медицински стандартОртопедия и травматология“, а именно: „лекар - специалист по ортопедия и травматология, е магистър по медицина с придобита специалностОртопедия и травматологиявъв връзка с чл.6, ал. 1 от Закона за лечебните заведения на жалбоподателя е наложено административно наказание  „Глоба в размер на 1000 /хиляда/ лева.Моли се атакуваното наказателно постановление да бъде отменено. Сочи писмени доказателства.

Административно-наказващият орган, чрез процесуалния си представител вземат становище за неоснователност на жалбата. Пледира се за потвърждаване на атакуваното наказателно постановление като правилно и законосъобразно. Също представя доказателства.

 Съдът, като прецени доказателствата по делото и съобрази закона, намира за установено от фактическа и правна страна следното:

Жалбата е допустима, тъй като е постъпила в  срока по чл.59, ал.2 от ЗАНН и е подадена от надлежна страна.

На жалбоподателя е съставен акт за установяване на административно нарушение , възосонва на който е издадено наказателното постановление.

 

Видно от показанията на св.К.,към датата на проверката бил държавен инспектор в И.а. „М.н.“. Проверката извършил по повод получена жалба от румънски гражданин по повод настъпил инцидент. Отнася се за дете на 4 или 5 години, което по време на игра е навехнало десен крак. Родителите са потърсили медицинска помощ в кабинет на клиника на „Ди енд Ди Медикъл“, които са специализирана амбулатория по уши нос и гърло /УНГ/. Извършен е първичен преглед, след което пациентът е насочен към „Вива Медикъл“, където са направени рентгенови снимки. Пациентът е върнат от „Вива Медикъл“ и е осъществена имобилизация на глезена от жалбоподателя. Самата дейност попада в обхвата на Медицински стандарт „Ортопедия и травматология“. Лекарят, осъществил дейността, е с придобита специалност УНГ. Извършвайки дейността, е извършил нарушение на определения Медицински стандарт по ортопедия и травматология, където е записано, че дейностите „ортопедия и травматология“ се извършват от лекар- специалист по „ортопедия и травматология“ със съответната придобита специалност или специализант под наблюдение на лекар с придобита такава специалност. Прегледът е заплатен. По данни на доктора е възникнал скандал по отношение на сумата. В хода на проверката били изискани документи, с които да се установи каква медицинска дейност е осъществена на пациента и каква сума е заплатена. На база на предоставените документи, както и писменото становище на д-р Д., К. установил, че доктор Д. е осъществил дейност, попадаща в обхвата на стандар „Ортопедия и травматология“ и е следвало да бъде извършена от лекар с придобита специалност „ортопед- травматолог“.

В хода на проверката не са установени данни детето да е било хоспитализирано, като от доказателствата по делото не се установява състоянието на дететода е било спешно,като при такова състояние, в следствие на това, че пациента е била насочена към лечебно заведение „Вива Медикал“, където са осъществени рентгенови снимки,е било възможно и достатъчно такава интервенция да се извърши в това лечебно заведение в което структура работи лекар с призната специалност „ортопедия и травматология“. Дължимото поведение след направените рентгенови снимки е лекарят, който е в структурата на „Вива Медикал“ да извърши имобилизацията, а не да връща пациента обратно при д-р Д., който няма необходимата квалификация, съгласно Стандарта „ортопедия и травматология“, така, че той да извърши дейността. Освен гореизложеното, актосъставителя излага факти, че пациента е румънски гражданин, т.е. на страна-челенка на Европейския съюз /ЕС/.Като такъв е следвало да се ползват с осигурителни права като на български граждани или граждани на страни на ЕС и ако състоянието е било спешно и ако се е налагало спешна хоспитализация на пациента, то е следвало пациентът, след извършен преглед, да бъде насочен към звено за „Спешна помощ“, където да бъде осъществена такава и Министерство на здравеопазването да заплати осъществената дейност. При евентуално усложнение би могло да бъде прието в отделение по „Ортопедия и травматология“, където да се извършат допълнителни дейности по възстановяване здравето на пациента.

Нарушението е извършено на 02.08.2019г. – датат на която д-р Д. е извършил имобилизацията на дясна глезенна става на Дика Антониа Карла, гражданка на Румъния и е установено в хода на проверката на 13.09.2019г.

Актът за установяване на административното нарушение е съставен от св. П.К., тогава на длъжност главен инспектор към и.а. „М. одит“ в присъствието на св.Румяна Ванчева на 30.10.2019г. и е връчена на жалбоподателя на 13.12.2019г..

Административно-наказващият орган след като е проверил акта с оглед неговата законосъобразност и обоснованост, преценил е събраните доказателства, установил е, че нарушителят е извършил деянието виновно, и е издал обжалваното наказателно постановление, с което на осн. осн.чл.115 ал.1 от ЗЛЗ  на жалбоподателя е наложено административно наказание „Глоба“ в размер на  1000лв.

Компетентността на АНО е пряко от Закона / Чл. 117. (Нарушенията по чл. 115 - 116к се установяват с актове, съставени от длъжностни лица, определени от изпълнителния директор на И.а. „М.н.“, а наказателните постановления се издават от изпълнителния директор на И.а. „М.н.“./

На актосъставителят са вменени правомощия по силата на Заповед №РД-13-558 11.09.2019г.,/стр.17 от делото/.

Същото е връчено на нарушителя срещу подпис в съответствие с императивната норма на чл.58, ал.1 от ЗАНН.  Цитираните акт и НП съдържат изискуемите по чл.42 и чл.57 от ЗАНН реквизити. Не се констатират нарушения на материалния и процесуалния закон, тъй като деянието е правилно квалифицирано. Правилно е приложена нормата на  чл.52, ал.4 и чл.57, ал.1, т.5 и т.6 от ЗАНН, тъй като в АУАН и НП описанието на нарушението е ясно и представено в необходимата и достатъчна пълнота с посочване на датата и мястото на извършване и законовите разпоредби, които актосъставителят и административно-наказващият орган са приели за нарушени.

След като констатира, че в хода на административно-наказателното производство не са допуснати съществени нарушения на процесуалните правила, водещи до отмяна на атакуваното НП, съдът пристъпи към разглеждане на делото по същество и доводите и възраженията на жалбоподателя, че НП е незаконосъобразно, тъй като не е извършено административно нарушение.

Видно от доказателствата по делото, д-р Д. е лекар с призната специалност „УНГ“. Прегледът на пациента Дика Антониа Карла, както и оказаната и медицинската помощ са извършени от д-р М.Д. с придобита специалност по УНГ. Д. по същество не оспорва, че е е извършил имобилизацията на дясна глезенна става и че дейността попада в медеценски стандарт, който той няма право да осъществява, но твърди, че е извършил дейността законосъобразно при спешност. Съдът не споделя това становище.Действително от доказателствата по делото се налага извод, че практиката,която е упарвлявал жалбоподателя е имала сключен договор с клиника в която има специалист в съответствие със стандарта „Ортопедия и травматология“, но дейността не е осъществена от специалист възоснова на одговора, а лично от д-р Д. в нарушение на този стандарт. Същият е извършил диагностична и лечебната дейност по специалността „Ортопедия и травматология“ по смисъла на т. 2.1.1.2. от Наредбата за стандарта „ първична - в амбулатория за първична извънболнична медицинска помощ“ в нарушение на т.3.1.1. от Наредбата.

Настоящият състав на съда не намира за основателно възражението на жалбоподателя, че поради факта, че актосъставителя не е присъствал при прегледа, не е очевидец, няма и други свидетели-очевидци, въз основа на чиито възприятия да е съставен акта. Нарушението е установено въз основа на писмени доказателства и проверка на място, в съответствие със ЗАНН.

 

По отношение определения от административно наказващия орган размер на наложеното административно наказание, съдът, намира, че същото се явява адекватно и съответстващо на степента на обществена опасност на деянието.Предвидената санкция в Закона е материализирана в Който извършва дейност по извънболнична медицинска помощ в нарушение на разпоредбите на този закон или на нормативните актове по прилагането му, се наказва с глоба от 1000 до 3000 лв., ако не подлежи на по-тежко наказание. Размера на наказанието в в минимума, предвиден в Закона.

Мотивиран от изложените съображения, съдът

 

Р             Е             Ш             И:

 

ПОТВЪРЖДАВА НАКАЗАТЕЛНО ПОСТАНОВЛЕНИЕ № НП 13- 558/29.01.2020г. на Р.И.И., Изпълнителен директор на И.а. „М.н.“***,  с което на М.Д. с ЕГН: **********, с постоянен адрес: ***, на основание чл. 115 ал 1 от Закона за лечебните заведения, за нарушение на т. 3.1.1. от Наредба № 2 от 06.10.2017 г., за утвърждаване на Медицински стандарт „Ортопедия и травматология“, а именно: „лекар - специалист по ортопедия и травматология, е магистър по медицина с придобита специалност „Ортопедия и травматология „ във връзка с чл.6, ал. 1 от Закона за лечебните заведения е наложено административно наказание  „Глоба“ в размер на 1000 /хиляда/ лева.

Решението подлежи на обжалване с касационна жалба пред Административен съд – Бургас в 14-дневен срок от съобщаването му на страните.

 

 

РАЙОНЕН СЪДИЯ: