Решение по дело №510/2019 на Административен съд - Стара Загора

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 10 февруари 2020 г.
Съдия: Михаил Драгиев Русев
Дело: 20197240700510
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 19 декември 2019 г.

Съдържание на акта

Р    Е    Ш    Е    Н    И    Е

 

19                                           10.02.2020 год.                            гр. Стара Загора

 

В   И М Е Т О   Н А   Н А Р О Д А

 

Старозагорският административен съд, в публичното заседание на шестнадесети януари през две хиляди и двадесета година, в състав:

 

          Председател: ГАЛИНА ДИНКОВА

                                                                                             Членове: ДАРИНА ДРАГНЕВА

                                                                                                   МИХАИЛ РУСЕВ

 

при секретаря Пенка Маринова и в присъствието на прокурора Константин Тачев, като разгледа докладваното от  съдия Михаил Русев КНАД 510 по описа  за 2019 год., за да се произнесе, съобрази следното:

 

Производството е с правно основание чл.208 и сл. от АПК във връзка с чл.63 ал.1 предл.2 от ЗАНН.

Образувано е по касационна жалба от Дирекция „Инспекция по труда“ гр. Стара Загора, чрез процесуалния си представител юриск. Л., против Решение №618 от 21.11.2019 год., постановено по АНД №1457/2019 год. по описа на Районен съд гр. Стара Загора, с което е отменено Наказателно постановление №24-002180/20.05.2019 год., издадено от Директора на дирекция „Инспекция по труда“ Стара Загора. В жалбата са направени оплаквания за незаконосъобразност на решението, като постановено в противоречие с приложимия материален закон. Съдът не е взел в предвид логичните и непротиворечиви показания на актосъставителя Д.Б., който е възприел лично извършеното административно нарушение, както и собственоръчно попълнената декларация от страна на И.М.А.. Посочена е датата и мястото на извършване на нарушението, както и че лицето и изпълнявало направата на кофраж за един ден. Моли се съда да отмени обжалваното решение и да постанови друго, с което да потвърди процесното наказателното постановление.

Ответникът по касация – „Ивкънстръкшън“ЕООД, представлявано от управителя И.З.Б.редовно призован не изразява становище по подадената касационна жалба.

Представителят на Окръжна прокуратура дава заключение за неоснователност на жалбата, поради което предлага обжалваното решение да бъде оставено в сила.

 Съдът, като обсъди направените в жалбата оплаквания, доводите на страните и извърши проверка на законосъобразността на обжалваното решение по посочените в жалбата касационни основания, намира за установено  следното:

Жалбата е допустима, като подадена в законоустановения срок от легитимирана страна и разгледана по същество е неоснователна.

Производството пред Старозагорски районен съд се е развило по жалбата на „Ивкънстръкшън“ЕООД, представлявано от управителя И.З.Б.против Наказателно постановление №24-002180/20.05.2019 год., издадено от Директора на дирекция „Инспекция по труда“ Стара Загора, с което на ответника по касация е наложено административно наказание „имуществена санкция” в размер на 4 000.00 /четири хиляда/ лева на основание чл.414, ал.3 от КТ, за нарушение чл.61, ал.1 от закона. От фактическа страна въззивният съд е приел, че при извършена проверка по спазване на трудовото законодателство на 17.04.2019 год. в 13.10 часа на строителен обект „Жилищна сграда с ОСД и гаражи в УПИ ХХII-4049 от кв. 335 по плана на гр. Стара Загора, представляващ поземлен имот с идентификатор 68850.509.40489 по кадастралната карта с административен адрес : ул.+Армейска“№6 и на 22.04.2019 год. по представени документи в Дирекция „Инспекция по труда“ със седалище гр. Стара Загора, се установи, че „Ивкънстръкшън“ЕООД, ЕИК ********* в качеството си на работодател, приема на работа към момента на проверката – 17.04.2019 год. лицето И.М.А., ЕГН **********, на горепосоченият обект, без преди това да сключи с него писмен трудов договор /в нарушение от 17.04.2019 год./, с което е нарушил чл.61, ал.1 от КТ.

С обжалваното решение районният съд е отменил наказателното постановление като незаконосъобразно. Приел, е че в хода на административнонаказателното производство не са допуснати съществени процесуални нарушения, но обжалваното наказателно постановление не отговаря на чл.57, ал.1, т.5 от ЗАНН, като нито в акта за установяване на административното нарушение, нито в издаденото наказателно постановление е посочено какво е работило лицето. Не е посочено също така, след постъпването на работа споменатото лице извършвало ли е някаква дейност и каква за жалбоподателят, в частност – работило ли е на процесния обект в деня на проверката и като какъв. Допусната неясното приема като съществено процесуално нарушение, предполагащо отмяната на наказателното постановление. Приложената декларация не е установено да е попълнена от страна на И.М.А., а твърдението на актосъставителя за това обстоятелство не е достатъчно да докаже по категоричен и несъмнен начин полагането на работна сила от страна на А..

Разпитаните свидетели – актосъставителя и свидетеля по акта, не установяват дали лицето и било в работно облекло и какво точно е работило. От друга страна декларацията не е съобразено с изискванията на Кодекса, а са събрани доказателства, че лицето е неграмотно и не може да пише. Следователно не е доказано по безспорен начин, че лицето е полагало труд в полза на санкционираното лице. Това го е мотивирало да постанови решение за отмяната на наказателното постановление като незаконосъобразно.

Решението на районния съд е правилно.

              Настоящият касационен състав не споделя доводите наведени от касатора, че е доказано по безспорен начин полагането на труд от страна на лицето А.. Действително в наказателното постановление не е посочено каква трудова дейност е изпълнявал, за да се провери дали отразените в наказателното постановление факти се потвърждават от свидетелските показания. Съдът намира, че правилно районният съд е приел, че липсата на посочване на характера на изпълняваната трудова дейност е  съществено процесуално нарушение. Тази липса е недопустимо да бъде отстранена чрез събирането на свидетелски показания на лицата, извършили проверката. Още при съставянето на акта, управителят на дружеството е направил възражение, че не познава такова лице и няма идея по каква причина същото се е намирало на строителния обект. Не отрича откритите при проверката останали три лица /две които са работили по трудови договори и едно по граждански договор/ да са работили за него. Всъщност в хода на съдебното производство не се събраха доказателства, че лицето е полагало преди или след това труд в полза на наказаното търговско дружество. Напротив – от разпита на баща му се установява, че същото работи в чистотата и е неграмотно.

              Съдът споделя мотивите на районният съд относно попълнената декларация от страна на лицето А.М.А.. Не е установено същата да е попълнена от страна на самото лице /същото е неграмотно/, не е попълнена в цялост – не е отразено работното време, обекта, получаваното трудово възнаграждение и т.н. Според св. В. не попълването на получаваното трудово възнаграждение е защото лицето е работило един ден. Един от основните елементи на трудовото правоотношение е неговият възмезден характер. В конкретния случай не е установено да е получавано трудовото възнаграждение, не е установено трайност на полаганият труд, определено от работодателят работно време и т.н. Т.е. не са доказани всички елементи от фактическия състав на трудовото правоотношение, които да обосноват и доказаност на отправеното административно обвинение. Не на последно място съдът намира, че е недопустимо декларациите по чл.402, ал.1, т.3 от КТ да бъдат попълвани от проверяващите лица или трети такива – същите следва да се попълват лицето което е подписало декларацията, тъй като разпоредбата изисква лицето да декларира лично. Действително законът не е предвидил хипотезата, ако лицето е неграмотно как се постъпва, но дори и в този случай е недопустимо попълването на декларацията да става от друго лице, тъй като за декларираните данни се носи и съответната отговорност. Следователно при неграмотност на лицето, такава декларация не следва да му се дава да попълва, а ако е установено някакво административно нарушение, то същото да се доказва с всички допустими от закона средства.

С оглед на гореизложеното съдът намира, че оспореното решение на Районен съд Стара Загора е правилно и законосъобразно, поставено при правилно приложение на материалния закон и при липсата на допуснати съществени нарушения на съдопроизводствените правила.  

Водим от горните мотиви и на основание чл.221, ал.2, предложение първо от АПК съдът

 

Р     Е     Ш     И :

 

ОСТАВЯ В СИЛА Решение №618/21.11.2019 год., постановено по НАХД №1457/2019 год. по описа на Районен съд – Стара Загора.

Решението не подлежи на обжалване и/или протестиране.

  

 

                           ПРЕДСЕДАТЕЛ:

                                                       

        

                                                                   ЧЛЕНОВЕ:   1.

 

 

                                                                                           2.